Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatın yalancı şahit temini

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-12-2010, 00:25   #1
imperium

Varsayılan Avukatın yalancı şahit temini

Bir dosyamda benden en az 15 yaş büyük bir avukat müvekkilinin suç uydurarak açılmasını sağladığı bir dosyada, müvekkilinin temin ettiği yalancı tanığı önce bir kaç kere adliyeye getiriyor, sanıkları teşhis ettirip, ezberletiyor.. Sonra ondan daha bir ahlak abidesi avk. bey de müvekkiliyle birlikte sözüm ona olayın olduğunu iddia ettikleri yere yalancı tanıklık yapacak şahsı götürüp ifadesini ezberletiyor ve duruşmada yalan beyana bulunmasını sağlıyor.

İfadeyi ezberleten avukat beyle müşterek tanıdıklarımız var.. Dosyanın delil durumu bu, ben profesyonelim diyor.. Müvekkili için adam psikopat ama parası iyi diyor. Ama benim içim kaldırmıyor.. Yani bu mudur avukatlık gibi kutsal bir mesleğe biçilen değer? Biz bu kadar kötü insanlar mıyız? Savunmanlıkla, birilerine maşa olmak aynı şeyler mi? Kaç kuruşa olursa olsun bunun adı ahlakını, şerefini pazarlamak değil mi? Yoksa ben mi çok acemiyim?
Old 12-12-2010, 19:25   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan imperium
Bir dosyamda benden en az 15 yaş büyük bir avukat müvekkilinin suç uydurarak açılmasını sağladığı bir dosyada, müvekkilinin temin ettiği yalancı tanığı önce bir kaç kere adliyeye getiriyor, sanıkları teşhis ettirip, ezberletiyor.. Sonra ondan daha bir ahlak abidesi avk. bey de müvekkiliyle birlikte sözüm ona olayın olduğunu iddia ettikleri yere yalancı tanıklık yapacak şahsı götürüp ifadesini ezberletiyor ve duruşmada yalan beyana bulunmasını sağlıyor.

İfadeyi ezberleten avukat beyle müşterek tanıdıklarımız var.. Dosyanın delil durumu bu, ben profesyonelim diyor.. Müvekkili için adam psikopat ama parası iyi diyor. Ama benim içim kaldırmıyor.. Yani bu mudur avukatlık gibi kutsal bir mesleğe biçilen değer? Biz bu kadar kötü insanlar mıyız? Savunmanlıkla, birilerine maşa olmak aynı şeyler mi? Kaç kuruşa olursa olsun bunun adı ahlakını, şerefini pazarlamak değil mi? Yoksa ben mi çok acemiyim?

Size katılıyorum fakat bu gibi olayların çok fazla üstünde durmayın bence.Her meslekte benzer durumlarla karşılaşabiliyoruz.
Old 13-12-2010, 11:01   #3
Av.Tuğba Göktepe

Bence üzerinde durun ve şikayet edin,tepki koyun.Biz görmezden gelirsek bunları kim görecek? Bu gibi insanlar yüzünden ben avukatlığa ilk başladığımda "Yalan söyleyebiliyor muzun?Avukatlık iyide işte suçluyu suçsuz çıkardığınızda vicdanının rahat edecek mi?Dürüst avukat yok sen dürüst ol,avukatlar paramızı yiyor,sen yeme " gibi sözler duydum.Bizden sonrakilerin bunları duymaması için bu tip şeylere duyarsız kalmamanızı tavsiye ediyorum.
Old 13-12-2010, 11:10   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan imperium

Ben üstünde durmayın derken bu durumu sorgulayıp canınızı sıkmayın anlamında söylemiştim.Şikayet edin veya etmeyin söylemek istediğim bu değildi.Tabii ispat hususunu ve doğruluk payını da düşünmek gerekiyor.
Old 21-12-2010, 14:43   #5
lawstudent

Alıntı:
Yazan imperium

Peki profesyonellik bu mudur? İşin ahlaki boyutunun dışına çıkmanın anlamına biçilen kelime profesyonellik olmamalı. Umarım bir ömür amatör ruhla hukuk dünyasında yer alırım.
Old 22-12-2010, 16:03   #6
üye34660

Stajla birlikte 20 yılı aşkın meslek hayatım boyunca böyle olaylarla çok karşılaştım, bu tür olaylar ne yazık ki avukata, hukuka, adalete inancı ve saygıyı azaltıyor. Bu hususta özellikle baroların yapacakları çok şey var, ancak bu önlemler gereği gibi yerine getirilmiyor ne yazık ki...

Yüzlerce, hatta binlerce kez müştekinin ifade değiştirmesine ikna, zorlama, hatta tehdit etme ve bu ifade değişikliğini daha da güçlendirmek için yalancı tanık getirme, hatta dosyadan mübaşire farkettirmeksizin evrak çıkarma gibi çok çok olumsuz tutum ve davranışlarla karşılaştım.

Hatta yağma davasının, yalancı tanıklarla ve müştekiyi ifade değiştirmeye zorlayarak sarkıntılık suçuna dönüştürme becerisini! gösterenleri bile gördüm.

Tabi ki bu olumsuz durumların yanında çok iyi hukukçu olan, dürüst, çalışkan, işinin ehli çok meslektaş da gördüm. Ancak bu tür meslektaşlar yukarıda belirttiğim ve engel olunmayan şahısların yaptığı haksız ve hukuksuz rekabet nedeniyle gerektiği kadar ilgi de görmüyorlar. Çünkü devir -gemisini yürüten kaptan devri- ne yazık ki. Saygılarımla
Old 22-12-2010, 16:12   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu
Stajla birlikte 20 yılı aşkın meslek hayatım boyunca böyle olaylarla çok karşılaştım, bu tür olaylar ne yazık ki avukata, hukuka, adalete inancı ve saygıyı azaltıyor. Bu hususta özellikle baroların yapacakları çok şey var, ancak bu önlemler gereği gibi yerine getirilmiyor ne yazık ki...

Yüzlerce, hatta binlerce kez müştekinin ifade değiştirmesine ikna, zorlama, hatta tehdit etme ve bu ifade değişikliğini daha da güçlendirmek için yalancı tanık getirme, hatta dosyadan mübaşire farkettirmeksizin evrak çıkarma gibi çok çok olumsuz tutum ve davranışlarla karşılaştım.

Hatta yağma davasının, yalancı tanıklarla ve müştekiyi ifade değiştirmeye zorlayarak sarkıntılık suçuna dönüştürme becerisini! gösterenleri bile gördüm.

Tabi ki bu olumsuz durumların yanında çok iyi hukukçu olan, dürüst, çalışkan, işinin ehli çok meslektaş da gördüm. Ancak bu tür meslektaşlar yukarıda belirttiğim ve engel olunmayan şahısların yaptığı haksız ve hukuksuz rekabet nedeniyle gerektiği kadar ilgi de görmüyorlar. Çünkü devir -gemisini yürüten kaptan devri- ne yazık ki. Saygılarımla

Değerli meslektaşım, öyle olanlarla böyle olanları, kuru ile yaşları ayırabilmek ve herkese hakkı olanı verebilmek hem adaletin bir tanımı ve gereği hem de iyi bir hukukçuluk ve yargıçlık hassa'sıdır. Saygılarımla.
Old 22-12-2010, 16:47   #8
üye34660

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Değerli meslektaşım, öyle olanlarla böyle olanları, kuru ile yaşları ayırabilmek ve herkese hakkı olanı verebilmek hem adaletin bir tanımı ve gereği hem de iyi bir hukukçuluk ve yargıçlık hassa'sıdır. Saygılarımla.

Sayın Güntay, hiç merak etmeyiniz, öyle yalana dolana gelmem zaten, yılların deneyimiyle neyin doğru, neyin yalan ve yönlendirme olduğunu hemen anlarım. Bu tür girişimlere şimdiye kadar itibar etmedik. Ama ne yazık ki deneyimsiz yargıçlar bazen bu aldatmalara kanabilmektedirler, bu da toplum vicdanında ciddi yaralar açabilmektedir, bu da ne yazık ki bazı hukukçuların olumsuz etkisiyle olmaktadır. Son çözümlemede bu tür olumsuzluklar da hukuka inancı zayıflatmaktadır. Saygılarımla
Old 22-12-2010, 20:30   #9
Av.Barış

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu

Sayın meslektaşım şu husus belirtmekte fayda var. siz de biliyorsunuz ki müştekinin ifadesinin değiştirilmesinde Avukatın ya da başka birinin değil direk olarak sanık ya da sanık yakınlarının baskısı vardır. Özellikle belirtmiş olduğunuz gibi yağma suçlarında sanık yakınlarının büroma gelerek ya da direk kaleme gidip müşteki-mağdur adreslerinin istendiğini çok gördüm. ben adres vermem ama bir şekilde bulup beyanları değiştiriyorlar.

Sonuca etkili oluyor mu?

Karar mercii olduğunuz size sormak lazım
Old 22-12-2010, 20:42   #10
Av.Cengiz Aladağ

Bir keresinde (hukuk davası) tanık bildiklerini anlattı, anlattı; sonra bana dönüp "Öyle değil mi avukat bey?" dedi.
Dünya başıma yıkıldı.
Oysa stajda öğrendiğim ve titizlikle uyguladığım bir ilkem vardır: Tanıklarla kesinlikle görüşmem. O tanığı da duruşmada ilk kez görüyordum ama tutup böyle bir söz söyledi, sanki anlattıklarını ben ezberletmişim gibi.
Neyse ki hakim beni tanıyor, benim ne olup ne olmadığımı biliyordu.
Old 23-12-2010, 07:33   #11
üye34660

Mutlu

Alıntı:
Yazan Av.Barış
Sayın meslektaşım şu husus belirtmekte fayda var. siz de biliyorsunuz ki müştekinin ifadesinin değiştirilmesinde Avukatın ya da başka birinin değil direk olarak sanık ya da sanık yakınlarının baskısı vardır. Özellikle belirtmiş olduğunuz gibi yağma suçlarında sanık yakınlarının büroma gelerek ya da direk kaleme gidip müşteki-mağdur adreslerinin istendiğini çok gördüm. ben adres vermem ama bir şekilde bulup beyanları değiştiriyorlar.

Sonuca etkili oluyor mu?

Karar mercii olduğunuz size sormak lazım

Değerli meslektaşım, belirttiğim olaylar görev yaptığım her yerde karşılaştığım durumlardır, sadece bir yere özgü değildir. Bu tür yalanlar sonuca etkili olmuyor. Sizin gibi değerli meslektaşları da bu hususta tenzih ederim. Saygılarımla
Old 23-12-2010, 08:15   #12
savcı92

tşkr ederim böyle bir konudan bahsettiğiniz için toplumda hukukçuyum diyorssun neymiş efendim avukatlar yalan söylermiş bir kaç kişinin yüzünden önyargılar oluşıyor bunun böyle olmadığını biz gösteeeeeeeeeeermeliyiz
Alıntı:
Yazan imperium

Old 23-12-2010, 10:38   #13
Avukat Hakan Eren

Sayın meslektaşım,

Yanlış anlamayın; aşağıdaki meslek kuralı olayla birebir örtüşmeyebilir belki...

Ama paylaşımınız bir an için zihnimde bu kuralı hatırlattı.

Meslek Kurallarını fırsat bulduğum her yerde hatırlatmaya çalışan ben de fırsatı kaçırmak istemedim.

Madde 26-
Hiçbir avukat, bir meslektaşının mesleki tutum ve davranışları hakkındaki düşüncelerini kamuoyuna açıklayamaz. Bu yoldaki şikayetlerin merci’i yalnız barolardır.

Selam ve saygılarımla...
Old 23-12-2010, 14:32   #14
av. ömer sinikan

Ahlaksız kişi her yerde ahlaksızdır...

Avukat da olsa, hakim de olsa, doktor da olsa, milletvekili de olsa, olsa da oğlu olsa...

Aynı şekilde dürüst kişi de her yerde dürüsttür...

Avukat da olsa, tuvaletçi de olsa, asker de olsa, çiftçi de olsa, olsa da oğlu olsa...

HERKES KENDİNE YAKIŞAN ŞEKİLDE YAPAR VE YAŞAR...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,13668704 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.