Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Eşinizin de Hukukçu Olmasını İster misiniz?
Evet 399 49,75%
Hayır 403 50,25%
Oy Verenler: 802. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 126)

Hukukçu Eşler

Yanıt
Old 14-09-2007, 11:02   #151
S.Orhan

konunun başlığı ''hukukçu eşler'', ama nedense hep avukat evliliklerinden bahsediliyor. hukukukun başka alanlarında ya da kürsünün diğer taraflarında çalışanları hukukçu saymıyormusunuz yani .yoksa bizi sevmiyonuz mu
Old 14-09-2007, 11:22   #152
*sinequanon*

Estağfurullah sevmemek ne demek Sadece çoğunluk avukat olunca ister istemez kaptırıyoruz kendimizi.Yoksa başımızın üzerinde yeriniz var

Saygılar...
Old 14-09-2007, 12:25   #153
Cansu AYDIN

Varsayılan yanıt

kesinlikle aynı meslek bi yerden sonra rekabet getirir. üstelik arkadaş ortamlarınız büyük ihtimalle aynı olur
yani renksiz olma ihtimali yüksek gibi.. hem hukukçular genelde olaylara aynı yönden bakarlar ki o zaman da farklı karar verilmesi gereken yerde bu da avantaj sayılmaz..
farklı meslek her zaman iyidir.. farklı bir düşünceye her zmana ihtiyaç vardır evde
benim annem hukukçu babamsa doktor bu her zaman çok hoşuma gitmiştir
Old 14-09-2007, 12:53   #155
_Halise_

Fark ettim de,hukukçu eşe hayır diyenlerin çoğu erkek...Korkmayınız efendim dır dırmış,sizi fazladan çalıştırıp bütçeye ortak olurmuşuz,bütün kadın haklarını da bilirmişiz,bizim akrabalardan faydalanamazmışsınız....korkmayınız efendim korkmayınızönemli olan anlaşabilmek ve huzuru,mutluluğu her koşulda yaşayabilmek...Bence karakterlerin uyumu mesleklerin uyumundan çok daha önemli...
Old 14-09-2007, 15:39   #156
Av.Ufuk Bozoğlu

Avukat bir eş olarak, hepinizi esefle kınıyorum

Ve, sizi Murathan Mungan'ın şu sözleri ile başbaşa bırakıyorum

Erkekler şaşıran kadınları severler.Akıllı bir kadını şaşırtmak o kadar zordur ki, bu yüzden onlara fazla bulaşmazlar; akıllı kadının kokusunu yüz metreden alır, ondan uzak dururlar

Saygılarımla...
Old 15-09-2007, 13:29   #157
lawstudent

quote=av-ufuk]Avukat bir eş olarak, hepinizi esefle kınıyorum [/quote]
sayın Av-ufuk neden kınandık ki şimdi durduk yere.yazılan yazılar içinde hem aynı meslekten bulunulmasını tavsiye eden hem de bunu istemeyen var.

Alıntı:
Yazan _Halise_
önemli olan anlaşabilmek ve huzuru,mutluluğu her koşulda yaşayabilmek...Bence karakterlerin uyumu mesleklerin uyumundan çok daha önemli

Bakın ne güzel diyor sayın halise.Tabi bunun çok geniş bi cevap olduğu kanaatindeyim. Sadece karakterlerin uyumu ne kadar yeterli olur.sonuçta aynı meslek içinde olunca bulunulan sosyal çevrenin de aynı olması durumuyla karşı karşıya kalınır. Bunun da bi yerde bıkkınlık getirmesi söz konusu olabilir; fakat özellikle hukukçu eşlerin yazdıklarından anlıyorum ki bu pek de sorun olmuyor ve bu tür evlilikler kendi mevcudiyetleri için potansiyel bi tehlike arz etmiyor.
Old 16-09-2007, 00:22   #158
Ahmet Turan

Alıntı:
sayın Av-ufuk neden kınandık ki şimdi durduk yere

Sayın Ufuk, burada soyut mizah yapıyor. Bunda alınacak bir şey yok yani.

Ne varki biz toplum olarak soyut değil somut mizahı sevdiğimizden ( çünki soyut mizahta düşünmek zorundayız o da işimize gelmiyor) somurturuz böyle ikon koyarak..
Old 16-09-2007, 11:36   #159
imge_nil

Avukatlık; bir meslekten ziyade ,bir yaşam tarzıdır bence..
Bu yüzden HUKUKÇU eşe evet ancak avukat bir eşe kesinlikle hayır.
Old 16-09-2007, 12:21   #160
lawstudent

Alıntı:
Yazan AhmetTuran
Sayın Ufuk, burada soyut mizah yapıyor. Bunda alınacak bişiy yok yani
Ne varki biz toplum olarak soyut değil somut mizahı sevdiğimizden ( çünki soyut mizahta düşünmek zorundayız oda işimize gelmiyor) somurturuz böyle ikon koyarak..

mizah anlayışım her ne kadar çok yüksek seviyede olmasa da hayatın renkleri içinde kendime uygun olan rengi seçmesini ve bundan zevk almasını bilirim.asık suratlı olamamam ve sürekli anlatılanın içinde neşeli olanı bulan biri olmam bazen eleştirilen bir yönümdür..bu sayfanın başında Syn. M.Saim Dikici için yazdığım çok dırdır etmişsiniz demişim.cevabımda sizce de soyut mizah yok mu. eğer olmadığını düşünüyorsanız benim Syn Dikici'den özür dilemem gerekiyor; fakat ben dırdır ediyorsunuz derken onun kafa şişiren biri olduğunu kasdetmedim.Düşüncesizlikle anılan biri olmak istemem, zira böyle olmadığımı düşünüyorum
Yine de Sayın Ahmet Turan yazdıklarımı dikkate alıp okuduğunuz için teşekkürler. Yaptığınız eleştirinin benim eksik olduğum bir noktada gelişmesi için olduğundan ve bu konuda bana yardım etmek istediğinizden şüphem yok.
Saygılarımla
Old 16-09-2007, 13:01   #161
Av.Maruf Kaymaz

yüreğimiz karşılıklı çarparken ,beynimizin de ortaklaşa çalışması ne güzel olur.
Old 16-09-2007, 17:03   #162
_Halise_

Sn.Ahmet Turan,bu sitede fikrini beyan eden her kimsenin düşünceyle alakalı bir problemi olduğunu ve de düşünmenin işe gelmiyor olduğunu hiç ama hiç zannetmiyorum...
Old 16-09-2007, 22:42   #163
Ahmet Turan

Sn. Halise, sizin bu cevabınızı vekaletsiz iş görme kavramı içinde değerlendiriyorum.
Old 17-09-2007, 11:06   #164
Av.Ufuk Bozoğlu

Yapmayın lütfen ; alt tarafı hep beraber gülecektik

En dostluğa selam saygılarımla
Old 17-09-2007, 18:48   #165
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Avukat bir eş olarak, hepinizi esefle kınıyorum

Ve, sizi Murathan Mungan'ın şu sözleri ile başbaşa bırakıyorum

Erkekler şaşıran kadınları severler.Akıllı bir kadını şaşırtmak o kadar zordur ki, bu yüzden onlara fazla bulaşmazlar; akıllı kadının kokusunu yüz metreden alır, ondan uzak dururlar

Saygılarımla...

M.Mungan'a saygılar sunarım. Ama ben şaşırtan kadınları seviyorum.

Saygılarımla
Old 17-09-2007, 19:55   #166
_kübra_

aslında en iyisi farklı meslekten olması..ama bir yandan da insan düşünüyor senaryo 2 de fena değil ama kaderde ne varsa o diyenlerdenim...
Old 18-09-2007, 13:51   #167
uye8490

Alıntı:
Yazan funda.0633
bir erkek üye çıkıpta dememiş eşimi çok iyi yerlerde görmek isterim diye..Özer çillerin eşi başbakandı.Yazık değil mi ona..Karısının soyadını bile aldı. Aslında bu bir gerçek..İlkokul mezunu olan erkek de, üniversite mezunu olan erkek da aynı düşünüyor...Aslında her erkek beyni daha üstün olmak istiyo...Ve ortaya evlilikten ziyade aslında kariyer çatışması çıkıyor..Ne deyim..böyle gelmiş böyle gider...

Kişilik olarak kendini ortaya koyamamış,kendini ifade etme şansı bulamamış insanların düşüncesini genele mal etmeyelim.Sizin gerçek dediğiniz ;erkek egemen bir toplumda, bu egemenlikten nemalanan erkeklerle ,biyolojik cinsiyeti kadın ama beyni erkek olan kadınların dogmalarıysa şayet -ki düşünce bir emeğin ürünüdür ben dogma demeyi yeğliyorum- bu gerçeği ben kabul etmiyorum.

Varolan düzenin dayattığı çarpık ilişkileri toplumsal bir yasaymış gibi ortaya koyma çabası, aslında bu çarpık ilişkilerin beslendiği anlayışa bir meşruiyet kazandırma çabasından başka bir şey değildir.Doğanın, insan bedenine cinsiyete göre yüklediği misyonlar hariç ,hiç bir insan kendi cinsiyetine has misyonlarla donatılmış birşekilde gelmez dünyaya.Yani erkek erkek olduğu için sömürücü değildir.Erkek ,belli ekonomik ilişkilerin varolduğu toplumsal düzen o'na kadını sömürme hakkı verdiği için sömürücüdür.

Bir erkeğin ,bir kadının soyadını alması veya bir kadının bir erkeğin soyadını alması -ortada bir dayatma olmadığı sürece- son derece doğaldır.Bugüne kadar alışılagelmiş uygulamalarda bizim aşina olduğumuz şey kadının erkeğinin soyadını -kanun zoruyla da olsa- uslu uslu taşımasıdır.Kadının erkeğin soyadını taşıması şandır ,şereftir.O soyadına bir leke getirmemelidir kadın.

"Benim soyadımı taşıyorsun" paranoyası ne acı cinayetlere yol açmıştır ,hatırlayan olmaz bu arada.

Ama alışılagelmişin dışında ,kadınının soyadını almış bir erkeğe "vah vah yazık değil mi" diyecek kadar da kendimize yabancı kendimize uzağız...
Kadınının önüne taş koyan ,her fırsatta onun ayağını tökezletmeye çalışan,ortaçağ artığı düşünce kırıntılarıyla -ben erkeğim yaparım-diyen erkeklerlerle ;kendisi için karanlıktan başkaca bir vaadi olmayan dogmalar bütününü kayıtsız şartsız kabul eden, kabul etmekle yetinmeyip bunun en ateşli savunuculuğunu yapan "kraldan çok kralcı" kadınlara diyeceğim şudur.

Böyle gelmiş olabilir bu güne kadar,ama inanın ki böyle gitmez.Bir yerlerde mutlaka ama mutlaka bir şeyler kırılacak...
Old 20-09-2007, 21:42   #168
kasvetlim

Varsayılan DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY ''değişim'' miş:))

hukukçuyla asla olmaz derdim ; taaaa ki onu tanıyana dek....
Old 26-09-2007, 19:35   #170
duyguusta

ben müstakbel eşimin hukukçu olmasını tercih ederim. çünkü evleneceğim insan benim dilimden anlamalı, bir sorunum veya işle ilgili bir konu olduğundan önce derdimi anlatıp sonra da açıklamasını yapmamalıyım. ayrıca bence hukuk hayatının her alanında, her saniye içiçeyiz. biz arkadaşlarımızla hukuk sohbetlerinden veya mesleki espirilerden inanılmaz zevk alıyoruz. dolayısıyla eşimle de bunları yaşamak isterim.
Old 03-10-2007, 20:03   #171
kasvetlim

Varsayılan değişim

söylediğim gibi işte; değişmeyen tek şey...
Old 05-04-2008, 18:21   #172
Kemal Yıldırım

Nedense senaryo 2 eve gelindiğinde sürekli hukuk konuşuluyormuş gibi ele alınmış. Sürekli hukuk konuşulması ya da konuşulmaması sizin elinizde. Belki, gün içinde bir konu yeterince sizi yormuş olabilir, akşam da aynı şeylerle karşılaşmak istemiyor olabilirsiniz. Ancak, sıkıntılı bir anınızda derdinizi anlatabileceğiniz ve sizi rahatlıkla anlayabilecek birisinin yanıbaşınızda olması kadar mutluluk verici bir durumun olabileceğini de düşünmüyorum. Kesinlikle senaryo 2..

Saygılarımla..
Old 06-04-2008, 01:34   #174
EMEL YÜKSEK

Mutlu

bende müstakbel eşimin hukukçu olmasını tercih ederim,hukukun hangi alanında bulunduğu hiç farketmez..çevremde aynı meslekten ya da farklı meslek gruplarından kişilerle evli olan arkadaşlarıma baktığım zaman eşimin hukukçu olmasının çok daha iyi olucağı kanaatine varıyorum ve kesinlikle senaryo 2 diyorum..
Saygılarımla...
Old 07-04-2008, 00:08   #175
slide

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sevilen insanın mesleği o kadar küçük bir ayrıntı ki...
kesinlikle.....
Old 08-04-2008, 08:49   #178
ozlemdurucan

Alıntı:
Yazan avmine
hukukçu eş mi aslaaaaaa

bencede
Old 09-04-2008, 05:02   #179
üye23342

kıskançlığıma hukukcu eşe hayır !
Old 30-04-2008, 15:05   #180
Hemocrania

Alıntı:
Yazan Av. Bülent S. Akpunar
senaryo 3. Eve geliyorsunuz eşiniz yok, dır dır yok sultanlığınızın keyfini sürüyorsunuz...

bu da biz evsizlerin tesellisi olsa gerek
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 2 (0 Site Üyesi ve 2 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi