Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık Stajında Birşey Öğrenemiyorum

Yanıt
Old 29-06-2006, 15:27   #1
taze mezun yalçın

Varsayılan Avukatlık Stajında Birşey Öğrenemiyorum

arkadaşlar fakülteyi bitirince avukatın yanında işe başladım ama bütün gün sekreterle internette fal bakıoz avukat hiç ilgilenmiyor anlamadım oraya gitmek isteyende ben değildim avukat kendisi çağırmıştı beni ama işe başlayınca hiç ilgilenmedi 2 haftadır bürodan dışarı adımımı atmadım bir dosya dahi göstermedi...gariplik onda mı yoksa sizde bunlarla karşılaştınız mı?
Old 29-06-2006, 18:36   #2
obaykan

arkadaşım benim stajda öğrendiğim şey şu oldu avukatlar öyle yoğunlar ki bizle ilginecek vakitleri yok.sen kendi çabanla öğrenmelisin.fal bakmak yerine dosya karıştır mesela.ama kitap okur gibi okuma çünkü bende ilk zamanlar öyle yaptım ne katıcakki bu bana diye düşünerekama usulü öğrenmek adına çok faydalı.Ordan başlayabilirsin mesela.saygılarımla...
Old 02-07-2006, 14:09   #3
Av.Ayşe

Ben de şu an bir avukatın yanında staj yapıyorum.Ben çok şanslı bir stajyerim yanında staj yaptığım avukat bana çok şey öğretiyor.Ama şunu söyleyebilirim bu durum çok ender rastlanan bir durum çoğunlukla staj döneminde birşey öğrenilmez.Ama bence avukatın seninle ilgilenmesini bekleme ve kendin çaba harca mesela fal açmak yerine dosyaları incele.dilekçe örnekleri oku.Örnekler al.İlerde çok işine yarayacak çünkü.Staj dönenmini çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor ki kendi büromuzu açtığımzda acemilik çekmeyelim.Saygılarımla.
Old 02-07-2006, 15:34   #4
gülşah

ben son sınıfa geçtim.ama bu yaz avukatın yanında çalışmaya başladım.birçok avukata danıştımkesinlikle başla dediler.avukat da buldum çok kolay.ve avukat bana harçlık vermesinin yanında çok şey öğretiyor.yani ikinci günden beraber adliyeye gittik ve her yaptığı şeyi soruyorum. o da usanmadan anlatıyor.
belki başka bir avukat aramalısın ne dersin.?
fal bakmak yerine dosya incelersin tabi ama avukatın da istekli olması gerekmiyor mu?
Old 02-07-2006, 17:50   #5
akif tütüncü

para kazanmak istiyorsan iyi staj önemli değil kitabı bırak ama iyi avukat olak ama sürünmek istiyorsan çalış yoksa kimse bir şey öğretmez
Old 05-07-2006, 19:25   #6
tmr_dmrc

ben de bu yıl okulu bitiriyorum inşallah ama bu anlattıklarınız beni çok korkuttu.çünkü şu ana kadar zaten hiç bir şey öğrenmemiş hisediyorum kendimi avukatın yanında çalıştığımda ya da stajda da bir şey öğrenemeyeceksem ne zaman öğreneceğim.yoksa hiç birşey öğrenmeden avukat mı olacağım)
Old 05-07-2006, 21:12   #7
MeLoDyY

Varsayılan hayırlı olsun: )

öncelikle hayırlı olsun ARKADAŞIM..ben de şu an bir hukuk bürosunda çalışıyorum aslınd geçen yaz da çalışmıştım(tecrübe konuşuyor) resmi staj olmasa da öyle gibi.gerçekten önemli olan avukatların iyi niyeti.bazıları stajeri oficeboy olarak kullanır bazıları dekor.ama bunu değiştirmek senin elinde ARKADAŞIM biraz daha azimli olmalısın.o sıkılana kadar soru sormalısın ki zaten sıkılan bir tiple işin olmamalı.sende bitiyor anlayacağın.bu işler fakülteyi 4 yılda bitirmeye benzemez...: )
Old 05-07-2006, 22:10   #8
balancee

merabalar ben de bu yıl son sınıf olucam ama biraz tecrübem var açıkçası...2 yıldır yazları tanıdık bir avukat yanındayım.ben de ilk başlarda sen gibi düşünüyordum ama inan şimdi pişamnım çok erken başladığım için.1.sınıf yazı kendimi paralamıştım resmen sanki ertesi yıl dava çözecekmişim gibi.keşke en azından o yaz süper bir tatil yapsaymışım.bence rahat ol çünkü zaten stajda gerekli her şeyi öğereneceğimize eminim yine de çok istiyorsan bu yıl hem okula devam edip bir avukat yanında da çalışabilrsin.tabi çok yardımı da oluyor pratik olarak.kendine güvenei artıyor ve olaylara tam olrak bir hukukçu olarak bakman açısından önemli olduğunu düşünüyorum.bence hepimiz tüm hukukçular bu fakülteyi kazanma kapasitesine sahipsek ilerde de istersek yapamayacağımız şey yok gibi geliyor.hoşçakal meslektaşım
Old 06-07-2006, 18:34   #9
obaykan

bir de ben şu noktada bakmak istiyorum en azından kendimi baz alarak.Daha çömezlik döneminde 5 ay bir büroda çalıştım ilk zamanlar çok eğitici geçti,dosya inceleme,takip,dava açma,hacze gitme gibi bunlar hep kitaplarda okuyup hayallerde yaşattığım kavramlardı bunların içinde bulmak oldukça zevkli bir hale getirdi avukatlık mesleğini.Ama bir zaman geldi ki bu bir kısır döngüye döndü,hep hacze gitmeye,hep takip açmaya,gitmeye başladım ama ben daha çok şey öğrenmek istiyordum halbuki bana verilen şeyler artık yemek içmek gibi bildiğim şeyler haline gelmeye başlamıştı.İşte ben bu noktada kilitlendim.Hukuk bir derya sonuçta ama beni hep kıyılarda yüzmeye yönelttiler.bilmiyorum bu dertten müzdarip olan var mı ama tanıdığım arkadaşlarımın çoğu 5. ayından sonra artık burası bana bir şey katmıyor diyerek yeni iş aramaya yöneldiler.bu çıkmazdan nasıl çıkılabilir bilen var mı?
Old 07-07-2006, 17:17   #10
taze mezun yalçın

kardeşlerim avukatımı değiştirdim şimdi işim süper koşturmaca tam bana göre adliyedeki kalemle ahbap olduk ,herkese teşekkür
Old 21-08-2006, 15:29   #11
Cevher

Öncelikle merhaba herkese.3.sınıfa geçtim ve usul derslerini görmemiş olmamamdan olsa gerek ben inatla dosyaları karıştırıp bişeyler öğrenmeye çalışsamda pek bişey kalmıyor aklımda.Boşuna mı geldim diye düşünmeye başladım avkukatın yanına.Yoksa staj için erken değil de ben mi öğrenemedim.Yaptıklarım kalem işleri dosya açıp kaydetmek numara vermek gibi oyalayıcı basit işler işte.Sizce de ben boşuna mı tatilmi heba ettim?Şimdiden cevbınıza teşekkürler
Old 21-09-2006, 19:52   #12
ISIL YILMAZ

Sn.Cevher,

Bir avukat olarak size şunu söylememe izin verin: Basit kalem işleri dediğiniz şeyleri iyi öğrenin. Bunların çoğu işlerin yürümesi hakkındaki yöntemin önemli parçalarıdır.

Ben öğrenciliğimin ikinci yılından bir avukat yanında çalışmaya başlamıştım ve mezun olduğumda birçok arkadaşım adliyede kaybolurken işleri tıkır tıkır hallediyordum. Ayrıca, avukat olduğunuzda katibiniz, stajyeriniz olacak ve onlara öncelikle adliye işlerini siz öğreteceksiniz.Bilmeden de öğretilmez.

Bol bol adliyeye gidin, ara kararları halledin, bunu yaparken de usul kanunua, kalem mevzuatına göz gezdirin, inanın ileride çok faydasını göreceksiniz.

Saygılar.
Old 22-09-2006, 13:01   #13
KARİNE

merhaba arkadaslar, bende 4. sınıf ögrencısıyım son 2 yazdır hukuk burosundayım ılk zamanlar bende bılgısayarla ılgılenıyor buroya gelıs amacımı unutuyordum çünkü avukatımız ilgilenmediği gibi beni daha cok ofis işleri için kullanıyordu zamanla fark ettım kı coğu avukat bizimle ilgilenmıyor eğer gercekten calısmak için yaz tatılınızı gözden cıkarıyorsanız herseyı kendınız ögrenmelı en azından bunun ıcın istekli olmalısınız dosyaları incelemek dılekce örneklerıne bakmak adlıyedekı calısma usulunu ögrenmek cok cok onemlı klasık bır soz vardır dava usul ıle kazanılır usul ıle kaybedılır basarı ayrıntılarda saklı arkadaslar o yuzden cok okumalı cok meraklı olmalısınız ogrencı ve stajer arkadaslarıma bu sözüm umarım herkes hak ettiğine sahıp olur...

saygılar...
Old 22-09-2006, 13:20   #14
minerva

merhaba arkadaşlar bende 4. sınıf öğrencisiyim. birkaç ay önce bir hukuk bürosunda çalışmaya başladım.yazılan mesajları okuduğunda birkez daha ne kadar şanslı olduğumu anladım.çünkü yanında çalışmaya başladığım avukat bana çok şey öğretiyor bunun yanında daha çok şey öğrenebilmem için de beni teşvik ediyor. Yararlı bir iş yaptıysam mutlaka takdir ediyor vs. vs. ...bunları anlatmamın asıl sebebine gelirsek bence çalıştığınız büroda memnun değilseniz yaptıklarınız takdir edilmiyorsa ve kendinizi değerli hissetmiyorsanız o işten ayrılın daha iyi bürolar elbetteki vardır.(ayrıca basit kalem işlerini öğrenmek elbetteki gerekli çünkü her zaman yanınızda bunları bilen elemanlarınız olmayabilir.)
Old 23-09-2006, 11:36   #15
ncoban

son sınıf öğrencisiyim, 2 senedir yaz tatilimi avukatın yanında çalışarak geçiriyorum.sanırım ben de şanslıyım bu konuda,işe başladığım ilk günden itibaren avukat bana çok şey öğretti.üstelik bizim avukat öyle işi anlatan biri değildi.elimize dilekçeyi verir git davayı aç derdi sadece.biraz sinirli biri olduğu için herşeyi de soramazdık nasıl yapacağız diye.bazı şeyleri biraz da kendim öğrendim.onun için arkadaşım bütün gün bilgisayar başında oturmaktansa bürodaki kitapları ya da dilekçeleri aç oku,dosyaları karıştır,nasıl karar verilmiş onları öğren.2 haftadır bürodan çıkmadığını söylemişsin.her zaman avukatın sana iş vermesini bekleme,bazı durumlarda sen kap avukatın elinden dilekçeyi git adliyeye.bu işler böyle öğreniliyor.kolay gelsin
Old 29-09-2006, 16:21   #16
Cevher

Cevabınız için teşekkürler.Biliyorum basit de olsa önemli olduğunu ki çalıştığım yerde de aynısını söylediler.Ancak gene de bunları öğrenmekiçin 2ay boyunca sürekli gitmek fazla geldi.Bunları 2-3haftada da öğrenrdım.Herhalde önemini daha sonra çok daha farkedeceğim.
Old 30-09-2006, 12:08   #17
AV.DEMİR

benim hukuk alnında pek bir tecrübem yok sadece hukuk fakültesinin üçüncü sınıfına geçmek dışında.....bu güne kadar bir avukatın yazhanesine bile girmişliğim yok
Old 04-10-2006, 09:38   #18
mulin

Varsayılan hep icra işi yapmayın

arkadaşlar bakın baro ilan sayfasına hep icra yoğunluklu büroların ilan verdiğini görürsünüz çünkü onların işleri daha yoğundur ve devamlı dışarda ve hep aynı şeyleri yaparsınız..ama bu işi en fazla 4 ay falan yapın yoğun bir buroda her şeyi kaparsınız çünkü icra bilmeden de olmaz ...derim ki aslında iyi buroya ve çok içerikli bir buroya girmek gerek......... tabi bu genelde tanıdık falan oluyor..... ilanlarda az bulursunuz ayrıyetten ücret konusunda fazla istekli olmayın samimi olun avukatla... herşeyi kendinize yontun... müvekkille diolagunuz olsun dosyayı bilin... ben biliyorum ben takip ediyorum falan gibisinden tanışın çünkü o iş getiren adam ilerde siz buro açtığınızda size gelir merak etmeyin tabi bu sizin beşeri ilişkinize bağlı bi şey..ne diyim........
Old 09-03-2007, 23:05   #19
mitrha

çalışmak isteyene fırsat veren avukat yokki...insanlar sanki aynı yollardan,aynı sıkıntılardan geçtiğini çok çabuk unutuyorlar..ben 3.sınıf öğrencisiyim yanında çalışacak avukat bulamıyoruz ki...illa amcamızın,dayımızın avukatmı olması lazım yani?parada istemiyoruz üsteliksadece öğrenmek istiyorum ben ama ne yapacağım hiç bilmiyorum.
Old 10-03-2007, 13:49   #20
cesur_yürek

Bu tür konuları dert etmeyin kendi büronuzu açtıktan sonra dava aldıkça kendinizi geliştirirsiniz.Kimse dünyaya avukat olarak gelmiyor.Ne teoriği iyi olup olup da pratiği olmayan iyi avukattır ne de pratiği olup da teoriği iyi olmayan iyi avukattır.Hele mesleğe başlayın 2-3 yıl geçsin araştırmasıdır ,çalışmasıdır,içtihadı takip etmedir,vs..Bütün bu dertler biter.Sabır ve çalışma gerisi kendiliğinden gelir ...
Old 14-03-2007, 11:39   #21
Av.Duygu Keleş

fakülteyi bitirdiğimizde o kadar büyük beklentiler çine giriyoruz ki.Bunu hepimiz yaşadık.1 yıllık stajımız esnasında tam anlamıyla bir hukukçu olacağımızı düşünüyor her konuda ve her işte tecrübe sahibi olacağımıza inanıyoruz.Oysa ki madalyonun öteki yüzü ile karşılaştığımızda hayal kırıklıkları,yılgınlık ve belki de meslekten soğuma ile karşı karşıya geliyoruz.Staj esnasında tam verim ile çalışan,her konuda az da olsa tecrübe sahibi olan meslektaşımız yok demiyorum ancak yok denecek kadar az.Burada yanında staj yaptığımız avukattan birşey beklemek yersiz.Çünkü zaten kendileri oldukça yoğun çalışıyorlar ve belki de bize ayıracak 5 dakikaları dahi yok.Bu durumda iş yalnız ve yalnız bizlere düşüyor.Gayretli ve istekli görünmek gerek.Karşımızda ki insan bizim öğrenme açlığı çektiğimizi ve hevesli olduğumuzu anladığı anda eminim ki buna karşı kayıtsız kalmayacaktır.Müsaade isteyin ve dosyaları inceleyin.Kendinizce o dosyalar hakkında dilekçe savunma yazmaya çalışın.Avukatınızın zamanı yoksa bile mutlaka sizin yazdıklarınızı seve seve okuyacak bir avukat büyüğünüz olacaktır.İcra dosyalarının nasıl hazırlandığını gerekirse gidip icra dairelerinde görün.Kimsenin size dosyama bakamazsın diyeceğini sanmıyorum.

Dediğim gibi herşey yalnız ve yalnız bizim elimizde.Biz birşeylerin ucundan tutmaya çalışmazsak kimse bize el uzatmaz.

Stajınızda ve meslek yaşantınızda başarılar dilerim.
Old 14-03-2007, 15:56   #22
canan ysr

Varsayılan kimseye katılmıyorum

öncelikle okulu bitirir bitirmez hemen çalışmayın tabi maddi durum sıkıntınız yoksa(gerci staj dönemince alınan maaşlar zaten yetmez kimseye ama)6 ay adliye stajınızı tam yapın.adliyede devam zorunluluğu yokmuş oh ne güzel adliye diye bakarsanız bu işe baştan kaybedersiniz.okul da bile devam zorunluğu olmasından yanayım.adliyede duruşma izleyin.bence avukat yannda dosya karıştırmaktan ilk etapta çok daha pratik faydasını görürsünüz.sanık kim müşteki kim müdahil olmak?bunları izleyerek duruşmaya hakim olmak daha önemli.eski avukatlara bakalım çoğu çok başarılı ve bilgili.yeniler 'hangi adliye devam zorunluluğu aramıyor.orayı yazalım'ayrıca staj eğitimde haftanın her günü ingilizce ders veriliyor hemde her düzeyde.ve hocaları çok kaliteli.gündüz adliyeye gidip akşam staj eğitime gidip 6 ay ingilizce eğitimi alan biri artık avukat yanında staj yapmaya hazırdır yani ikinci 6 ayına.okulda bilgi,adliyede pratik,avukat yanındada bunları bunları uygulamaya sokabilirsiniz..
Old 16-03-2007, 01:58   #23
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan canan ysr
öncelikle okulu bitirir bitirmez hemen çalışmayın tabi maddi durum sıkıntınız yoksa(gerci staj dönemince alınan maaşlar zaten yetmez kimseye ama)6 ay adliye stajınızı tam yapın.adliyede devam zorunluluğu yokmuş oh ne güzel adliye diye bakarsanız bu işe baştan kaybedersiniz.okul da bile devam zorunluğu olmasından yanayım.adliyede duruşma izleyin.bence avukat yannda dosya karıştırmaktan ilk etapta çok daha pratik faydasını görürsünüz.sanık kim müşteki kim müdahil olmak?bunları izleyerek duruşmaya hakim olmak daha önemli.eski avukatlara bakalım çoğu çok başarılı ve bilgili.yeniler 'hangi adliye devam zorunluluğu aramıyor.orayı yazalım'ayrıca staj eğitimde haftanın her günü ingilizce ders veriliyor hemde her düzeyde.ve hocaları çok kaliteli.gündüz adliyeye gidip akşam staj eğitime gidip 6 ay ingilizce eğitimi alan biri artık avukat yanında staj yapmaya hazırdır yani ikinci 6 ayına.okulda bilgi,adliyede pratik,avukat yanındada bunları bunları uygulamaya sokabilirsiniz..

Öyle bir anlatmışsınız ki herkes çok mutlu .. Şu Şu taktikleri yapın tamam bitti.Bir de ingilizce eğitimi alındı mı hukukun yarısı bitti,İngilizcenin avukata sağlayacağı katkı hakkındaki yorumlarıma başka forumlara bakın.Kişi staj dönemini ne kadar iyi değerlendirirse değerlendirsin tamam bitti diyemez.Bu mesleği tam öğrenebilmek için icra etmek gerek.Stajı verimli geçirmek tabii ki önemli ama o staj dönemindeki eksiklikleri kişi mesleğe başladıktan sonra sabır ve çalışmayla halledebilir.
Old 16-03-2007, 12:11   #24
canan ysr

konumuzun staj döneminin nasıl faydalı geçirilmesi ile ilgili olduğunu hatırlatmak isterim öncelikle.ben fikirlerimi yazdım isteyen uygular istemeyen uygulamaz siz benim fikrimi bu şekilde eleştiremezsiniz.bir yol sundum sadece karar stajyer arkadasların.ingilizce konusuna gelince sıfırdan başlayanlar(sanırım sizin hiç yok ) için konuşmadım tabiki temeli olanlar için çok faydalı bunu biliyorum..
Old 16-03-2007, 22:50   #25
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan taze mezun yalçın
arkadaşlar fakülteyi bitirince avukatın yanında işe başladım ama bütün gün sekreterle internette fal bakıoz avukat hiç ilgilenmiyor anlamadım oraya gitmek isteyende ben değildim avukat kendisi çağırmıştı beni ama işe başlayınca hiç ilgilenmedi 2 haftadır bürodan dışarı adımımı atmadım bir dosya dahi göstermedi...gariplik onda mı yoksa sizde bunlarla karşılaştınız mı?

Her yer aynı.

1- kimse dosya göstermez, kendin açıp bakma isteğin olursa olur yani.
2- bir an önce hacze çıkmayı deneyin, sizin için asıl yararlı olan ve hatta size güven aşılayan aşama orası olacaktır.
3- kimsenin ilgisine bağlanmayın, ilgilenirse ilgilenir, ilgilenmezse ilgilenmez, ama siz kendinize bir ilgi alanı bulun,
4- sizi hacze göndermeyen avukatın yanında beklemeyin. ben 1.5 ay masa bile olmaksızın bir sandalyede bekledim, düşünsene sandalyede belim kambur oldu, ben çıkayım dedim, çıkma dendi, ama ihtiyaç yok bana dedim, yanlış yapıyorsun dendi, sonra kafamın tası attı, izinsiz gitmedim yani, oldu bitti belim kambur olmaktan kurtuldum, stajımın son dönemindeki avukat meslektaşım sağolsun, hacze bir gönderdi pir gönderdi tam 10 gün Türkiye Turu. İşte güven orda kazanılır değerli üstadım. Borçludan para tahsilini öğren gerisi kolaydır. vay ben o 1.5 ayıma yanıyorum, maskot gibi bir sandalyede ve önemlisi hacze gideyim derim, büroda bari durmayım derim, göndermezler, hayat ELİNDE OLDUĞU GÜN SENİNDİR.

SAYGILAR
Old 22-03-2007, 02:46   #26
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan canan ysr
konumuzun staj döneminin nasıl faydalı geçirilmesi ile ilgili olduğunu hatırlatmak isterim öncelikle.ben fikirlerimi yazdım isteyen uygular istemeyen uygulamaz siz benim fikrimi bu şekilde eleştiremezsiniz.bir yol sundum sadece karar stajyer arkadasların.ingilizce konusuna gelince sıfırdan başlayanlar(sanırım sizin hiç yok ) için konuşmadım tabiki temeli olanlar için çok faydalı bunu biliyorum..

Zaten asıl sorun staj dönemi stajyere ne kadar fayda sağlıyor ne kadar verimli geçiyor?Siz sadece stajın büyük şehirlerde mi yapıldığını sanıyorsunuz ? staj eğitim merkezinin olmadığı iller yok mu ? Kaldı ki büyük şehirlerde staj yapan kişiler bile birçok neden dolayı stajdan çok da verim alamadıklarını size anlatacaklardır.Stajyerlerin staj içerisinde yaşadığı zorlukları biraz araştırmanızı tavsiye ediyorum.Bu konuda sitede açılmış forumlara göz atarak başlayabilirsiniz.. Velhasıl herşey kişinin kendisinde bitiyor.Okuyacak,çalışacak,dosya inceleyecek,içtihat takip edecek vs .. Staj döneminde çekilen zorlukların hukukçuyu yıldırmaması gerekir Zira Mesleği icra etmeye başladıktan sonra kişi eksikliklerini giderebilir.Şu yazımdan çıkan sonuç: öğrenci arkadaşların ya da stajyerlerin bazı zorluklara rağmen meslekten soğumamaya çalışmasını biraz da olsa anlatabilmektir.

Başarılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi