Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tasarrufun İptali Davası-Borcun doğum tarihi sorunu?

Yanıt
Old 04-02-2013, 17:51   #1
sirya

Varsayılan Tasarrufun İptali Davası-Borcun doğum tarihi sorunu?

Tasarrufun iptali davalarında borcu doğum tarihinin Genel Kredi Sözleşmesinin düzenlendiği tarih olduğuna dair çok sayıda Yargıtay kararı var.

Bizim davamızda ise, Genel Kredi Sözleşmesi düzenlendikten sonra iptale konu edilen taşınmazın devir işlemi gerçekleşiyor. Ancak, tasarrufun gerçekleştiği tarihte tasarrufta bulunanın hiç kredi borcu bulunmadığı, sözleşme kapsamında kullanılan kredilerin tamamının ödenmiş olduğu banka kayıtlarında ortaya çıkıyor.

İptal davası, tasarruf tarihinden sonra kullandırılan kredinin ödenmemesi üzerine açılmış.

Bu aşamada borcun doğum tarihinin tasarruf tarihinden sonra olduğuna ilişkin itirazımıza dayanak olarak sunabileceğimiz Yargıtay kararı veya doktrin görüşü arıyorum.

Katkı sunan meslektaşlarıma saygıyla şimdiden teşekkür ederim.
Old 05-02-2013, 12:38   #2
pathem

17. HD. 15.1.2008,5073-73" Tasarruf tarihi borcun doğum tarihinden önce olduğundan davanın dava koşulu yokluğu nedeniyle reddi gerekir."
17 HD. 19.6.2007.2418-2139" Borcun doğumundan önce yapıla tasarruflar iptal davasına konu olamaz."
13.1.2003 2002/5741-84 "Tasarrufun iptal davasının dinlenebilmesi için tasarrufun borcun doğumundan sonra yapılmış olması gerekir"
Old 05-02-2013, 14:18   #3
sirya

Kararlar için teşekkür ederim.

Karar metinlerine ulaşamadım ancak verdiğiniz özetlerden anladığım kadarıyla kararlar benim soruma yanıt vermiyor.

Yargıtay, genel kredi sözleşmelerinde borcun doğum tarihini sözleşmenin düzenlendiği tarih olarak kabul ediyor.

Bizim davamızda tasarruf tarihi GKS'nin düzenlenme tarihinden sonra, yani Yargıtaya göre tasarruf işlemi borcun doğum tarihinden sonra gerçekleşmiş.

Ancak tasarrufta bulunan kişinin tasarruf tarihinde GKS kapsamında alacaklı bankaya hiçbir borcu yok.

Alacaklı banka tasarruf işleminden sonra eski tarihli GKS kasamında yeni bir kredi veriyor ve bu kredi ödenmeyince iptal davası açıyor.

Bana gerekli olan "genel kredi sözleşmesi tasarruf tarihinden önce olsa dahi alacaklı bankanın kullandırdığı kredinin tasarruf tarihinden sonra olması ve tasarruf tarihinde tasarrufta bulunanın, alacaklı-bankaya hiçbir borcunun olmaması nedeniyle borcun doğum tarihinin GKS'nin düzenlendiği tarih değil, kredinin kullandırıldığı tarih olması gerektiği" yönünde bir Yargıtay kararı ya da doktrin görüşüdür.

Biraz karışık gibi ama umarım anlatabildim.
Old 23-04-2021, 11:51   #4
Melike Coskun

Sevgili Meslektaşım,
Yıllar sonra aynı durumla bende karşı karşıyayım. Büyük ihtimalle sizin davanız sonuçlanmıştır. Süreçle ilgili bilgilendirme yapma şansınız var mıdır? Sizden örnek bir karar çıktı mı? Ya da siz böyle bir karar bulabildiniz mi? Genç meslektaşınıza yardım edebilirseniz çok sevinirim. İnşallah görürsünüz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi