Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Açık dosyaya Uyap'ta takipsiz kaydı konulması

Yanıt
Old 12-03-2012, 18:42   #1
avukat 35

Varsayılan Açık dosyaya Uyap'ta takipsiz kaydı konulması

Arkadaşlar,
Uyap'ı bilmediğim için bir soru sormak istiyorum. Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.
Açık olan bir icra dosyama icra müdürlüğü kendi hatası ile takipsiz olduğuna dair Aralık sonunda kayıt düşmüş. Bundan haberim olmadığı için işlemlere devam ettim. Sonra haciz konulması için talep açtığımda karar verilmesine rağmen dosya kapalı göründüğü için işlem yapılamadı. Yenileme talebi yazın dediler. Ben de yenileme yapılmaması gerektiğini, hatalı kaydın düzeltilmesini isteyerek talep açtım. Talebim "Uyap'ta uygulanması mümkün olmadığından reddine, harçsız yenilenmesine ve daha önceki talep gereğinin yerine getirilmesine" karar verilerek reddedildi.
Şimdi dosya açık, düşen bir şey yok, yenileme prosedürü ile uğraşmak da istemiyorum işin gerçeği. Bu durumlarda Uyap'ta gerçekten hata düzeltilemiyor mu? Gerçekten yenileme mi yapmak gerekiyor?
Old 13-03-2012, 12:48   #2
yılmazkan

Ayrıntısını bilmiyorum ancak benim de başıma benzer olay geldi. Maaş haczi olan dosyamda sıranın bize gelmesini beklememize rağmen dosya takipsiz denilerek işlemden kaldırıldı. Daha sonra dosyaya başka bir yerden para yattı, dosya yenilenmesine gerek olmaksızın açıldı yatan parayı sorunsuz aldım. Eğer sizin dosyanız herhangi bir şekilde düşmemiş, takipsiz kalmamışsa UYAP'taki düzenleme sizi ilgilendirmez. Ne İİK'da ne de bildiğim başka bir kanunda böyle bir düzenleme yok, icra hukuk mahkemesine şikayet yoluna gidebilirsiniz.
Old 13-03-2012, 13:35   #3
GÜLSÜM ÖNAL

Hukuka uygun olmayan her işlem düzeltilebilir. Uyap sistemi Hukuk üstü değildir. Zira İcra Müdürlüğünde sehven kapatılan dosyanın yeniden açılması şeklinde kayıt düşerek kapatılmış dosyalarım oldu ve belirtilen şeklilde de yeniden işleme alındı..
Old 13-03-2012, 13:57   #4
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Üzgünüm arkadaşlar ama UYAP hukuk üstü değil ama hukuk imkansızı bir uygulama bu şekilde kapatılan dosyaları açamıyorlar ve yeni esasa kaydediyorlarsistem uygun değil pratiğe dedik dinleyen olmadı şimdi derdini biz çekiyoruz!
Old 13-03-2012, 16:48   #5
avukat 35

Gülsüm Hanım siz bu düzeltmenin nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibiyseniz bizimle paylaşır mısınız lütfen. Zira icra müdürlüğü talebimi Uyap'ta uygulanması mümkün olmadığından reddetti. Ancak böyle bir düzeltme yapılabildiğine göre Uyap'ta uygulanabiliyor teknik olarak.
Old 14-03-2012, 10:16   #6
üye7160

bizimde bir icra dosyamızı aynı şekilde yanlışlıkla düşürmüştü icra müdürlüğü,mecburen hata nedeni ile yenileme talebi açtık ancak yenileme emri gönderilmedi.yeni esas alarak takibe devam edildi.
Old 19-03-2012, 18:09   #7
GÜLSÜM ÖNAL

''Yanlışlıkla kapatılan dosyanın açılması şerhi'' ile birden fazla dosyam bu şekilde yeniden açıldı... icra müdürlüğüne talep ile... Demek ki yapılabiliyor....
Old 19-03-2012, 19:35   #8
cizre

Gülsüm Hanım siz şanslılardansınız herhalde. Benim başıma da geldi. Başka bir yol bulunamadığından yenileme dilekçesi verdim. Çünkü ne yapsalar uyap kabul etmiyordu. Yeni esas aldık. Ancak karşı tarafa tebliğ edilmedi. Tutanakla hata olduğu tespit edildi.
Old 20-03-2012, 13:21   #9
Av. Aslı Kaya

Uyap sistemi üzerinden icra müdürleri gerekli düzeltmeleri yapabilirler. Çünkü hemen hemen aynı olay benim başıma da geldi. Dosyama bankadan para yatmıştı, parayı çektikten sonra dosya infaz olmamasına rağmen dosyayı kapatmışlar, müdürleri uyardım Uyap'ta yanlışlık olmuştur dediler, bir sorun oluşturmayacağını söylediler. Nitekim uzunca bir süre sistemde öyle gözüktü ama sonradan düzeltme yaptılar. Yani bu demektir ki bence rahatlıkla düzeltebilirler. Zaten düzeltilmezse memurun sorumluluğunun doğacağını düşünüyorum, çünkü sizin olayda yanlış karar vermede söz konusu, düşmeyen dosya için yeniden dosyanın yenilenmesini istiyorlar.
Old 20-03-2012, 15:00   #10
erar

Benim basıma geldiğinde ben yenileme talebinde bulundum.dilekceye de uyaptan kaynaklı olduğunu yazdım. harcsız yenilendi. malesef sık oluyor.
Old 20-03-2012, 21:21   #11
Mardin

Yanlışlıkla kaydı kapatılan dosyanın yeniden açılması.
İcra müdürünün uyap ekranından Dosya işlem+Dosya işlemleri+yanlışlıkla kapatılan dosyanın açılması+entır. Böylece yanlışlıkla kapatılan dosya başka işleme gerek kalmadan,ayni esas numarası ile açılıyor.
İcra daireleri ekranı kullanmasını bilmiyorlar demekki;Oysa en kolay işlem,dosyanın yeniden açılmasıdır.
İyi çalışmalar diliyorum.
Old 07-03-2013, 15:40   #12
denipre

Sayın meslektaşlarım
Aynı durumdan bizde şikayetçiyiz.Bize söylenen aynı yıl içindeyse hata düzeltilebiliyor ama pratikte hiç bir faydası yok.Zira dosya kapamalar aralık da gerçekleşiyor.Biz farkına vardığımızda 2013 olmuş .2012 de talep etseydiniz açardık diyorlar.İşlemi yapan zabıt katibi dosyayı incelemeden doğrudan kapalı kaydı koymuş .Benim dosyada bir çok işlemi yenilemem gerekiyor.Yeniden maaş haczi yenileme sair.Açıkçası şikayet etmeyi düşünüyorum.Kapama tarihi ile hataen kapatılan dosyanın tekrar açılması işlemlerinde yıl farkı olup da ( 2012- 2013 gibi ) sonuç alabilen arkadaşlar var mı ?Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi