Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli kontrol kararı verildikten sonraki aşamalar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2018, 17:40   #1
genç akademisyen

Varsayılan Adli kontrol kararı verildikten sonraki aşamalar

Herkese iyi akşamlar,
Buraya yazmadan önce birçok kişiye sordum, net bir cevap alamadım. Cuma günü müvekkille birlikte sulh ceza hakimliği sorgusuna katıldım. Adli kontrol (imza) kararı verildi. Bugün de adliyeden denetimli serbestlik bürosuna dosyanın gönderildiğini, bana verdiği kâğıtta yazan sorgu numarasıyla denetimli serbestlik bürosuna gitmem gerektiği söylendi. Yarın gideceğim ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Old 02-01-2018, 22:09   #2
Mustafa Bağarkası

Denetimli Serbestlik Hizmetleri Yönetmeliği
*
Resmi Gazete Yayın Tarihi : 05.03.2013* ***RG. Sayı: 28578

Tebligat
Madde 40 – [1] Denetimli serbestlik kararlarının kaydedilmesinden itibaren şüpheli, sanık veya hükümlülere üç iş günü içerisinde yapılacak yazılı veya elektronik tebligatta, tebliğden itibaren on gün içerisinde müdürlüğe başvurulması gerektiği belirtilir.

[2] Haklarında;

a) Adli kontrol tedbirine,

b) Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına,

ilişkin karar verilen yükümlülerin müdürlüğe başvurması istenmez.

Adli kontrol tedbirlerinin yerine getirilmesi
Madde 57 – [1] Adli kontrol kararı kaydedildikten sonra, infaz işlemlerinin başlatılması için karar doğrudan vaka sorumlusuna gönderilir. Hakkında adli kontrol kararı verilen şüpheli veya sanığa gönderilen tebligatta; adli kontrol tedbirinin türü, tedbirin ne şekilde ve ne zaman yerine getirileceği, uyulması gereken kurallar, tedbire uymamanın sonuçları ile adli kontrol tedbirinin gereklerinin derhal yerine getirilmesi gerektiği açıklanır. Kararın niteliğine göre gerekli ise ilgili kişi, kurum veya kuruluşa derhal yazı yazılarak adli kontrol tedbirinin içeriği açıklanır; şüpheli veya sanığın hakkındaki adli kontrol tedbirinin gereklerini süresinde yerine getirip getirmediği ve adli kontrol tedbirine devam edip etmediği hususlarında bilgi istenir.

[2] Tebligata rağmen mazereti olmaksızın ve kasıtlı olarak adli kontrol tedbirinin gereklerini yerine getirmeyen, tedbirin infazına başlandıktan sonra tedbirin gereklerini yerine getirmeye devam etmeyen veya tedbiri ihlal eden şüpheli veya sanık uyarılmaksızın hakkında karar verilmesi için dosya Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemesine gönderilir.

[3] Suça sürüklenen çocuklara yönelik adli kontrol kararlarının infazında çocuğun ailesi veya sosyal çevresi ile iş birliği yapılmasının gerekli olması halinde her aşamada özel hayatın gizliliğine dikkat edilir ve çocuğun ifşa olmaması için gerekli önlemler alınır.

[4] Adli kontrol tedbirlerinin yerine getirilmesinde, şüpheli veya sanık hakkında risk ve ihtiyaç değerlendirilmesi yapılmaz, denetim planı hazırlanmaz.

[5] Haklarında bu Yönetmeliğin 56 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a), (h), (ı) ve (i) bentlerinde sayılan adli kontrol tedbirlerine karar verilen şüpheli veya sanıkların toplum içinde izlenmesi, denetim ve takibi elektronik kelepçe takılmak suretiyle yerine getirilebilir.
Old 02-01-2018, 22:51   #3
genç akademisyen

Öncelikle çok teşekkürler cevap için.küçük bir şey daha sormak istiyorum.
Bugün adliyede denetimli serbestlik masasına uğrayıp sormuştum, karar yazılmış büroya gidebilirsiniz dedi, müvekkile herhangi bir tebligat yapılmadı, tebligatı beklemeli miyiz yoksa gitmemiz mi gerekir?
Old 03-01-2018, 11:03   #4
av.gozde

Siz niye denetimli serbestlik bürosuna gidiyorsunuz onu anlamadım.Zaten hangi günler imza atacağı belli o günler de gidip imzasını atsın müvekkil.
Old 03-01-2018, 11:26   #5
genç akademisyen

Merhaba herkese, konuyu okuyanlara yardimci olmasi icin buraya yazayim yaptıklarımı.
Müvekkil pers günü bi kaza yapmıştı, pers akşamı karakolda ifadesi alındı, cuma sabah once hastaneye götürüldü, ardindan adliyeye sevk edildi.
Adliyede önce savcilik ön büroya gidildi, savci dosyayi inceledi, talebini yazdi, nöbetçi sulh ceza hakimligine gönderdi.
Hakim de adli kontrol karari verdi, imzalar atıldı çıkıldı. (Durusmalar hızlı yapılıyor, kararda ne yazdığını ekrandan iyi takip edin derim, ben bir noktayi gözden kaçırmışım &#128556
Daha sonraki islemler adliyede yapılıp karar denetimli serbestlik bürosuna gönderiliyor. Muhtemelen büro muvekkile tebligat yapacakti ama biz bizzat gidip bürodan aldik kagitlari. Sonra müvekkilin ikametgahinin oldugu ilçe emniyete gittik, ordan onay alip en yakin karakola gidip imza dosyasi oluşturduk.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi