Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kısmi veya Belirsiz Alacak olduğu belirtilmeden fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak açılan işçi alacağı davasında Islah ve Zamanaşımı

Yanıt
Old 20-01-2015, 12:44   #1
bodrumlaw

Varsayılan Kısmi veya Belirsiz Alacak olduğu belirtilmeden fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak açılan işçi alacağı davasında Islah ve Zamanaşımı

Müvekkil Temmuz 2014’de işçi alacağı davası açıp fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydı ile 200 TL ücret, 200 TL kıdem tazminatı, 200 TL ihbar tazminatı, 200 TL resmi tatil ve bayram tatiline ilişkin fazla çalışma, 200 TL hafta tatili ve yıllık izin çalışmasına ilişkin ücret alacağı ve 200 TL fazla çalışma ücreti talep ediyor. Dava başkaca sebeplerden dolayı biraz uzayacak bilirkişiye gitmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor. Tabi ki bu arada 2009 başından beri işçi alacağı talebi olduğundan zamanaşımı defi ile karşılaşmak söz konusu. Dosyaya yeni vekalet koydum. Ne yapacağım konusunda karar veremedim. Avukat arkadaşlar ile tartıştık, bir çok fikir ortaya çıktı. Bu konuda bir tartışma başlatmak istiyorum.
Meslektaşlarımızdan biri Yargıtay 22. HD’nin 2013 E, 2014/17279 K. sayılı kararına göre;
Davanın belirsiz alacak davası olarak açıldığı şüphesizdir. Fazla çalışma, hafta tatili ve genel tatil alacakları yönünden, davacı haftada kaç saat fazla çalışma yaptığını, hangi hafta tatili ve genel tatillerde çalıştığını belirleyebilmekte ise de, hakimin hesaplanan miktardan hangi oranda takdiri indirim yapacağını bilebilecek durumda değildir. Bu nedenle fazla çalışma, hafta tatili ve genel tatil alacakları belirsiz alacak davasına konu edilebilir. Uyuşmazlık konusu kıdem tazminatı, ücret, asgari geçim indirimi ile yıllık izin alacağı bakımından; talep içeriğinden de açıkça anlaşıldığı üzere, davacı çalışma süresini, en son ödenen ücreti, alması gerektiğini iddia ettiği aylık ücret miktarını, hak kazandığı yıllık izin süresini ve kaç gün ücretli izin kullandığını, aile durumuna göre ödenmesi gereken asgari geçim indirimi tutarını, kaç aylık ücret alacağı olduğunu belirleyebilmektedir. Tazminat hesaplamasına esas alınacak aylık ücrete ek para veya parayla ölçülebilen sosyal menfaatleri de belirleyebilecek durumdadır. Taraflar arasında ücret miktarı tartışmalı ise de, salt söz konusu tartışmanın varlığı alacağı belirsiz hale getirmez. Bu halde kıdem tazminatı, ücret, asgari geçim indirimi ile yıllık izin alacakları, belirsiz alacak değildir. Dava konusu edilen alacakların gerçekte belirli alacak olmaları ve belirsiz alacak davasına konu edilemeyecekleri anlaşılmakla, kıdem tazminatı ile ücret, asgari geçim indirimi ve yıllık izin alacakları yönünden hukuki yarar yokluğundan davanın reddi gerekirken yazılı şekilde esasa girilerek karar verilmesi hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir.
Bir meslektaşıma göre müvekkil açtığı davanın kısmi dava mı? Belirsiz alacak davası mı? olduğunu bildirmediğinden iyi durumdadır. Hakim bu konuda karar verecektir. Kısacası dava değerini arttırmak uzun sürse de bilirkişi raporunu beklemekte sakınca yoktur çünkü rapordan sonra ıslah edildiğinde hakim fazla çalışma, hafta tatili ve genel tatil alacaklarını belirsiz alacak olarak açıldığını kabul edip zamanaşımı itirazını kabul etmeyecektir. Kıdem, ihbar , ücret ve yıllık izin ücreti alacağı için zaten 5 yıllık süre problem olmayacağına göre herhangi bir kayıp olmayacaktır.
Ancak ben o kadar emin değilim. Muhasebeciye gerekli hesapları yaptırıp hemen dava değerini arttırmak istiyorum. Hesaplamalarda sanki zamanaşımı olmayacakmış gibi hesap yaptırıp %30 hakkaniyet indirimini düşmeyi planlıyorum. Reddedilen miktar üzerinden karşı taraf avukatlık ücretini ödemeyi göze alacağız. Bu arada dava değerini arttırırken fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla dava değerini arttırıyorum diyerek hesaplanandan daha fazla bir rapor gelirse ek dava açmayı planlıyorum. Görüşleriniz için teşekkür ederim.
Old 21-01-2015, 13:50   #2
manolimato_06

Merhaba, sorunuzun tamamı hakkında cevap veremeyeceğim fakat, fazlaya ilişkin hakların saklı kalması kaydıyla dava açıldığına göre bu kısmi davadır. Dava dilekçesinde ayrıca kısmi dava diye belirtilmiş olmasına gerek yoktur.

Yine, hakkaniyet indirimi sebebiyle reddedilen kısım üzerinden karşı yan lehine vekalet ücretine hükmedilmeyecektir. Hesaplama yaparken bunu da göz önünde bulundurun.

İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi