Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evlat edinme kararının iptali

Yanıt
Old 03-11-2008, 17:59   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Evlat edinme kararının iptali

Müvekkil ile eşi 5 yıl önce boşanmış, 12 yaşındaki çoçuğun velayeti anneye verilmiş, Anne 3 yıl önce başkası ile evlenmiş. 2008 yılının 7. ayında Annenin evlendiği şahıs Asliye Hukuk Mahkemesine müracaat ederek davalı olarak anneyi göstermiş,evlat edinme davası açmış. Eski eş davada hiç taraf gösterilmemiş. Davada da hiç bir şekilde aranıp rızası olup olmadığı sorulmamış,Kararı veren bir ilçe Mahkemesi. Yasa değişikliğinden önce olduğu gibi "falancanın falancayı Evlat edinilmesine İzin verilmesine" şeklinde karar vermiş. Karar taraflarca da temyiz edilmemiş ve kesinleşmiş. Kararı davacı nüfusa götürdüğünde nüfus müdürlüğü eski eşe bir yazı ile gel görüşelim diye haber vermiş. Haklı olarak "..böyle karar olmaz bu karar yanlış, senin rızanda aranmamış; dava aç bu kararı iptal ettir demiş". Yasa hangi halerde anne,babanın rızasının alınmıyacağını düzenlemiş. Olayımız da bunlar yok. Ayrıca karar şekil olarak da hatalı gibi geliyor bana. Yeni Yasa Yasal sebep bulunmaksızın rıza alınmamışsa ve Esasa ilişkin diğer noksanlıklar var ise C.Savcısı ile her ilgilinin evlatlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebileceğini düzenlemiş.Uygulumayı bilemediğim için bilgisi olan meslektaşlarımdan öğrenmek istiyorum :
Evlatlık ilişkisinin kaldırılmasını kararı veren mahkemeden mi talep edeceğiz (Karar kesinleşmiş), yoksa başka bir mahkemede ayrı bir dava şeklinde dava açarak mı talep etmeliyiz. Müvekkilin avukatlık ücreti ödiyecek ve masraf yapacak gücü yok. M.Yasa 318 nci maddede de esasa ilişkin diğer noksanlıktan bahsediliyor. Esasa ilişkin diğer noksanlıklardan ne kastediliyor anlıyamadım. Eğer böyle bir sebep var ise C .Savcılığı yolunu hararekete geçirmek daha masrafsız olur diye düşünüyorum. Yardımı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılarımla
Old 03-11-2008, 22:59   #2
Yücel Kocabaş

TMK.nun 317 maddesine göre rızası alınmayan ana veya baba Aile Mahkemesinde evlatlık ilişkisinin kaldırılması davası açar. Açılan dava yeni bir davadır. Tevzi suretiyle dağıtımı yapılır.

C.Savcısının 318 maddeye göre açacağı dava, rıza dışındaki esasa ilişkin sakatlıklarla ilgilidir. ( yaş durumu, 1 yıl süreyle bakılmamış olması gibi )

Diye düşünüyorum.
Old 04-11-2008, 15:04   #3
Noyan Yiğit

Teşekkür ederim Sayın Kocabaş. Kararı ilçe Mahkemesi verdiğine göre yine aynı Mahkemede ayrı bir dava açacağız sanırım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi