Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Uyap üzerinden şikayetten vazgeçme dilekçesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-07-2011, 14:25   #1
marmara

Varsayılan Uyap üzerinden şikayetten vazgeçme dilekçesi

E-İmza ile Uyap Avukat Portalı kullanıyorum, şu ana kadar gayette memnunum. Ancak bu gün şöyle bir olay oldu. Taahhüdü ihlal suçundan ceza almış bir borçlumuz ile anlaştık, İcra Ceza Mahkemesine UYAP üzerinden şikayetten vazgeçme dilekçesi gönderdim. Bu güne kadar onlarca dilekçede yazdığım gibi dilekçenin sonuna "Not: Bu evrak e-imza ile imzalanmış olup fiziki olarak gönderilmeyecektir" notunu ekledim. (Bu arada bu notuda başka bir icra ceza hakiminin isteği üzerine eklemeye başlamıştım.) Ancak bugün beni kalemden arayıp dilekçenin sonundaki notu kaldırmam gerektiğini söylediler, bu notu sadece mahkemeler kullanırmış! denildi. Şimdi ben bu notu eklemeden dilekçemi yollasam;
1- Dilekçelerimi E-İmza ile UYAP üzerinden gönderdikten sonra fiziki evrak göndermek zorunda mıyım?
2- Eğer fiziki evrak göndereceksem benim Elektronik İmzam ne işe yarar?
3- Amaçlarından birisinin kağıt kullanımını(dolayısı ile ağaç katliamını) azaltmak olan E-İmzanın bir manası var mı?
Bu konuda siz değerli meslektaşlarımın yardım ve yorumlarını bekliyorum...
Old 29-07-2011, 13:57   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan marmara
E-İmza ile Uyap Avukat Portalı kullanıyorum, şu ana kadar gayette memnunum. Ancak bu gün şöyle bir olay oldu. Taahhüdü ihlal suçundan ceza almış bir borçlumuz ile anlaştık, İcra Ceza Mahkemesine UYAP üzerinden şikayetten vazgeçme dilekçesi gönderdim. Bu güne kadar onlarca dilekçede yazdığım gibi dilekçenin sonuna "Not: Bu evrak e-imza ile imzalanmış olup fiziki olarak gönderilmeyecektir" notunu ekledim. (Bu arada bu notuda başka bir icra ceza hakiminin isteği üzerine eklemeye başlamıştım.) Ancak bugün beni kalemden arayıp dilekçenin sonundaki notu kaldırmam gerektiğini söylediler, bu notu sadece mahkemeler kullanırmış! denildi. Şimdi ben bu notu eklemeden dilekçemi yollasam;
1- Dilekçelerimi E-İmza ile UYAP üzerinden gönderdikten sonra fiziki evrak göndermek zorunda mıyım?
2- Eğer fiziki evrak göndereceksem benim Elektronik İmzam ne işe yarar?
3- Amaçlarından birisinin kağıt kullanımını(dolayısı ile ağaç katliamını) azaltmak olan E-İmzanın bir manası var mı?
Bu konuda siz değerli meslektaşlarımın yardım ve yorumlarını bekliyorum...

Sayın meslektaşım,
Elektronik İmza Kanunu'nun 5. maddesinin ilk fıkrasına göre "Güvenli elektronik imza, elle atılan imza ile aynı hukukî sonucu doğurur." Bunun istisnaları aynı maddenin ikinci fıkrasında gösterilmiştir.
Bu nedenle elektronik imzanız ile imzalayıp UYAP üzerinden mahkemeye ulaştırdığınız dilekçeleri ayrıca fiziken vermeniz gerekmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi