Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

özel sektör yada kamu alanında, banka kooperatif şirket gibi kurumlarda avukatlık

Yanıt
Old 28-06-2010, 18:41   #1
özgü

Varsayılan özel sektör yada kamu alanında, banka kooperatif şirket gibi kurumlarda avukatlık

merhabalar özel sektör yada kamu alanında yani banka bağkur kooperatif şirket gibi kurumlarda avukatlık yapmak için gerekli şartlar neler nasıl basvurulur sayın meslektaslarımdan bu konuda bilgilerini paylasmalarını rica ederim.saygılarımla
Old 28-06-2010, 19:37   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan özgü
merhabalar özel sektör yada kamu alanında yani banka bağkur kooperatif şirket gibi kurumlarda avukatlık yapmak için gerekli şartlar neler nasıl basvurulur sayın meslektaslarımdan bu konuda bilgilerini paylasmalarını rica ederim.saygılarımla

Benzer konu THS'de açıldı, diye biliyorum. Anımsadığım kadarıyla ben de cevap yazmıştım. Meslek kurallarını ihlal etmeden, bu tür kuruluşların vekilliğini alabilmek için iyi bir "dayıya" ihtiyaç vardır.
Old 28-06-2010, 19:47   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan özgü

Sayın meslektaşım,

İşin üzücü yanı, o tür işi alanlar bu tür bir soru sormak ihtiyacı duymuyorlar. Umarım herşey gönlünüzce olur!
Old 29-06-2010, 16:30   #4
av.g.yıldırım

Merhabalar;3,5 senelik bir avukatcık olarak önce bir özel bankada çalıştım,şimdi de özel bir şirketin tek avukatıyım.Her iki işimi de kariyer sitelerinden buldum yol göstermesi dileği ile.Saygılarımla.
Old 29-06-2010, 17:04   #5
özgü

tesekkür ederim mesajımı yanıtsız bırakmadığınız için sayın av G Yıldırım hangi kariyer sitelerine başvumalıyım herhangi bir şart arıyorlarmı birde ücretler nasıl yardımcı olursanız cok sevinirim saygılarımla
Old 30-06-2010, 07:59   #6
EMİN BEY

Merhabalar sevgili dostlar.
kamu borcu olan şahısın üzerinde mal varlığı yok. Ölen babasından intikal edecek mirasın üzerine haciz konmuş durumda. Borçlu gelecek miras hacizli olduğundan reddi miras davası açmış. Diğer mirasçılarla anlaşmalı olduğunu düşünüyorum. Reddi mirasın iptal davası uygulaması nasıl oluyor? Açıklamalarınıza şimdiden Teşekkürler.
Old 30-06-2010, 13:05   #7
av.g.yıldırım

Rica ederiz, ne mutlu yardımcı olabildiysek.Kariyernet, Yenibiriş,Secretcv gibi kariyet siteleri var,büyük şirketler, bankalar sürekli stj av. ve av. ilanları veriyorlar, bunları takip etmeniz yararlı olacaktır.Ben iş aramaya başladığımda her ilanı değerlendirdim, her çağırıldığım görüşmeye umutla gittim, inanın çoğu olumsuz geçen görüşmelerde çok işime yaradı.Büyük şirketler ve özel bankalar genelde yabancı dil bilginizin iyi olmasını istiyorlar, bunun dışında devlet üniversitelerine daha farklı bir gözle baktıkları muhakkak.Ücret konusuna gelince bu yaşadığınız şehre göre değişiyor, ben İstanbulda işe başladığımda birlikte mezun olduğum arkadaşlarımdan daha iyi kazanıyordum, bunun yanında kurumsal bir yerde çalışmanın ayrıcalığıda önemliydi tabi.Umarım kariyerinize sizi bu meslekten soğutmayacak bir yerde başlarsınız.Saygılarımla.
Old 30-06-2010, 13:15   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.g.yıldırım
bunun yanında kurumsal bir yerde çalışmanın ayrıcalığıda önemliydi

Ayrıcalıklar nelerdir?
Old 03-07-2010, 16:26   #9
av.sahin67

Ben de merak ediyorum arkadaşlar özel şirketlerde çalışmanın getirisi ve götürüsü nedir.İlk yıllarda çalışmak ücret açısından iyi midir?Bir de tahmini ücret ne kadar.saygılar
Old 13-07-2010, 14:01   #10
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan judge034
Ben de merak ediyorum arkadaşlar özel şirketlerde çalışmanın getirisi ve götürüsü nedir.İlk yıllarda çalışmak ücret açısından iyi midir?Bir de tahmini ücret ne kadar.saygılar

Sayın Meslektaşım,

Şirketler, tüzel de olsa birer kişilik olduğundan, her birinin olumlu ve olumsuz tarafları vardır. Unutmayalım ki ülkemizde tam manasıyla kurumsallaşmış şirket, bir elin parmakları kadardır. Yöneticiler ve iş arkadaşlarınızın tavrı sizin için belirleyici olacaktır. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak bazı bilgiler verebilirim.
  1. Bir tek ya da birkaç müvekkiliniz vardır ve yaptığı iş de bellidir. Bir süre sonra iş alanı sınırlı olduğundan, belirli işlerde/uyuşmazlıklarda adeta uzmanlaşırsınız.
  2. Şirkete göre değişmekle birlikte işin danışmanlık kısmı dava kısmından fazladır. Ancak bu durumda da sizden sorulara hızlı ve net cevaplar vermeniz beklenir.
  3. Serbest avukatlara göre nispeten daha fazla vaktinizi toplantılarda geçirirsiniz. Sözleşme hazırlama ve yorumlama konusunda dikkatli ve hızlı olmalısınız. Çünkü bir günde onlarca sözleşme hazırlayabilirsiniz.
  4. Şirketin muhasebe bölümüyle ilişkinize bağlı olarak masraf konusunda sıkıntı yaşamazsınız. (ya da yaşarsınız)
  5. Kazancınız iyi ya da kötü olabilir. Mesleğin ilk yıllarında aylık ücretle çalışmak tatminkar olabilirken, birkaç yıl içinde kendi bürosu olan meslektaşlarınızın gerisinde kalabilirsiniz.
  6. Mesai saatlerini siz belirlemezsiniz. Şirketin çalıştığı saatlerde orada olmanız beklenir.
Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Old 14-07-2010, 00:10   #11
av.sahin67

Çok teşekkürler sayın meslektaşım bizim için yol gösterici oldu yazdıklarınız.
Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Sayın Meslektaşım,

Şirketler, tüzel de olsa birer kişilik olduğundan, her birinin olumlu ve olumsuz tarafları vardır. Unutmayalım ki ülkemizde tam manasıyla kurumsallaşmış şirket, bir elin parmakları kadardır. Yöneticiler ve iş arkadaşlarınızın tavrı sizin için belirleyici olacaktır. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak bazı bilgiler verebilirim.
  1. Bir tek ya da birkaç müvekkiliniz vardır ve yaptığı iş de bellidir. Bir süre sonra iş alanı sınırlı olduğundan, belirli işlerde/uyuşmazlıklarda adeta uzmanlaşırsınız.
  2. Şirkete göre değişmekle birlikte işin danışmanlık kısmı dava kısmından fazladır. Ancak bu durumda da sizden sorulara hızlı ve net cevaplar vermeniz beklenir.
  3. Serbest avukatlara göre nispeten daha fazla vaktinizi toplantılarda geçirirsiniz. Sözleşme hazırlama ve yorumlama konusunda dikkatli ve hızlı olmalısınız. Çünkü bir günde onlarca sözleşme hazırlayabilirsiniz.
  4. Şirketin muhasebe bölümüyle ilişkinize bağlı olarak masraf konusunda sıkıntı yaşamazsınız. (ya da yaşarsınız)
  5. Kazancınız iyi ya da kötü olabilir. Mesleğin ilk yıllarında aylık ücretle çalışmak tatminkar olabilirken, birkaç yıl içinde kendi bürosu olan meslektaşlarınızın gerisinde kalabilirsiniz.
  6. Mesai saatlerini siz belirlemezsiniz. Şirketin çalıştığı saatlerde orada olmanız beklenir.
Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi