Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bilirkişi raporundaki hesaplama hatası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-07-2017, 13:06   #1
Av.mehmet.av

Acil Bilirkişi raporundaki hesaplama hatası

Davacı olduğum bir iş davası dosyasında bilirkişi raporu geldi.Fazla mesai ve UBGT alacağı hesaplaması yapılırken;
1- Gelir Vergisi kesintisi olarak %15,20 yazılmış.Böyle bir oranın olmadığını düşünüyorum. Görüşünüz nedir?
2- %15,20 oranının doğru olduğu varsayımında gelir vergisi kesintisinin de yanlış hesaplandığını dolayısı ile bir hesaplama hatası olduğunu düşünüyorum.
3- Örneğin brüt UBGT alacağı 4078,67 bulunmuş. Bu hesaplamada yapılması gereken Gelir Vergisi Kesintisi sizce kaç olmalıdır.
4- Hesaplama hatası olduğu varsayımında ben ıslah dilekçemde kendi yaptığım hesaplamaya göre davayı ıslah etsem sizce sorun olur mu?
NOT: Bu hesaplama hatasını yeni fark ettiğim için rapora itiraz etmemiştim.
Old 07-07-2017, 13:19   #2
txyz

Emin olmamakla birlikte gelir vergisine esas kümülatif toplamın belli bir tarihten sonra %20 'ye çıkmış olduğu ve oranın da aylara
bölünerek 15.20 olarak hesaplanmış olabileceğini düşünüyorum.
Old 07-07-2017, 13:22   #3
Av. Can DOĞANEL

Süresi geçse de mahkemeye esasa ilişkin beyan yoluyla itiraz edilebileceğini düşünüyorum. Burada bilirkişinin kanaati ya da teknik olarak yaptığı bir ölçüm vs. tespit söz konusu değil. Açık hesap hatası. Mahkemenin işi yargılama yaparak hakkaniyete uygun sonuca varmak. Bilirkişi, hesaplamada örneğin virgülü unutsa 407.867-TL gibi bir sonuç bulsa mahkeme buna karar vermeyeceğine göre tersini de yapmamalıdır.
4078,67TL için Gelir vergisi %15 520,04-TL kesinti olmalı tabi ayrıca SSK primi, işsizlik primi, damga vergisi vb. kesintiler de var.
Old 07-07-2017, 13:41   #4
Av.mehmet.av

%14'lük sigorta primi ve %1'lik işsizlik sigortası primi düşüldükten sonra kalan miktar üzerinden gelir vergisi hesaplanır diye biliyorum, doğru mudur?

Esasen bu hesaplama hatası için dilekçe verebilirim ancak bu alacak kalemlerinde zamanaşımı sıkıntım var. O yüzden ben kendimce doğru olarak düşünüp hesaplayacağım miktar üzerinden ıslah dilekçesi vermeyi düşünüyorum. Sizce de uygun mudur.
Old 07-07-2017, 14:59   #5
Av.Turhan Demiroğlu

Talebiniz "brüt" tutarlar üzerinden hüküm kurulması yönünde ise -kural olarak öyle olmalı-, Mahkeme buna uymak zorundadır ve net tutarın bulunmasında bilirkişi tarafından yapılan hesap hatasının bu ihtimalde sonuca etkisi yoktur.
Saygılarımla...
Old 07-07-2017, 15:10   #6
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
%14'lük sigorta primi ve %1'lik işsizlik sigortası primi düşüldükten sonra kalan miktar üzerinden gelir vergisi hesaplanır diye biliyorum, doğru mudur?
Doğrudur.
Old 07-07-2017, 16:56   #7
avemre

Davanızı açarken alacaklarınızı brüt olarak talep ettiyseniz, ıslahınızı bilirkişinin brüt hesaplamaları üzerinden yapınız. Zira bazı bilirkişiler "net ücret" talep edilmese dahi kendiliğinden net hesabı yapabiliyor. Bu da ilam icraya konulurken size fayda sağlayacaktır. Her ne kadar mahkeme ilamında işçilik alacakları brüt olarak hüküm altına alınsa da, ilam icraya konu edilecekse bu kalemlerin "net"lerini hesaplamanız gereklidir. Zira işçinin cebine girmesi gereken brüt değil, net ücrettir. Aksi halde karşı tarafça takibiniz davaya konu olabilir.

Bunun haricinde sizin dava dilekçenizdeki talebiniz net kıdem ücreti, net UBGT vs ise bu sefer bilirkişinin "net" hesapları üzerinden ıslahınızı yapmalısınız.

"http://www.turkhukuksitesi.com/showpost.php?p=689683&postcount=17" Burada işçilik alacaklarının nasıl nete çevrileceği detaylı biçimde anlatılmış, incelemenizi tavsiye ederim.

Son olarak "%15, %20" diye belirtilenler gelir vergisi dilimleridir. Örneğin 2017 yılı için 13.000-TL'ye kadar %15, sonrası için %20'lik dilim uygulanacaktır. Bilirkişinin raporunda kastettiği bu dilimlerdir. Sizin UBGT alacağınız ile ilgili %15'lik dilim uygulandı ise sorun yok demektir.
Old 07-07-2017, 21:11   #8
Av.Dr.Yahya DERYAL

HMK.m.281/1 uyarınca taraflar, bilirkişi raporunun kendilerine tebliğini izleyen iki hafta içinde bilirkişi raporuna itiraz ederek, raporda eksik gördükleri hususların, bilirkişiye tamamlattırılmasını; belirsizlik gösteren hususlar hakkında ise bilirkişinin açıklama yapmasının sağlanmasını veya yeni bilirkişi atanmasını mahkemeden talep edebilirler.
HMK.m.281 madde gerekçesinde açık olarak “rapora itiraz için taraflara tanınmış bulunan onbeş günlük süre, kesin süredir; hak düşürücü bir nitelik taşır” denilmektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi