Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yapı sahipleri kimlerdir?Yapı sahiplerinin inşaat bitmeden değişmesi- yapı saibi vekilinin gerçekte müteahhidin elemanı olup olmadığının tespiti

Yanıt
Old 11-08-2011, 14:29   #1
av.zahide kadıoğlu

Varsayılan yapı sahipleri kimlerdir?Yapı sahiplerinin inşaat bitmeden değişmesi- yapı saibi vekilinin gerçekte müteahhidin elemanı olup olmadığının tespiti

Yapı Denetimi Hakkında Kanun

Yapı denetim kuruluşları ve görevleri

Madde 2 - Bu Kanun kapsamına giren her türlü yapı; Bakanlıktan aldığı izin belgesi ile çalışan ve münhasıran yapı denetimi ile uğraşan tüzel kişiliğe sahip yapı denetim kuruluşlarının denetimine tabidir. Yapı denetim hizmeti; yapı denetim kuruluşu ile yapı sahibi veya vekili arasında akdedilen hizmet sözleşmesi hükümlerine göre yürütülür. Yapı sahibi, yapım işi için anlaşma yaptığı yapı müteahhidini vekil tayin edemez.

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği

İnşaatın devri veya satılması

Madde 24 - (1) Yapının tamamlanmadan önce başkasına devri suretiyle yapı sahibinin değişmesi halinde, yapı denetim kuruluşunca ek-20’de gösterilen form-18’e uygun seviye tespit tutanağı tanzim edilerek, durum en geç üç iş günü içinde ilgili idareye ve ilgili Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne bildirilir ve ilgili idarece yapı tatil tutanağı düzenlenerek yapım faaliyeti durdurulur. Yapının yeni sahibi tarafından Yönetmeliğe uygun olarak bir yapı denetim kuruluşu ile hizmet sözleşmesi akdedilmedikçe inşaatın devamına izin verilmez. Hükümlerini içermektedir.

Uygulamada bilindiği üzere kat karşılığı inşaat sözleşmesi nedeniyle satış vaadi sözleşmesini arsa sahibi ile müteahhid yapmaktadır. Müteahhide avans olarak pay verildiği gibi , daha sonrada verilebilmekte, hatta müteahhit bu süreçte edimlerini ifa etmeden bağımsız bölümleri satmaktadır.

Yukarıdaki maddelere göre

1- Sözleşmelerde yapı denetim ücretlerinin müteahhitçe ödeneceği kararlaştırıldığından
Vekillerin müteahhidin elemanı olduğu uygulamada sabittir.Bu durumda müteahhidin vekil olup , olmadığını ilgili idare nerden anlayacak( aslında bilinmekte çünkü müteahhit bizzat Belediyeye yapı denetimci ile gider) , kontrol mekanizması nasıl işleyecek ,

2-Bilindiği üzere müteaahitler ile yapı denetim büroları bu sözleşmeyi arsa sahibinin müteahhidin gösterdiği kişilere vekalet vermesi ile gerçekleşmekte,

3-Yapı tamamlanmadan müteahhitten bağımsız bölüm alanlar, Müteahhit (avans payı) bu durumda yapı sahipleri çoğalmakta , yapı denetim kuruluşlarınca belirtilen formlara göre uygun seviye tespit tutanağı tanzim edilerek ,durum en geç üç içinde ilgili idareye ve ilgili Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’ne bildirilebilmesi için ,
- öncelikle Yapı Denetim Kuruluşu’nun tapuda devirlerin yapılması halinde anında bilgi sahibi olabilmesi için bir sistem ,yasa ,düzenleme var mı?

- Her alım-satımda yapı tatil tutanağı düzenleyip yapım faaliyeti duracak ,yapının yeni sahiplerince yönetmeliğe uygun olarak bir yapı denetim kuruluşu ile hizmet sözleşmesi akdedilmedikçe inşaata devam edilmeyecek

Bu tür ihtilaflara çözüm üreten Mevzuat , İçtihat , Yapı Denetim Komisyon Başkanlığı’nın kararları mevcut mudur? Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi