Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşveren tarafından iş aktinin feshi, işçinin alacak talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2017, 08:39   #1
avemre

Dikkat İşveren tarafından iş aktinin feshi, işçinin alacak talebi

Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkil iş çıkışına yakın amirini arayarak 2 gün izin istiyor. Amiri de izin veriyor. Müvekkil izninin 2. günü rahatsızlığı nedeniyle hastaneye gidiyor ancak rapor alamıyor.Ertesi gün izni bitip işbaşı yapan müvekkil o gün çalıştırılıp akşama doğru işten çıkarılıyor.

Gerekçe 2 gün üst üste işe gelinmemesi olarak bildirilip iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiği müvekkile imzalı olarak tebliğ ediliyor. Ancak aynı yazıda "haklarınız ödenecektir" deniliyor.

Şimdi ya dava açmam ya da ihtarname göndermem gerekiyor. Amacımız işe iade değil, alacakların ödenmesi.

Feshiniz geçersizdir denilse sanki işe iade gibi oluyor. Fesih geçersizse iş akti devam ediyor izlenimi doğuyor. Nasıl bir netice talep olması gerekir? Sizce alacakları nasıl talep etmek gerekir?
Old 15-09-2017, 10:49   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan avemre
Feshiniz geçersizdir denilse sanki işe iade gibi oluyor. Fesih geçersizse iş akti devam ediyor izlenimi doğuyor. Nasıl bir netice talep olması gerekir? Sizce alacakları nasıl talep etmek gerekir?

Sorunuz anlaşılır değil;

Hizmet akdi feshedilen işçi ya işe iade davası açar (şartları uygunsa) ya da alacak davası açar.

İşe iade davası düşünmüyorsa, hizmet süresine göre, mesaisine göre, yıllık izin kullanıp kullanmadığına göre, tazminat ve ücret alacaklarını talep edebilir...
Old 15-09-2017, 11:00   #3
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Alıntı:
Yazan avemre
Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkil iş çıkışına yakın amirini arayarak 2 gün izin istiyor. Amiri de izin veriyor. Müvekkil izninin 2. günü rahatsızlığı nedeniyle hastaneye gidiyor ancak rapor alamıyor.Ertesi gün izni bitip işbaşı yapan müvekkil o gün çalıştırılıp akşama doğru işten çıkarılıyor.

Gerekçe 2 gün üst üste işe gelinmemesi olarak bildirilip iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiği müvekkile imzalı olarak tebliğ ediliyor. Ancak aynı yazıda "haklarınız ödenecektir" deniliyor.

Şimdi ya dava açmam ya da ihtarname göndermem gerekiyor. Amacımız işe iade değil, alacakların ödenmesi.

Sn.Emre, "feshiniz geçersizdir" demek işe iade istemek gibi olmaz, bu cümleden sonra "işe iademi talep ederim" derseniz işe iade, "alacaklarımı ödeyin" derseniz alacak talep etmiş olursunuz.
Her iki şekilde de zaten "iş akdimi haksız ve geçersiz olarak feshettiniz" diyeceksiniz. Bunda sıkıntı yok.

"Alacaklarımızın ödeneceğini belirtmişsiniz, şu kalemlerdeki, şu kadar alacağın şu hesaba şu kadar sürede yatırılmasını aksi halde dava açacağımızı ihtar ederiz" gibi netice ile ihtar yollayın bakalım ne diyecekler.

Ben ödeme yapan bir şirket görmedim için ihtar hiç yollamıyorum.

İhtar içeriğini çok genel bir cümleyle özetledim, dikkatli açıklama yapın, ihtar beyanları ile dava dilekçesindeki beyanlar arasında çelişki yaratmayın, davalı vekili olduğumda ben ilk buna dikkat ediyorum.
kolay gelsin
Old 15-09-2017, 11:30   #4
avemre

İhtarname göndermeden direkt dava açmayı düşündüm ancak işveren fesih ihbarnamesinde hem sözleşmenin haklı nedenle feshedildiğini bildirmiş, hem de ardından "HAKLARINIZ ÖDENECEKTİR" demiştir.

Bu nedenle ihtar çekip temerrüde düşürmek gerekir mi, direkt dava açıldığında "biz zaten haklarını ödeyecektik" şeklindeki olası itirazını şimdiden bertaraf etmek gerekir mi diye düşünmüştüm.
Old 15-09-2017, 14:00   #5
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Alıntı:
Yazan avemre
İhtarname göndermeden direkt dava açmayı düşündüm ancak işveren fesih ihbarnamesinde hem sözleşmenin haklı nedenle feshedildiğini bildirmiş, hem de ardından "HAKLARINIZ ÖDENECEKTİR" demiştir.

Bu nedenle ihtar çekip temerrüde düşürmek gerekir mi, direkt dava açıldığında "biz zaten haklarını ödeyecektik" şeklindeki olası itirazını şimdiden bertaraf etmek gerekir mi diye düşünmüştüm.

"Biz zaten ödeyecektik" iddiası size davayı kaybettirmez. Ödeyeceklerse ödeselerdi, neden ödememişler?
Dava açmakla da temerrüde düşerler bunun için önceden ihtara gerek yok (Şayet davayı daha geç açmayacaksanız)

Ben ödeme iddiasını bertaraf etmek için banka hesap numarası bildirmek ve süre belirtmek kaydıyla bir ihtar yollamanızda hiç bir sakınca yok elbette bu yolu deneyebilirsiniz.
Old 18-09-2017, 08:55   #6
Adli Tip

Alıntı:
Yazan avemre
Sayın Meslektaşlarım,

İş sözleşmesinin haksız ve geçersiz olarak feshedildiğini düşünüyorsunuz. (Haklı fesih ve geçerli fesih kavramlarını karıştırmamak önemli.)

Velev ki, sözleşmenin geçerli nedenle ama haksız feshedilmiş olduğunu da düşünelim, bu durumlarda feshe bağlı alacakları, (kıdem, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti) dilediğiniz şekilde, (ihtar, icra takibi, alacak davası) talep edebilirsiniz.

İşe iadeyi ise, sadece işe iade davası açmak suretiyle talep edebilirsiniz. Geçersiz bir fesihte işe iadeyi talep etmek zorunluluk değildir. İşe iade hakkından feragat etmek, feshe bağlı haklardan feragat anlamına gelmez, sadece geçersiz feshin sonucunda ödenen işe başlatmama tazminatı ve boşta geçen süre ücretinden vazgeçmiş olursunuz.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi