Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Avukatın odasının içerisinde aklınıza gelen her şey tamamen siyah olsa,çalışma masası ve üstündekiler ise tam tersi beyaz olsa bu durum nasıl bir izlenim yaratır sizde?(Eğer müvekkil adayı olsaydınız)
Olumsuz bir etki yaratır.Karamsarlık içine düşerim,işimi vermekten vazgeçerim 9 30,00%
Hiç bir etki yaratmaz.Diğer hukuk bürolarından farkı olduğunu düşünmem.Aynı tas aynı hamam devam ederim. 8 26,67%
Çok etkileyici gelir.Doğru adreste ve iş bitirici bir avukatın ofisinde olduğumu düşünürüm.Vekaletimi veririm. 13 43,33%
Oy Verenler: 30. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 304)

Avukatın büro dizaynı,sizce müvekkil adayı üzerinde nasıl bir etki yaratır?

Yanıt
Old 01-11-2010, 12:26   #1
emredagli

Varsayılan Avukatın büro dizaynı,sizce müvekkil adayı üzerinde nasıl bir etki yaratır?

Avukatların bir işi alabilmesi ve bu işi müvekkil adayının şartlarına göre değil kendi şartlarına göre alabilmesi için etkileyici olması şarttır diye düşünüyorum.Bu tamamen ayrı bi olay zaten,bu konuda birçok kitap var,ama en büyük payın doğuştan geldiğini,karakter yapısında olduğunu düşünüyorum.Tabi ekonomik faktörlerde buna etki ediyor.Sonuçta bir avukat her aya en az -1500,2000 lira içerde başlıyor,o ay bu parayı kazanamazsanız borca giriyorsunuz.Avukatlarda bu parayı kazanmak için danışma ücreti almıyorlar vs vs. Neyse konuyu fazla dağıtmayım.Benim merak ettiğim şey şu:

Dış görünüşünüz,ofisinizde kullandığınız renkler,dizayn vs bunların hiç önemi olmaz mı insan üzerinde?Sonuçta bunlar makina değil,insan.Psikolojileri var,hiç mi etkilenmez ben nereye geldim be kardeşim demez mi hiç?
Old 03-11-2010, 12:13   #2
Av.EErdem

Açıkçası dış görünüşün, ofis dizaynının insanlar üzerinde etkisi olduğunu kabul ediyor ama bu etkinin çok büyük olduğunu düşünmüyorum. '' İnsanlar dış görünüşleri ile karşılanır, düşünceleri ile uğurlanır '' sözünü anımsattı bana bu durum. Güzel ve şık bir büronun, gelen müvekkillerin pazarlık yapma konusunda gardını düşürdüğüne inanıyorum. Ancak; işi düzgün takip edilmedikten, güleryüz gösterilmeyip, her aradığında kendisi geçiştirildikten sonra ofis değil sarayda çalışıyor olsanız da itibar edilmeyeceği muhakkak.
Old 03-11-2010, 15:54   #3
Av. Aykut Toklu

Bir hukuk bürosunun bir avukat ofisinin dizaynı mobilya seçimi duvar boyasından tutun da avukatların giyim tarzı konuşma tarzı duvardaki tablolar çiçekler vs her detay kapıdan ilk kez giren müşterinizi etkiler ancak İLK etkidir bu. Daha sonra bilgi birikiminiz ikna kabiliyetiniz ve iş ahlakınız devreye girer.

Yeterince bilgi birikimi olmayan deneyimi olmayan veya ikna kabiliyeti olmayan iş ahlakı olmayan bir vekil ne yaparsa yapsın ister ceylan derisi koltukta otursun kesme kristal bardaklarda çay ikram etsin 700 metrekare ofiste milyon dolarlık tasarımın içinde bulunsun müvekkilin işine yaramaz çünkü müvekkil için asıl önemli olan vekilin kafasının içinin dizaynıdır!

Saygılar...
Old 03-11-2010, 16:11   #4
Av.Yasar SALDIRAY

Kitap Iyi Avukat Bilgili Ve Ikna Kabiliyeti Olandir.

Bana göre Bu konuyu iki ayri Müvekkil aday Profiline göre cevaplamak gerekir;

1- Referans ile O Avukatin daha önce is yaptigi Müvekkili tarafindan gönderilen kisi .

2-Tabelayi görerek iceri gelen kisi.

Eger ki öneri ile gelmisse bence pek bir önemi yoktur;ancak eger ki Catkapi tabelayi görerek ya da bir sekilde biryerlerden telefon ile Randevu alinarak gelmisse bence oldukca etkileyici olur.

Ancak elbette ki Avukatlikta basta ikna kabiliyeti;sonra Bilgi ve Beceri ; ve en önemlisi is ahlaki ; meslegini icra ederken Avukatin müvekkil kazanmasinda daha etkilidir.
Old 04-11-2010, 01:04   #5
emredagli

Evet sizlere yüzde yüz katılıyorum.Yani her şey işi almaktan ibaret değil,iş takipçiliği,bilgi,tecrübe vs. çok önemli.İşi aldım artık gerisi kolay duruşmalara girer çıkarız,oraya buraya müzekkere yazarız, o olur bu olur,kıl olur yün olur denildiğinde olmaz ve çok kısa bir süre sonra aradaki güven ilişkiside biter gider zaten.Yaşar abinin yaptığı ayrım doğru aslında,iki durumda incelemek lazım,fakat tabelayı görüpte gelen adamı ne kadar ikna edebilirsiniz?Orası ayrı konu.Zaten senin yanına gelene kadar kim bilir kaç kişiye danışmıştır.Ama referans ile gelen kişiyide etkileyebileceğini düşünüyorum.Şahsi fikrim bu tabi.Yapılan araştırmalar gösteriyo ki bir insanı 30sn ile 90sn arasındaki bir süre içinde etkileyebiliyorsunuz.Bu ilk izlenim sonraki ilişkileriniz için tabiri yerindeyse referans oluyor.Bu izlenimin iyi olması içinde,renklerin,jest ve mimiklerin,ses tonunun, bunların hepsinin çok güzel bir kompozisyon oluşturmalı diye düşünüyorum.Böylece karşınızdaki kişiyi etkileyip,kendi kurallarınıza uydurursunuz,tabi gerisi sizlerinde dediği gibi iş ahlakınıza,takipçiliğinize,sorumluluk duygunuza kalmış bir şey.

Keşke ankete daha çok kişi katılsa,en azından sonucun nasıl olacağına dair genel bir tablo görürdük.Çok kişi girip çıkmış ama oy kullanan olmamış.Sanırım önemsiz bir konu gibi görünüyo
Old 04-11-2010, 13:06   #6
hakkaniyet_

Epey tecrübeli bir üstadımın bürosuna bakar,"Keşke şuraya şu mobilyalar yerine daha güzellerini koysa ,maddiyatı da elverişli yeni bir dekorasyona.." derdim.Ama bu durum, onun müvekkil potansiyelini etkiliyor gibi görünmüyordu.Bu tabi ki bir tercih meselesi...Ben şahsen elimizden geldiğince iç açıcı mekanlar oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum.Mesela gittiğim bir süpermarkette raflar üstüme üstüme geliyorsa, ya da gittiğim bir muaynehanede ferah bir ortam bulamazsam; gerçekten bu beni çok etkiliyor,ruhum daralıyor tabiri caizse.Sonuçta işimizi icra ettiğimiz mekan da bu işin bir parçası.Yapılan işe dair gösterilen özenin bir parçasıdır büronun dekorasyonuna önem vermek diye düşünüyorum.Ama uygulamada bir masa bir kitaplık bürolar mevcut.
Sonuç olarak şunu söylemek gerekir ki; tecrübe,bilgi,işi takip yetisi, dekorasyonun önünde gider tabi ki de.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi