Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cmk avukatlığı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-06-2009, 15:56   #1
aynur2075

Varsayılan cmk avukatlığı

Bu gün CMK kapsamındabir şüphelinin ifadesi alınmak üzere adliyeye çağrıldım. Daha sonra ifadesi alınacak olan şüphelinin bulunduğum ilde hükümlü olduğunu ve ifadesinin başka bir ilde soruşturması yapılan evraktan alınmak üzere çağrıldığımı gördüm. İfadeyi aldık , ancak benim merak ettiğim şey şu ; bu aşamadan sonra benim yapmakla sorumlu olduğum başka bir işlem var mıdır?
Şimdiden teşekkürler...
Old 03-06-2009, 18:13   #2
AV.BİLGE KALAYCI

Talimat ifadesine katılmışsınız anladığım kadarıyla. Talimat ikmal edilerek gönderildiği anda göreviniz bitmektedir.
Old 04-06-2009, 09:08   #3
aynur2075

Teşekkür ederim sayın meslektaşım, benim kafamı karıştırarak bu soruyu sormama neden olan ;

CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE MÜDAFİ VE VEKİLLERİN GÖREVLENDİRİLMELERİ İLE YAPILACAK ÖDEMELERİN USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK MADDE 7 – (1) Müdafi veya vekilin görevi;

a) Soruşturma evresinde; kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kesinleşmesi, yetkisizlik veya görevsizlik kararı, kamu davası açılması hâlinde ise iddianamenin kabulü kararı verilmesi,

b) Kovuşturma evresinde; yargılamanın yapıldığı il veya ilçe dışında yargılamayı gerektirir görevsizlik veya yetkisizlik kararı, esasa ilişkin hükmün kesinleşmesi ya da davanın nakline karar verilmesi,

c) Müdafi, vekil veya kendisine müdafi ya da vekil görevlendirilen kişinin ölmesi,

ç) Kişinin kendisine bir müdafi veya vekil seçmesi,

hâllerinde sona erer.

Şeklindeki düzenlemedir. Bu düzenlemeye rağmen benim görevim talimat evrakı gönderildiği anda bitmiş midir?
Old 04-06-2009, 10:09   #4
uye8490

Sizin göreviniz talimat evrakının tamamlanıp gönderilmesi ile sona erer.

Soruşturma şüpheliye zorunlu müdafi atanmasını gerektirecek nitelikteyse şüphelinin zaten orda bir müdafii vardır.

Zorunlu müdafi veya vekil bağlı olduğu baronun yetki bölgesinde görev yapar.
Old 04-06-2009, 15:24   #5
zeynepozay

Mutsuz

benim de müdafii olarak yeni görevlendirildiğim çocuk mahkemesinde bir dosyam vardı, daha duruşmasına girmeden dün beni arayıp birleştirme kararı verileceğini beni hazır göstereceklerini söylediler.bugün zaptı aldım.başka bir ilçedeki asliye ceza dosyasından davanın görüleceği kararı verilmiş .benim de görevim sona ermiş olur mu acaba?
Old 04-06-2009, 15:48   #6
aynur2075

Baro tarafından düzenlenen CMK görevlendirmeleri dosya nolarına göre yapılmakta olduğundan birleştirme kararı verildiğinde sizin görevli olduğunuz dosya diğer dosya üzerinden görülmeye devam edeceğinden görevinizin sona erdiği kanaatindeyim.
Old 04-06-2009, 17:08   #7
AV.BİLGE KALAYCI

ZEYNEPOZAY'A
Sizin de göreviniz sona erdi, merak buyurmayın.
Old 04-06-2009, 19:00   #8
Av.Barış

hüküm halinde müdafii'ye gerekçeli karar bazen gelebiliyor.eğer size de böyle bir karar gelirse hükmü temyiz etmeniz gerekebilir.
Old 05-06-2009, 10:51   #9
aynur2075

CMK kapsamında görev aldığımız takdirde ücret alma aşamasında serbest meslek makbuzu nasıl ve kimin adına kesilmeli?
Old 26-06-2009, 16:06   #10
nizar

Acil

Değerli Meslektaşlarım,

Başka yer mahkemesinden yyazılan tutuklama müzekkeresi üzerine yakalanan ve savcılık yakalama bürosunun yakalama yazısı üzerine mahkemede ifade alınırken ve d.iş dosyalarında ücretlendirmeyi neye göre yapılıyor? de görevlendirme yazısı cmk dosyalarının tamamına koymamız gerekiyor mu?

Yanıtlayacak herkese şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi