Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Askerlik; stajdan önce mi, sonra mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-11-2008, 06:04   #1
oguzhand0

İnceleme Askerlik; stajdan önce mi, sonra mı?

Selamlar Saygıdeğer büyüklerim

Gecenin yahut sabahın şu vakti kafamı kurcaladı ve size danışmak istedim. Bu güne dek düşüncelerim; "Okul bittikten sonra stajımı tamamlar ve sonra da askere giderim" şeklinde idi. Ancak az önce "Ya ben neden stajımı askerden geldikten sonra yapmıyorum?" düşüncesi kafamda belirdi. Siz müstakbel meslektaşlarım bu konuda fikirlerinizi esirgemezseniz ve beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

1)Fakülte bittikten sonra mı, yoksa stajımı yapıp, ruhsatımı alıp öyle mi askere gideyim?
2)Eğer stajımı yapıp, ruhsatımı alıp bir avukat olarak askere gidersem bu durumun bana salt hukuk fakültesi mezunu olmamın dışında bir faydası olacak mı?
3)Ve sizler askere ne zaman gittiniz? Stajdan önce mi sonra mı? Neden?

Son olarak idealim bir avukat olmak. Hakimlik, kaymakamlık, müfettişlik vb. şeyler istemiyorum. Bunu da durumum açısından bir fikir verir diye belirtmek istedim.
Old 13-11-2008, 16:23   #2
oguzhand0

Hmmm... Sanırım konuyu okuyan (henüz) 41 kişi arasında yardımsever, erkek ve askerliğini yapmış bir avukat yoktu. Ah siz bayan avukatlar (:
Old 14-11-2008, 11:09   #3
cLaW

Doğru tavsiye ile yanlış tavsiyeyi ayırt edebilen kişinin tavsiyeye ihtiyacı yoktur
Old 14-11-2008, 13:27   #4
oguzhand0

Alıntı:
Yazan cLaW
Doğru tavsiye ile yanlış tavsiyeyi ayırt edebilen kişinin tavsiyeye ihtiyacı yoktur
Hmmm, yani?
Hani "dam üstünde saksağan" ile başlayan o ünlü sözümüzü söyleseydiniz de aynı tepkiyi verirdim.
Sayın claw ne demek istediniz? (:
Old 14-11-2008, 16:41   #5
cLaW

Dam aşağıda alıntı yaptığım cümleniz ise..
[/quote]Selamlar Saygıdeğer büyüklerim
Siz müstakbel meslektaşlarım bu konuda fikirlerinizi esirgemezseniz ve beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.[quote]

Saksağan??
Old 17-11-2008, 12:07   #6
Av.Can

Dostum bu senin bileceğim bir iş avukatlık ruhsatı alıp gitmen hiçbir şeyi değiştirmiyor kendini hazır hissedince git önce sonra fark etmez
Old 17-11-2008, 12:34   #7
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Selamlar Saygıdeğer büyüklerim

Gecenin yahut sabahın şu vakti kafamı kurcaladı ve size danışmak istedim. Bu güne dek düşüncelerim; "Okul bittikten sonra stajımı tamamlar ve sonra da askere giderim" şeklinde idi. Ancak az önce "Ya ben neden stajımı askerden geldikten sonra yapmıyorum?" düşüncesi kafamda belirdi. Siz müstakbel meslektaşlarım bu konuda fikirlerinizi esirgemezseniz ve beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

1)Fakülte bittikten sonra mı, yoksa stajımı yapıp, ruhsatımı alıp öyle mi askere gideyim?
2)Eğer stajımı yapıp, ruhsatımı alıp bir avukat olarak askere gidersem bu durumun bana salt hukuk fakültesi mezunu olmamın dışında bir faydası olacak mı?
3)Ve sizler askere ne zaman gittiniz? Stajdan önce mi sonra mı? Neden?

Son olarak idealim bir avukat olmak. Hakimlik, kaymakamlık, müfettişlik vb. şeyler istemiyorum. Bunu da durumum açısından bir fikir verir diye belirtmek istedim.

Okulunuz bitsin ,stajınız bitsin,Ruhsatınız gelsin ve askere gidin.
Old 17-11-2008, 13:07   #8
Avukat Hakan Eren

Fakülte bittikten sonra, askerlik başvurusunun sonuçlanması ve sınava girmek hatırladığım kadarıyla ayları buluyordu.

Bu yüzden fakülteden sonra hemen stajı başlatmak, staj devam ederken de ortalarında ya da sonlarına doğru askerlik başvurusun yapmak bence en iyisi...

Ama tabii ki herkes kendi özel şartlarına göre bir karar vermelidir.

Saygılarımla...
Old 17-11-2008, 16:15   #9
MURAT ACER

Bence de okul bitsin akabinde hemen stajı başlatın ve stajın muhtemel biteceği tarihe göre askerlik şubesinde işlem yaptırın.Avukat olarak askere gitmeniz menfaatiniz icabıdır.Askerde ben çok rahat ettim mesleğe saygı kışlada mevcut.kolaylıklar dilerim.
Old 18-11-2008, 01:49   #10
oguzhand0

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Okulunuz bitsin ,stajınız bitsin,Ruhsatınız gelsin ve askere gidin.
Neden?
Alıntı:
Dostum bu senin bileceğim bir iş avukatlık ruhsatı alıp gitmen hiçbir şeyi değiştirmiyor kendini hazır hissedince git önce sonra fark etmez
Sayın Bombacı (: işte bazı avukatlar fark eder diyor Sayın Eren ve Sayın Acer gibi. Siz de bunun tersini yani ruhsatnameyi almanın askerlikte bir yararı olmadığını belirtiyorsunuz.

İşte bu tezatlık ziyadesiyle benim kafamda da mevcut ve bu tezatlığı değerli bilgilerinizle gidermeye çalışıyorum.

Fikrini belirten herkese çok teşekkürler
Old 19-11-2008, 16:49   #12
oguzhand0

Alıntı:
Yazan av_alidurak
Ben tam olarak konuya vakıf değilim ama ruhsatı alıp gitme taraftarıyım
Neden?
Old 20-11-2008, 13:07   #13
av.metinmso

ben de daha gitmesem de avukat olarak gitmenin faydalarını birçok yerden duydum,o nedenle stajı başlattım..
Old 21-11-2008, 15:01   #14
oguzhand0

Alıntı:
Yazan av.metinmso
ben de daha gitmesem de avukat olarak gitmenin faydalarını birçok yerden duydum,o nedenle stajı başlattım..
Sayın Metinmso bu faydalardan bir kaçını söyler misiniz?
Old 21-11-2008, 15:49   #15
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Neden?

Sevgili Oğuzhan, "neden" diye sormana gerek bırakmayacak bir yanıt verebileceğimi umuyorum.

Ben sjajı bitirip, ruhsat aldıktan sonra askerlik yapmıştım. Bunun olumlu yanlarının daha ağır bastığını düşünüyorum.

Önce olumsuz yönlerini sayalım:
- Stajda öğrendiğin bilgiler, eğer okumaya, araştırmaya zaman bulamazsan, unutuluyor.
- Stajda adliye çalışanları, hakimler, savcılar ve meslektaşlarınla kurduğun abi-kardeş, abla-kardeş, arkadaşlık ilişkileri soğuyor.
- Sendeki hukuk, adalet, öğrenme ateşi de soğuyor.

Ancak sayacağım olumlu yanlar bence daha ağır basıyor:
- Avukat olarak askere gittiğinde, asteğmen olarak askerlik yaparsan, meslek kurasına girebiliyorsun. Bu kura sonucu hukukla ilgili bir birimde (askeri mahkeme gibi) askerliğini yapabilirsin.
- Kısa dönem olarak askerlik yapanların da hukukla ilgili bir birimde görevlendirilmeleri olası.
- İlk iki olasılıkta askerlik görevi, hukukla ilgili araştırma ve öğrenme etkinliğine engel olmuyor.
- Staj bitimi hemen avukatlığa başladığında uzun süre herkes tarafından hala stajyermiş gibi görülüyorsun. (Ben askerlikten önce 4 ay avukatlık yaptım; oradan biliyorum) Araya askerlik girince böyle olmuyor.
- Okul bitimi hemen başvursan bile askere gidebilmek için belirli dönemler olduğundan bir kaç ay zaman kaybın oluyor. Oysa staj sırasında başvurarak sana uygun dönemi seçebiliyorsun ve zaman yitirmiyorsun.
Old 21-11-2008, 16:10   #16
av.metinmso

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Sayın Metinmso bu faydalardan bir kaçını söyler misiniz?

tabii ki..

duyumlarıma göre üstler kişisel olarak kıl olma haklarını avukatlardan yana kullanmamaya gayret gösteriyorlarmış..ikinci olarak uzun dönem yapan hukukçular çok rahat şartlarda yaptıklarını söylediler bana mesleki çalıştıklarından ötürü..bu tarz şeyler oğuzhan bey..
Old 21-11-2008, 23:34   #17
oguzhand0

Yok yok askerlikle ilgili bir sıkıntım yok. Utanarak söylüyorum ki torpil denen şey mevcut. Sorun şu ki; müstakbel avukatlık hayatımda bir sıkıntıya sebep olur mu bu durum(Stajdan önce askerlik)?

Ayrıca Cengiz Bey süpersiniz. Harbiden tam aradığım gibi bir cevap... Çok sağolun. Aynen siz de Sayın Metinmso.
Ve diğer cevap veren forumdaşlar da; sağolun (:
Old 22-11-2008, 23:46   #19
oguzhand0

Stajımın ilk 6 ayı içindeki Adliye Stajım esnasında stajımı yarıda kesip(3. - 4 ay vs.) askere gidebilir miyim?
Old 23-11-2008, 01:34   #20
Tiocfaidh

Şu an askerlik safahatının son günlerini yaşayan, avukatlık ruhsatını daha önce almış bir hukuk fakültesi mezunu olarak konu hakkında sahip olduğum güncel bilgilerden hareketle görüşlerimi sunmam gerekirse;

1- Askere gitmeden önce ruhsatınızı alın
2- 'Avukat olmak' fakülte mezunu olmaktan daha öte bir nitelik olduğu için artı bir vasıf olarak kuşkusuz faydasını görürsünüz. Torpiliniz varken buna ihtiyaç duyarmısınız bilemem ancak meslek kurasına seçilmenizde küçük de olsa bir etken olabilir ruhsatınız.
3- Askere stajdan sonra gittim. Nedeni; önceliği mesleğime vermemdi.

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Yok yok askerlikle ilgili bir sıkıntım yok. Utanarak söylüyorum ki torpil denen şey mevcut.

'Utanma' meselesini bu kadar açık ve kabahatten büyük bir özür edasıyla dile getirmemiş olsaydınız çok daha büyük bir sıcaklık ve yardımseverlik hissiyatı içinde cevaplamaya çalışırdım sanırım sorularınızı.

Saygılar
Old 23-11-2008, 03:22   #21
oguzhand0

Sayın Tiocfaidh cevabınızı maksimum sıcaklık ve yardımseverlikle vermeseniz de size çok teşekkür ederim. Şahsi düşüncem ve talebim ise 5 aylık kısa dönem erlik nam-ı diğer poşetlikten yana.

Evet bayağı bilgi verdiniz bana Avukat Abilerim. Sanırım kararım askerliğimi okul bittikten hemen sonra yapmak olacak. En azından şimdilik öyle gözüküyor...

Saygılarımla
Old 25-11-2008, 01:00   #23
oguzhand0

Sayın Mubah bedelini verecekseniz bekleyeyim (:
Old 03-01-2009, 17:32   #24
oguzhand0

Son ediğindiğim bilgi şöyle ki; stajyer avukat staj esnasında askerlik sebebi ile stajını donduramıyor. Yani stajı esnasında askere giden avukat; stajdan döndüğünde staja baştan başlamak zorunda. Cevap ilgili bir Danıştay kararı belirtilerek TBB tarafından şahsıma iletilmiştir. Oysa 1970'lerde yayınlanan bir TBB İlke Kararı'na göre askerlik stajın kesilmesi için haklı neden idi.. Allahım Allahım; henüz avukat olmadan TBB planlarıma müdehale etmeye başladı...
Korkuyorum...
Old 10-01-2009, 19:14   #25
yaman

ruhsatını alıp öyle git, cok faydasını göreceksin
Old 10-01-2009, 19:28   #26
oguzhand0

Alıntı:
Yazan yaman
ruhsatını alıp öyle git, cok faydasını göreceksin
Sayın yaman o faydaları sayarsanız çok memnun olurum.
Old 11-01-2009, 18:08   #27
yaman

ruhsatını aldığın zaman meslek kurasından gidersin gittiğin yerin hukuk işlerine bakarsın.Komutanlarla ilişkilerin iyi olur çünkü herkes gibi komutanlarında hukuki işleri vardır )
Old 07-02-2009, 04:48   #29
oguzhand0

Alıntı:
Yazan kmaral
Hayat senin..Seçimini kendim yapsana..
Bir seçim yapmak için eldeki doneleri bilmek gerekir Sayın kmaral. Seçimlik unsurlar arasındaki farkların seçimin sonucunu etkileyeceğini söylemem gerekir miydi?
Old 16-02-2009, 11:20   #30
Av.AAO

Varsayılan Yazık sana

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Yok yok askerlikle ilgili bir sıkıntım yok. Utanarak söylüyorum ki torpil denen şey mevcut. Sorun şu ki; müstakbel avukatlık hayatımda bir sıkıntıya sebep olur mu bu durum(Stajdan önce askerlik)?
(:

Sana neden yardım edildiğini anlamıyorum....Torpil yaptıracağını bu kadar kızarmayan bir yüzle ifade ediyosun, sonra da öyle mi böyle mi diyosun.
Torpiline sor, o sana en iyisini söylesin...
Bizler torpil yaptırmadık, torpillinin(pilli bebeklerin) askerliğini bilemeyiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi