Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tebligatın dönüşünü beklemeden PTT'den yazı almak

Yanıt
Old 06-02-2013, 12:40   #1
oznuruslu

Varsayılan Tebligatın dönüşünü beklemeden PTT'den yazı almak

Sayın Meslektaşlarım,bir icra takibi başlattık ve APS ile gönderdik. APS'nin tebliğinden sonra dönüşünü beklemeden PTT'den yazı almak için en yakın PTT şubesine mi müzekkere yazdırıyoruz yoksa Posta Toplama Merkezi mi?Borçlunun adresi Pendik,nereye müzekkere yazdıracağız?
Old 06-02-2013, 12:50   #2
av.sercan35

Aps yi gönderdiğiniz şubeye neden yazmıyorsunuz ?
Old 06-02-2013, 13:07   #3
oznuruslu

Tebligat parçası gönderen şubede olmaz ki,dağıtımı yapan şubede olur.
Old 06-02-2013, 13:21   #4
olgu

PTT den tebliğe ilişkin yazı alsanız bile tebligatın usulüne olup olmadığı bu yazıdan tespit edilememekte. icra dairesi işlem yapsa bile eğer tebligat usulüne uygun değilse borçlunun açacağı şikayet davası aleyhinize sonuçlanabilir.
Old 06-02-2013, 13:30   #5
av.sercan35

Tebligat parçasının dağıtım yapan şubede olduğu muhakkak.Ama ben tebligat akıbeti sorgulamanız açısından gönderdiğiniz ptt ye müzekkere yazmanız gerektiğini düşünüyorum.Biz öyle yapıyoruz.
Old 06-02-2013, 13:36   #6
oznuruslu

Tebligat yapıldığı zaman dönüşünü hızlandırmak istiyorum,PTT nin sitesinden tebligatın akibeti öğreniliyor. Tebligat parçasının fiziken dönüşü uzun sürdüğü için bu süreci hızlandırmak istiyorum
Old 06-02-2013, 13:59   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan oznuruslu
Tebligat yapıldığı zaman dönüşünü hızlandırmak istiyorum,PTT nin sitesinden tebligatın akibeti öğreniliyor. Tebligat parçasının fiziken dönüşü uzun sürdüğü için bu süreci hızlandırmak istiyorum
20-25 gün geçmeden bu konuda açacağınız talebin, müdürlükçe red edileceğini düşünüyorum.
Old 06-02-2013, 14:00   #8
duyguisler

PTT web sitesinden Tebligatın tebliğ mi iade mi edildiği öğrenilse dahi tebligat parçası dosyaya dönmeden işlem genelde yapılmıyor.Zira Tebliğ edilmiş gözükse dahi usulsüz tebliğ olmuş olabilir.
Old 06-02-2013, 14:10   #9
avukat48

Duygu Hanım'ın da açıkladığı üzere tebliğ bilgisinin sisteme yanlış girilmiş olabileceği düşünülerek tebligat parçası dönmeden genelde işlem yapılmıyor. Uyap üzerinden tebligat hazırlanmış ise PTT' ye müzekkere yazılmasına gerek yoktur. Uyap sisteminden de bilgileri alınabilmektedir.
Old 06-02-2013, 14:39   #10
uzer5613

TeblİĞ Olup OlmadiĞini Uyap Üzerİnden İcra MÜdÜrlÜĞÜnde De ÖĞrenebİlİrsİnİz
Old 06-02-2013, 20:55   #11
incapita

yıllar önce elimde elden takipli bir müzekkere ile şubeye değil ama dağıtımın yapıldığı genel müdürlüğe gittiğimi hatırlıyorum. Konu tebliğ parçasının kayıp olduğunu düşünmemiz ve müdürlükten yazıyla bu tebligatın yapılıp yapılmadığına dair bilgi almaktı. Topkapı e-5 üzerinde ki müdürlüğe gitmiştim. Anadolu yakasında ki müdürlük sanırım Pendikle ilgili Genel Dağıtım Merkezidir. anılan isimleri ne bilmiyorum ama ben müdürlük dedim sanırım anlaşılmışımdır
Old 06-02-2013, 21:10   #12
olgu

Alıntı:
Yazan uzer5613
TeblİĞ Olup OlmadiĞini Uyap Üzerİnden İcra MÜdÜrlÜĞÜnde De ÖĞrenebİlİrsİnİz
İcra daireleri genellikle tebligat barkodunu uyap a işlemiyor veya zarfı uyaptan çıkarmıyor. Büyük şehirlerde de alacaklı vekilleri gönderdiğinden bu yöntem icralar için pek mümkün değil.
Old 07-02-2013, 16:09   #13
av.s

Daha önce iki defa böyle bir şey yaşadım.İcra dosyasından Anadolu yakası posta dağıtım merkezine elden takipli bir tezkere alır ve cevabınıda alabilirseniz ,ki bu cevap tebliğ parçasında ki tüm bilgileri içeriyor, kısa sürede sonuca ulaşırsınız diye düşünüyorum.
Old 07-02-2013, 16:22   #14
istanbulhamit

Uygulamada karşılasştım defalarca. vaktinde dönmeyen tebligatlarla ilgili olarak barkottan sorgulama yaptığınızda dağıtım için şu bölge posta merkezine verildi veya şu posta merkezinden posta dağıtıma çıkartıldı ibaresi gördüğünüz posta dağıtım merkezine hitaben müzekkere aldığınızda; tebligatınızla ilgili gerekli bilgiye oradan ulaşabilirsiniz. kime yapılış ne zaman yapılmış bütün bilgiler saati de dahil olmak üzere yer alıyor. ancak uygulamada ptt durum sorgusunun alınabilmesi için tebligatın uzun süre 20-30 gün arasında gelmemiş olması aranır.
Old 07-02-2013, 16:27   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.s
Daha önce iki defa böyle bir şey yaşadım.İcra dosyasından Anadolu yakası posta dağıtım merkezine elden takipli bir tezkere alır ve cevabınıda alabilirseniz ,ki bu cevap tebliğ parçasında ki tüm bilgileri içeriyor, kısa sürede sonuca ulaşırsınız diye düşünüyorum.

Sizin olayınızda tebligat parçası dönmeyeli kaç gün olmuştu?
Old 07-02-2013, 17:13   #16
roidelezard

İcra Müdürlüğü'nün tebligat akibetinin sorgulanması için makul bir süre arayacağı kanaatindeyim. Talebiniz reddedilebilir. Kabul edildiğini farzedersek,barkod numarasından bakıp borçluya tebligatın yapıldığı ptt dağıtım şube müdürlüğü'ne müzekkere yazdıracaksınız. Kimi memurlar alakasız ptt dağıtım şubelerine yazıyor müzekkereleri. Aman dikkat
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi