Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Marka patent vekilliği

Yanıt
Old 25-05-2007, 12:59   #1
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Varsayılan Marka patent vekilliği

Biliyorsunuz,Uzmanlaşmak istediğimiz alanlar çalıştığımız yörenin ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Osmaniyede marka patent vekili yok. Yıllardır bu işle ilgilenmeme rağmen çalışarak sınavlarına girmeye fırsatım olmadı. Enson marka patent vekilliği sınavı yanlış hatırlamıyorsam 2005 yılının Aralık ayında yapılmıştı. Bu sınavı kaçırdım. Bir sonraki sınav bu yılın Aralık ayında. Sitede açılan konuları ve verilen bilgileri inceledim.

Özellikle bu konu ile ilgilenen arkadaşlardan ricam: Sınav tarihini ve başvuru şeklini öğrenerek beni bilgilendirmeleri ve çalışma konusunda faydalı kitaplarla bu kitapları edinebileceğim yayınevlerini bana iletmeleri.

Sizere fazlaca hazıra konmak gibi gelebilir ama Osmaniyede her 6 ayda bir Baronun koridoruna açılan seyyar kitap sergisi dışında burada hukuk kitaplarını bulabileceğiniz bir yer yok.

Şimdiden teşekkürler.
Old 25-05-2007, 17:08   #2
av.mgul

emin olmamak ile birlikte bu sınava boşvurunun on-line olarak yapıldığını duymuştum. kitap olarak bilgi veremicem ama kendiniz araştırmanız bakımından büyük kitabevlerinin internet sitelerinden yararlanabilirsiniz.
saygılar
Old 25-05-2007, 21:18   #3
av.sally

Alıntı:
Yazan osmaniye
Biliyorsunuz,Uzmanlaşmak istediğimiz alanlar çalıştığımız yörenin ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Osmaniyede marka patent vekili yok. Yıllardır bu işle ilgilenmeme rağmen çalışarak sınavlarına girmeye fırsatım olmadı. Enson marka patent vekilliği sınavı yanlış hatırlamıyorsam 2005 yılının Aralık ayında yapılmıştı. Bu sınavı kaçırdım. Bir sonraki sınav bu yılın Aralık ayında. Sitede açılan konuları ve verilen bilgileri inceledim.

Özellikle bu konu ile ilgilenen arkadaşlardan ricam: Sınav tarihini ve başvuru şeklini öğrenerek beni bilgilendirmeleri ve çalışma konusunda faydalı kitaplarla bu kitapları edinebileceğim yayınevlerini bana iletmeleri.

Sizere fazlaca hazıra konmak gibi gelebilir ama Osmaniyede her 6 ayda bir Baronun koridoruna açılan seyyar kitap sergisi dışında burada hukuk kitaplarını bulabileceğiniz bir yer yok.

Şimdiden teşekkürler.

Sayın meslektaşım bende bu sınava girmek için bekleyenlerdenim.Sınav 2 yılda bir yapılmakta ve de 2008 yılında yapılacağı bilinmekte.Ama hertürlü ayrıntılı bilgiyi türk patent enstütüsünün sitesinden öğrenebilirsiniz.Arada bu sitedeki duyuruları izlemeniz yeterli olacaktır.
SAYGILARIMLA
Old 28-05-2007, 12:38   #4
KUBİLAY GÜZEL

Sayın ilgili,
Türk Patent Enstitüsü marka ve patent vekilliği sınavını 2007 son çeyreğinde yapmayı planladığını internet sitesinde belirtmektedir.Dilerseniz, http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=150 linki aracılığıyla ilk aşama olarak konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Web sitesinin ana sayfasında e-bülten alanı vardrı. Bu alana üye olursanız güncel duryurular mailinize gönderilecektir. Sınava hazırlık kitabı olarak piyasada kısıtlı kaynak olduğu söylenebilir.Bilinen bir iki kaynağı yayın evlerini de öğrenmek uretiyle size iletmeye çalışacağım. Ancak kitap temin edilinceye kadar geçen dönem içerisinde patEnt, marka ve tasarım alanında yürülükte olan KHK'ları ve bunlara ilşkin Yönetmelikleri, bu alandaki uluslararası anlaşmaları inceleniz faydalı olacaktır kanaatini taşıyorum.Şimdiden başarılar dileklerimle...
Old 08-06-2007, 11:17   #5
KUBİLAY GÜZEL

Varsayılan Vekillik Sınavı

Vekillik sınavına hazırlık amacıyla kullanabilceğiniz, içerisinde sorularında yer aldığı bildiğim kadarıyla iki kaynak var.Bu kaynak Türk Patent Enstitüsü'nin resmi yayınları değil. Bulabildiğim kadarıyla "Deneyim" yayınlarına ait "Marka & Patent Vekilliği Yeterlilik Sınavı Hazırlık Kitabı" adında piyasada satılıyor.Ayrıca sınav başvruusunun şu an itibariyle online olarak yapılması mümkün değil. Sınava yakın bir dönemde internet sitesinde koşullar hakkında bilgi yer alacağını ümit ediyorum.
Old 29-08-2007, 17:13   #6
müge_

merhabalar
marka vekilliği sınavıyla ilgili olarak yönetmeliğin yayınlandığını gördüm ancak henüz sınav tarihi ilan edilmedi.
Daha önceki yıllara ait sınav soruları varsa belki onlara bakmak faydalı olur ama var mı bimiyorum.
Old 02-09-2007, 20:29   #7
Av.Duygu Işık Behrem

Ben de sınava girecek olanlardanım; son sınavı ne yazık ki kaçırmıştım. Yaklaşık 6-7 aydır da marka&patent konusunda araştırmalar yapıyor ve bu konuda davalar ile bilfiil ilgileniyorum. Fikri Mülkiyet Hukuku oldukça zengin bir alan. Daha çok içtihatlarla geliştiğini düşünüyorum. Bazı arkadaşların kaynak kitap sorduklarını yeni gördüm. Sınava hazırlık anlamında hiçbir bilgisi olmayanlara öncelikle www.tpe.gov.tr adresindeki marka, patent, faydalı model, endüstriyel tasarım gibi başlıklar altında yer alan kısa bilgileri okumalarını önerebilirim. Oldukça özet, ana bilgileri burada bulabilirsiniz. Yol gösterici olabilir ancak asla yeterli değil. Bunun dışında Marka&Patent Vekilleri Derneği' nin kurs notları bildiğim kadarıyla dernekte satılıyor. Bu notlar bende mevcut olmasına rağmen kitabın boyutları oldukça büyük ve sayfaları da çok fazla olduğundan yardımcı olmam zor olacaktır.

Marka Hukuku konusunda yasal mevzuatı özellikle de 556 Sayılı KHK' yı "çok iyi"; uluslarası anlaşmaları da "iyi" bilmek gerekiyor. Bunun dışında Prof. Dr. Ünal TEKİNALP-"Fikri Mülkiyet Hukuku" nu da konuya ilgisi olanlara önerebilirim. Ancak sınava hazırlık açısından derneğin kurs notları "nokta atışı" niteliğinde. Hepimize zihin açıklığı ve bol şans diliyorum
Old 26-09-2007, 08:34   #8
ABDULLAH FETHİ KÜÇÜKTEPE

MARKA PATENT VEKİLLİĞİ SINVINA HAZIRLANMNIZ İÇİN "PEM" (PATENT VE MARKA VEKİLLERİ DERNEĞİ)NİN SINAVDAN ÖNCE DÜZENLEDİĞİ KURSLARA KATILABİLİRSİNİZ. DERNEĞİN AYRICA KURS NOTLARI ADI ALTINDA ÇIKARDIĞI BİR ÇALIŞMA KİTABI DA VAR. FAYDALI OLUR KANISINDAYIM. AYRICA BU TÜR SINAVA HAZIRLANANLAR İÇİN ÇEŞİTLİ YAYINEVLERİNDE ÇIKAN KİTAPLAR OLDUĞUBU GÖRMÜŞTÜM. "PEM" TEL: 0.312.4183606 FAKS:0312.4183596 " yonetim@pem.org.tr " http://www.pem.org.tr

Umarım faydalı olur.
saygılarımla,
a.fethi küçüktepe
Marka&Patent Vekili
Old 02-10-2007, 09:09   #9
ABDULLAH FETHİ KÜÇÜKTEPE

Dikkat

T.P.E. Marka ve Patent Vekilliği 2007 yılı için başvuru ve sınav tarihleri belli oldu.
Başvuru : 9-Ekim / 16 Kasım 2007 arasında.
Sınav : 9 Aralık 2007 (Sınav, ayni gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere ayrı ayrı yapılıyor)
"www.tpe.gov.tr" de ayrıntılı bilgi var.
Sınava gireceklere başarılar diliyorum.
Old 05-10-2007, 10:37   #10
_NALAN_

Marka ve Patent Vekilleri Derneği bünyesinde hazırlanan Patent ve Marka Vekilliği Sınavına hazırlanmaya yönelik kitabı derneğin sitesindeki istek formunu doldurarak alabilirsiniz(faksla istek formu+kitap ücreti olan 80,00YTLyi yatırdığınıza dair makbuz). Yalnız kitap 2005 bası olduğundan yeni basısı olmadığından 2007 Patent ve Marka Vekilli Sınavına yeni eklenen konuları icermemektedir.
Old 16-10-2007, 16:20   #11
Av.Selim Balku

Marka ve Patent vekilliği üzerine Saygıdeğer Abdullah Fethi KÜÇÜKTEPE'YE Türkiye deki patent vekilliği ile ilgili özel mesajda bir soru sormuştum, kendilerine buradan çok teşekkür ediyor, herkesin bilgisine ihtiyacı olabilecek bu değerli bilgileri mesajdan alıntı yaparak sunuyorum. Sayın KÜÇÜKTEPE bu alıntıyı yayınlarken sizden izin almadığım için özür dilerim ancak değerli tecrübelerinizden tek başıma sahip olarak bencillik göstermek istemedim. Saygılar sunuyorum...

Alıntı:
Marka&Patent Vekilliği Mesleği konusu

--------------------------------------------------------------------------------

Sn. Selim bey,

Marka & Patent Vekilliği, malum olduğu üzere TPE.’nün sınavı kazanılarak ve daha sonra orada vekillik siciline kayıt olunarak yürütülen bir hizmet dalı.

Bununla ilgili geçmişten gelen bir çevre yok ise o çevreyi ancak reklam, tanıtım ve diyalog yolu ile edinmek mümkün. Bu da zaman alacak ve belli bir plana göre yapılacak etkinliklerden sonra oluşacak güven ortamı ile de alakalı elbette. Güven önemli çünkü ortada elle tutulur bir ürün yok. Mükellefin işi yapıp yapmayacağınıza dair duyacağı güven ya o kişiyi tanıyan birisinin tavsiyesi ile veya kişisel gayretle oluşabilir.

Bu mesleği sadece Marka&Patent vekili olarak yürütmek mümkün. Bizlerin yaptığı gibi. Ancak hem hukukçu olmak ve hem de bu sahada koşturmak için hem ekip oluşturmak gerekiyor hm de ayrı bir tarz ile konuya yaklaşmak lazım.

Bir defa bu sahayı ihtisas olarak benimsemek gerek.

Yani hassaten Sınai Mülkiyet Hakları üzerine yoğunlaşmanız lazım.

Her ikisini birden yürüten meslektaşlarınızı da biliyorum. Fakat bir saha hep ağır basıyor.

Örneğin Tayfun Y. bey “bilirkişilik” üzerine çalışıyor. Bülent K. bey, dış ülkeler ve patent üzerine yoğunlaşmış durumda.

Fatih T. her ikisini de yapmaya çalışıyor.

Bu tamamen sizin niyet ve hedef olarak çalışma sahanızı seçmenize bağlı bir faaliyet.

Şimdilik bu kısa bilgiyi vermekle yetiniyorum.

Görüşmek dileği ile slm.
Fethi KÜÇÜKTEPE
Old 01-11-2007, 10:13   #12
ABDULLAH FETHİ KÜÇÜKTEPE

Varsayılan Marka & Patent VekİİlİĞİ Sinava Hazirlik

Marka & Patent Vekilliği Sınavına hazırlanacaklar için PEM tarafından kurs düzenlenmiş. İlgilenenler için kısa bilgi aşağıda. Kolay gelsin.

PEM

2007 YILI PATENT VE MARKA VEKİLLİĞİ SINAV ÖNCESİ
KURS PROGRAMI

Kurs Türk Patent Enstitüsü Kurucu Başkanı

UĞUR YALÇINER'İN YÖNETİMİNDE DÜZENLENECEKTİR.

Kurs Düzenleme Sorumluları
Ayşegül Seda İnal: 312 418 74 26
Neslihan Yavuz: 312 417 02 24

Kurs Süresi:4 Tam gün, (Cumartesi, Pazar, Pazartesi, Salı)Kurs Başlama Tarihleri :(10-13 Kasım Ankara), (17-20 Kasım İstanbul),
(24-27
Kasım Ankara), (01-04 Aralık 2007 İstanbul)
Kursların Düzenleneceği Yerler

Ankara : 2000 Hotels - Kavaklıdere otel hakkında bilgi için tıklayınız

İstanbul : Nippon Hotel - Taksim otel hakkında bilgi için tıklayınız

Kurs Kontenjanı:Kurslar iki sınıf ile sınırlıdır. Başvuru sırasına göre istenen haftalarda kontenjana göre kayıt yapılacaktır. Kurs Ücreti:590 YTL+KDV = 696,20 YTL' dir

Ödeme Kredi Kartı ile Yapılabilir. Kursa Katılım :Kurs konuları Patent ve Marka sınavı için ortak bilgi içerdiğinden birisine katılanlar için ücret değişikliği yapılmamaktadır.
Banka Hesapları:İş Bankası Necatibey Şub. 4222-0673651
Garanti Bankası Necatibey Şubesi 130-6688720
Kurs Ana Konuları: 1.Gün:Fikri, Sınai ve Ticari Haklar (Tanımlar) ve Kurumsal Yapı Ulusal ve Uluslararası Mevzuat
2.Gün:Marka Uygulamaları ve Mevzuatı3.Gün:Patent ve Faydalı Model Uygulamaları ve mevzuatı4.Gün:Tasarım Uygulamaları ve mevzuatı
Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku ve Davalar
Old 12-11-2007, 11:06   #13
NİHAN YAKAR

Alıntı:
Yazan osmaniye

Şimdiden teşekkürler.

Bu konu ile ilgili olarak TPE nin sitesinden ayrıntılı olarak bilgi alabilirsniz.
Old 12-11-2007, 11:10   #14
ABDULLAH FETHİ KÜÇÜKTEPE

Dİkkat !

Sinava GİrİŞ İÇİn Son BaŞvuru Tarİhİ : 16.kasim.2007'dİr.
Old 14-11-2007, 00:13   #15
Özgüven

Varsayılan marka vekilliği sınavı için acele kaynak bilgisi

Bunun dışında Marka&Patent Vekilleri Derneği' nin kurs notları bildiğim kadarıyla dernekte satılıyor. Bu notlar bende mevcut olmasına rağmen kitabın boyutları oldukça büyük ve sayfaları da çok fazla olduğundan yardımcı olmam zor olacaktır.
Ancak sınava hazırlık açısından derneğin kurs notları "nokta atışı" niteliğinde. Hepimize zihin açıklığı ve bol şans diliyorum [/quote]

Sayın meslektaşım ,9 Aralıktaki sınava bugun ıtıbarıyle başvurdum.Sınava çok az kalmıs olmasına rağmen yoğun bir calışma temposuyla bu sınava hazırlanmak istiyorum.Ancak kaynak konusunda sıkıntılarım var.Sanırım,Değişim yayınlarının kıtabı ve PEM 2005 ders notları kıtabı arasında seçim yapmam gerekiyor.Sizin bu konuda beni aydınlatacağınıza inanıyorum.
Değerli ve benim için çok önemli olan tavsiyelerinizi en kısa zamanda bekliyor ve şimdiden çok teşekkür ediyorum...
Old 16-11-2007, 00:25   #16
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın dionysoss,
Değişim Yayınlarının kitabı hakkında hiçbir fikrim olmadığından ikisi arasında kıyaslama yapamıyorum. Değişim Yayınlarının kitabında örnek sorular varsa, konu anlatımlı ise onu tercih edebilirsiniz; sonuçta bu bir sınava hazırlık kitabı.
Şunu belirtmekte fayda var ki, PEM in kurs notları özetin özeti niteliğinde. Bu açıdan yeterli olmayabilir. Sınava çok az bir süre kaldığını söylüyorsunuz fakat bence bu süre çalışmak için fazla bile; henüz sıkıntıya girilecek bir durum yok rahat rahat yetişirsiniz
Ayrıca maddi durumunuz elveriyorsa Marka&Patent Vekilleri Derneği' nin düzenlemiş bulunduğu bir kurs olduğunu da hatırlatayım. Bu kurs 4 günlük bir programdan oluşuyor. www.pem.org.tr adresinden ilanı inceleyebilirsiniz.
Saygılarımla,
Old 22-11-2007, 13:14   #17
Siderta

Duygu hanımın bahsetmiş olduğu seminere 2005 yılında gitmiştim.Ve sadece eminer notlarımla sınavı geçtim.İmaknınız varsa kesnilikle tavsiye ediyorum.Başarılar
Old 31-12-2007, 14:08   #18
av.sally

Arkadaşlar marka patent vekilliği sınavı açıklanmıştır.

Kazananları tebrik ediyorum.

saygılarımla
Old 31-12-2007, 15:08   #19
PINAR YILMAZ

ben sonuçlara bir türlü ulaşamadım.linki verirseniz çok memnun olurum.saygılar..
Old 31-12-2007, 16:56   #20
av.sally

Sayın Pınar YILMAZ

TPE o kadar karmaşık bir sistemle yayınlamışki bu sıralamayı şaştım kaldım doğrusu.Onun için direkt linki vereyimÇünkü doğrudan sonuçlara ulaşılmıyor.
http://www.turkpatent.gov.tr/portal/...=703&haber=576
Old 08-02-2011, 22:03   #21
cagrik

yeni sınav tarihi ve başvuru tarihi hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?
Old 10-02-2011, 17:43   #22
cagrik

Kaynak kitap konusunda tavsiyelerinizide bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi