Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık mesleğinin kutsallığı

Yanıt
Old 19-01-2013, 22:13   #1
bilimsel hukukçu

Varsayılan Avukatlık mesleğinin kutsallığı

Avukatlık Kanunu Madde 34 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/21. md.)

Avukatlar, yüklendikleri görevleri bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmak ve Türkiye Barolar Birliğince belirlenen meslek kurallarına uymakla yükümlüdürler.

Değerli meslektaşlarım Avukatlık Kanununun 34. maddesi Avukatlık mesleğinin kutsal olduğunu belirtmektedir. Sizlerden yardımcı olmanızı istediğim bir husus var gerekli araştırmaları yaptım ama bildiğim kadarıyla başka hiçbir kanunda hiçbir mesleğin kutsallığından bahsedilmemiştir. Avukatlık Kanununda ise buna vurgu yapılmıştır. Bildiğiniz başka bir kanun maddesinde herhangi bir meslek için kutsallık ifadesine rastladınız mı?

Old 20-01-2013, 11:50   #2
Cumhur Okyay

Bir " hak" kin savunulmasini "kutsallikla" nitelendirmis veya " vakar" yerine kullanmis olabilir,,,
Old 21-01-2013, 10:52   #3
Av. Erdem Akçay

18 Ocak'ta İzmir Barosu tarafından düzenlenen konferansta da bu konuya değinilmiş ve başka hiçbir kanunda bu sözcüğün geçmediği söylenmişti.

Maddede geçen kutsal sözcüğünü, "dinle ilgili, tapınılan, uhrevi, vs" anlamında değil de, "dokunulamayan" anlamında algılamak gerekiyor sanırım. Avukat savunma yaparken, hiçkimse ona karışamaz, dokunamaz, onu yönlendiremez, vb.
Old 21-01-2013, 11:59   #4
Av.MFD

ÖĞRETMENLERE HİTAP ŞEKLİ KONULU GENELGE / GENELGE NO: 83/185
Tarih: 28 Ocak 1983
Tebliğler Dergisi'nde Yayımı: 28 Şubat 1983 - Sayı: 2133

1. Öğretmenliğin ne kadar onurlu, özverili ve kutsal bir meslek olduğu hepimizce bilinmektedir.

2. Bakanlığımız bu gerçekten hareketle 12 Eylül 1980 tarihinden bu yana öğretmenlik mesleğinin, meslek olarak gerektirdiği değere ve toplumun her kesimince önemsenen bir saygınlığa kavuşmasını sağlamak için bütün olanaklarını kullanarak çalışmaya devam etmektedir.

3. Öğretmenlik mesleğini diğer mesleklerden ayıran en önemli yön, öğreticilik özelliğidir. Öğretmen; bilgisi, erdemi, laik ve çağdaş düşüncesiyle çevresini eğiten, aydınlatan, her yönüyle örnek bir insandır. Onun öğreticilik özelliğiyle birlikte adına "öğretmen" denmesinin asıl nedeni de budur.

4. "Öğretmen" deyimine karşılık olmak üzere çoğu okullarımızda, özellikle de ortaöğretim kurumlarımızda "hoca" deyimi kullanılarak, öğrencilerin öğretmenlerine "Hocam" şeklinde hitap ettikleri ve bir kısım öğretmenlerimizin de bu hitap şeklini benimseyip normal karşıladıkları görülmektedir. Oysa bu durum öğrencinin öğretmenine göstermesi gerekli olan saygıya gölge düşürücü ve zedeleyici nitelikte olduğu ve onun meslek özellikleriyle de bağdaşmaz bir durum yarattığı açıktır.

5. "Hoca" deyimi yerine, öğrenciler arasında eğiten, öğreten kişi anlamındaki "Öğretmen" deyiminin yerleştirilmesi, hiç kuşkusuz öğretmenin mesleğine ve görevine verilen değer ve saygının bir göstergesi olacaktır.

6. Bu nedenle öğretmenlere, her dereceli okul ve kurumlarımızda öğrenciler tarafından "Öğretmenim" şeklindeki hitabın yerleşmesine büyük önem verilmesini, öğrencilerin bu hitap biçimini özendirilmesini, "hocam" diye hitap eden öğrencilerin dikkatlerinin çekilmesini ve bunun yanlış bir hitap olduğunun eğitsel yollarla kavratılmasını önemle rica ederim.

-------------------------------------------------------------------

Türk Hava Kurumu Tüzüğü
BİRİNCİ BÖLÜM
Türk Hava Kurumunun Kuruluşu, Amaç ve Çalışma Konuları
Kuruluş

Madde 1- Türk Milleti ve Vatanının kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder ATATÜRK'ün yol göstericiliğinde 16 Şubat 1925 tarihinde "Türk Tayyare Cemiyeti" adı altında kurulan Türk Hava Kurumu;

c) Çağdaşlık ve Cumhuriyete hizmeti en kutsal amaç olarak benimsemiştir.

*Kanun olarak olmasa da tüzük ve genelge içeriğinde rastladığım kutsallık atfedilen bölümler bunlar.. Umarım araştırmanıza katkı sağlar..

Saygılar..
Old 22-01-2013, 01:13   #5
detay82

Ben bugüne kadar mahkemelerde, icra dairelerinde, savcılıklarda müvekkillerin nazarında hatta dizi ve filmlerde avukatlığın kutsallığını görmedim. Ancak aksi kanaatleri çok gördüm.

Tarihte kalmış bir söylem gibi.

Günümüzde avukat, işçidir, işverendir, memurdur, tüccardır, bazen onlarcasının birden, yaptıkları işten, savundukları davalar yüzünden terörist denilip azılı teröristler gibi gözaltina alınıp tutuklanan insanlardır.

İlkelerde belirtilen şekilde avukat olmak ve öyle sanılmak oldukça zor.

Saygılarımla.
Old 22-01-2013, 07:13   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Ne avukatların, ne de avukatlık mesleğinin kutsallıkla ilgisi yok. Kutsal olan şey savunmadır. Gerisi hikaye...
Old 27-01-2013, 12:35   #7
SHODAN

Değerli meslektaşlarım;

İnsan haklarının ve insanoğlunun şerefli yaşama mücadelesinde tarihte daima avukatlar olmuştur.Dünya hukuk tarihini incelediğinizde göreceksiniz ki ; herkesin suçu sabit olana kadar suçsuz olduğu ilkesini yeri gelmiş avukatlar tarihte canlarıyla ödemişlerdir. Fransız insan ve Yurttaş Hakları Beyannamesi ve Amerikan Haklar Beyannamesini hazırlayanlar bu uğurda mücadele edenler hep avukatlardır.Çünkü avukat bağımsız mahkeme ve adil yargılanma ister. Çünkü avukat, hakkı korur ve herkese eşit hak eşit adalet ister.

Avukat hukuk devletinin olmazsa olmazı itici gücü mihenk taşıdır.

Tarihte hukuk devleti özelinde bir inceleme yaptığımızda da avukatın bunda kilit rol oynadığını göreceksiniz.

İşte savunma hakkı kutsaldır sözü buradan gelir. Ve görevi savunma yapmak olan avukatlık mesleği de bu bakımdan özeldir.
Old 27-01-2013, 12:45   #8
Cumhur Okyay

Kutsal olan meslek degil, insandir; avukat ise bunun ortaya konulmasinda en cok emegi gecenlerin basinda gelir...
Old 27-01-2013, 15:24   #9
SHODAN

Zaten madde metni avukatın değil, üstlendiği görevin kutsallığından bahsetmektedir.
Old 27-01-2013, 23:20   #10
fountain

Kutsal olan şey savunmadır. Avukat değil, üstlendiği görev kutsaldır. Avukatlar üstlendikleri görevleri bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirir ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranır.
Bütün bunlar doğru da, avukatlar yersiz ve hukuksuzca tutuklanmakta, savunmaya saldırılmaktadır. Belki de konuşmamız gereken budur.
Old 28-01-2013, 10:16   #11
Av. Engin EKİCİ

Sayın Murat YURDAKUL;

Güzel bir konuya temas etmişsiniz, buradan da teşekkür ederim.

Hiçbir kişi ya da kuruma kutsiyet atfedilmesi taraftarı değilim.

Avukatlık Kanunu'nda geçen mezkur kelime ile, etkili ve adil yargılanma hakkının önemine vurgu yapıldığı kanaatindeyim.

Saygılarımla..
Old 01-02-2013, 04:19   #12
KASIM ÖKTEM

Bir fırıncıya göre ekmek yapmak kutsaldır, bir şoföre göre yolcu taşımak kutsaldır vs. vs. Daha önce ifade edilmiş ama ben de ifade edeyim ki bir mesleğe ya da yaptığı işe kutsiyet atfetmek yanlıştır. Bütün avukatlar bu mesleği para kazanmak için, hatta daha çok kazanmak için icra eder. Sonuç olarak avukatlıktan bahsediyoruz değil mi?Bunun neresinde kutsallık...
Old 01-02-2013, 12:41   #14
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan KASIM ÖKTEM
Bir fırıncıya göre ekmek yapmak kutsaldır, bir şoföre göre yolcu taşımak kutsaldır vs. vs. Daha önce ifade edilmiş ama ben de ifade edeyim ki bir mesleğe ya da yaptığı işe kutsiyet atfetmek yanlıştır. Bütün avukatlar bu mesleği para kazanmak için, hatta daha çok kazanmak için icra eder. Sonuç olarak avukatlıktan bahsediyoruz değil mi?Bunun neresinde kutsallık...
Koyulaştırdığım cümlenizle ifade ettiğiniz düşüncenize katılmıyorum. Avukatlık mesleğini icra edenlerin çoğunluğunun evet, yaşamını devam ettirmek ve sonrasında rahat yaşam koşullarına ulaşmak için çabaladığını söylemek yanlış olmamakla birlikte, bu saikle hareket ederken ideallerinden taviz vermeyenler de mevcuttur. Hem mesleği ideal olarak görüp hem de yaşam kalitesini artırmak istemek elbette mümkün ve doğaldır.
Old 01-02-2013, 12:45   #15
Gemici

Bir yasa maddesinde yer alan 'kutsallık' hukuki bir kavram mıdır?

Saygılarımla
Old 01-02-2013, 12:55   #16
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Gemici
Bir yasa maddesinde yer alan 'kutsallık' hukuki bir kavram mıdır?

Saygılarımla
Hukuki olmayıp dogmatik bir kavramdır.

Bunun, "domuz" kelimesinin İslam inancında nahoş karşılanırken Kur'an'da geçiyor olması gibi bir durum olduğunu düşünüyorum.

Kutsal olarak kabul gören bir metinde geçiyor olması domuzu kutsal yapmadığı gibi, bir yasa metninde görevin kutsallığından dem vurulması da mesleği ve avukatları kutsal yapmaz.

Saygılarımla..
Old 05-02-2013, 16:59   #17
eser_29

Alıntı:
Yazan KASIM ÖKTEM

Şu an kazandığımdan çok daha yüksek ücret kazanabileceğim (Somut olarak olduğu için söylüyorum.) şeylerle uğraşabilirdim. Bu, benim veya sair meslektaşlarımın yüce şahsiyetler olduğunu söylemek için değil ama biz avukatları sıradan tüccar zihniyetine indirgeyen yorumunuza karşılık bir sitemdir.

Şahıslar değil, görevleri kutsaldır.
Old 05-02-2013, 17:06   #18
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan eser_29
Şu an kazandığımdan çok daha yüksek ücret kazanabileceğim (Somut olarak olduğu için söylüyorum.) şeylerle uğraşabilirdim. Bu, benim veya sair meslektaşlarımın yüce şahsiyetler olduğunu söylemek için değil ama biz avukatları sıradan tüccar zihniyetine indirgeyen yorumunuza karşılık bir sitemdir.

Ne var ki, avukatlarin hiç beceremedigi bir is ise, ticarettir; bu ise öteden beri bilinen bir vakia olup, hattâ, bir zamanlar, Ankara Barosunun bir dergisinde dahi kaleme alinmisti,,,
Old 06-02-2013, 11:59   #19
Gemici

Alıntı:
Yazan eser_29

Herkes kendi mesleğini itibarlı ve faydalı görür düşüncesindeyim; Özellikle mesleğini severek yapıyor ve mesleğinin toplum için faydalı olduğunu düşünüyorsa. Mesleğini sevmek ve mesleğinin hakkını vermek için canla başla çalışmak ve meslek içi ve meslek dışı çevrelere karşı mesleğiin ulviliğini, kutsallığını öne çıkarmaya çalışmak kişinin mesleki kimliğini benimsediğinin ve sevdiğinin kanıtıdır.
Kendi mesleğinin iyiliğini ve güzelliğini anlatmaya çalışırken, diğer meslekleri kötüleme iyi değildir. Karşılaştırma/kıyaslama yaparken kendisini iyi göstermek için başkalarını kötü göstermek, başkalarının tepkisine yol açar.

Her meslekte sıradan ve sıra dışı kişiler vardır. 'Sıradan tüccar zihniyeti' ile 'sıradan avukat zihniyeti' arasındaki fark nedir ki?

Peygamber Efendimiz "ticarete devam edin. Çünkü rızkın onda dokuzu ticarettendir."(Garibü’l Hadis) buyurmuşlardır. (http://www.kuranvehadis.com/hadisler...-fazileti.html)

Saygılarımla
Old 06-02-2013, 12:22   #20
detay82

Alıntı:
Yazan Gemici
Herkes kendi mesleğini itibarlı ve faydalı görür düşüncesindeyim; Özellikle mesleğini severek yapıyor ve mesleğinin toplum için faydalı olduğunu düşünüyorsa. Mesleğini sevmek ve mesleğinin hakkını vermek için canla başla çalışmak ve meslek içi ve meslek dışı çevrelere karşı mesleğiin ulviliğini, kutsallığını öne çıkarmaya çalışmak kişinin mesleki kimliğini benimsediğinin ve sevdiğinin kanıtıdır.
Kendi mesleğinin iyiliğini ve güzelliğini anlatmaya çalışırken, diğer meslekleri kötüleme iyi değildir. Karşılaştırma/kıyaslama yaparken kendisini iyi göstermek için başkalarını kötü göstermek, başkalarının tepkisine yol açar.

Her meslekte sıradan ve sıra dışı kişiler vardır. 'Sıradan tüccar zihniyeti' ile 'sıradan avukat zihniyeti' arasındaki fark nedir ki?

Peygamber Efendimiz "ticarete devam edin. Çünkü rızkın onda dokuzu ticarettendir."(Garibü’l Hadis) buyurmuşlardır. (http://www.kuranvehadis.com/hadisler...-fazileti.html)

Saygılarımla

Peygamber, kendisi de tüccar olduğundan bu sözü söylemesi normaldir.

Sıradan avukat (bu tabiri beğenmediğimi ifade etmek isterim. Zira avukat olmak için belli bir zeka, eğitim, nosyon vs gereklidir) ile tüccar arasında dağlar kadar fark vardır. Bu yüzden her ikisinin zihniyeti de farklı olacaktır.

1. Tüccar olmak için sermaye, emek ve girişim yeterlidir. Herkes bu işe kalkışabililir.
Sıradan avukat! olmak için ise belli bir eğitim ve başarı sergilemeniz gerekir. Bir ruhsatnamenizin olması gerekir.
2. Tüccar, ticaret ve para düşünür. Mesleğinin ruhu (aslında ruhsuzluğu) bundan ibarettir. Tacirin tek amacı para kazanımaktır.
Sıradan avukat! hiç bir şekilde tacir değildir. Eğitiminde hukukla yoğrulmuştur. Aksi halde ruhsatname almaya hak kazanamaz. Sıradan avukat! hukuk düşünür, hukuka hizmet eder. Para da bir amaçtır ancak tek amaç değildir.
3. Avukat, devletin üç kuvvetinden biri olan yargının sav-savunma-hüküm ayağından birini her şeye rağmen (maddi-manevi zorluklar) temsil etmektedir.
Tüccarın faaliyetinin ise maddiyat dışında hiç bir hükmü ve yeri yoktur.
4. Herkes sıradan avukat! olamaz ancak herkes sıradan tüccar olabilir.
5. Sıradan tüccarın faaliyeti basittir. Sıradan avukatın! ise incedir, detaylıdır, elastikidir, meşekkatlidir. Tüccarın yapacağı hatanın sonucu maddi hasar olacakken ve bunun telafisi olabilecekken, avukatın yapacağı hatanın doğuracağı hatanın boyutları oldukça büyüktür ve bazen telafisi mümkün değildir.

...

Saygılarımla.
Old 06-02-2013, 13:19   #21
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.İsmail DEĞER
Peygamber, kendisi de tüccar olduğundan bu sözü söylemesi normaldir.

Sıradan avukat (bu tabiri beğenmediğimi ifade etmek isterim. Zira avukat olmak için belli bir zeka, eğitim, nosyon vs gereklidir) ile tüccar arasında dağlar kadar fark vardır. Bu yüzden her ikisinin zihniyeti de farklı olacaktır.

1. Tüccar olmak için sermaye, emek ve girişim yeterlidir. Herkes bu işe kalkışabililir.
Sıradan avukat! olmak için ise belli bir eğitim ve başarı sergilemeniz gerekir. Bir ruhsatnamenizin olması gerekir.
2. Tüccar, ticaret ve para düşünür. Mesleğinin ruhu (aslında ruhsuzluğu) bundan ibarettir. Tacirin tek amacı para kazanımaktır.
Sıradan avukat! hiç bir şekilde tacir değildir. Eğitiminde hukukla yoğrulmuştur. Aksi halde ruhsatname almaya hak kazanamaz. Sıradan avukat! hukuk düşünür, hukuka hizmet eder. Para da bir amaçtır ancak tek amaç değildir.
3. Avukat, devletin üç kuvvetinden biri olan yargının sav-savunma-hüküm ayağından birini her şeye rağmen (maddi-manevi zorluklar) temsil etmektedir.
Tüccarın faaliyetinin ise maddiyat dışında hiç bir hükmü ve yeri yoktur.
4. Herkes sıradan avukat! olamaz ancak herkes sıradan tüccar olabilir.
5. Sıradan tüccarın faaliyeti basittir. Sıradan avukatın! ise incedir, detaylıdır, elastikidir, meşekkatlidir. Tüccarın yapacağı hatanın sonucu maddi hasar olacakken ve bunun telafisi olabilecekken, avukatın yapacağı hatanın doğuracağı hatanın boyutları oldukça büyüktür ve bazen telafisi mümkün değildir.

...

Saygılarımla.

Sayın Av.İsmail DEĞER,
sağ olun, değinmek istediğim noktayı çok iyi anlatmışsınız; 'Bir mesleği aşağılamak ve bu aşağılamdan faydalanarak kendi değerini yükseltmeye çalışmak'
Birinin sırtından yükselmeye çalıştığınızda, diğerini allta bırakırsınız.
Benim için bir mesleğin değeri topluma olan faydasındadır, kimin bu mesleği ifa edebilmek için ne kadar çaba sarf ettiğinde değil.
Ben her mesleği kutsal görürüm.
Her mesleğin topluma bir faydası vardır. Ve toplumun devam edebilmesi için her mesleğe ihtiyacı vardır. Benim nazarımda, kirli, tozlu, pis düşüncesi ile, kimsenin yapmak istemediği meslekler de kutsaldır.
Ve....
her meslekte sıradan olan ve sıradışı olan elemanlar vardır, ne kadar meslek eğitimi almış olursa olsun, fark etmez, sıradan olmak, sıradan olmaktır.

Saygılarımla
Old 12-02-2013, 13:40   #22
eser_29

Tüccarlığı aşağılamıyorum, kulvar farkını belirtmek istedim mesajda. Bunu da "şahıslar değil, görevler kutsaldır" diyerek belirtmek istedim.

"2. Tüccar, ticaret ve para düşünür. Mesleğinin ruhu (aslında ruhsuzluğu) bundan ibarettir. Tacirin tek amacı para kazanımaktır.

Sn.İsmail Değer'in mesajındaki şu kısım daha iyi anlatıyor sanırım ne demek istediğimi "Sıradan avukat! hiç bir şekilde tacir değildir. Eğitiminde hukukla yoğrulmuştur. Aksi halde ruhsatname almaya hak kazanamaz. Sıradan avukat! hukuk düşünür, hukuka hizmet eder. Para da bir amaçtır ancak tek amaç değildir."
Old 12-02-2013, 21:40   #23
Gemici

Alıntı:
Yazan eser_29
Tüccarlığı aşağılamıyorum, kulvar farkını belirtmek istedim mesajda. Bunu da "şahıslar değil, görevler kutsaldır" diyerek belirtmek istedim.

"2. Tüccar, ticaret ve para düşünür. Mesleğinin ruhu (aslında ruhsuzluğu) bundan ibarettir. Tacirin tek amacı para kazanımaktır.

Sn.İsmail Değer'in mesajındaki şu kısım daha iyi anlatıyor sanırım ne demek istediğimi "Sıradan avukat! hiç bir şekilde tacir değildir. Eğitiminde hukukla yoğrulmuştur. Aksi halde ruhsatname almaya hak kazanamaz. Sıradan avukat! hukuk düşünür, hukuka hizmet eder. Para da bir amaçtır ancak tek amaç değildir."

Doğru mu anlıyorum?
Eğitiminde hukukla yoğrulan ve ruhsatname alan her avukat tabiatı icabı, sıradan olmaktan çıkıp, sıra dışı mı olur?

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi