Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

ANGUT kelimesinin anlamı

Yanıt
Old 24-05-2006, 13:55   #1
Cest la vie

Neşeli ANGUT kelimesinin anlamı

ANGUT nedir? Herkesin (haksız bir şekilde) kullandığı bir ifadedir "Angut". Birisi bir salaklık yapınca, bir laftan anlamayınca, böyle boş boş bakınca hemen "Angut'musun" der günümüzün insanı.. . Angut'un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir ton "Angut!" var ülkemizde.. Angut kuşu'nun eşi öldüğü zaman (yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi) gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun baş ucunda bekler... İşte bu canlının yaptığı en büyük"Angut"luk budur.. Ayrıca bu olay bütün Angut
kuşları için geçerlidir, arada bir görülen birşey değildir.. Çok ürkek bir hayvan olmalarına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen Angut kuşuna elini uzatsanız dahi oradan kaçmaz.. Hani derler ya "Angut gibi bakmasana lan".. keşke herkes Angut gibi bakabilse değer verdiklerine.. Bundan sonra bazılarına "Angut" demeden önce bir kere daha düşünün..
Bir "Angut" bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde...

^^E-maille imzasiz olarak gelmistir.
Old 24-05-2006, 14:15   #2
NİLGÜN SEYMEN

Önemli not;Annemi hatırlıyorum..4 yıl yüksek tansiyondan düşerek başını taşa çarpan ve beyin kanaması geçirerek felçli yatan babacığıma büyük bir şefkatle merhametle ve sevgiyle bakmıştır..
Ama babam da annem ile birlikte olan birlikteliklerinde,
1/-Benim param dememiştir.
2/-Asla kendi başına pz.günleri gezmemiştir.
3/-Sevgisini esirgememiştir.
4/-Evlatlarına karşı da -halis-bir baba /zarif bir -dost-olmuştur..
5/-Kırıcı bir söz kullanmamıştır..

İşte böyle..,yaşadığımız o sağlıklı ve de varsıl dönemlerde aynı banka tasarruflarımız gibidir davranışlarımız..
Ne verdiysek o dönemlerimizde/-böyle yatağa düşüverdiğimizde FAİZİYLE geri dönüverir bizlere..
Bu nedenle ,ölümden de önce hastalığımız anında da başucumuzda birer -angut kuşu olması tamamıyle bizim kaba ya da nazik gidişatlarımıza bağlıdır diye düşünmekteyim..
SEVGİLER
NİLGÜN/24.05.2006/15.14.ÇARŞAMBA
Old 24-05-2006, 14:46   #3
Veysel

Evet, günlük hayatta bilinçsizce, duygusuzca bön bön bakana "angut" deriz. Kendimizi de akıllı ve uyanık zannederek... Şimdi öğreniyorum ki aslında, Angut kuşu duygusuz da değilmiş. Günümüzde ölüsüne de dirisine de pek önem vermeyen insanoğlu, ölüsünün başından ayrılmayan Angut kuşunu örnek alsa bari. Bu gün bir şey daha öğrendim. Teşekkürler Yazdığın için...
Old 24-05-2006, 14:53   #4
Cest la vie

Rica ederim.. Ben de çok şaşırdım ilk okuduğumda. Şaşkınlığın ardından utanç duydum, angutlara haksızlık yapmış olduğumu düşünerek.
Bu arada bir şey daha söylemek istiyorum:
Yine nesli tükenmek üzere olan, Birecik'te koruma altına alınan bir kuş türü daha var: Kelaynak Kuşu.
Bunların hikayesini de bizzat Birecik'teki Kelaynak Koruma ve Üretme Çiftliğinde öğrendim. Bu kuşların nesli tükeniyormuş. Tükeniyormuş çünkü bu kuşlar "TEK EŞLİ"lermiş!! Eşi öldükten sonra bile başka bir kuşla çiftleşmeyi reddettikleri için nesilleri hızla tükenmekteymiş!!

Bu bilgileri düşününce sadece "Angut" değil, "kuş beyinli" benzetmesi bile yanlış sanırım diye içimden geçiriyorum

Old 24-05-2006, 15:14   #5
Veysel

Bu "Kelaynak Kuşaları" nın hikayesini duymuştum da, yalnız "kuş beyinli" tanımınız bayağı ilgimi çekti. Aslına bakarsanız araştırmanıza gerek yok . O küçümsediğimiz kuşlar orta asyadan kalkıp ta afrikaya kadar adres sormadan gidebiliyor. Biz ise eğer ilk defa gidiyorsak, en az 2-3 kişiye adres sorarak gidebileceğimiz yere varıyoruz. Bu konuları fazla irdelerseniz galiba günlük hayatta "İnsan gibi bakmasana lan" diyeceğiz Sayın GÜNEYLİ.
Old 24-05-2006, 16:31   #6
NİLGÜN SEYMEN

Soru TeŞekkÜr..

Sn Güneyli teşekkürler bilgilendirmeleriniz için..Ama ben yine de ısrarla diyorum ki öldükten sonra başucunda angut angut bakılanlardan değil de yaşarken gözümüzün içine angut angut bakılanlardan olabilmemiz dileklerimle..
Galiba nesilleri tükendi..
Bursa semalarında yoktur
NİLGÜN/BURSA
Old 25-05-2006, 16:11   #7
Timur

Cok duygulandim, bu yaziniz icin cok te$ekkür ederim sayin Güneyli. Veysel arkada$in da bahsettigi 'insan gibi bakmasana'nin cok daha sIk kullanmamiz gereken bir deyim oldugunu dü$ünüyorum...
Old 17-08-2006, 18:19   #8
Av.H.Sancar KARACA

Ve;
Angut kuşu, "eşini avda ya da herhangi bir nedenle kaybederse, 7 sene boyunca bir başka dişi angutla çiftleşmezmiş."

Bir de; "Beyşehir Efsaneleri" ne göz atmanızı öneririm....
Old 23-08-2006, 23:43   #10
ParanoidAndroid

Bundan bes yıl once duymustum angut hikayesini ve sizler gibi ben de duygulanmıstım; ondan sonra da, o zamana kadar angut kuslarına ettigim haksızlıgı gidermek üzere çevremdekilere hikayeyi anlatma misyonu yuklendim. Hala anlatırım.. ama bes yılda 2. kez baska birinden duyuyorum
Old 25-09-2009, 02:03   #11
MM44

Bilgiler için sağol ilginç birşey daha öğrendim.
Old 26-09-2009, 13:39   #12
Academic

Alıntı:
Yazan Cest la vie
ANGUT nedir? Herkesin (haksız bir şekilde) kullandığı bir ifadedir "Angut". Birisi bir salaklık yapınca, bir laftan anlamayınca, böyle boş boş bakınca hemen "Angut'musun" der günümüzün insanı.. . Angut'un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir ton "Angut!" var ülkemizde.. Angut kuşu'nun eşi öldüğü zaman (yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi) gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun baş ucunda bekler... İşte bu canlının yaptığı en büyük"Angut"luk budur.. Ayrıca bu olay bütün Angut
kuşları için geçerlidir, arada bir görülen birşey değildir.. Çok ürkek bir hayvan olmalarına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen Angut kuşuna elini uzatsanız dahi oradan kaçmaz.. Hani derler ya "Angut gibi bakmasana lan".. keşke herkes Angut gibi bakabilse değer verdiklerine.. Bundan sonra bazılarına "Angut" demeden önce bir kere daha düşünün..
Bir "Angut" bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde...

^^E-maille imzasiz olarak gelmistir.

Angutluk sadakat o zaman. "Angutum benim" demek o zaman bir iltifat olarak kabul edilmeli ancak öyle olmuyor işte..Belki de güzel olan onca değerin yerine olumsuz ancak toplumda daha çok kabul gören değerlerin geçmesi sorgulanmalı. İyi olmak, dürüst olmak, çalışkan ve güvenilir olmanın çok değerli olmadığı ve köşe dönücü zihniyetin ve başkasının sırtına kafasına basa basa yükselmenin övüldüğü bir ortamda "angut" olmak bir hakaret olarak kalmaya mahkum sanırım anlamı bilinerek kullanıldığında bile..

Basit bir örnek..Çocuk arkadaşlarıyla kavga ettiğinde dayak yiyorsa kızılıyor, dayak atıyorsa bir daha yapma ama iyi dövmüşsün en azından deniliyor ise çok uzaklarda aramamak lazım sorunların kökenini...
Old 27-09-2009, 12:46   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
Ve;
Angut kuşu, "eşini avda ya da herhangi bir nedenle kaybederse, 7 sene boyunca bir başka dişi angutla çiftleşmezmiş."

Bir de; "Beyşehir Efsaneleri" ne göz atmanızı öneririm....

Şİmdi biraz çelişen durum oldu galiba.

İlk bilgi notunda sevgili Angut kuşlarının eşlerine çok sadık oldukları ve kendisi de ölene dek, ölen eşinin başından ayrılmadığı belirtilmiş.

Sayın Karaca ise, sadakate 7 yıllık süre tanımış.

Sayın Karaca, Sevgili Cest_la vie'nin posta kutusuna düşen kaynağı belirsiz bir e-mail bilgisinden mutlaka daha sağlıklı bilgi vermiştir diye düşünüyorum.

Not: Bir fincan kahvenin 40 yıllık hatırının yanında 7 yıllık sadakat süresi bence çok ilginç değil.
Old 27-09-2009, 13:29   #14
Av.Nevra Öksüz

Üstad, angut kuşunun total ömrü 8-10 yıl (mış) zaten

Saygılar...
Old 27-09-2009, 14:01   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Hades
Üstad, angut kuşunun total ömrü 8-10 yıl (mış) zaten

Saygılar...

) Üstad, o zaman bu sevgili dostlarımız, ölürken mi sadakati ihlal ediyorlar?
Old 27-09-2009, 14:04   #16
Av.Nevra Öksüz

Ben de sadakat ihlali ölümlerine mi sebep oluyor acaba diye düşünmüştüm üstad

Saygılar...
Old 27-09-2009, 14:09   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Hades

Saygılar...

Bakın bu tespitiniz Angutların yaşadığı bölgeye göre değişiklik arz edebilir.
Old 27-09-2009, 16:55   #18
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Hades

Saygılar...

)) Katılıyorum, diye düşünüyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi