Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ek Taşıt Vergisi

Yanıt
Old 26-09-2003, 09:07   #1
o.balci

Varsayılan Ek Taşıt Vergisi

merhabalar,
bu eylül ayının sonuna kadar ödenmesi gereken ek taşıt vergisinin durumu mağlum... alınmış olan yürütmeyi durdurma kararı ve anayasa mahkemesine iptali için açılan dava hala sürmekte iken ek taşıt vergisi ödenirken ihtirazi kayıtla yatırılıp daha sonra 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılarak ancak birşeyler yapma imkanı doğuyor.Burada asıl sormak istediğim açılacak olan bu davanın her araç için ayrı ayrı mı açılacağı? çünkü böyle bir durumda bir anonim şirketin sahip olduğu 100 den fazla araç için yüklü miktarlarda dava masrafı ödemek zorunda kalacaktır..
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 29-09-2003, 11:55   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Meslektaşım;

Tarafları (araçların trafik kaydına göre aynı gerçek veya tüzel kişi adına ve de aynı il'e kayıtlı olduğu varsayımı ile ) ve konusu aynı olduğuna göre tek dava ile uyuşmazlığın çözümünün mümkün olduğunu düşünüyorum şimdilik.
Selamlar.
Old 30-09-2003, 15:46   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

bu soruya bir baska soru:
ihtirazi kayitla odemeyi dusundugum ek vergi icin bugun bankadaydim ve bankada bu serhi koyamayacagini, bunun icin odemeyi vergi dairesine yapmam gerektigini belirtti. ben de devkletimden mi sakinacagim diye dusunerek, -kesinlikle ogleden sonra bir daha zaman bulamayabilirim endisesi ile degil- odedim, ihtirazi kayitsiz..
simdi bu yasa ola ki bir gun anayasa mahkemesinde iptal edilir ise; iptal geriye dogru sonuc dogurmayacak mi? bu durumda sebepsiz zenginleşme gundeme gelmeyecek mi? ben bu tutari bilahare herhangi bir nedenle odemem gerekecek bir vergiden takasini, mahsubunu talep edemeyecek miyim? niye illa ki ihtirazi kayit?
örneklemek gerekirse; fazla yatmis bir stopajim vardi. fazla odeme yaptigimizi anladigimizda gelecekte dogan bir baska stopaj (ya da kdv idi hatirlamiyorum) borcumuzdan dusulmesini istemistik ve bu mahsup yapilmisti...

(kavram kargasasi yasiyor da olabilirim, beyin jimnastigi kabul ediniz..)
Old 30-09-2003, 17:23   #4
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan Bölge farkı mı, banka farkı mı, şube farkı mı?

Banka makbuza çekinceyi neden koymadı anlayamadım. Ziraat Bankası Adliye Sarayı (Ankara) Şubesinde Ek MTV ödeyenlerden , talep edenlerin makbuzlarında ihtirazi kaydın yer aldığına tanık olduğum için ortaya çıkan farklılığın izahı bize has olmalı..

İhtimal ki;Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü'nün (Vekili de olabilir) tv kanallarında yaptığı (ihtirazi kayıtla yapılacak ödemenin vergi dairesine yapılması -ihtirazi kayıt sayısını azaltma,dolayısiyle dava oranını düşürme -yolundaki) açıklama ve yönlendirmelerden bankaların (banko) görevlileri olumlu etkilenmiş..
Devletimizin adaletli uygulamaları karşısında -terim hukukçulara yabancı kalsa da - boynumuzun kıldan inceliği mi bu keyfiliğe ve kargaşaya yol açıyor yoksa?
Yatırılan verginin aidiyetini,yatıranın kimliğini belirtmekten ve işlemi tesbit eden makbuzu vermekten gayri yetki ve sorumluluğu olmayan banka görevlisinin "bu şerhi koyamam" tavrının dayanağı ne idi? "Bu şerhi neden koyamazsınız" sorusuna hangi cevabı verdi bankacı kardeşim(yada ona bu talimatı verenler) acaba? Merak edilmeyecek gibi değil doğrusu....

Vergi ödemelerindeki fazlalık ya da mükerrerlik durumunda ise;fazlalığın aynı türden olmayan başka bir vergiye mahsup edildiğine bu vakit itibariyle (dava yolu dışında) rastlamadık çok şükür(!).

Selam ve saygılar.
Old 01-10-2003, 12:52   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

makbuzun bilgisayardan otomatik olarak ciktigi ve belirli haneler disinda makbuza ilave yapilmasina sistemin izin vermedigi yonunde kismen teknik ve zamansizlik nedeniyle inandirici bulup gecmek zorunda kaldigim bir aciklama yapildi.

durusma beklemek uzere baro odasina dondugumde okudugum bir gazete haberi ve pek cok meslektasin yatirmamis oldugunu ogrenmek beni kahretmis ise de artik cok gecti

evet haklisiniz, fazla odenen syopaj daha sonra bir baska yeni stopaja mahsup edilmisti.

su soruma ne diyorsunuz? "sebepsiz zenginlesmis olmayacak mi devlet yasa iptal edildiginde?" dolayisiyla daha sonra -iihtirazi kayit konmamis olsa bile(stopaj ornegi gibi) , daha sonraki bir tasit vergisinden mahsubu olanakli olmali, degil mi? (ister dilekce ve istem uzerine, ister dava yolu ile)
Old 01-10-2003, 13:44   #6
Admin

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Av.SEHPER
su soruma ne diyorsunuz? "sebepsiz zenginlesmis olmayacak mi devlet yasa iptal edildiginde?" dolayisiyla daha sonra -iihtirazi kayit konmamis olsa bile(stopaj ornegi gibi) , daha sonraki bir tasit vergisinden mahsubu olanakli olmali, degil mi? (ister dilekce ve istem uzerine, ister dava yolu ile)

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı geriye yürümez ilkesi bizim ülkemizde gayet hatalı olarak yorumlandığından (ki artık ben kasıt aramaya başladım), ne yazık ki söz konusu savunmayı kabul etmeyeceklerdir.

Yargıtay benzer olaylarda ısrarla diyor ki "kanun iptal edilmiş olsa bile (ve hatta Anayasa Mahkemesi iptal edilinceye kadar yürütmeyi durdurma kararı vermiş olsa bile!) kanunun iptal kararından önce bu kanuna dayanılarak yapılan işlemler ve dahi kanunla kazanılan haklar iptal kararı ile geçersiz kalmaz. Oysa Anayasa hukuku bilimi iptal kararı geriye yürümez ilkesini doğal olarak böyle yorumlamıyor, zira bu görüşü benimsediğinizde kanunun iptal edilmesinin de hiçbir anlamı kalmıyor.

Örnek: Birkaç sene önce Meclis tabii afetlerle ilgili bir yasanın içine ek madde olarak gayet ilgisiz bir hüküm yerleştirdi ve dedi ki: Vakıflar Genel Müdürlüğünün kiraladığı yerlerdeki kira kontratları bu kanunun yürürlüğe girmesi ile kendiliğinden FESH olmuş sayılır. (Evet inanmak güç ama gerçek). Bu kanun için Anayasa Mahkemesi önce yürürlüğü durdurma kararı verdi ve daha sonra da kanunu iptal etti. Vakıflar Genel Müdürlüğü ne yaptı dersiniz? Bu iptal kararından sonra kiracılarına fuzuli işgal nedeniyle men-i müdahale davaları açmaya başladı ve Yargıtay Genel Kurulu karar verdi: Evet kanun iptal olmuştur ama kira sözleşmeleri kanunun yayım tarihinde fesh olmuş olduğundan ve idarenin kazanılmış hakkı oluştuğundan bilahare kanunun iptal olması durumu değiştirmez, meni müdahale kararı verilmelidir! Bu karara dayanarak Türkiye'nin yer yerinde binlerce men-i müdahale kararı verildi.

Ben şimdi bu içtihatı yorumladığım zaman Anayasa Mahkemesinin ne fonksiyonu kaldığını anlayamıyorum. Kanunları iptal edilse bile tüm sonuçları ile uyguluyorsak, iptal için niçin bir hukuki müessese var?

Ve hayal kurmaya engel olamıyorum: Hükümet tabii afetlerle ilgili bir yasa daha çıkarsa ve ek madde olarak şöyle bir madde eklese:
"Bu yasanın yayın tarihi itibariyle tüm Yargıyay üyelerinin üyelikleri ve hakimlik sıfatları düşmüş olup, bu tarihe kadar aldıkları maaş ve benzeri tüm maddi haklar yasal faizi ile birlikte devlete geri ödenecektir."
ve anayasa mahkemesi bu kanunun önce yürürlüğününü durdursa, sonra da iptal etse, acaba Yargıtay Hukuk Genel Kurulu aynı içtihatı ihdas ederek, "Evet kanun iptal edilmiştir ama devletin alacağı kanunun yayım tarihinde doğmuştur ve kanunun iptali devletin kazanılmış hakkını etkilemez, zira Anayasa Mahkemesi Kararı geriye yürümez" diyecek midir?

Ne dersiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi