Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ücret Bordrosunda Görünmeyen Gerçek Ücret - İspat

Yanıt
Old 12-06-2007, 21:38   #1
irokua

Varsayılan Ücret Bordrosunda Görünmeyen Gerçek Ücret - İspat

herkese merhabalar..
açtığım işçi alacağı davasında, işçinin gerçek ücretini ispatlama sorunumuz var. şöyle ki: maaş bordrosunda asgari ücret aldığı görünüyor. fakat işveren tarafından kredi almak için 2 bankaya verilmiş imzalı belgede işçinin gerçek ücreti yazılı. bu arada bordroların işçi tarafından imzalanıp imzalanmadığını bilmiyorum. işveren tarafından bankaya verilen yazılı belge ücretin bordroda gösterilenden yüksek olduğunu kanıtlamamıza yeter mi? şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 13-06-2007, 02:17   #2
Av. Can DOĞANEL

T.C. YARGITAY
Hukuk Genel Kurulu
Esas: 2006/9-479
Karar: 2006/484
Karar Tarihi: 28.06.2006
ÖZET: Davacı tarafından bildirilen meslek örgütünden yapılan ücret araştırmasına davalının itirazı nedeniyle, bir diğer meslek örgütü olan Özel Dershaneler Birliği'nden ücret araştırması yapılarak, toplanan tüm deliller gözetilerek, davacının anılan devre ücret geliri saptanarak, belirtilen işçilik hak ve alacakları yönünden karar vermek gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

(4857 S. K. m. 32)
Dava: Taraflar arasındaki <alacak> davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Ankara 13. İş Mahkemesi'nce davanın kısmen kabulüne dair verilen 22.09.2005 gün ve 2005/750-945 sayılı kararın incelenmesi taraf vekilleri tarafından istenilmesi üzerine, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin 31.01.2006 gün ve 2005/34921,2006/1842 sayılı ilamı ile,
(...Davacı işçinin aylık ücretinin belirlenmesi noktasında dairemizce daha önce verilen bozma kararında ilgili meslek kuruluşundan ücret araştırması yapılması gerektiği belirtilmiş, mahkemece anılan bozma ilamına uyulmuştur. Davacının aylık ücretiyle ilgili yazı özel dershanelerde çalışanların kurduğu bir demekten sorulmuş ve alınan yazıya göre sonuca gidilmiştir. Ücret araştırması, ilgili meslek kuruluşundan yapılmamış olmakla bozma kararının içeriği yerine getirilmiş değildir.
Konunun ilgili meslek kuruluşu olan Özel Dershaneler Birliği'nden (Özdebir) sorulması ve dosyadaki tüm deliller birlikte değerlendirmeye alınarak karar verilmesi gerekir...),
Gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle, yeniden yapılan yargılama sonunda, mahkemece önceki kararda direnilmiştir.
Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:
Karar: Taraflar arasında, davacı işçiye ödenen ücret konusunda uyuşmazlık bulunmaktadır.
İş sözleşmesinin tarafları arasında ücret miktarı konusunda çıkabilecek ihtilaflarda gerçek ücretin her türlü delille ispatı mümkündür. Aylık ücreti gösteren para makbuzları, banka kayıtları, ticari defter kayıtları, tanık beyanları gibi delillerle işçinin imzasını taşıyan ücret bordroları veya hizmet sözleşmesinde yazılı olan ücretin gerçek olmadığı kanıtlanabilir. Ücret, mevcut delillerle şüpheye yer bırakmayacak şekilde belirlenmesi mümkün bulunmayan kimi durumlarda, davacının yaptığı iş, hizmet süresi ve diğer belirleyici özellikler belirtilmek suretiyle ilgili meslek örgütlerinden sorulmak suretiyle de belirlenebilir.
Ne var ki, meslek örgütlerince bildirilen ücret miktarları tarafları ve mahkemeyi bağlayıcı nitelikte olmayıp, diğer bilgi ve belgelerle de desteklenmeleri gerekir.
Belirtilen nedenlerle, davacı tarafından bildirilen meslek örgütünden yapılan ücret araştırmasına davalının itirazı nedeniyle, bir diğer meslek örgütü olan Özel Dershaneler Birliği'nden ücret araştırması yapılarak, toplanan tüm deliller gözetilerek, davacının anılan devre ücret geliri saptanarak, belirtilen işçilik hak ve alacakları yönünden karar vermek gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Belirtilen nedenlerden direnme kararı bozulmalıdır.
Sonuç: Davalı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile direnme kararının yukarıda ve özel daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dolayı HUMK.'nun 429. maddesi gereğince BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcın iadesine, 28.06.2006 gününde oyçokluğu ile karar verildi. (¤¤)
Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 13-06-2007, 09:32   #3
ISIL YILMAZ

T.C.

YARGITAY

9. HUKUK DAİRESİ

E. 2005/16299

K. 2005/39871

T. 19.12.2005

• İŞÇİNİN ÜCRETİNİN KANITLANMASI ( İşçinin Ücretinin Belirlenmesi İçin İşveren Tarafından Düzenlenerek Bankaya Verilmiş Olan Belgenin Bankalardan Kredi Kartı veya Kredi Alabilmek İçin Düzenlendiği ve Gerçek Ücreti Yansıtmadığı )

• BANKAYA İBRAZ EDİLMEK İÇİN İŞVERENCE DÜZENLENEN BELGE ( Bankalardan Kredi Kartı veya Kredi Alabilmek İçin Düzenlendiği ve Gerçek Ücreti Yansıtmadığı )

• ÜCRETİN SAPTANMASI ( İşçinin Ücretinin Belirlenmesi İçin İşveren Tarafından Düzenlenerek Bankaya Verilmiş Olan Belgenin Bankalardan Kredi Kartı veya Kredi Alabilmek İçin Düzenlendiği ve Gerçek Ücreti Yansıtmadığı )

ÖZET : İşçinin ücretinin belirlenmesi için işveren tarafından düzenlenerek bankaya verilmiş olan belgenin bankalardan kredi kartı veya kredi alabilmek için düzenlendiği ve gerçek ücreti yansıtmadığı uygulamalarla anlaşılmış olan bir gerçektir.
DAVA : Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır. Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR : Davacı, fark kıdem tazminatı isteğinde bulunmuş mahkemece istek doğrultusunda hüküm kurulmuştur. Davacının imzasını taşıyan ücret ödeme belgelerinde ve kıdem tazminatı bordrosunda aylık ücreti 306.000.000 TL olarak görülmektedir. Davacı bu belgeleri imzalarken herhangi bir ihtirazı kayıt dermeyan etmemiştir. Bu belgelerde açıklanan ücretten daha fazla ücret ödendiği konusunda tanık da dinletmemiştir. Mahkemece işveren tarafından Akbank'a yazılan 15.10.2003 tarihli belgedeki ücrete itibar edilerek fark kıdem tazminatı alacağı hesaplanıp hüküm altına alınmışsa da bu tür belgelerin bankalardan kredi kartı veya kredi alabilmek için düzenlendiği ve gerçeği yansıtmadığı uygulamalarda anlaşılan bir gerçektir. Bu nedenle davacının imzasını taşıyan belgelere itibar edilerek, fark kıdem tazminatı isteğinin reddi, gerekirken kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 19.12.2005 gününde oybirliği ile karar verildi. yarx
Old 19-12-2012, 18:35   #4
avmurat

Bugün bir duruşmada mahkeme hakimi, gerçek ücreti ispat için gösterdiğimiz tanık delilini: "Ücretin tespiti konusunda tanık dinlemiyorum" gerekçesiyle reddetti.
Yargıtay HGK kararını bilmediğini düşünemiyorum.
Bu konudaki içtihat mı değişti acaba
Old 19-12-2012, 19:17   #5
carlito

Alıntı:
Yazan irokua
herkese merhabalar..
açtığım işçi alacağı davasında, işçinin gerçek ücretini ispatlama sorunumuz var. şöyle ki: maaş bordrosunda asgari ücret aldığı görünüyor. fakat işveren tarafından kredi almak için 2 bankaya verilmiş imzalı belgede işçinin gerçek ücreti yazılı. bu arada bordroların işçi tarafından imzalanıp imzalanmadığını bilmiyorum. işveren tarafından bankaya verilen yazılı belge ücretin bordroda gösterilenden yüksek olduğunu kanıtlamamıza yeter mi? şimdiden teşekkür ediyorum.
Tanıkla da ispatlayabilirsiniz. Eğer müvekkilinizin maaşı banka kanalıyla ödenmiş ise hesap ekstresini sunarak da ispatlayabilirsiniz ama Bankaya kredi alabilmek icin düzenlenmiş resmi olmayan firma antetli evraklar karsı yanın itirazı üzerine ispat aracı olmaktan çıkar ve delil olarak değerlendirilmez..
Old 19-12-2012, 19:26   #6
avmurat

Alıntı:
Yazan carlito
Tanıkla da ispatlayabilirsiniz. Eğer müvekkilinizin maaşı banka kanalıyla ödenmiş ise hesap ekstresini sunarak da ispatlayabilirsiniz ama Bankaya kredi alabilmek icin düzenlenmiş resmi olmayan firma antetli evraklar karsı yanın itirazı üzerine ispat aracı olmaktan çıkar ve delil olarak değerlendirilmez..

Beni 4 numaralı mesajım için ne dersiniz?
Old 19-12-2012, 20:00   #7
carlito

Tabiidir ki Hakim'in tavrini hukuki bulmuyorum, uygulamada ve usulde Tanik dahil her turlu delille ispat edilebilecegi acik ve sarih.Hangi İs Mahkemesi acaba?
Old 19-12-2012, 20:09   #8
avmurat

Hayır, ben de bu davaları çok sık açmadığım için, atladığım bir husu mu var diye kendimden şüphe ediyorum; zira HGK kararı bu yöndeyse ve bu denli önemli bir hususu iş mahkemesi hakiminin bilmemesi de düşünülemeyeceğine göre, Hakim'in tavrı bile bile lades olmaz mı?
Old 19-12-2012, 20:15   #9
carlito

Delillerinizde Tanik yazdigina gore Atladiginiz bir husus bulunmamakta, ben de yadirgadim.
Üstadım
Hangi İs Mahkemesi olduğunu yazabilir mısınız?
Old 19-12-2012, 20:22   #10
avmurat

Mahkeme numarasını mesajla gönderdim, sayın meslektaşım. İlginç olan, mahkemenin sözlü olarak açıkça. "Ücretin tespiti için tanık dinlemiyorum" demiş olması ve benim olduğu gibi davalının da tanıklarını dinlememesi.
Old 19-12-2012, 20:25   #11
fountain

ilgili sendika, dernek vb. meslek kuruluşlarından emsal ücret araştırması yapılmasını istemeniz gerekiyor. Emsal ücret araştırması müvekkilinizin gerçek ücretinin tespiti için delil olacaktır. hatta delil listenizde önceden emsal ücret araştırmasına dayanmanızda gerekmez. davalı ücrete itiraz ettiği takdirde mahkemeden emsal ücret araştırması yapılmasını isteyebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi