Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

HMK md. 293-1 ve CMK md. 67-6

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2012, 01:26   #1
Grafoloji Sahtecilik Uzm. MKARİPTAŞ

Rahatsiz HMK md. 293-1 ve CMK md. 67-6

6100 sayılı HMK md.293/1. bendinde yer alan “Taraflar, dava konusu olayla ilgili olarak, uzmanından bilimsel mütalaa alabilirler.”

CMK 67/6. bendindeki “Cumhuriyet savcısı, katılan, vekili, şüpheli veya sanık, müdafii veya kanunî temsilci, yargılama konusu olayla ilgili olarak veya bilirkişi raporunun hazırlanmasında değerlendirilmek üzere ya da bilirkişi raporu hakkında, uzmanından bilimsel mütalaa alabilirler.”

Yukarıdaki Kanun maddelerinin işlemesi için 1. taraflar belge aslındaki yazı imza yada tahrifatlı belgeyi bilirkişiye gösterilmesini sağlamalıdırlar ki; Bilirkişi de belge aslı üzerinde inceleme yapıp mütalaa verebilsin. Yani bilirkişi belge aslını görmeden tahrifat olup olmadığını, yada imza yazının baskı, işleklik, hız ve fulaj izini nasıl tespit edebilir.?

2.Bu hukuk çarkı objektif ve şeffaf şekilde işlemesi gerekirken Sayın Avukatlar tarafından "belge aslını göstermek için ilgili mahkemeye dilekçe verdik, buyurun gelin belge aslını görün ve kanun maddelerinin verdiği yetkiye göre uzman mütalaası veriniz." şeklinde talepleri olmaktadır.

3. Ancak Sayın Avukatlar tarafından davet edildiğimiz ilgili mahkemeye gittiğimde Sayın Avukatın "Sayın Hakim tarafından inceleme isteğimiz RED EDİLDİ, bu nedenle ilgili belge aslını gösteremeyeceğini" ifade etmektedir.

SONUÇ: 6100 sayılı HMK md.293/1 ve CMK 67/6. bendindeki ifadelerin uygulanabilirliği varmıdır. varsa ne gerekçe ile belge asıllarının gösterilmesinden imtina ediliyor.? uygulanabilirliği yoksa bu kanunlar ne işe yarıyor. Tüm Hukukçulara şimdididen teşekkür ederim.
Mustafa KARİPTAŞ
Doküman (Grafoloji Sahtecilik)İnceleme Uzmanı
505 794 1623
www.grafolojibilirkisi.com
Old 05-01-2012, 10:12   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Grafoloji Sahtecilik Uzm. MKARİPTAŞ
6100 sayılı HMK md.293/1. bendinde yer alan “Taraflar, dava konusu olayla ilgili olarak, uzmanından bilimsel mütalaa alabilirler.”

CMK 67/6. bendindeki “Cumhuriyet savcısı, katılan, vekili, şüpheli veya sanık, müdafii veya kanunî temsilci, yargılama konusu olayla ilgili olarak veya bilirkişi raporunun hazırlanmasında değerlendirilmek üzere ya da bilirkişi raporu hakkında, uzmanından bilimsel mütalaa alabilirler.”

Yukarıdaki Kanun maddelerinin işlemesi için 1. taraflar belge aslındaki yazı imza yada tahrifatlı belgeyi bilirkişiye gösterilmesini sağlamalıdırlar ki; Bilirkişi de belge aslı üzerinde inceleme yapıp mütalaa verebilsin. Yani bilirkişi belge aslını görmeden tahrifat olup olmadığını, yada imza yazının baskı, işleklik, hız ve fulaj izini nasıl tespit edebilir.?

2.Bu hukuk çarkı objektif ve şeffaf şekilde işlemesi gerekirken Sayın Avukatlar tarafından "belge aslını göstermek için ilgili mahkemeye dilekçe verdik, buyurun gelin belge aslını görün ve kanun maddelerinin verdiği yetkiye göre uzman mütalaası veriniz." şeklinde talepleri olmaktadır.

3. Ancak Sayın Avukatlar tarafından davet edildiğimiz ilgili mahkemeye gittiğimde Sayın Avukatın "Sayın Hakim tarafından inceleme isteğimiz RED EDİLDİ, bu nedenle ilgili belge aslını gösteremeyeceğini" ifade etmektedir.

SONUÇ: 6100 sayılı HMK md.293/1 ve CMK 67/6. bendindeki ifadelerin uygulanabilirliği varmıdır. varsa ne gerekçe ile belge asıllarının gösterilmesinden imtina ediliyor.? uygulanabilirliği yoksa bu kanunlar ne işe yarıyor. Tüm Hukukçulara şimdididen teşekkür ederim.
Mustafa KARİPTAŞ
505 794 1623

Mahkeme dosyasında (veya kasasında) bulunan belge aslının incelenmesi için hakimin izni zorunludur. Hakim bu izni vermiyorsa maalesef yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Ancak bir yazıişleri memuru gözetiminde belge aslı dışarıya çıkarılmamak kaydıyla inceleme izni verilmesi gerekir diye düşünüyorum.
Old 06-01-2012, 07:15   #3

Sayın Mehmet bey bu inceleme isteği zaten kendilerinin yada personelinin gözetiminde talep ediliyor. yani belge aslını alıp çıkartma talebi yok. Anlayamadığım konu Hmk ve Cmk işlemeyecekse neden bu kanunlar var? ne işe yarar? yada bu kanunlara "yinede hakimin tasarrufunda yada yetkisinde" şerhi düşülseydi anlardım ben şu anda hiç bir şey anlamıyorum ve hukukçuların makalelerini okuyorum ama bu konuya değinen bir makaleye rastlayamadım. Ayrıca belgenin aslını göstermemesi yargıtay bozma gerekçesimidir? Saygılarımla.
Old 06-01-2012, 08:36   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Sayın Mehmet bey bu inceleme isteği zaten kendilerinin yada personelinin gözetiminde talep ediliyor. yani belge aslını alıp çıkartma talebi yok. Anlayamadığım konu Hmk ve Cmk işlemeyecekse neden bu kanunlar var? ne işe yarar? yada bu kanunlara "yinede hakimin tasarrufunda yada yetkisinde" şerhi düşülseydi anlardım ben şu anda hiç bir şey anlamıyorum ve hukukçuların makalelerini okuyorum ama bu konuya değinen bir makaleye rastlayamadım. Ayrıca belgenin aslını göstermemesi yargıtay bozma gerekçesimidir? Saygılarımla.

Konu tamamen hakimin maddeyi yorumlaması ile ilgili.

Görüşüm, yargılamanın gecikmesine neden olmayacak nitelikteki bu tür taleplere izin verilmesi gerektiği yönündedir.
Old 06-01-2012, 10:13   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:

Mustafa KARİPTAŞ
505 794 1623

Hakimin ferdi karar ve takdiridir bu. İzin verse hiçbir şey olmaz halbuki. Katı bir hakim kararı bence.

Mahkemeden, HMK.m.216/4'e göre belge aslının tarafınıza geri verilmesine karar verilmesi talep edilebilir. Mahkeme belge aslına ilişkin inceleme yönünde bir ara karar oluşturmuşsa veya belge 208/2'ye göre kasaya alınmışsa hakim yine reddedebilir.

Bu durumda, mahkemece rapor alınmasından sonra, belgenin iadesi isteminin yinelenmesi ve uzman mütalaasının bilirkişi raporuna itiraz ekinde sunulmasından (ve gerekiyorsa bu doğrultuda yeniden inceleme talep olunması) başka çare kalmıyor.

Saygılar.
Old 06-01-2012, 12:41   #6

Ömer bey merhaba cevabınız için sağolun, ancak Cmk ve Hmk'nın ilgili maddeleri devreye sokulamadan, Hakimin davayı karara bağlaması sonucu iadeyi muhakemeye gidiliyor sonra sizler uğraşıyorsunuz. Bu nedenle tüm hukukçuların bu konuda bir çalışma yapması gerekmezmi?
Old 06-01-2012, 13:52   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Ömer bey merhaba cevabınız için sağolun, ancak Cmk ve Hmk'nın ilgili maddeleri devreye sokulamadan, Hakimin davayı karara bağlaması sonucu iadeyi muhakemeye gidiliyor sonra sizler uğraşıyorsunuz. Bu nedenle tüm hukukçuların bu konuda bir çalışma yapması gerekmezmi?

HMK.m.293'e 4. bir fıkranın eklenmesi sağlanmalıdır.

Önerim:

(4) Bilimsel mütalaanın hazırlanmasının, uzmanın mahkeme tarafından saklanan bir evrakı incelemesini gerekli kılması durumunda, mahkeme uzmanın bu evrakı yazı işleri müdürü nezaretinde incelemesine izin verir.

Saygılarımla.
Old 06-01-2012, 19:24   #8

Sn Ömer bey izin vermiyor işte. Ne yapmak lazım şaşırıyorum ve bu nedenle bu kanunlar ne işe yarıyor diye konu açtım. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06342292 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.