Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

KOCAMDAN BoşanmaK Ve OĞLUMUN VelayetİNİ ALMAK İSTİYORUM

Konuyu Kilitleyin
Old 05-08-2013, 12:14   #1
Konuk

Mutsuz KOCAMDAN BoşanmaK Ve OĞLUMUN VelayetİNİ ALMAK İSTİYORUM

Merhaba,
ben 29 yaşındayım. 12 yıllık evliyim 11 yaşında bir oğlum var. Babamla genç kızlık dönemimde hiç anlaşamazdım. Mecburi olarak şimdiki kocama babamla aramızda olan anlaşmazlıklar yüzünden şimdiki kocamı kurtuluş olarak gördüm ve babamdan uzaklaşmak ıçin kocama sevmediğim halde kaçtım. Yıllardır yaptığım hatanın bedelini ödüyorum. Kocamla anlaşamıyorum. Ailemle ve ben ayrı şehirlerde yaşıyoruz. Her yıl yaz tatilinde annemle babamın yanına gidiyorum. Oğlumla birlikte. Her gittiğimde ise boşanmak istediğimi söylüyorum ama maalesef arkamda durmuyorlar. Bundan 1 yıl önce başka bi adamla tanıştım. Oğlumda onunla tanıştı. Bu adamla duygusal olarak çok şey paylaşıyoruz. Oğlumda onu çok seviyor. Ama oğlum arkadaşım olarak biliyordu ta ki ben bu yıl aileme kocamdan boşanıp onunla evlenmek istediğimi söyleyene kadar. Ben ailemle bunları konuşurken oğlum kulak misafiri olmuş. Ailem bu duruma karşı çıktı ama oğlum anneme karışmayın babamdan boşanmasını bende istiyorum sonrasında isterse evlenebilir benim için sorun yok dedi. Şimdi oğlumun da bana verdiği güven duygusuyla boşanmak istiyorum fakat ailem buna şiddetle karşı çıkıyor hatta beni ve sevdiğim adamı kocama ve babama söyleyip hem beni hem sevdiğim adamı öldürmekle tehdit ediyorlar yada oğlumu elimden alacaklarını söylüyorlar ya bu sevdadan vazgeç yada gerisini sen bilirsin diyorlar. Zaten yıllardır boşanmak istemekteyim. Arkamda durmadıkları için elim kolum bağlı kaldım. Ama artik bu durumda olmak istemiyorum. Zaten içimde bitmiş bi evliliği yeniden zorla devam ettirmek istemiyorum. Bu durum beni de oğlumu da kötü etkiliyor ve daha kötü etkilemeye devam edecek. Bu konuda oğlum benden alınmadan boşanmamın ve bana yapılan tehditlere karşılık herhangi bir yasal dayanağım var midir. Boşanmayı düşünüyorum ama yapılan tehditler yüzünden cesaret edemiyorum. Oğlumu da sevdiğim adamı da kaybetmek istemiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz lütfen çok acil. Teşekkürler
Old 05-08-2013, 23:31   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Yasaya göre eşler evlilik süresince sadakatle yükümlüdür.

Eş dışında biriyle duygusal ilişki kurmak ise kusurlu bir eylem olup ancak karşı tarafa boşanma olanağı verir.Evlilik dışında ilişki kuran ve bu sebeple boşanmayı isteyen tarafın davası ,karşı tarafın bir kusuru ispatlanmadığında reddedilecektir.

Diğer yandan evlilik dışı ilişki eşe karşı kusurlu eylem olmasına karşılık uygulamada adeta ceza gibi kadından velayet hakkı alınabilmektedir.Hatırlatalım ki velayet konusunda çocuğun görüşü yargılama sırasında tespit edilmeli ve bu görüş yeteri kadar önemli bulunmalıdır.Kısacası çocuğunuz kimi seçerse velayet ona verilecektir.

Asıl sorun boşanma davasının kabul edilip edilmeyeceğidir.Eşinizle anlaşmalı boşanma kararı verebiliyorsanız süreç kolay ilerleyecektir.Aksi durumda çekişmeli boşanma davası açılması ve karşının kusurunun ispatı gerekir.

Bir avukata başvurarak destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi