Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkilin başka bir avukata vekalet vermesinden dolayı vekillikten istifa gerekçesi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-06-2010, 11:38   #1
zlm

Varsayılan Müvekkilin başka bir avukata vekalet vermesinden dolayı vekillikten istifa gerekçesi?

Müvekkil apartman yönetiminin ödenmeyen ap.aidatları için icra takibi için işlem yaptık. Son takip tarihimiz nisan 2009. Bütün dosyaları yönetici tarafından haricen tahsil edildi. Bana ödenenlerde bina yöneticisine teslim ile ödendi. Bina yöneticisinden de çoğu dosya için infaz olduğuna dair ibra alındı. Bütün dosyaları kapandı. 2009 nisan ayında bina vekilliğini yöneticinin haksız tutumlarından devam edemeyeceğimi sözlü belirttim.
Müvekkil ap. Yönetimi 2009 temmuz da başka bir avukata daha önceden müvekkilim olan müteahhit bir şirkete tamamen haksız bir dava açmış.
Bu davaya bakabilirmiyim?
Apartman ile tamamen ilişkimi kesmek istiyorum noterden vekillikten istifa göndermek istiyorum. içeriği başka bir avukatı vekil tayin ettiğinizden ve dava açtığınız tarafın vekili olduğumdan gördüğüm lüzum üzerine vekilliğinizden istifa ediyorum şeklinde tebliğ ettirsem nasıl olur?
Av.Kanunu 41 madde gereği 15 gün süre ile vekilliğim devam eder mi? Derdest olan icra takibi veya dava dosyası bulunmamaktadır. Hepsi infaz oldu.
Bina vekilliğim süresince bina yöneticisinin biraz problemli ve açık arayan herkese her şekilde dava açmaya hazır biri olduğunu gördüğümden vekilliği yapmak istemedim. Ve mesleğime zarar vermesini istemiyorum. İstifa ile bunu çözerek davalı şirketin vekilliğini yapmak istiyorum. nasıl bir yol izleyebilirim.???
Old 03-06-2010, 13:03   #2
av.aysil

Sayın Özlem,

Sizinde belirttiğiniz gibi Av.Kanunu mad.41 e göre pek tabiki istifa edebilirsiniz.Ben sizin bu madde de belirtilen 15 günlük süreye tabi olacağınızı düşünmüyorum.çünkü maddede 'aynı iş' ibaresi kullanılmaktadır.

Bu nedenle istifa edip,açılan davaya davalı vekili olarak bir sakınca olmadığı kanısındayım.kolay gelsin.
Old 03-06-2010, 13:23   #3
zlm

Alıntı:
Yazan av.aysil
Sayın Özlem,

Sizinde belirttiğiniz gibi Av.Kanunu mad.41 e göre pek tabiki istifa edebilirsiniz.Ben sizin bu madde de belirtilen 15 günlük süreye tabi olacağınızı düşünmüyorum.çünkü maddede 'aynı iş' ibaresi kullanılmaktadır.

Bu nedenle istifa edip,açılan davaya davalı vekili olarak bir sakınca olmadığı kanısındayım.kolay gelsin.
Cevabınız için teşekkür ederim.
istifa gerekçesi olarak başka bir vekil tayin edildiği hususunun belirtilmesi gerekir mi?
Ayrıca infaz olan dosyalarını kontrol ettim 2 tanesinde ibra almamışım. Sorumluluğum ne ölçüde olur?
Av.kanunun 172. maddesinde aynı iş için muvafakattan bahsedilmiş ancak farklı bir iş için başka bir avukata verilen vekaletname ile ilgili bir hüküm bulamadım bu konu ile ilgili kanun maddesi veya karar biliyormusunuz?
Old 03-06-2010, 13:47   #4
av.aysil

istifa dilekçenizde bu durumu bildirmeniz karşı tarafın nedenini bilmesi bakımından açıklayıcı olur.

herne kadar vekaletnemeler genel nitelikli de olsa müvekkiller her iş için farklı avukatı vekil teyin edebilirler.Önemli olan kanunda da belirttiği gibi aynı iş için bir başke avukat ile anlaşılacaksa muvafakattır ki eğer aynı iş için bu duruma uygun hareket edilmezse vakalet üzerine vekalet sunmak anlamına gelecek ve bu da avukat bakımından da sıkıntı olacaktır kanaatindeyim.

Sizin olayınızda müvekkilin muvafakatinizi almasına gerek yoktur.

ibra konusuna gelince tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadım.
Old 03-06-2010, 15:10   #5
zlm

[quote=av.aysil]istifa dilekçenizde bu durumu bildirmeniz karşı tarafın nedenini bilmesi bakımından açıklayıcı olur.

herne kadar vekaletnemeler genel nitelikli de olsa müvekkiller her iş için farklı avukatı vekil teyin edebilirler.Önemli olan kanunda da belirttiği gibi aynı iş için bir başke avukat ile anlaşılacaksa muvafakattır ki eğer aynı iş için bu duruma uygun hareket edilmezse vakalet üzerine vekalet sunmak anlamına gelecek ve bu da avukat bakımından da sıkıntı olacaktır kanaatindeyim.

Sizin olayınızda müvekkilin muvafakatinizi almasına gerek yoktur.

ibra konusuna gelince tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadım.[/quot

Teşekkür ederim yanıtlarınız için.
infaz edilen dosyalarda tahsil edilen bedelleri müvekkil bina yöneticisine öderken avukat olarak hepsini ödediğime ve dosyalardan herhangibir alacağının kalmadığına dair 2 dosyadan ibra almamışım. Sıkıntı yaratabilir bu durum diye endişeleniyorum.
Old 07-06-2010, 10:17   #6
av.aysil

Sayın Özlem,

Bu yazdığınızdan tahsil harcı yatırmadığınız anlaşılıyor sanırım.Çünkü ister haricen olsun ister icra dairesi huzurunda olsun yapılan ödemelerde dosyanızı infaz ediyorsanız bunun tahsil harcını yatırmadan infaz edemezsiniz.Bu durum ayrıca ileride şikayet durumunda başınızı da ağrıtabilir.O nedenle bir an önce müvekkilinizle görüşüp yada borçlu ile görüşüp tahsil harcını yatırmanız bu sorunu çözecektir.
Eğer tahsil harcını yatırmış ve bunun sonucunda da icra dairesine bunu bildirmişseniz ise endişelenmenize gerek olmadığını bu durumda dosya infaz edilmiş olacağını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi