Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eşler arasında satış

Yanıt
Old 07-02-2013, 20:33   #1
SELBELLEV96

Varsayılan Eşler arasında satış

Müvekkilim,evli oldukları dönemde 2005 yılında eşinden oturdukları evin1/2 hissesini satın alıyor,ancak bu gerçek bir satış.Nitekim kadın tapudaki satış işleminden sadece 1 gün önce bankadan satış meblağı kadar para çekmiş,satış bedeli de emlak rayicine uygun.Taraflar daha sonra boşanıyorlar.Koca dava açarak bu evin kendi kişisel malı olduğunu ve bedel ödenmeksizin,eşinin baskısı ile satış gibi yapıldığı iddiasında ve katkı payı istiyor.Biz de aksine müvekkilenin kişisel malı olduğunu ve gerçekten para verilerek satın alındığını ,paylaşıma tabii olmadığını savunmaktayız.(Evin diğer 1/2 hissesi 3.kişiye ait).Bu konuyla ilgili olarak benzer deneyiminizi veya Yargıtay kararı paylaşırsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
Old 07-02-2013, 20:51   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan SELBELLEV96
Müvekkilim,evli oldukları dönemde 2005 yılında eşinden oturdukları evin1/2 hissesini satın alıyor,ancak bu gerçek bir satış.Nitekim kadın tapudaki satış işleminden sadece 1 gün önce bankadan satış meblağı kadar para çekmiş,satış bedeli de emlak rayicine uygun.Taraflar daha sonra boşanıyorlar.Koca dava açarak bu evin kendi kişisel malı olduğunu ve bedel ödenmeksizin,eşinin baskısı ile satış gibi yapıldığı iddiasında ve katkı payı istiyor.Biz de aksine müvekkilenin kişisel malı olduğunu ve gerçekten para verilerek satın alındığını ,paylaşıma tabii olmadığını savunmaktayız.(Evin diğer 1/2 hissesi 3.kişiye ait).Bu konuyla ilgili olarak benzer deneyiminizi veya Yargıtay kararı paylaşırsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Koca, satis ve tescil isleminin tarafi olup, senede karsi senetle ispat yukumlulugu ve kurali geregi, kocanin belirttiginiz bicimdeki bir iddiasi dinlenemeyecek ve reddedilecektir, Kolay gelsin,,,
Old 07-02-2013, 21:18   #3
SELBELLEV96

Sayın meslektaşım,öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim.Ancak davacı taraf bu satışın gizli bağış olduğunu iddia ediyor.Verdiğim cevap dilekçesinde sadece 3.kişilerin muvazaa iddiasında bulunabileceğini ve kocanın sözleşmenin tarafı olduğu için bunu iddia edemeyeceğini savunmuştum,ancak mahkeme keşfe karar verince hayal kırıklığına uğradım,esasa girmeden reddedilir sanıyordum.Umarım sadece satış bedelinin normal değerler içinde olup olmadığı yönünde bir keşiftir???
Old 07-02-2013, 21:49   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan SELBELLEV96
Sayın meslektaşım,öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim.Ancak davacı taraf bu satışın gizli bağış olduğunu iddia ediyor.Verdiğim cevap dilekçesinde sadece 3.kişilerin muvazaa iddiasında bulunabileceğini ve kocanın sözleşmenin tarafı olduğu için bunu iddia edemeyeceğini savunmuştum,ancak mahkeme keşfe karar verince hayal kırıklığına uğradım,esasa girmeden reddedilir sanıyordum.Umarım sadece satış bedelinin normal değerler içinde olup olmadığı yönünde bir keşiftir???

Mahkemece, tüm deliller toplandiktan ve dava konusu da gayrimenkul oldugundan kesif yapilip, alinan bilirkisi raporundan sonra davanin reddine karar verilecektir; yargisal uygulamalar bu dogrultudadir diye biliyorum, tasa etmeyiniz. Kolay gelsin,,,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi