Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya/Boşandiktan Sonra Geliri Olmayan Bir Kadin Çocuguyla Hangi Şartlarda Yaşayabilir?

Konuyu Kilitleyin
Old 15-10-2015, 11:31   #1
Konuk

Varsayılan Almanya/Boşandiktan Sonra Geliri Olmayan Bir Kadin Çocuguyla Hangi Şartlarda Yaşayabilir?

Merhaba, ben 2006 senesinden beri Almanya da yasiyorum. Eşim alman ve 7 yasinda bir kizim var. Geldigimden beri burada hic calismadim. Kizim dogduktan sonra iliskimiz daha kotuye gitti ve tartistigimiz zamanlarda bana siddetli sekilde bagirmaya, elinde ne varsa duvara firmatmaya ya da yumrukla kapilara vurarak, çocugu da alarak geri donmemi yoksa bizi kapiya koyacagini soleyerek tehtidlerde bulundu. O zamanlar hic bisey yapamadim, hem duzelir umuduyla hem de caresizlik duygusuyla. Ama hala ne zaman bir tartisma yasasak, beni buraya integre olmamakla, cok iyi almanca konusamamakla suclayip assagliyor ve kuvveet gosterisi yapip bagirip cagrarak, gidecek yerim olmadigini bilerek beni kapini onune koymakla tehdit ediyor. Esimin iyi bir maasi, babasindan kalan bizim oturdugumuz bir ev ve kiracisi olan ama hala kredisi odenen bir ev daha var. Benim ogrenmek istedigim, bole bir sey yapmaya hakki var mi, yani beni kovdugunda polisi aradigimda beni kadinlar evine mi gondercekler? Çocugumu babasiyla mi kalacak? Almanca egitimime devam etmeye basladim, sonrasinda da is bulmak istiyorum. Ve tabii ki bosanirsam nafaka ve diger konularda , kizim ve temel ihtiyaclarim gibi, haklarim nelerdir? Umarim iyi aciklayabilmisimdir. Tessekurler.
Old 20-10-2015, 21:53   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba, ben 2006 senesinden beri Almanya da yasiyorum. Eşim alman ve 7 yasinda bir kizim var. Geldigimden beri burada hic calismadim. Kizim dogduktan sonra iliskimiz daha kotuye gitti ve tartistigimiz zamanlarda bana siddetli sekilde bagirmaya, elinde ne varsa duvara firmatmaya ya da yumrukla kapilara vurarak, çocugu da alarak geri donmemi yoksa bizi kapiya koyacagini soleyerek tehtidlerde bulundu. O zamanlar hic bisey yapamadim, hem duzelir umuduyla hem de caresizlik duygusuyla. Ama hala ne zaman bir tartisma yasasak, beni buraya integre olmamakla, cok iyi almanca konusamamakla suclayip assagliyor ve kuvveet gosterisi yapip bagirip cagrarak, gidecek yerim olmadigini bilerek beni kapini onune koymakla tehdit ediyor. Esimin iyi bir maasi, babasindan kalan bizim oturdugumuz bir ev ve kiracisi olan ama hala kredisi odenen bir ev daha var. Benim ogrenmek istedigim, bole bir sey yapmaya hakki var mi, yani beni kovdugunda polisi aradigimda beni kadinlar evine mi gondercekler? Çocugumu babasiyla mi kalacak? Almanca egitimime devam etmeye basladim, sonrasinda da is bulmak istiyorum. Ve tabii ki bosanirsam nafaka ve diger konularda , kizim ve temel ihtiyaclarim gibi, haklarim nelerdir? Umarim iyi aciklayabilmisimdir. Tessekurler.
Sayın Konuk,
Integration=Entegrasyon (Uyum) söz konusu olunca genelde Almanca bilip bilmemek/öğrenip öğrenmemek akla gelir. Benim düşünceme göre uyum sağlamanın ölçütü Almanca bilmek değil demokratik ve çağdaş düşünce sahibi olmaktır. Bağırıp çağıran, eşine ve çocuğuna kötü davranan kimse değil Almanyaya çağdaş düşünceye de uyum sağlamış bir kimse değildir.
Sorularınıza gelince:
* Kadın sığınma evine gitmek korkulacak bir durum değildir. Bu gibi yerler sizin durumunuzda olan kadınlara yardımcı olmak, onları eşlerinin şiddetinden korumak için açılmış yerlerdir. Size avukat ve ev bulmada, devlet yardımlarından faydalanmada ve gereken diğer konularda yardımcı olurlar,
* Şiddet kullanmak, eşine küfür etmek, bağırıp çağırmak bir hak değildir. Eşinizin size kötü davranma hakkı yoktur. Ama buna rağmen yapıyor. Buna karşı yapılacak tek şey haklı olup olmadığını sormak değil, yasal yollardan karşı gelmek ve devlet kurumlarından ve diğer sosyal yardım kurumlarından yardım almaktır,
* Eşinizin sizi evden atacağına ve çocuğu da alarak geri dön tehditlerine aldırmayın. Evden ayrılıp ayrılmıyacağınıza, şimdiye kadar olduğu gibi tehdit ve aşağılamlarına tahammül edip etmiyeceğinize kendiniz karar verin,
* Çocuğun babası ile mi yoksa sizinle mi kalacağına mahkeme karar verir. Mahkeme karar verirken çocuğun yüksek menfaatini göz önünde bulundurur. Çocuğun menfaati gerektiriyorsa, paranız olmasa ve çalışmasanız bile çocuk sizde kalabilir,
* Çocuk sizde kaldığında eşiniz hem çocuk için hem de sizin için nafaka ödemek zorundadır,
* nafaka ödemekten kaçınırsa ve nafaka ödemezse devlet size maddi yardımda bulunur. Devlet size yaptığı bu maddi yardımı, size ve çocuğa karşı nafaka ödemek zorunluluğu olan eşinizden geri ister.
* Yazdıklarım genel anlamda bilgilerdir. Durumunuza uyan detaylı bilgi ve yardım için bir avukata danışmanız gerekir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi