Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma,nafaka,reddi nufus

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2011, 19:00   #1
Konuk

Varsayılan boşanma,nafaka,reddi nufus

ben eşimle 02 mart 2009 da evlendim.eşimle kaçarak evlendik.eşimin ailesi beni istemediğinden evliliğimi dayanılmaz hale getirdiler.eşimle aramda bir problem yok.yalnız ailesininede söz geçiremediği gibi acayipte korkuyor.06.kasım 2009 da eşim beni aileme bıraktı.ben bu olaylara psikolojik olarak yıkıma uğradım intihar ettim ve intihar ettiğimde hamile olduğumu öğrendim.(11kasım 2009)onlarda bana senemizin dolması lazımmış mahkeme açabilmeleri için o yüzden senemiz dolunca mahkeme açtılar.(mart 2010)ilk mahkemeiz temmuz 2010da oldu.ben barodan avukat tuttum ve mahkememiz 3 ayda bir oluyor.bu ay nisanda tedbir nafası bağlandı.çocuğuma 200 banada 200.eşim 1190 maaş mı ne alıyormuş.
...şimdi sorularım şöyle
...1- Ben bu tedbir nafakasınımahkeme başladığından çocuk içinde doğduğu günden itibaren alacakmışım.yani ilk mahkeme olduğu zamanki tarihten mi ?mart ayından itibaren mi?
...2-Bu ay itibariyle eşim çalıştığı işinden ayrılmış.bir dahaki mahkeme son mahkeme olacakmış sanırım.yazılı ifadeleri alacaklar.mayısta olacak.ve ben nafaka istiyorum.bağlanmama olasılığı olabilir mi?yani bu tedbir nafasından daha az belki de hiç ödememe gibi bir durum olabilir mi?ve tazminat istedim.yani herşey o çalıştığı maaşın üzerinden mi hesaplanacak yoksa işsizliği bana sorun olabilir mi?nafakasını falan ödemezsede ne yapmalıyım..
...3-Mahkemede eşimin avukatının sölediğine göre çocuk için reddi nufus navası açmışlar.ayrıldıktan sonra doğduğu için mi ne?DNA falan korkum yok allaha şükürde..nüfusundan sildirme gibi bir durum olabilir mi?
...4-Bu açılan 2.mahkeme içinde barodan avukat istemem gerekiyormuş sanırım.nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
Old 19-04-2011, 09:06   #2
Levent Cirit

1) Tedbir nafakası, davanın açıldığı günden itibaren işler. Yani sizin olayınızda Mart 2010'dan itibaren.
2) Eşiniz işten ayrılsa dahi nafakaları ödemek zorunda. Ödemez ise icra zoru ile tahsil yoluna gitmeniz gerekir.
3) Soybağının reddi davasında nüfusundan sildirebilmesi için çocuğun eşinizden olmaması lazım. Sizinn olayınızda böyle bir sorun olmadığından korkmanıza gerek yok.
4) Boşanma davasında barodan avukat talep etmek için yaptığınız işlemleri soybağının reddi davası için de yapmanız gerekir.
Old 19-04-2011, 11:25   #3
Konuk

öncelikle sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim.yalnız bu reddi nufus davası çok fazla uzar mı?okumalarıma göre DNA testi isterler ki ondan da korkum yok.çok uzun sürer mi?

şimdi bana reddi nufus davası açmışlar ya ben bunun üzerine başka bir mahkeme açabilir miyim onlara maddi manevi olarak.yoksa aynı mahkeme içerisindemi tazminat talep etmeliyim.
Old 19-04-2011, 13:57   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Eğer eşiniz doğan çocuğun babası olmadığı düşüncesinde ise,açılacak dava soyabağının (nesebin) reddi davasıdır.Davanın kabulü halinde çocuk baba nüfus kaydından anne kaydına geçirilir.

Hatalı söyleyişin yaygınlaşmaması için "Reddi nüfus" diye bir dava olmadığını belirtmek uygun olacaktır.

2-Soybağının reddi davasının ne kadar süreceğine ilişin bir tahmin yürütmek pek mümkün değildir.
Tarafların dosyaya sunacakları deliller,DNA incelemesi,dosyaya bakan mahkemenin iş yükü ve duruşma aralıkları,tarafların kararı temyiz edip etmedikleri gibi pek çok sebepler yargılama süresini etkiler.

Bir avukattan hukuki dewstek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi