Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

15 yıl sonında biten evlilik

Konuyu Kilitleyin
Old 24-03-2019, 00:19   #1
Konuk vahide

Varsayılan 15 yıl sonında biten evlilik

Merhabalar
Ben 15yıldır evliyim ve 10 yıldır Almanyadayız. 4 yaşında bi oğlum var yaklaşık olarakta 4 senedir şiddetli geçimsizlik var ve artık boşanmaya karar verdik malesef. Bu eşimin kararıydı bende uymak zorundayım. Size sorum şuki; ben şuanda işsizim eşim çalışıyodu.Boşanmadan önceki süreçte sanırsam 1 sene ayrı yaşama kuralı varmış. O evini buldu ve yakın bi zamanda evşne çıkacak. Bu aşamadan sonra ben hayatıma nasıl devam edicem ne gibi haklarım var bilmiyorum. Okula yönlenmek meslek yapmak istiyorum ama bilmiyorum devlet yardım edebilirmi? Burda kimsem yok yardım edebilecek yanlızım sadece oğlum var. Haklarımıda bilmiyorum devletten önceden hiç yardım almadık.. Süresiz oturumum var. Bu aşamada ne yapmam gerektiğini haklarımın ne oldugunu bana söylerseniz çok minnettar kalıcam. Şimdiden tesekkür ederim iyiki varsınız..
Old 25-03-2019, 22:34   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk vahide
Merhabalar
Ben 15yıldır evliyim ve 10 yıldır Almanyadayız. 4 yaşında bi oğlum var yaklaşık olarakta 4 senedir şiddetli geçimsizlik var ve artık boşanmaya karar verdik malesef. Bu eşimin kararıydı bende uymak zorundayım. Size sorum şuki; ben şuanda işsizim eşim çalışıyodu.Boşanmadan önceki süreçte sanırsam 1 sene ayrı yaşama kuralı varmış. O evini buldu ve yakın bi zamanda evşne çıkacak. Bu aşamadan sonra ben hayatıma nasıl devam edicem ne gibi haklarım var bilmiyorum. Okula yönlenmek meslek yapmak istiyorum ama bilmiyorum devlet yardım edebilirmi? Burda kimsem yok yardım edebilecek yanlızım sadece oğlum var. Haklarımıda bilmiyorum devletten önceden hiç yardım almadık.. Süresiz oturumum var. Bu aşamada ne yapmam gerektiğini haklarımın ne oldugunu bana söylerseniz çok minnettar kalıcam. Şimdiden tesekkür ederim iyiki varsınız..

Sayın Konuk vahide,
ben şuanda işsizim eşim çalışıyodu cümlenizden anladığım kadarı ile ikinizde işsizsiniz.
* Son iki yıllık sürenin en azından bir yılını sigortalı olarak çalışan kimsenin Arbeitslosengeld denen işsizlik parası alma hakkı var.
* son iki senenin bir senesini sigortalı bir işte çalışmadı iseniz, hem kendiniz için hemde çocuğunuz için (çocuk sizin yanınızda yaşarsa) devletten Hartz 4 veya Alg II olarak adlandırılan yardımı alma hakkınız var. Bu yardım Sizin için ayda 424,-€ çocuk için ayda 245,-€ dur. Bu miktara ek olarak konut kiranız ödenir.
* Devletten alınan yardım çerçevesinde okula gitmek hemen hemen olanaksız bildiğim kadarı ile. Ama bir iş bulup çalışmanızda yardımcı olunur.
* Eşinizin çocuğa ve size nafaka ödemesi gerekir. Çalışmıyorsa eğer nafaka ödeyecek mali gücü de yoktur. Nafaka alamazsınız.
* KAHDEMe oturduğunuz şehri bildirirseniz, size yardımcı olabilecek bir danışma bürosunun adresini bildirebilirim.

Saygılarımla
Old 26-03-2019, 05:13   #3
Konuk

Varsayılan 15 yıl sonra biten evlilik

Çok tesekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Sanırsam kendimi yanlış ifade etmişim. Eşim işsiz değil halen çalışıyor fullzeit. Boşanmak için 1 sene ayrı kalınması lazımmış diye okudum ama biz 3-4 senedir zaten kaosun içindeydik acaba bu o 1 yıllık sürec için geçerli olup boşanma hemen gerçekleşebilirmi? Meslek yapmam için önce dil kursunu yapmam lazım çünkü B2 sınıfında olmam lazım anaokukuöğretmenliği yapabilmem için. Meslek okulu için bişey ödenicekmi emin değilim ama dil kursu için ödemem lazım diye biliyorumo yüzden yardım etmeleri önemliydi bu aşamada.Birde psikolojik danışma alabilirmiyim bu dönemde çocugum için bi etkisi olurmu yani psikolejik sorunları var denip velayetinde sorun çıkarmı? Oğlum tabikide benimle kalıcak.
Old 26-03-2019, 05:19   #4
Konuk vahide

Varsayılan 15 yıl sonra biten evlilik

Oturdugum şehiri söylemeyi unuttum Düsseldorf. Ve devletten alacagım yardım hemen oluyomu yoksa aylarca sürebiliyormu?çünkü eşim mayıstan itibaren kendi evine geçicekmiş ondan yardım almam artık imkansız..
Old 26-03-2019, 12:04   #5
Gemici

Sayın Konuk vahide,
* allta Düsseldorf'ta göçmenlere danışma hizmeti veren kuruluşlardan ikisinin internet bağlantılarını veriyorum. Bu iki kuruluşta Türkçe konuşan danışmanlar da var. Gereken bütün cevapları bu danışmanlardan alacağınızı düşünüyorum. Meslek öğrenimi yapma olanağınızın olup olmadığını da bu kuruluşlardan öğrenebilirsiniz.

http://www.imaz-online.de/angebote/i...nsagentur.html
https://www.awo-duesseldorf.de/migra...tion/beratung/

* Boşanma konusu hakkında Düsseldorfta bürosu olan ve Türkçe konuşan bir avukattan detaylı olarak bilgi alabilirsiniz,
* Avukata çalışmadığınız için danışma ve dava ücretini ödeyecek mali gücünüzün olmadığını ve ücretini Beratungshilfe denen danışma ücreti ve Prozesskostenhilfe denen mahkeme masrafları kapsamında mahkeme kasasından almasını söylerseniz size yardım edeceklerinden eminim. Avukat ücretini ödeyecek mali gücünüzün olmadığı gerekçesi ile size yardım etmeyi red edemez,
* Arama motoruna şu kavramları verirseniz Türkçe konuşan avukatların internet sayfalarına ulaşabilirsiniz: düsseldorf rechtsanwalt familienrecht türkisch,
* Boşanma kararının verilmesi için bir yıllık ayrı yaşama koşulu var. Bunun amacı eşlere gerçekten boşanıp boşanmıyacakları konusunda iyice düşünüp ona göre karar vermelerini sağlamaktır. Bu bekleme süresine uymamanın az da olsa istisnaları var. Sizde böyle bir durum var mı yok mu avukatınız cevap verecektir.
* eşinizin ayrı ev tutup çıkması bekleme süresini kanıtlamak amacına yönelik olsa gerek,
* Sosyal yardım dairesi ihtiyacı olan herkese en kısa zamanda yardım etmek zorundadır. Gereken evrakları tamamlayıp verdiğinizde size zaman geçirmeden yardım edeceklerdir,
* eşiniz çalışıyorsa ve nafak ödeyecek mali gücü varsa size ve çocuğa nafaka ödemek zorundadır. Sosyal yardım dairesi size eşiniz nafaka ödemek zorunda ondan nafakanızı alın diyemez. Size hemen yardım eder. Size ödediği parayı nafaka borçlusu eşinizden geri ister.

Saygılarımla
Old 26-03-2019, 21:49   #6
Konuk

Varsayılan 15yıl sonra biten evlilik

Çok çok teşekkür ederim o kadar yardımcı oldunuzki iyiki varsınız..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi