Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Uyap Safahat (Son Değişiklikleri Görememe) Problemi Çözülecek!

Yanıt
Old 19-08-2011, 16:22   #1
Av.İlker DOLGUN

Mutlu Uyap Safahat (Son Değişiklikleri Görememe) Problemi Çözülecek!

Bu hususta, sorunun çözümü için ilgililere (uyapportal@adalet.gov.tr) gönderilen maili ve gelen cevabı meslektaşlarımın bilgisine sunuyorum.

"19.08.2011 tarihinde yapılan son güncelleme ve değişiklikler sonrasında, safahat bölümü kaldırılmış ve yerine hiçbir pratik faydası olmayacak ve program kullanımını son derece zorlaştıracak sorgulama tipleri getirilmiştir. Bir avukatın dosyalarında meydana gelen son değişiklikleri görmesinin engellenmesini anlayabilmiş değilim! Şimdi yeni formatta bu nasıl mümkün olacaktır? Herhangi bir dosyasında gelişme olması durumunda anlık olarak bu nasıl sisteme yansıyacaktır. Özetle safahat (son değişiklikler) bölümünün mutlaka programda olması gerekmekte olup, bu hususun dikkate alınmasını önemle rica ediyorum.
Av. İlker DOLGUN (İstanbul Barosu)"

Uyap Portal (uyapportal@adalet.gov.tr) Cevabı:

Sayın Dolgun;

Safahat sorgulama ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Safahat sorgulama bir haftaya kadar menüler içerisinde yer alacaktır. iyi çalışmalar dileriz.
Old 21-08-2011, 02:59   #2
oguzhand0

Değerli meslektaşım bu konunuzu görmeden bu hususla ilgili ayrı bir konu açtım; keşke görse idim...

Umarım tüm dosyalarım menüsü ve özellikle de safahat kısmı bir an önce düzelir...
Old 21-08-2011, 14:59   #3
AV.ORHAN DOĞAN

Konu ilgili bende uyap a mesaj attım.Kısa zamanda çözüm bulunur inşallah..
Old 22-08-2011, 21:24   #4
Av.Barış

yeni sistem çok kötü. dosya numaralarımızı kaybedersek yandık.
Old 22-08-2011, 22:39   #5
ahmetcakir

ilker bey safahat ile ilgili gelişmelei paylaştığınız için çok teşekür ederim.
Old 23-08-2011, 08:51   #6
Av.Ömer Güntay

Şimdi yetkililerin UYAP'a Toplu Safahat Görüntüleme ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmaktadır uyarısı koyduğunu gördüm.
Old 23-08-2011, 09:21   #7
mehmetardic

Sisteme SGK sorgulama, Araç ve Taşınmaz kayıtları sorgulama(haciz değil, sadece sorgulama!) özelliklerinin de eklenmesi gerekir artık..asıl yığılmayı bu şekilde önleyebilirler...
ayrıca Uyap'la ilgili bir sıkıntı da, taraf bilgilerinde borçlunun kimlik bilgilerinin altında yer alan adres bilgilerinde Mernis adresi olarak belli bir adres görünmesine rağmen, icra müdürlüğünde talep açtığımda mernis kaydının olmadığı (null) çıkıyor..neden kaynaklanıyor ve nasıl çözülür bilmiyorum ama bi çare bulunmalı..
Old 23-08-2011, 09:43   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Barış
yeni sistem çok kötü. dosya numaralarımızı kaybedersek yandık.

Bugün nihayet "Tüm Dosyalarım" ikonu eklenmiş.
Old 23-08-2011, 09:55   #9
aeyesilkaya

uyapportal'a dünkü başvurum üzerine yine dün verilen cevap aşağıda... Saygılar

"Sayın Yeşilkaya;
Avukat Portalında Safahat/duruşma sorgulama ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Safahat sorgulama bir haftaya kadar menüler içerisinde yer alacaktır. iyi çalışmalar dileriz
."
Old 23-08-2011, 09:56   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bugün nihayet "Tüm Dosyalarım" ikonu eklenmiş.

Yetmez ama evet !!
Old 23-08-2011, 11:15   #11
Av. Bülent Sabri Akpunar

Şu an itibariyle bırakınız safahati gördüğüm tek karşılık aşağıdadır

Alıntı:
Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, you@your.address and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log.
Old 23-08-2011, 11:57   #12
yalcinhukukbürosu

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Şu an itibariyle bırakınız safahati gördüğüm tek karşılık aşağıdadır

Aynısını ben halen görmekteyim.. Neden bu kadar kurcalarlar onu da anlayabilmiş deyilim.
Old 23-08-2011, 13:49   #13
Av. Tevrat DURAN

UYAP elektronik postasından gelen cevap aşağıdaki gibidir. İşin Takipçisiyiz.

Sayın Duran ;
Avukat portalı protokol taslağı kapsamında daha kaliteli ve kesintisiz hizmet verebilmek için safahat sorgulama geçici olarak kaldırılmıştır. Çalışmalarımız tamamlandığında protokol taslağı hizmet vermeye devam edecektir.

UYAP portal üzerindeki SAFAHAT sorgulama bölümü kaldırılmış olması dosyaları takipte fevkelade zorluk, bizler için zahmet olmuştur. Lütfen bu sorunun bir an evvel giderilmesini dilerim.
Old 23-08-2011, 16:54   #14
av.cemil

Şu an itibarıyla safahat açıldı arkadaşlar...İnşallah bir daha gitmez..
Old 23-08-2011, 17:03   #15
Av. Mehmet Salih Kara

Uyapta borçlunun TC No sunu girdiğimizde mernis adresi görünüyor mu ? yanlış mı anladım Mehmet Ardıç bey,,
Old 24-08-2011, 01:46   #16
Zamanakarsi

3 gündür kendi kendime uğraşıyor ve mailleşiyor olduğumu zannediyordum. Bu konuyu görünce sevindim.

Ne zaman avukatlar lehine bir boşluk olsa hemen kaldırılıyor gibi geliyor artık. Buna iyiden iyiye inanıyorum artık. Geçen gün büro ortağım sayın meslektaşımla konuşurken " uyapta dosyalarda taraf bilgileri kısmında nüfus cüzdan seri no varmış bilmiyordum " keşke daha önce bilseydim de vatandaş portaldan alakalı dosyalar arar ve bilgi edinmeye çalışırdım dedim. Meslektaşımın verdiği cevap " merak etme dikkatlerinden kaçmıştır bizim yararlandığımızı anladıkları an kaldıracaklardır " oldu. 3 gün önce avukat portala girdiğimde artık bu bilgilerin kaldırıldığını ve görüntülenemediğini gördüm. anlamakta güçlük çekiyorum avukatların hizmet dökümlerini , kişi bilgilerini görüntülemesinde ne rahatsızlık var ki böyle manasız yere işimizi zorlaştırıp duruyorlar. Daha düne kadar karşı taraf tc kimlik nosunu bize soran zihniyet şimdi nerdeyse onu bile bize göstermeyecek.

Yargılamanın yenilenmesi yolu ile açtığım, geçen haftaya kadar görüntülediğim ve derdest olan davamın, ayrıca kesinleşmiş olan davalarımın tümünün ve kesinleşmemiş olmakla birlikte yargıtayda bulunan bazı davalarımın tamamı ile "yok olduğunu" gördüm. Adliyeye git gel zihniyeti teknolojide sınır tanımıyor.

Bu arada benim de maillerime safahat görüntüleme ile ilgili hep aynı cevaplar gelmekte. Benim dosyalarım yok olmuş verdikleri cevaba bakınız. Umarım faydasız ve boş diyalogları ile bizi kendileri ile uğraştırmazlar. Saygılarımla
Old 24-08-2011, 08:16   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Zamanakarsi
3 gündür kendi kendime uğraşıyor ve mailleşiyor olduğumu zannediyordum. Bu konuyu görünce sevindim.

Ne zaman avukatlar lehine bir boşluk olsa hemen kaldırılıyor gibi geliyor artık. Buna iyiden iyiye inanıyorum artık. Geçen gün büro ortağım sayın meslektaşımla konuşurken " uyapta dosyalarda taraf bilgileri kısmında nüfus cüzdan seri no varmış bilmiyordum " keşke daha önce bilseydim de vatandaş portaldan alakalı dosyalar arar ve bilgi edinmeye çalışırdım dedim. Meslektaşımın verdiği cevap " merak etme dikkatlerinden kaçmıştır bizim yararlandığımızı anladıkları an kaldıracaklardır " oldu. 3 gün önce avukat portala girdiğimde artık bu bilgilerin kaldırıldığını ve görüntülenemediğini gördüm. anlamakta güçlük çekiyorum avukatların hizmet dökümlerini , kişi bilgilerini görüntülemesinde ne rahatsızlık var ki böyle manasız yere işimizi zorlaştırıp duruyorlar. Daha düne kadar karşı taraf tc kimlik nosunu bize soran zihniyet şimdi nerdeyse onu bile bize göstermeyecek.

Yargılamanın yenilenmesi yolu ile açtığım, geçen haftaya kadar görüntülediğim ve derdest olan davamın, ayrıca kesinleşmiş olan davalarımın tümünün ve kesinleşmemiş olmakla birlikte yargıtayda bulunan bazı davalarımın tamamı ile "yok olduğunu" gördüm. Adliyeye git gel zihniyeti teknolojide sınır tanımıyor.

Bu arada benim de maillerime safahat görüntüleme ile ilgili hep aynı cevaplar gelmekte. Benim dosyalarım yok olmuş verdikleri cevaba bakınız. Umarım faydasız ve boş diyalogları ile bizi kendileri ile uğraştırmazlar. Saygılarımla

Sayın meslektaşım,

Tamamen haklısınız… Şimdi kendi kendimize soralım:

Noterler Birliği ile Barolar Birliği arasında meslek teşekkülü anlamında bir fark var mıdır?

Bence yoktur.

Noterler Birliği ile Birliğe/Odaya kayıtlı üye Noter arasındaki ilişki ile, Barolar Birliği/Baro/ - Avukat arasındaki ilişki arasında bir fark var mıdır?

Bence fark yoktur.

Bitirilen fakülte, edinilen mesleki birikim anlamında Noter ile Avukat arasında ayırıcı bir fark var mıdır?

Bence hiç yoktur.

Sorumluluk noktasında farkları var mıdır?

Hiç yoktur.

Pekala, Noterler neden güvenilir meslek mensuplarıdır veya Noterlik güvenilir bir kuruluştur da, Avukatlar değildir?

Noter evrakları, kayıtları düzenli olarak denetlenir diyecekseniz, bunun için biz avukatların kayıtlarını, dosyalarını, defterlerini de denetleyecek bir kurul oluşturursunuz olur biter…

Avukatlar, en az Noterler kadar, Hakim ve Savcılar kadar onurludur, mesleki ahlak sahibidir…

Üç beş olumsuz örnek nedeniyle tüm meslek mensuplarına önyargılı olmak Devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz.
Old 24-08-2011, 12:59   #18
Av.Barış

Siyasal iktidarlar ile avukatların yıldızı bi türlü barışmamıştır. Bunda barolar birliği ya da baroların gereğinden fazla siyasete bulaşmalarımı yoksa hukuka aykırılıkları hangi zaman ve hangi koşulda olursa olsun dile getiren örgüt olduğumuz için midir sorusuna verilecek epeyce cevap bulabiliriz.
Noterler birliği sadece meslek birlikleri için çalışan bir kuruluştur. Ancak barolar birliği ya da baroların bu şekilde çalıştığını malesef ben görmedim. siyaset ile uğraşmayı mesleki sorunlardan daha öenmli görüyorlar.
Bu konuda ileri olan herhalde sadece izmir barosudur. Meslektaşlarının kullanımına mernis'i açtırabilen tek barodur.
Old 24-08-2011, 13:14   #19
mehmetardic

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Salih Kara
Uyapta borçlunun TC No sunu girdiğimizde mernis adresi görünüyor mu ? yanlış mı anladım Mehmet Ardıç bey,,

Doğru anlamışsınız

Dosya safahatını görüntülerken, soldaki 'taraflar' sekmesine tıklayın, borçluyu tıklayın, (eğer ki takip açılırken veya daha sonra icra dairesinde borçlunun tc nosu girilmişse) borçlunun kimlik bilgileri vs. görünecektir. bu kimlik bilgilerinin altında daha önceki bir çok adresinin (yurtdışı ikametgah adresi, yurtiçi işyeri adresi vb) yanısıra, Mernis adreside görünmektedir.
Bir kaç borçlumda, mernis adresi görünmekte iken, icra dairesinde talep açtığımda tespit edilememektedir.(null)
Old 24-08-2011, 16:04   #20
serhattugral

Safahat sorgulama bu gün açılmış ve hatta ana ekrana renkli ışıklı yanıp sönen şekilde "safahat ekranı açılmıştır" duyurusu da konulmuş. Ben bundan şunu anlıyorum ki yoğun şekilde avukatlar bu konuda baskı yapmışlar.
Old 24-08-2011, 16:59   #21
av.sebahattin

Bu safahat işi, UYAP'ın nerdeyse yarısıdır. Bu yüzden kaldırsak yoğunluk azalır falan demişlerse, büyük bir acayiplik yapmışlardır demektir.
Old 24-08-2011, 22:45   #22
Godfather

Alıntı:
Yazan mehmetardic
Sisteme SGK sorgulama, Araç ve Taşınmaz kayıtları sorgulama(haciz değil, sadece sorgulama!) özelliklerinin de eklenmesi gerekir artık..asıl yığılmayı bu şekilde önleyebilirler...
ayrıca Uyap'la ilgili bir sıkıntı da, taraf bilgilerinde borçlunun kimlik bilgilerinin altında yer alan adres bilgilerinde Mernis adresi olarak belli bir adres görünmesine rağmen, icra müdürlüğünde talep açtığımda mernis kaydının olmadığı (null) çıkıyor..neden kaynaklanıyor ve nasıl çözülür bilmiyorum ama bi çare bulunmalı..

Mehmet bey, takibi açtığımızda taraf bilgileri otomatik kaydedilmektedir. Siz örneğin 2 hafta sonra borçlu ile ilgili adres tespiti talebi açarsanız, güncel bir sorgu daha yapılır. Bu arada borçlunun adresi terketmesi, nüfustan adresinin silinmesi gibi durumlar gelişmiş olabilir. Bu nedenle UYAP Avukat portalında gördüğümüz adres eski MERNİS adresi, talep açtığınızda icranın görüntüle(yeme)diği adres ise son durumudur.
Old 25-08-2011, 00:35   #23
Zamanakarsi

Sayın meslektaşlarım UYAP'ın dönüştüğü akıbeti belirlemek için mail aşamalarını göndermeyi uygun buldum faydalı olacağını düşünüyorum. Goruntu kalabalığı oluşturabileceğinden kusuruma bakmayın.

MAİL-1

Uyap avukat portalın TBB 68791 / İstanbul Barosu 31928 sicil nolu kullanıcısıyım.

Bir önceki düzenlemesi ve içerik kullanımı gayey iyi ve kullanışlı bulunan Uyap Avukat Portal hizmetindeki kullanımı zorlaştıran ve herhangi bir olumlu katkısı olmadığı gibi faydalanma alanımızı da kısıtlayan yeni içerik düzenlemesine neden girişmiş bulunduğunuzu anlamakta güçlük çekiyoruz.

22.08.2011 tarihinde dosyalarım ile ilgili bilgilere ve gelişme olup olmadığını takip için portala girdim. Ancak kullanım alanımızda avukatların işini kolaylaştırmak bir yana daha da zorlaştıran manasız değişiklikler olduğunu gördüm.

Önceki kullanım düzeninde Ceza Davaları / Hukuk Davaları.... vs toplu olarak ayrıma tabi tutulmuş listeler görünmekte idi. Bunlar içinde gezinerek gelişmeleri takip edebiliyor ve aşamaları gözlemleyebiliyorduk.

Şimdi ise sanki davaların açılış tarihlerini aklımda tutabilecekmişim gibi açılış tarihine / bütün dosya numaralarını aklımda tutabilecekmişim veya yanımda liste taşımak zorundaymışım gibi esas numarasına / ve en tuhafı da taraf ad soyadı ve tc kimlik nosu bilgisi ile sorgulama yapılabilecek şekilde sorgulama seçenegi geldiği görülmüştür.

Bütün bunları taşımak / bilmek / ve her daim sorgulama için bu bilgileri taşımak zorunda isek teknolojinin anlamını ve geliştirme amacını sorgulamak gerekir. Tam tersine bizim bu yükten kurtulmamız gerekmektedir.

Avukatlık hizmeti mesai saatleri içinde büroda yürütülen bir meslek olmayıp zaman ve mekan ile sınırlı olmayan meşakkatli bir meslektir. Teknolojinin de sunduğunuz arama seceneklerinin aksine önceki kullanım biçiminde olduğu gibi büro dışındada işlerimizi takibe imkan vermesi gerekir.

" Kolaylaştırınız,zorlaştırmayınız"

Ana düşüncede istirhamımız budur. Toplu listeler halinde işlerimizi görüntüleyebileceğimiz eski görüntüleme şeklini veya ona uygun düzeni geri getirmeniz; E imza alıp uyapı kullanmadaki amacımız ile uygun düşecek, aksi halde bizi gerçekten de bunu istiyormuşsunuz gibi beyhude işler ile ve işimizi zorlaştırarak uğraştırmış, emek ve zamanımızı harcamış olacaksınız. Gereğinin takdiri saygı ile arz olunur.

Av. Rıdvan KIRAÇ

CEVAP-1

Sayın Kıraç;

Avukat portalı protokol taslağı kapsamında daha kaliteli ve kesintisiz hizmet verebilmek için safahat sorgulama geçici olarak kaldırılmış ve bazı değişiklikler yapılmaktadır. Çalışmalarımız tamamlandığında protokol taslağı hizmet vermeye devam edecektir.
İyi çalışmalar.

MAİL-2

Uyap avukat portalın TBB 68791 ve İstanbul Barosu 31928 sicil nolu kullanıcısıyım.

Daha önceki kullanım şeklinde; yargılamanın yenilenmesi yolu ile yeniden açılan ve devam eden Bakırköy 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2008/532 E. Nolu dosyasını, Bakırköy 12. Sulh Ceza 2010/1504 E nolu dosyasını, Bakırköy 3. İcra Ceza Mahkemesinin 2010/369 E. nolu dosyasını, Yargıtayda bulunan Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 1999/467 E nolu dosyasını şimdi görüntüleyememekteyim.

Bir evvelki Avukat Portal Şikayet başlıklı mailimde Avukat portalın aleyhimize ve kullanım alanımızı daraltan içeriğine ilişkin beyan ve taleplerimi sunmuştum. Şimdide dosyaların bir kısmını 1 hafta önce görebiliyor iken şimdi görememeye başladım. Yeniden adliyelere gidip dosya üzerinden incelemelerimizi yapmamıza neden olacak olan uygulamalarınızın konuluş amacını anlayabilmiş değilim. Lütfen ceza davalarımızın , hukuk davalarımızın ... vs toplu listeler halinde görülebildiği davası bitsin yada bitmesin içeriğinden evrak örneği alabildiğimiz, yargılamanın yenilenmesi ile yeniden açtığımız ve görüntüleyebildiğimiz, bilgileri temin edebildiğimiz eski kapsama geri dönünüz. Belli kriterlere göre dosya görüntüleme hakkımızın elimizden alındığı görüntüleyemediğim dosyalardan açıkça anlaşılmaktadır. Belirttiğim sorunlar ile ilgili olarak dönüş yapılması nı talep eder saygılarımı sunarım.Saygılarımla

Av. Rıdvan KIRAÇ ( 0532 518 05 45)

Cevap-2

Sayın Kıraç;

Avukat portalı protokol taslağı kapsamında daha kaliteli ve kesintisiz hizmet verebilmek için safahat sorgulama geçici olarak kaldırılmıştır. Çalışmalarımız tamamlandığında protokol taslağı hizmet vermeye devam edecektir.

MAİL-3

> Önceki maillerime; ne sorduğumu tam olarak okumadan aynı cümle ile cevap vermiş olduğunuz görülmüştür. Farklı sorulara aynı cevabı vermek yerine on binlerce avukatın aynı sorunu yaşadığını düşünerek soruları alaka boyutu ile cevaplandırmanızı rica ediyorum.
>
> Benim sorularım devam edenler ile birlikte önceden içeriğini görüp şimdi bazı dosyaların kendisini bile göremiyor olmamdır. Gördüğümüz dosyaların zaten safahatini görebiliyoruz. Safahat sorgulama kaldırılmıştır da ne demek oluyor pek anlayamadım.
>
> """" 1- Neden devam eden ve bitmiş bazı dosyalarım yok oldu.."""" Bunu merak etmekteyim.
> (Örneğin Bakırköy 19. Asliye Ceza Mah. 2008/532 devam etmekte . Ancak 2 hafta önce görüyor iken içeriğine bakıyorken şimdi dosya ortada yok. Dosyamı neden göremiyorum)
>
> 2- Ayrıca hukuk dosyalarım, ceza dosyalarım gibi toplu kategorim olacak mı
>
> 3- Bahsettiğiniz protokol taslağında avukat portaldan yararlanan avukatların devam edenler de dahil bir kısım dosyalarının yok olmasına veya görüntülenememesine sebep olan bir durum mu mevcuttur.
>
> Lütfen sorulana ve soruna cevap veriniz. Neden durduk yere bu sorunları çıkardığınızı anlayamıyorum. Bana vereceğiniz cevap birçok meslektaşıma iletilmektedir. Sorduğum soruya uygun cevap verilmesini önemle rica ediyorum. saygılarımla. Av. Rıdvan KIRAÇ

CEVAP - 3

Sayın Kıraç;

Avukat portal kullanıcı arayüzünde yapılmakta olan değişiklikler sebebiyle sistemde bazı dosyalara ulaşama gibi sıkıntılar yaşanmaktadır. Çalışmalar halen devam etmekte olduğu için sistem kesintisiz olarak hizmet verememektedir. Sistemde kapanmış olan dosyalara erişim şuan mümkün değildir. Avukat portal ekranında safahat sorgulama butonu belirli bir süre kaldırılmıştı. Ancak şuan tekrar aktif hale getirilmiş ve toplu safahat sorgulama imkanı sağlanmıştır.

Mail- 4

Kapalı olan ve karara çıkan dosyaların görüntülenemediğini belirtmişsiniz. Bu durum temelli mi olacak ? Yani bundan sonra kapalı olan ve karara çıkan dosyaları avukat portaldan görüntüleyemeyecek miyiz.? Tamamen kalktı mı ?

Cevap- 4

Bekliyorum daha gelmedi.
Old 25-08-2011, 13:18   #24
Zamanakarsi

Cevap - 4 geldi
Tahmin ettiğim şey gerçekleşti!

Sayın Kıraç ;
Kapalı dosyaları görebilme seçeneği kaldırılmıştır. Seçeneklerin kaldırılması ya da eklenmesi siz avukatların talepleri üzerine değerlendirilip yapılmatadır. İyi çalışmalar dileriz.

Yine yarım cevap söz konusu. Karara çıkan ibaresi de soruya dahildi. Karara çıkan dan kasıt kesinleşme şerhi yazılmadan ve uyapa işlenmeden işlem dosya görüntülemenin kapatılması değildir umarım
Old 26-08-2011, 09:05   #25
Av.A.Prc

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın meslektaşım,

Tamamen haklısınız… Şimdi kendi kendimize soralım:

Noterler Birliği ile Barolar Birliği arasında meslek teşekkülü anlamında bir fark var mıdır?

Bence yoktur.

Noterler Birliği ile Birliğe/Odaya kayıtlı üye Noter arasındaki ilişki ile, Barolar Birliği/Baro/ - Avukat arasındaki ilişki arasında bir fark var mıdır?

Bence fark yoktur.

Bitirilen fakülte, edinilen mesleki birikim anlamında Noter ile Avukat arasında ayırıcı bir fark var mıdır?

Bence hiç yoktur.

Sorumluluk noktasında farkları var mıdır?

Hiç yoktur.

Pekala, Noterler neden güvenilir meslek mensuplarıdır veya Noterlik güvenilir bir kuruluştur da, Avukatlar değildir?

Noter evrakları, kayıtları düzenli olarak denetlenir diyecekseniz, bunun için biz avukatların kayıtlarını, dosyalarını, defterlerini de denetleyecek bir kurul oluşturursunuz olur biter…

Avukatlar, en az Noterler kadar, Hakim ve Savcılar kadar onurludur, mesleki ahlak sahibidir…

Üç beş olumsuz örnek nedeniyle tüm meslek mensuplarına önyargılı olmak Devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz.

Değerli üstadım aynen katılıyorum ama Noterler Birliği sadece işini yaparken ben anlamadığım şekilde TBB ve birçok Baro işini yapmak yerine siyaset yapmayı tercih ediyorlar..Bu yüsdendirki;

* İstanbuldaki binlerce polis, çağlayan adliyesinde çalışan binlerce personel adliyeye girişte aranmazken, Potansiyel suçlu muamelesi görerek çantalarmızı aranmaktadır...Her nedense İstanbul Barosu halen bu konuyu çözememiş durumdadır...
* Üretimi ne derece zordur ki; Yeni avukat kimlik kartına başvuralı 56 gün olmasına rağmen halen elimize ulaşmadı sebebi ise basım yapan makinenin bozuk olmasından kaynaklanıyormuş...
Old 26-08-2011, 13:44   #26
Av.İlker DOLGUN

Safahat görüntüleme açıldı ve 1 gün sonra yine ve yeni değişikliklerle kullanımı biraz daha zorlaştırıldı. Avukatların tek tıklama ile dosyalarına ilişkin bilgilere ve son değişikliklere ulaşmak istemesinin sistem ve sistemi işleten/yönetenler için mahzurunu anlayan ve anlatabilecek olan varmıdır acaba?
Old 26-08-2011, 19:13   #27
Av.Barış

Bilirkişilik bölümü açılmış.

Anlaşılan yargının yeni ayağı da sisteme dahil edilmiş.

Kullanım kılavuzu;

Bilirkişi Portalı Kullanım Kılavuzu

Bilirkişi portalı bilirkişilerin adliyeye gitmeden dosyaları inceleyip, raporlarını portal üzerinden hazırlayarak teslim ettikleri ve yine bu portal üzerinden ücretlerinin hesaplanarak tahsil edilebildiği, bilirkişi başvuru işlemlerini yapabildiği ve yargılamanın dışarıda kalan unsurlarından birinin de UYAP sistemi üzerinden üretilerek kâğıtsız ofis ortamında yargılamayı hızlandıracak bir projedir.
SİSTEME GİRİŞ VE GENEL BİLGİLER

a) Sisteme sadece gerçek kişiler elektronik imzası ile giriş yapabileceklerdir.

b) Yargı ve yardımcı birimleri tarafından UYAP üzerinden görevlendirme yapılıp, teslim tutanağı onaylandıktan sonra, bilirkişi portalından iş ve işlemler yapılabilmektedir.

c) Bilirkişi portalını kullanabilmek için bilgisayarınızda Java ve UDF (UYAP Doküman Editörü) 'nün kurulu olması gerekmektedir.
MENÜLER

Bilirkişi Başvuru İşlemleri,
Bilirkişi Genel Bilgileri,
İş Listesi,
Dosya ve Rapor İşlemleri,
Teslim Tutanağı İşlemleri,
Dosya Görüntüleme İşlemleri,
Bilirkişiye Ön Rapor Gönderme İşlemleri,
Mahkemeye Hazır Rapor Gönderme İşlemleri,
Görevden Çekilme İşlemleri,
Bilirkişi Grubu Dosya Tartışma,
Güncel Görevlendirmeler,
Önceki Görevlendirmeler,
Önceki Raporları Görüntüleme İşlemleri,
Ücret İşlemleri,
Bilirkişi Ödeme İşlemleri,
Bilirkişi Reddiyat Listesi,
SMS işlemleri,
Bilirkişi Bilgilerini Güncelle,
Program Yükleme,
Linkler,

MENÜ AÇIKLAMALARI

Bilirkişi Başvuru İşlemleri
Elektronik imza ile giriş yapan kişi bu ekran vasıtasıyla Komisyon Başkanlıklarına bilirkişi başvuru işlemlerini yapabilmektedir. Ekranda Komisyon başkanlıklarının listesi liste kutusu şeklinde gelmektedir. Kişi elektronik imzası ile imzalamış olduğu dilekçesini buradan sisteme aktaracak ve seçtiği komisyon başkanlığının Komisyon Müdürü iş listesine iş düşürecektir . Bu başvurular yönetmelik gereği 15-31 Ekim tarihlerinde yapılabilmektedir.
Bilirkişi Genel Bilgileri,
Bilirkişinin genel bilgilerinin görüntülendiği ekrandır.
İş Listesi,
Bilirkişi ile ilgili tüm iş ve işlemlerin görüntülendiği ekrandır. Bu ekrana yargı birimlerince işlem yapıldıkça yapılan işleme ait bilgilendirme mesajları düşmektedir.( Dosyaya bilirkişi görevlendirmesi, Mahkemenin bilirkişi incelemesinden vazgeçmesi gibi )
Dosya ve Rapor İşlemleri,
Teslim Tutanağı İşlemleri,
Yargı birimlerinde görevlendirmesi yapılarak teslim tutanağı hazırlanmış olan dosyaların teslim tutanakları bu ekrana düşmektedir. Bilirkişinin dosyaya erişim hakkı kazanması için bu ekran vasıtasıyla elektronik imzası ile imzalamış olduğu teslim tutanağını yargı birimine göndermesi gerekmektedir. Çoklu bilirkişi görevlendirmelerinde her bilirkişi görevlendirmeden bağımsız olarak teslim tutanağını gönderdiği takdirde, sadece kendisi için dosyaya erişim hakkı kazanmaktadır.
Dosya Görüntüleme İşlemleri,
Dosyaların görüntülendiği ekrandır. Dosyaları görüntüleyebilmek için teslim tutanağının elektronik imza ile imzalanarak birimine gönderilmesi gerekmektedir.
Bilirkişiye Ön Rapor Gönderme İşlemleri,
Görevlendirmede birden fazla bilirkişi seçilmiş ise bu ekran vasıtasıyla bilirkişiler, raporda kendileri ile ilgili kısmı tamamlayarak diğer bilirkişilere ön raporu gönderebilmektedir. Sınırsız sayıda dosya gönderme işlemleri yapılabilmektedir. Bu ekranda elektronik imza kontrolü bulunmamaktadır. Nihai rapor gönderebilmek için ise raporda, görevlendirmedeki tüm bilirkişilerin elektronik imzasının bulunması gerekmektedir.
Mahkemeye Hazır Rapor Gönderme İşlemleri,
Görevlendirmeye dâhil edilmiş tüm bilirkişilerin elektronik imzasının bulunmuş olduğu nihai raporun yargı birimine gönderildiği ekrandır. Rapor yargı birimine gönderildikten sonra bilirkişinin dosyaya erişim hakkı engellenmektedir. Not: Görevlendirmede birden fazla bilirkişi varsa,nihai raporu bilirkişi grubunun seçmiş olduğu bir bilirkişinin göndermesi gerekir.
Görevden Çekilme İşlemleri,
Görevden çekilme işlemlerinin yapıldığı ekrandır. Görevden çekilme işlemi yapılmış dosyada bilirkişinin dosyaya erişim hakkı engellenecektir.

Not: Bilirkişi ön raporu sizin üzerinizdeyse, görevden çekilme dilekçesini ilgili birime gönderebilmek için, öncelikle ön raporu görevlendirmedeki herhangi bir bilirkişiye göndermeniz gerekmektedir.
Bilirkişi Grubu Dosya Tartışma,
Serbest kürsü mantığı ile üzerinizdeki herhangi bir dosya ile ilgili düşüncelerinin tartışıldığı ekrandır. Yapılan yorumlar silinememekte ve önceki yorumlara dosya bazlı olarak erişilebilmektedir.
Güncel Görevlendirmeler,
Önceki Görevlendirmeler,
Önceki Raporları Görüntüleme İşlemleri,
Portal üzerinden gönderilen bilirkişi raporlarının sorgulanıp görüntülenebildiği ekrandır.
Ücret İşlemleri,
Bilirkişi Ödeme İşlemleri,
Hazırlık aşamasında olan ekran vasıtasıyla reddiyat işlemleri bu ekran üzerinden yapılarak bilirkişinin banka hesabına aktarılması planlanmaktadır.
Bilirkişi Reddiyat Listesi,
Seçilen tarih aralığında reddiyat yapılmış olan dosyaların listesinin alındığı ekrandır.
SMS işlemleri,
Bilirkişiye atanmış olduğu dosya hakkında ve portalda yapılan işlemlere ait bilgilendirme mesajlarının atılabilmesi için "SMS Bilirkişi Paketi" oluşturulacaktır. Bu ekrandan abonelik işlemlerinin yapılması sağlanacaktır.
Bilirkişi Bilgilerini Güncelle,
Bilirkişi sistemdeki bilgilerine erişim sağlayabilecek ve kendi bilgilerini güncelleyebileceği ekrandır.
Program Yükleme,
Bilirkişi portalını kullanabilmesi için gerekli olan programların kurulabilmesi için gerekli dosyaların bulunduğu ekrandır.
Linkler,
Yararlı internet sitelerinin bulunduğu ekrandır.
Old 27-08-2011, 12:23   #28
swiftwind

İcra müdürlüğü yada mahkeme kalemleri tarafından Uyap'a eklenen belgeleri göremiyorum.Eskiden görebiliyorken şimdi neden göremiyorum?Sizce nedeni ne olabilir?
Old 28-08-2011, 22:08   #29
ALAMUT

Uyapa giremiyorum. şifre girdikten sonra hata mesajı veriyor ve sayfa kapanıyor. bilgisi olan ve çare bilen meslektaşım var mı. saygıar
Old 02-09-2011, 10:36   #30
serhattugral

Değerli Meslektaşlar,

Ülkemizin çok değerli kaynakları harcanarak oluşturulan UYAP projesi kapsamında biz avukatların işlerini (dolayısıyla hizmet sunduğumuz vatandaşın işlerini) son derece kolaylaştıran bir takım UYAP özellikleri önce kaldırılmış sonra da kısıtlanmış idi. Hele hele bazı bürokratların "canım, avukatlar da bu işten eşek yüküyle para kaldırıyor azıcık pamuk eller cebe!" mealindeki yazışmaları da bunun üzerine deyim yerindeyse tüy dikmiş idi.

Ülkemizin girdiği atılım süreci, çağdaş dünyaya entegrasyonda almış ve almakta olduğumuz inanılmaz mesafeler karşısında "kasaba bürokratı" vizyonunun (!) yeniden hortladığı bu bakış ve uygulamalar karşısında ne yalan söyleyeyim oldukça moralim bozulmuş idi. Ülkenin son derece değerli hakimleri, savcıları, avukatları, icra müdürleri, kalem personeli, mühendisleri ve sayamayacağım kadar çok yetişmiş insan gücünün fikri mesaileri ile ve milyonlarca dolar parası ile oluşturulan UYAP sisteminin böyle "yassah hemşerüm!, kalabalık etmeyün buralarda bak sistem yavaşlıyor!" nidaları ile bizlerin ve dolayısıyla hizmet alan vatandaşın kullanımına kapatılması/kısıtlanması epeyce canımı sıkmış idi.

Ancak görebildiğim kadarıyla bu konuda değerli meslektaşların son derece yararlı eleştirileri amacına ulaşmış olup bu gün UYAP'a girdiğimde hem safahat sorgulama kısmının gayet kullanışlı bir biçimde yeniden aktive edildiğini, hem de kapalı dosyaları görme sorununun çözüldüğünü gördüm. Üstüne üstlük son derece nazik ve ayrıntılı bilgiler içeren bir karşılama sayfasının da portal girişine eklenmesinden büyük memnuniyet duydum.

Bu hususta, hem yapılan yanlışlığın düzeltilmesi için gerekli girişimlerde bulunan, tenkit eden, muhalefet eden meslektaşlarıma, hem de bunlara duyarsız kalmayarak sistemi eskisinden daha kullanışlı hale getiren Adalet bakanlığı görevlilerine teşekkür ediyorum.

UYAP ile bundan sonra oluşacak her türlü iyilik ve güzellikte, her haklının hakkını alışında, yukarıda adı geçenlerin hepsinin bir payı olacaktır.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi