Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yetkisiz Mahkemede Açılan Boşanma,Karşı Dava

Yanıt
Old 07-03-2013, 11:56   #1
cesur_yürek

İnceleme Yetkisiz Mahkemede Açılan Boşanma,Karşı Dava

Herkese iyi çalışmalar.

Müvekkilin eşi nüfusa kayıtlı olduğu X ilçesinde müvekkile karşı boşanma davası açmıştır.Boşanma davası yetkili mahkemede açılmamıştır; Zira müvekkilin eşinin ikametgahı Y ilidir vetaraflar X ilçesinde hiç oturmamışlardır.Müvekkil ise yerleşme niyetiyle Z iline ailesinin yanına dönmüştür.İkametgagı Z ilidir.

Biz burda öncelikle yetki itirazından bulunmak istiyoruz Fakat bu süre içerisinde karşı dava süresi geçme ihtimali de söz konusu.Müvekkilin ikametgahı olan Z ilinde de karşı dava açamıyoruz.Çünkü cevap dilekçesiyle karşı dava açıldığı için X ilçesinde açmalıyız.

Burda nasıl bir yol izlemeliyiz ? Katkınız için teşekkür ederim.
Old 07-03-2013, 12:09   #2
av.d.d

Merhabalar, siz öncelikle cevap dilekçenizde yetki itirazında bulunmasınız.
Karşı davanın ise, illa cevap süresi içinde açılması gerekmez. Süresinde sonra açılan karşı davalar için HMK 133/2 gereği mahkeme davaların ayrılmasına karar verir. Bu nedenle, davanızı yetkili mahkemede açıp, HMK 166 gereği birleştirme talep edebilirsiniz diye düşünüyorum. Kolay gelsin.
Old 07-03-2013, 13:43   #3
cesur_yürek

Cevabınız için teşekkür ederim.Soru 1 ) Acaba yetki itirazı ile birlikte x ilçesinde müvekkile karşı açılmış boşanma davasına karşı , karşı dava açıp yetkili mahkeme olan Z iline göndermesini talep edebilir miyiz ?
Old 07-03-2013, 14:59   #4
av.d.d

Edebilirsiniz bence. Zira siz de yetkisiz mahkemede açıldığı ilk itirazında bulunuyorsunuz zaten.Hem usule ilişkin cevaplarınızda hem de karşı dava dilekçesinde bu durumu ayrıntılarsanız ( yani cevap süresi içinde açıldığı için sizin yetkisiz mahkemede açmak durumunda kaldığınız şeklinde ) bir sorun olacağını zannetmiyorum. Ama yetkili mahkemede dava açıp birleştirme talep etmeyi de değerlendirin.
Old 07-03-2013, 15:28   #5
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan av.d.d
Edebilirsiniz bence. Zira siz de yetkisiz mahkemede açıldığı ilk itirazında bulunuyorsunuz zaten.Hem usule ilişkin cevaplarınızda hem de karşı dava dilekçesinde bu durumu ayrıntılarsanız ( yani cevap süresi içinde açıldığı için sizin yetkisiz mahkemede açmak durumunda kaldığınız şeklinde ) bir sorun olacağını zannetmiyorum. Ama yetkili mahkemede dava açıp birleştirme talep etmeyi de değerlendirin.

Şimdi Müvekkilin yerleşme niyetiyle oturduğu ikametgahı olan Z ilinde karşı dava açamam.Zira ilk davanın açıldığı ilde açmam gerek.Z ilinde ayrı bir boşanma davası açabilirim fakat birleştirme talebim kabul edilir mi ?

Ayrıca Şayet yetki itirazımızın kabul edildiğini düşünelim.X ilçesi mahkemesi yetkisizlik kararı verip ;dosyayı müvekkilin eşinin ikametgahı olan Y iline gönderebilir mi ?
Old 07-03-2013, 15:41   #6
av.d.d

Benim şuan yargıtayda incelenmekte olan boşanma davası dosyamda davacı ile yaklaşık 25 gün ara ile boşanma davası açmışız. Ben davacının açmış olduğu davaya usule ilişkin olarak verdiğim cevapta HMK 166 gereği birleşme talep ettim. Aynı gerekçeyi kendi açmış olduğum cevaba cevap dilekçemde de tekrarladım. Davalı ( karşı davacı ) derdestlik itirazında bulundu. Ancak ben itiraz ettim. Sonuç olarak davalar önce açılan davacının mahkemesinde birleşti. O nedenle ayrı dava açıp birleştirme talep edebilirsiniz demiştim.
Old 08-03-2013, 10:09   #7
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan av.d.d
Benim şuan yargıtayda incelenmekte olan boşanma davası dosyamda davacı ile yaklaşık 25 gün ara ile boşanma davası açmışız. Ben davacının açmış olduğu davaya usule ilişkin olarak verdiğim cevapta HMK 166 gereği birleşme talep ettim. Aynı gerekçeyi kendi açmış olduğum cevaba cevap dilekçemde de tekrarladım. Davalı ( karşı davacı ) derdestlik itirazında bulundu. Ancak ben itiraz ettim. Sonuç olarak davalar önce açılan davacının mahkemesinde birleşti. O nedenle ayrı dava açıp birleştirme talep edebilirsiniz demiştim.

Ayrı bir dava açıp birleştirme talep ettiğimiz taktirde dosya müvekkilin eşinin açmış olduğu X ilçesindeki mahkemeye gönderilecektir.Biz x ilçesi yetkisiz olduğu için davanın müvekkilenin ikametgahı olan Z ilinde görülmesini istiyoruz.Burda davaların Z ilinde görülmesi için nasıl bir yol izlemek gerek acaba ?Yine diğer mesajımda da bahsettiğim gibi X ilçesinin yetkisizlik kararı vererek dosyayı müvekkilenin eşinin ikametgahı olan Y iline de göndermesi olası ihtimaller arasında.
Old 08-03-2013, 12:39   #8
Av. Özge Çavuş

Bahsettiğiniz X ilçesinin Y ve Z illeriyle alakası olmayan bir yer olduğu varsayımıyla cevap veriyorum.

X ilçesinde açılan davaya yetki itirazında bulunun ve hiç Y ilini karıştırmadan, X ilçesinde tarafların oturmadığını ve yetkili mahkemenin müvekkilinizin ikametgahının olduğu Z ilinin mahkemesi olduğunu belirtin. Eğer Yargıtay kararları ışığında tarafların orada hiç oturmadıklarını ve müvekkilinizin ikametgahının Z ili olduğunu kanıtlar nitelikte belgeler sunarsanız zaten mahkeme yetkisizliğine karar verecektir.

Ayrıca karşı davayı neden ilk mahkemenin açıldığı ilde açmak zorunda olasınız? Dava zaten yetkisiz mahkemede açılmış, ancak o mahkeme yetkili hale (taraflar itiraz etmeksizin davanın esasına girilmesi durumlarında)geldikten sonra karşı davayı da o ilde açmanız gerekebilir. Daha henüz mahkeme yetkili hale gelmemiş.
Old 08-03-2013, 13:02   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Ayrı bir dava açıp birleştirme talep ettiğimiz taktirde dosya müvekkilin eşinin açmış olduğu X ilçesindeki mahkemeye gönderilecektir.Biz x ilçesi yetkisiz olduğu için davanın müvekkilenin ikametgahı olan Z ilinde görülmesini istiyoruz.Burda davaların Z ilinde görülmesi için nasıl bir yol izlemek gerek acaba ?Yine diğer mesajımda da bahsettiğim gibi X ilçesinin yetkisizlik kararı vererek dosyayı müvekkilenin eşinin ikametgahı olan Y iline de göndermesi olası ihtimaller arasında.

Yapmanız gereken şey çok basit aslında. Cevap süresi içinde açılacak olan "karşı dava", tabii ki dava dilekçesinin size gönderildiği mahkemede açılacaktır. Çünkü siz o davaya karşı bir dava açıyorsunuz.

Dilekçenizde yetkisizlik itirazında bulunurken, yetkili mahkemeyi de göstermek zorundasınız. Size göre yetkili mahkeme "Z" ise ve mahkeme de Z ilinin yetkili olduğunu kabul ederse; "yetkisizlik" kararı vererek dosyayı "Z" ili aile mahkemesine gönderecektir. Mahkemenin re'sen diğer yetkili olan "Y" mahkemesine gönderme gibi bir keyfiyeti bulunmamaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi