Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belirsiz alacak-Kısmi dava sorunu.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2012, 12:58   #1
moonliner

Varsayılan Belirsiz alacak-Kısmi dava sorunu.

Sayın Üyeler,
Kafam oldukça karışmış durumda fikirlerinizi bekliyorum.Şu an karşımda iki dosya var.Birisi trafik kazası sonrası araçta oluşan değer kaybı.Müvekkil sigaorta şirketine ihtarname çekmiş,ihtarnameye belirli bir rakam koymuş ve bu miktarı istemiş. Siggorta şirketi de zararınız değer kaybınız yok demiş karşı cevap vermiş.Şimdi ortada belirsiz bir alacak mı var yoksa tartışmalı bir alacak mı var ihtarnamede rakam belirtildiğine göre?Bu arada değer kaybı zannımca ihtarnamede belirtildiğinden daha az mir miktar çıkacak. Davayı ne rakam üzerinden ve kısmi mi yoksa belirsiz mi açayım bilemedim.Davayı kısmi açıp değeri düşük istesem sonra dava sırasında arttırsam alacağım ilamı ilamlı takip konusu yapabilecek miyim? İkincisi de ayıplı mal sebebiyle uğranılan zarar.Müvekkil bir firmadan aldığı Su borusunu bir köye döşüyor ve borular patlıyor.Patlayan boruların sökülmesi,tamir edilmeye çalışılması,vs için müvekkilim fazladan işçi çalıştırıyor, kazıcı araç kullanıyor, yol giderleri,mazot bedelleri ödüyor. Sonradan firme bıruların yenilerini veriyor bedelsiz. Bunlar yerleltiriliyor tekrar. Bu esnada yapılan giderlere ilişkin fatura ve belgeler var elimizde. Bunlar için öncelikle ihtarname çekmeli miyim karşı tarafa? Bu da belirsiz alcak mkıdır belirli midir şaştım kaldım.hepinize iyi çalışmalar dilerim.
Old 05-09-2012, 15:24   #2
Av.Elif ULU

İlk bahsettiğiniz değer kaybı davası belirsiz alacak davasıdır. Söz konusu olayda değer kaybının belirlenebilmesi için aracın yılı, modeli, kazanın oluşu, araca verdiği zarar, v.s. bir çok şey değerlendirilecek ve zarar ortaya çıkacaktır. Bu durumda sizin teknik bilgi sahibi olup alacağı belirleme şansınız yoktur.
İkinci olayınızda ise ben tam emin olamamakla birlikte bu davanın belirsiz alacak davası olmayacağını düşünüyorum. Çünkü burada oluşan giderlere ilişkin fatura ve belgelerin elinizde olduğunu söylüyorsunuz. Bu da alacağın belirli olduğunu göstermektedir. İyi çalışmalar.
Old 05-09-2012, 17:31   #3
alpercelep

Değer kaybı davalarında Yargıtay sigorta şirketlerinin sorumlu olmadığı yönünde kararlar veriyor.Yanlız son 2 yıldır bu konuda görüş değiştirip değiştirmediğini bilmiyorum.Bu konuyu öncelikle araştırmanızı tavsiye ederim.Ben en son açmış olduğum değer kaybı davasını yine araç malikine karşı açmıştım.Davalı tarafta sigorta şirketi de sorumludur ihbar edilsin demedi.Benim bilgim de eksik olabilir ama bence öncelikle bu konuya eğilelim.
Old 06-09-2012, 09:57   #4
moonliner

YArgitay'in deger kayiplarini sigorta sirketlerinin karsilamasi yönünde kararlari var ancak benim tereddütüm davayi ne sekilde açmam gerektigi yönùnde.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi