Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma Davası - Davacı Feragat - Dava Reddedildi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-12-2008, 14:39   #1
justicewarior

Mesaj Boşanma Davası - Davacı Feragat - Dava Reddedildi

merhablar değerli meslektaşları ;

Davacı taraf 01.12.2008 tarihinde eşimden boşanma istiyorum diye boşanma davası açmıştır.Bugünkü ilk duruşmada boşanma davası şahsa sıkı sıkıya bağlı haklardan olduğu için davayı açan davacı taraf davadan feragat edip boşanmak istemediğini söylemiştir.Bunun üzerine boşanma davası şahşa sıkı sıkıya bağlı haklardan olduğu için hakim davayı feragat nedeni ile redetmiştir.Benim siz değerli meslektaşlarıma şu sorum olacak...
1-)Benim tekrar boşanma davası açmam için ne kadar süre beklemeliyim...VEYA hiç beklemeden boşanma davasını açabilrimiyim...
2-)Ben boşanma davası açabilirmiyim....
3-)Benim tekrar boşanma davası açmam durumunda (rededilen boşanma davasının) gerekçeli kararını beklemelimiyim.Gerekçeli kararı beklemeden boşanma davası açabilirmiyim...?
4-)Ve feragat nedeni ile reddeilen boşanma davasında davalı avukat yararına yani benim yararıma vekalet ücreti çıkar mı ?
5-)Ben şimdi bu dosyada temyizden feragat etmek istiyorum.Temyizden feragat için gerekçeli kararı beklemeliyim.Yoksa ara karara göre temyizden feragat edebilirmiyim ?
Saygılar...
Old 25-12-2008, 14:45   #2
Av.Cengiz Aladağ

1- Beklemeniz gerekmez. Karşı dava olarak bile açabilirdiniz zaten.
2- Vekil olarak açabilirsiniz elbette.
3- Gerekçeli kararı beklemenize gerek yok.
4- Evet.
5- Doğmamış bir haktan feragat edilemez. Temyiz hakkı kararın tebliği ile doğacağından, kararı tebelüğ ettikten sonra temyiz hakkınızdan feragat edebilirsiniz.
Saygılarımla.
Old 25-12-2008, 15:19   #3
justicewarior

Cavabınız için Teşekkür ederim....Sevgili üstadım...değerli meslektaşım....Karşı dava olarak açmadım çünkü davacı dava dilekçesinde boşanmak istiyordu...benim müvekkilemde boşanmak istediği için karşı dava olarak açamadım...davacı ilk celsede boşanma davasından feragat ediyorum dedi.duruşmada.onun için boşanma davası feragat nedeni ile rededildi.

Teşekkürler...
Old 02-01-2009, 16:50   #4
justicewarior

Mesaj Reddedilen Boşanma - ilk Celse - dava açma -Aynı neden - yagıtay kararı

merhabalar Değerli meslektaşlarım ;

İlk celsede davacının dosyadan feragat etmesi nedeni ile reddilen boşanma davasında karar kesinleştikten sonra aynı nedenden dolayı tekrar boşanma davası açabilirmiyim ? Yani 3 yıl süre beklememe gerek yok değil mi ? Feragat nedeni ile reddedilen boşanma davasında Aynı nedenden dolayı boşanma davası açamada sakınca varmı ? Yoksa farklı neden mi ileri sürmeliyim ? Yargıtay kararı yayınlarsanız sevinirim ?
Old 02-01-2009, 17:05   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan justicewarior
merhabalar Değerli meslektaşlarım ;

İlk celsede davacının dosyadan feragat etmesi nedeni ile reddilen boşanma davasında karar kesinleştikten sonra aynı nedenden dolayı tekrar boşanma davası açabilirmiyim ? Yani 3 yıl süre beklememe gerek yok değil mi ? Feragat nedeni ile reddedilen boşanma davasında Aynı nedenden dolayı boşanma davası açamada sakınca varmı ? Yoksa farklı neden mi ileri sürmeliyim ? Yargıtay kararı yayınlarsanız sevinirim ?

Aynı hukuki sebebe dayanarak açabilirsiniz. Fakat aynı vakıalara dayanamazsınız. Bu konu THS'de çok tartışıldı "Forum İçi Arama Motoru"nu kullanarak ulaşabilirsiniz.
Old 02-01-2009, 17:08   #6
justicewarior

teşekkür ederim...yargıtay kararı yayınlarsanız sevinrim...Yargıtay kararı bulamadım da...ben feragat nedeni ile açılan boşanma davalarında aynı nedenlere aynı vakıalara dayanılacağını biliyorum...yoksa yanılıyomruyum ?
Old 02-01-2009, 17:13   #7
Av.Suat Ergin

Varsayılan Yanılıyorsunuz.:)

T.C.
YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
E. 2006/2-450
K. 2006/493
T. 28.6.2006
• BOŞANMA DAVASINDAN FERAGAT ETMEK ( Kadının Açmış Olduğu - Geçmiş Olayları Bağışlamış Sayılacağından Davacı/Davalı Kocanın Kusurlu Davranışlarından Bahsedilemeyeceği )
• FERAGAT ( Kadının Açmış Olduğu Boşanma Davasından - Geçmiş Olayları Bağışlamış Sayılacağından Davacı/Davalı Kocanın Kusurlu Davranışlarından Bahsedilemeyeceği )
• YOKSULLUK NAFAKASI ( Boşanmaya Neden Olan Olaylarda Davalı-Davacı Kadının Tam Kusurlu Olması - İsteminin Reddi Gerektiği )
4721/m. 166, 175
1086/m. 95
ÖZET : Davalı-davacı kadın açmış olduğu boşanma davasından feragat etmekle geçmiş olayları bağışlamış sayılacağından, davacı-davalı kocanın kusurlu davranışlarından bahsedilemez.

Boşanmaya neden olan olaylarda davalı-davacı kadının tam kusurlu olduğu anlaşılmıştır. Türk Medeni Kanununun 175. maddesi koşulları kadın yararına gerçekleşmemiştir. Kadının yoksulluk nafakası isteminin reddi gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki "Boşanma, nafaka, maddi-manevi tazminat" davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Adana 1.Aile Mahkemesince davanın boşanma ve nafaka yönünden kabulüne, maddi ve manevi tazminat yönünden reddine dair verilen 12.4.2004 gün ve 2004/656-444 sayılı kararın incelenmesi taraf vekilleri tarafından istenilmesi üzerine, Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin 19.12.2005 gün ve 2005/20152-17804 sayılı ilamı ile,

( ... 1- Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle davalı-davacı kadının harcı verilerek açılmış tasfiyeye ilişkin bir dava ve karşı davası olmamasına ve yargılama sırasında ileri sürülmeyen hususların temyiz aşamasında ileri sürülmesinin mümkün bulunmamasına göre davalı-davacı kadının tüm, davacı-davalı kocanın aşağıdaki bent kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.

2- Toplanan delillerden boşanmaya neden olan olaylarda davalı-davacı kadının tam kusurlu olduğu anlaşılmıştır. Türk Medeni Kanununun 175. maddesi koşulları kadın yararına gerçekleşmemiştir. Kadının yoksulluk nafakası isteminin reddi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru olmamıştır... ) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle, yeniden yapılan yargılama sonunda, mahkemece önceki kararda direnilmiştir.

Hukuk Genel Kurulunca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:

KARAR : Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan nedenlere ve özellikle davalı-davacı Dilek açmış olduğu boşanma davasından 16.03.2005 tarihinde feragat etmekle geçmiş olayları bağışlamış sayılacağından, davacı-davalı Alpay'ın kusurlu davranışlarından bahsedilemez. Davalı-davacı Dilek'in ise muska yazdırıp yastığın içine koyduğu, yapma bebeğin üzerine iğneler batırdığı bu şeklindeki büyücülük adı verilen faaliyetlerde bulunduğu ve 9.8.2003-10.8.2003 tarihinde eşine göndermiş olduğu telefon mesajlarında "Kızıma en iyisinden baba bulup evlenmezsem adiyim, dikkat erkek turistler sana bir şey yapmasın, kadınlar önünde soyunsa bir şey yapamazsın. Keşke meninde olmaz olsaydı", "Anangil bana ettikleri iftiraları gelsinler zaptda etsinler de herkes yüzlerine tükürsün, onlar da oh yağmur yağdı desinler" şeklinde ifadelere yer verdiği anlaşılmış olduğundan, tam kusurlu kabul edilmelidir.

Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.

SONUÇ : Davacı-davalı Alpay Uçak vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme kararının Özel Daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dolayı HUMK.nun 429. Maddesi gereğince BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının geri verilmesine, 28.06.2006 gününde oyçokluğuyla karar verildi.
Old 01-07-2013, 10:17   #8
av_idris

merhaba. boşanma davasından avukat davacının yerine feragat edebilir mi? yoksa şahsa sıkı sıkıya bağlı olduğu için şahsın kendisi mi feragat etmeli? şimdiden teşekürler
Old 01-07-2013, 10:24   #9
feyzaday

vekaletnamede davadan feragat yetkisi varsa ki genelde bulunur, davadan feragat edebilirsiniz. Feragat davaya göre yetkilendirilmez, davadan feragat her dava için uygulanır. Ancak avukat müvekkilin talimatıyla bağlı olduğundan böyle bir feragatın varlığı ya da yokluğu noktasında ispat size düşecektir. Mutlaka müvekkilinizden yazılı talimat alınız. Kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi