Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma süreci

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-01-2012, 10:48   #1
Konuk

Varsayılan boşanma süreci

merhaba eşimle evleneli 5 ay oldu ancak arada problem yani büyük problem olarak nitelendirebileceğimiz olaylar daha ikinci ayımızdan itibaren başladı .eşimin aşırı öfkesi var ve bunun sonucu şiddete kadar gidebiliyor kendi yaptıklarını görmüyor bu yüzden çok problemler yaşadık bende korkuyorum haliyle ancak eşim psikolojik yardım almaya da yanaşmıyor. aramızda mesafe çok fazla ve son ikamet yerim orası henüz 6 ayımızı dolmadı ama ben bulunduğum yerden dava açsam.o kendinin ordan uğraştığını söylüyor benim oraya gitmem gerekicek mi onun avukatı beni bilgilendirir mionun ha gi suçlamaya dava açtığını bilmiyorum yani çekişmeli boşanmada da şiddetli geçimsizlik neden olarak gösterilebilr mi ?ben onun yaptıklarından dolayı evi terk etmek zorunda kaldım. bu benim aleyhime kullanılabilr ? teşekkürler...
Old 07-01-2012, 11:27   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Şiddet gördüğünüzü belirtmişsiniz. Öncelikle şiddet uygulayan eşiniz hakkında, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun gereği tedbir talep edebilirsiniz.

Mahkeme kararında 6 ayı geçmemek üzere tedbirin uygulama süresi belirtilecek ve tedbire aykırı davranışta bulunulması halinde eşiniz hapis cezası istemli yargılanacaktır.

Yine eşinizin sizi darp etmesi suçtur dilerseniz Cumhuriyet başsavcılığına şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Eşinizin sizi darp etmesi neticesinde müşterek haneyi terk etmeniz için haklı bir sebep olacaktır ve boşanma davasında kusur olarak değerlendirilemecektir.Ancak evi terk etmeniz durumunda, boşanma davanızda, "ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu" ve / veya ayrı yaşamak zorunda kaldığınızı bırakıldığınızı kanıtlamalısınız. Aldığınız tedbir kararı ve savcılık başvuruları delil olarak kullanılabilir.

Ayrıca şiddete uğramanız, eşinizden kötü muamele görmeniz ve bunun neticesinde evlilik birliğinin bu haysiyete aykırı onur kırıcı davranışla çekilmez hale gelmesi, nedeniyle boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Ancak eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Ailenin korunmasına dair aldığınız tedbir kararı, savcılık başvuruları delildir. Ayrıca anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın ve komşularınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Boşanma davalarında yetkili mahkeme eşlerden birinin YERLEŞİM YERİ mahkemesi ve ya davadan önce son altı ay birlikte oturulan yer mahkemesidir.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası talep etme hakkı bulunmaktadır.

Ancak konunun ayrıntıları gereği, hak kaybına uğramamak için her aşama bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız. Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 07-01-2012, 15:04   #3
Konuk

Varsayılan boşanma süreci

peki ben ilk duruşmaya gitmezsem .benim için ne gibi kötü sonuçlar olabilir? düğünde toplanan altınlar ve paralar eşimde kaldı kendi borçlarına ödedi zaten evlenirken yüklü miktarda borcu vardı ancak toplanan altınları ve paraları zamanla kendisi bana sormadan borçlarına yatırdı.ve kendisi beni tehdit etmiş senin yüzünden bu kadar borca girdim ve ödeticem bunu sana ve ailene diye ama öyle bir şey yok düğün için değil kendi yaptırdığı ev için bu kadar borca girdi babam ondan daha fazla borca girdi böyle bir şey mümkün müdür ?ayrıca benim eşyalarıma zarar verdi ..eşimin bana hakaret ettiğini biz evde karşı karşıya olduğumuzdan nasıl ispatlayabilirim ?
Old 09-01-2012, 11:29   #4
kezzy

Sayın katılımcı;
Karşı tarafın açmış olduğu boşanma davasında davayı takip etmemeniz yani duruşmalara katılmamanız durumunda yargılama yokluğunuzda sürer.
Takılar kadının kişisel malıdır. Malların paylaşımı, takıların iadesi vs diğer delillerin ispatı konusunda sorun yaşamamak için davayı bir avukat ile birlikte takip etmeniz menfaatinizedir.
Yukarıda ki mesajda da belirttiğim üzere Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurarak tarafınıza ücretsiz avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi