Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasının Reddi/Koruma Kararı Sırasında Çocuk İle Babanın Kişisel İlişkisi

Konuyu Kilitleyin
Old 17-05-2013, 14:22   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davasının Reddi/Koruma Kararı Sırasında Çocuk İle Babanın Kişisel İlişkisi

Bizim bir boşanma davamız vardı. Eşim bana karşı boşanma davası açtı bende boşanmak istemiyorum dedim ve davamız dün sonuçlandı.davamız boşanmanın reddine diye karar verildi. 1 yaşında bebeğim var onu sürekli arkadaşlarının yanına götürüyor. ara kararla 8 saat görüş kararı verilmişti.bu karar hala geçerlimi?ayrıca eşim eve geri dönmüyor. eve gelmek istediğinde de darp etmeye kalktı. bende polis çağırdım ve şikayetçi olduğumu söyledim. Şu anda polis koruması altındayım? görüş günleri hala geçerlimi?çouğu vermesem suçlu duruma düşermiyim?yardımcı olursanız sevinirim.
Old 18-05-2013, 10:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Duruşmada boşanma davasının reddine karar verilmesi kısa karardır.Gerekçeli uzun karar yazılıp taraflara tebliğ edilip temyiz edilmeden veya edilse de onanarak kesinleştiğinde dava bitmiş olacaktır.

Bu nedenle bu kesinleşmeye kadarki sürede, yargılama süresince geçerli olan tedbirler uygulanmaya devam eder.Dolayısı ile eşiniz ile çocuğunuz arasındaki kişisel ilişki kararı da aynen geçerlidir.

Eşiniz usulüne uygun olarak icra memuru ve uzman eşliğinde gelip çocuğu almak istediğinde teslim etmemeniz suç oluşturur.Bu koşullar olmadan çocuğu almak ister ve siz de teslim etmesseniz ,yasal koşullar oluşmadığından suç da oluşmaz.

2-Şiddet sebebi ile polis korumasında olduğunuzu yazmışsınız. Anlaşıldığı kadar ile eşiniz aleyhine bir koruma kararı verilmiştir. Bu kararın içeriği polis tarafından size açıklanmış olmalıdır.Bu kararda velayetin kullanılmasına ilişkin bir karar olup olmadığınızı kararı inceleyerek öğrenebilirsiniz.Koruma kararında kişisel ilişkinin kaldırılması sınırlandırılması veya denetime tabi tutulması konusunda da karar verilmiş olabilir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 18-05-2013, 12:51   #3
Konuk

Soru

Ara kararla belirtilen saatlerde ben imza karşılığı veriyordum.ama çocuğu vermezsem icra memurları ile gelip alacağını çocuğu teslim etmediğim içinde suçlu olduğumu ve gelen icra memurlarının masrafını da bana yükleneleceğini söyledi.benim de bu masrafları karşılayacak gücüm yok.hiç bir zaman icra memurları ile gelmedi. çocuk 1 yaşında ve hep sağda solda arkadaşlarının yanına götürüyor.Yukarıda belirttiğiniz gibi " Eşiniz usulüne uygun olarak icra memuru ve uzman eşliğinde gelip çocuğu almak istediğinde teslim etmemeniz suç oluşturur" demişsiniz.Böyle bir durum yok.bundan sonra ben çocuğu vermezsem beni şikayet eder mi ve icra memurları ile gelmek isterse çocuğu vermediğim için masrafları ben mi karşılarım? ve çocuğu teslim etmediğim için suçlu olur muyum?polis çağırıp şikayet etme hakkı var mı? yardımcı olursanız sevinirim...
Old 22-05-2013, 11:11   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Ara kararla belirtilen saatlerde ben imza karşılığı veriyordum.ama çocuğu vermezsem icra memurları ile gelip alacağını çocuğu teslim etmediğim içinde suçlu olduğumu ve gelen icra memurlarının masrafını da bana yükleneleceğini söyledi.benim de bu masrafları karşılayacak gücüm yok.hiç bir zaman icra memurları ile gelmedi.

Usulüne uygun olarak çocuk teslimine ilişkin icra takibi yapmadan ve yanında icra memuru ve uzmanla gelmediği müddekçe çocuğunuzu teslim etmek zorunda değilsiniz. Bu şekilde gelindiğinde masraf da size ait olmaz.

Alıntı:
1 yaşında ve hep sağda solda arkadaşlarının yanına götürüyor.Yukarıda belirttiğiniz gibi " Eşiniz usulüne uygun olarak icra memuru ve uzman eşliğinde gelip çocuğu almak istediğinde teslim etmemeniz suç oluşturur" demişsiniz.Böyle bir durum yok.bundan sonra ben çocuğu vermezsem beni şikayet eder mi ve icra memurları ile gelmek isterse çocuğu vermediğim için masrafları ben mi karşılarım? ve çocuğu teslim etmediğim için suçlu olur muyum?polis çağırıp şikayet etme hakkı var mı? yardımcı olursanız sevinirim...
İcra takibi yapmadan çocuğu imza ile vermek zorunda değilsiniz. Çocuğunuzu teslim etmediniz diye bir şikayette bulunsa da, yasal yolu izlemediği için haklı olamaz. Usulüne göre hareket etmelidir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi