Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kıymetli Evrak Hukuku Düzenlemesi

Yanıt
Old 08-03-2007, 15:33   #1
Avukat Nevzat Kaya

Soru Kıymetli Evrak Hukuku Düzenlemesi

Sayın Meslektaşlarım;
Hukuk sistemimiz ile ilgili önemli bir konuyu tartışmaya açmak istiyor, katkılarınızı bekliyorum.

Bildiğiniz gibi şu sıralarda Ticaret Kanunu tasarısı gündemde. Ticaret Kanununun kıymetli evrakı düzenleyen bölümünün klasik şekliyle kanunda yer almasını pek uygun bulmuyorum. Yani bir kısım düzenlemeler Ticaret Kanununda, bir kısım düzenlemeler Borçlar Kanununda, bir kısmı İcra İflas kanununda vesaire... Ülkemizde ticari hayat çok büyük oranda kıymetli evraka bağlı. O zaman buna ilişkin özel bir kanun yapılması gerekmez mi? Kıymetli evraklarla ilgili bütün hükümler (bono, çek, poliçe vs.ye ilişkin ticari, icrai, cezai) bu yasada toplanırsa karmaşa ve farklı uygulamaların önüne daha kolay geçilemez mi? Özellikle ticari hükümler bu kanunda tasrih edilir, icrai ve cezai konularda ise genel çerçeve belirlenerek asıl kanunlara atıf yapılırsa farklı uygulama ve kararların önlenmesi daha kolay olur kanaatindeyim.

Karşılıksız çek keşidesine ilişkin ayrı yasa olduğu hepimizin malumu.

6570 sayılı yasada bu amaçla çıkarılmıştır.

Saygılarımla
Old 17-10-2007, 11:45   #2
av.muhammet.kaya

Türkiyede ticaret genelde kıymetli evrak üzerinden işlemekte.Ancak mevzuattaki karışıklık ve belirsizlik gelişen ticaret hayatına uygun değil.Dolaysoıyla ticari hayatı olumsuz etkilemekte ve gelişmeye sekte vurmaktadır.Daha etkin işleyen bir kıymetli evrak ve ticari mevzuata sahip olmamız gerekmektedir
Old 18-10-2007, 01:34   #3
Av.Ahmet DELİKANLI

Varsayılan Bu konuda kesinlikle meslektaşlarıma katılıyorum!

Geçmişten bugüne kadar ticaret hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş ve gün geçtikçe daha da gelişiyor.Özellikle ticaret ilişkileri elektironik ortamlara da sıçramaya başlamış böylece tic. kanunu ihtiyaca cevap veremez hale gelmiştir.Meslektaşlarımın söylediği gibi kanuni düzenlemer de hayli karışık ve bir o kadar da geniş bir yapıya sahip her madde açıklayıcı olmakla birlikte birçoğu diğer maddelere atıf yapmakta ve tamamen karmaşıklığa yol açmakta.Ben t.caret kanunu bir hayli fazla inceleyen biri olarak özellikle bonoya ilişkin hükümlerin, poliçeye yapılan atıflarına mana veremiyorum tammen düzenlenmeye ihtiyacı var.Her bir kıymetli evrakın kendi içinde ve sadece gerekli yerlerde atıf yapması daha mantıklı...Ayrıca bir kıymetli evrak başka bir kıymetli evrak içinde üstü kapalı olarak düzenlendiğini görüyoruz.Bu tamamen kanunun yanlış anlaşılmasına sebebiyet veriyor.Ticaret kanununun kodifiye edilmesi gerekliliğini şiddetle vurguluyor ve meslektaşlarıma katılıyorum...
Old 18-10-2007, 23:51   #4
Seyda

Ben de kıymetli evrak ile ilgili düzenlemelerin sıkıntılı olduğunu düşünüyorum ve belki de henüz uygulamanın içine çok da girmediğimden bana çok karışık geliyor..Düzenli olarak konuyla ilgili tekrar yapmama ve kanunu okumama rağmen karıştırıyorum.

Buna hem ilgili düzenlemelerin çok dağınık olmasının, hem de Ticaret Kanunu'nun 3.kitabı olan 'Kıymetli Evrak Hukuku' bölümünün, ülkemizde örneği çok da olmayan 'Poliçe' üzerine kurulu olmasının sebep olduğunu düşünüyorum.

Ayrı bir 'Kıymetli Evrak Kanunu' yapılmasa da, aksaklıkların Yeni Ticaret Kanunu'nda giderilmesini temenni ediyor ve meslektaşlarıma katılıyorum..
Old 21-10-2007, 00:02   #5
_Halise_

POLİÇE kanunda daha az yer almalı,diğer örneklere poliçeden atıf yapılmamalı.Madem ülkemizde kullanımı yaygın değil neden ona ağırlık verilsin ki...İllaki kaynak yasa poliçe ağırlıklı diye kendi yasamıza bunu aynen geçirmek zaten bana göre baştan yanlış.
saygılarımla...
Old 27-10-2007, 00:22   #6
Avukat Nevzat Kaya

Kitap Kıymetli Evrak Kanunu

Konuya ilgi gösteren arkadaşlara teşekkür ediyorum
Mevcut kanunumuzda poliçe esas alınarak oldukça karışık, kavranması ve uygulaması zor bir düzenleme yapıldığı herkesin malumudur. Bu nedenle de çok farklı uygulama ve kararlarla karşılaşılmaktadır.
Kanaatimce;
1)Çek ve senet esas alınarak düzenleme yapılmalı
2 Çek, senet ve poliçelere ilişkin ortak esaslar düzenlendikten sonra önce çeklere, sonra senetlere, daha sonrada poliçe ve diğer senetlere ilişkin farklı kurallar açıklanmaldır.
3)icrai ve cezai hükümler ise üçüncü bölümde ilgili kanunlara atıflar yapılarak düzenlenmelidir. Ancak genel çerçeveler iyi çizilmelidir.
4)Elektronik işlemler ve internet bankacılığında kıymetli evrakla ilişkili kurallar da son bölümde düzenlenmelidir.
Kanun tekniğine ilişkin daha detaylı çalışmalar yapılabilir.
Ayrı bir kanun mu, Ticaret Kanunu'nun son kitabında mı? Bu konu tartışılabilir ama bendeniz ayrı bir kanun olmasında ısrar ediyorum.
Saygılarımla
Old 26-12-2007, 21:58   #7
hukukun-üstünlüğü

Ticaret kanunu hazırlayan komisyona başkanlık eden ticaret hukuku hocamız yeni ttk da kıymetli evrak mevzuatında pek bir değişiklik yapılmadığını belirtti.Yeni kanun tasarısına bakıldığında gene poliçenin ayrıntılı şekilde düzenlenildiği,emre muharrer senet kısmında da poliçeye atıf yapıldığı görülmektedir.Oysa uygulamada poliçeyle çok nadir karşılaşıldığı söylenilmektedir.
Old 17-07-2008, 13:45   #8
wellan

Varsayılan Kiymetlİ Evrak Hukuku...

Ticaret Hukukunun en önemli omurgasını oluşturan Kıymetli Evrak Hukuku ne yazıkki sadece TTK da düzenlenmeyip çeşitli kanunlara serpiştirlmiş durumda olup yada TTK da "saklıdır,mahfuzdur" gibi ibareler kullanılarak diğer kanunlara atıf yapılmaktadır.Bu kanunlar bankacılık kanunu,icra&iflas kanunu,borçlar kanunu(ticari faiz ile alakalı düzenlemeler vb) gibi çeşitli kanunlarda bulumaktadır yada en çarpıcı örneklerden birisi de kıymetli evrak hukukunun dışında kalan BK520 vd yer alan adi otaklığa ilişkin hükümler olarak göze çarpmaktadır ve bunun için gerek kıymetli evrak hukukunun gerekse ticaret kanununun çeşitli bölümlerinin tek bir kanunda toplanması yada sedeleştirilmesi gerek bu alanda çalışanlara gerekse uyuşmazlıkların çözümünde ulaşımın kolaylaşacağının bir yolu olabilir ve bu sadeleştirilmenin yapılması gerktiğini komplike ve çetrefilli düzenlemelerden kaçınılması gerektiğini düşünüyorum...
Old 03-02-2009, 22:09   #9
arbitrator

Kambiyo senetlerine ilişkin yasal düzenlemeler neredeyse dünyanın bütününde birbirine paraleldir.
Kaldı ki ticaret hayatı da sınır tanımaz.
Bu nedenle uluslararası düzenlemelere paralel düzenlemeler yapmak gerekir. Öte yandan Kambiyo Senetlerine ilişkin bir yasa hazırlamak veya TTK.nun bu kısmını baştan aşağı değiştirmek de herkesin altından kalkabileceği bir iş değildir. Tıpkı MK. değişikliğinde Eşya Hukuku'na dokunulamadığı gibi.

Diğer taraftan kambiyo senetlerinde karmaşık bir yön yoktur. Sorun daha ziyade, bu senetlerde sıfatı bulunan kimselerin yasayı bilmemesi ve kendi akıllarınca iş yapmalarından kaynaklanmaktadır. Yoksa kambiyo senetleri hukuku, Türk hukukunun en sistematik dallarından biridir.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi