Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Veraset

Old 23-03-2002, 20:55   #1
nihat

Mesaj Veraset

önce bu siteyi imkan kilan kisilere tesekkürümü iletmek isterim..

ben daimi dis ülkede bulundugum icin gereken islemlerime yoluna koymak icin bir on bilgi edinmek istiyorum. Eger İlgilenip cevap verirseniz sevinirim.
Efendim babamin vefatindan sonra cikarilan veraset ilanina göre malar annem ve hayatta bulunan iki ogluna ve vefat eden oglunung ailesi arasinda bölünmesi lazim. Sorum su bur gercekmi? Zira babamin arzusuna bu tezat düsüyor. bu kunu ile ilgi herhangi bir enformasyon alabilirsem cok sevinirim. Saygilarimla
Old 26-03-2002, 23:30   #2
seyyah

merhaba
ölenin mirasçılarını ve paylarını gösteren belgeye (ilama) veraset belgesi (ilamı) denir. ölenin hısımları, sağ kalan eşi ve evlatlığı ile nihayet devlet hazinesi yasal mirasçılardır. bunun dışında mirasbırakan ölmeden önce, ölüme bağlı bir tasarrufta bulunarak bunlar dışındaki kişileri de mirasçı olarak atayabilir, belirleyebilir.
sizin durumunuza gelince, babanızın ölmeden önceki arzularını ne şekilde dışa vurduğuna bakmak gerekir. yoksa belirttiğiniz gibi babanızın mirasçıları saydıklarınızdan ibarettir. tabii babanızdan önce ölen kardeşinizin ailesi derken sağ eşi dışında çocuklarını kastetti iseniz sizin deyiminizle bu bir gerçek durumdur..
esen kalınız
Old 07-04-2002, 07:16   #3
nihat

Olumlu

iyi Günler efendim.

vermis oldugunuz yanit icin cok tesekkür ederim.
Anladigim kadariyle babamdan önce vefat eden kardesimin esinden haric, geri kalan mallar Annem,Kardesim, vefat eden kardesimin 2 cucugu ve benim aramda paylasilmasi lazim. Dogru mu?
son bir ricam olacak. Bu islemleri en cabuk bir sekilde nasil yoluna koya bilirim ve sözkonusu paylasilmasi gereken binanin bulundugu GEBZEDE (Kocaeli) bu konu ve Tabu islerinde tavsiye edebileceginiz uzman bir Avukat var ise cok sevinirim.

Saygilarimla
Old 07-04-2002, 12:12   #4
Armağan Konyalı

Sayın Nihat,

Sayın Seyyah'ın yanıtını doğru anlamışsınız.
Gerçi bu konuda Sayın Seyyah'ın yanıt vermesini beklemek
iyi olacaktı ama ben sizin zamandan kazanmanız, Sayın Seyyah'ın
da emekten kazanması için araya girmeye cesaret ettim. :-))

Gebze'den avukat önermemiz sitemizin kurallarına aykırıdır.
Bu nedenle size önerim, başka bir kaynaktan yararlanmanızdır.

Saygılarımla.
Old 07-04-2002, 12:28   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan muristen önce vefat eden mirasçının eşi!

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: nihat
iyi Günler efendim.

.
Anladigim kadariyle babamdan önce vefat eden kardesimin esinden haric, geri kalan mallar Annem,Kardesim, vefat eden kardesimin 2 cucugu ve benim aramda paylasilmasi lazim. Dogru mu?

Saygilarimla

İzninizle ben de görüşümü yazayım.

Benim sorudan çıkardığım sonuç:

Muris' den önce vefat eden yasal mirasçının mirasçıları (Eşi ve füruu) nun, murisin, mirasına mirasçı olmaları durumunu ve özellikle muristen önce vefat eden mirasçının ''Eş'i'' için miras durumunu soruyor sn. Nihat bey.

Bu soruya göre, Sn.Nihat' ın anladığı husus, ''babadan önce ölen mirasçının eşi'' içindir. Nihat bey, annesini değil, kardeşinin eşini mirasçı görmek istemiyor!

Selam ve saygılarımla.
Old 07-04-2002, 12:57   #6
Armağan Konyalı

Sayın Tikici,

Mesajlardan çıkan sonuç;

yengemiz mirasçı olmaz.

Nihat Bey bunu böyle anlamıştır ve doğru anlamıştır.

Kural; ÖLÜYE MİRAS KALMAZ.

Babasından önce ölen oğul (yengenin kocası) mirasçı
olamayacağına göre, yenge kocası nedeni ile mirasçı
olamaz. Miras bırakan ile de başka bağı olmadığından
mirasçı olması için bir neden yoktur.

Yengenin ölen eşinden olan çocukları ise, dedelerinden
miras haklarını alırlar.

''Babadan önce ölen mirasçının'' eşi olan yengeye miras
kalır düşüncesinde iseniz, ben yeniden kitaplara bakayım.
Yanlış biliyor olabilirim çünkü babamdan bana miras kalmadı. :-))

Sağlıcakla
Old 07-04-2002, 13:51   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Siz doğru biliyorsunuz sn.

. Kan hısımları
I. Altsoy
Madde 495.(439) - Mirasbırakanın birinci derece mirasçıları, onun altsoyudur (TMK Md 17 ).
Çocuklar eşit olarak mirasçıdırlar .
Miras bırakandan önce ölmüş olan çocukların yerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.

Tamam ne güzel işte... Şimdi herkes olayı anlamış oldu!

'' kadın çalışıp çabalayacak, saçını süpürge edecek ,tek suçu garibin, kocasının erken gitmesi '' olacak .

Haklısınız, alt soyun (füruun) mirasçılığı sözkonusudur. Kitaba bakmanıza gerek yok.

Saygılarımla..
Old 08-04-2002, 18:27   #8
nihat

Saygi deger efendiler,

vermis oldugunuz bilgiler icin size cok tesekkür eder saygilarimi sunarim. Bu veriler ile ve bir Avukat arkadasinizin yardimi ile gerekenin yapilmasi mümkün olacaktir. Kalin saglicakla! Nihat

(p.s.:maalesef tuslarim türk alfabesini yansitmadigi icin yazim biraz hatali)

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi