Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bedava çalışan ve çoğu kez cebinden harcayan "Kahraman cmk avukatı"

Yanıt
Old 23-06-2008, 12:48   #1
duyurucu1

Mutlu Bedava çalışan ve çoğu kez cebinden harcayan "Kahraman cmk avukatı"

Türkiye’nin bir yerinde adliyedeyim.

Baro bana görev verdi.”Git X adındaki mağdurun jandarmada ifadesi alınacak.İfadesine katıl.Sonra gereğini yap!”

Durur muyum.Görev bu kutsal iş.Hemen kendi özel otomobilime atlayıp,dağın tepesindeki 50 Km uzaktaki jandarmanın kapısına dayandım.Dedim ya “Görev bu” Serde de gençlik var.CMK’dan alacağım üç kuruşu düşünmüyorum.Düşünsem CMK’dan alacağım paranın fazlasını benzin parasına,yollarda yemek parasına harcıyorum.Eee bizimkisi işte” Kahraman avukat”ı oynamak.

Jandarma eri beni göğüsledi.”Hop hemşerim yasağ”

Ben havalardayım.”Ben Avukatım!Komutanınıza söyle baro tarafından gönderildim!”dedim.Haberler uçuruldu.

Komutan “Ooo Avukat bey hoş geldiniz,beş gittiniz diye beni hoşça karşıladı.”

Mağdurun ifadesini aldık.Hatta görüntülü aldık.CD’ye kaydettik.Çünkü mağdurun yaşı küçük ve cinsel saldırı mağduru.

Ben gerisin geriye döndüm.Dönmeden önce de mağdur ana babasına tembihledim.”Şimdi sizi savcılığa götürecekler. Oraya gidince bana cepden telefon edin.Kontörünüz yoksa da çaldırın”

“Olur avukat beğ”dediler.Herhalde benim gibi kafadan çatlak ve hatta birazda zır deliye yakın ve bedava çalışan avukatı ilk defa görüyorlardı.

Ofisime geldim.Huzur içerisindeyim.”güzel bir ifade oldu” diye düşünüyorum.”Sanık da yakalandığına göre muhakkak tutuklattırırım.”

Telefonum çaldı.Mağdurun ana-babası. Yoksul insanlar.Gariplerin konturu da yokmuş beni ödemeli arıyorlar.Yanıtladım “Aman avukat beğ yetiş.Savcı sanığın ifadesini alacak!”Mağdur çocuğun ana babasının tek dayanağı tek güvendiği insan ben olmuştum.”Hemen geliyorum”dedim.Ve bu defa özel bir taksiyle adliyeye gittim.Dedim ya “Ben kahraman avukatım.param da çok.Harcıyorum işte”

Henüz savcı sanıkları almamış.Bir iki dakika sonra dosya sanığı çağrıldı.Sanık,sanığın müdafisi savcı odasına girdi.Ben sap gibi dışarıda kaldım.Beni çağıran yok.Savcı içerde şüphelinin ifadesini alacak.İcabında mağduru etkileyecek karar verecek.Kritik bir an.İçeri girip girmek konusunda bir an tereddüt yaşadım.Sonra kesin yargıya vardım ve Yaradana sığınıp savcının kapısına hamle ettim.

”Hop Avukat bey nere?”dedi.kapıdaki görevli.Ben mağdurun avukatı olduğumu filan söyleyip girmeye çalıştım.

”Olmaz”dedi.”Savcının yanına sadece şüpheli avukatı girer.”

Ben bir iki daha ayak oyunu yapıp,”sen karışma falan “deyip kendimi savcının kapısı aralanmış odasına attım.

Savcı içerde dikkatle,evrakları inceliyordu.Karşısındaki koltuğa şüpheli avukatı edepli bir tarzda oturmuş.Olanları izliyordu.İçerdekiler beni görünce rahatsız oldular.”Hayrola ? “dercesine soru soran gözle bana dikildi.

Ben savcıya hitaben;”Efendim ben mağdurun avukatıyım.Siz Jandarrmaya telefonla talimat vermişsiniz.Onlarda barodan avukat istemişler.Baro da beni görevlendirdi.Mağdurun jandarmada ifadesini aldık.Şimdi de sizin şüpheli hakkında ifade almanızda bulunmak istiyorum”

Savcı;”Böyle bir şey olmaz duyurucu1.Şimdiye kadar böyle bir işlem yapmadık.Şüphelinin ifadesinin alınmasında sizin yeriniz yok.Ama madem çok istiyorsun ve bu işlere heveslisin gel otur bakalım” dedi.

Hemen şüpheli müdafisinin yanındaki koltuğa çöktüm.

Savcı, şüpheliye sordu.Anlatılanları yazdırdı.

Sonunda şüpheli müdafisi avukat arkadaşıma sordu;”Bir talebiniz var mı sayın şüpheli müdafisi avukat “dedi.

O da”Efendim,şüphelinin kaçma ihitimali yoktur,suçun niteliği vs deyip,tutuklama talebi verilmesin.Hakkında takipsizlik kararı verilsin.Eğer siz aksi kanaatte iseniz şüpheli hakkında tutuksuz yargılanması için işlem yapılsın”dedi.

Ben Savcının bana da “Sen ne dersin, ey baro tarafından atanmış kahraman cmk mağdur avukatı?”diyeceğini sanıyordum.

Ama savcı oralı bile olmadan kararını verdi,”Şüphelinin ,dosya kapsamına göre ve .. gerekçelerle tutuklamaya sevk edilmemesine ..”

“Aman savcı bey..”diyecek oldum.”Mağdurun tarafı olarak bizim talebimiz tutuklamaya sevk edilmesi yönünde”

Savcı koltuğunun arkasına yaslanarak”Esasında biz mağdur avukatı olarak sizi ,şüphelinin ifade alınmasında bulundurmuyoruz.Sizin benim ifade almamda ve ifade sonunda vereceğim kararda yeriniz yok.Ben kibarlık olsun diye ve birde Türk Hukuk Sitesinden kahramanlıklarınızı takip ettiğim ve belki beni de bu siteye yazar meşhur edersin diye aldım.Yoksa önüme gelen bir şüphelinin tutuklanmak için Sulh Ceza Mahkemesine gönderilip gönderilmeyeceği tamamen benim taktir yetkimdedir.” Şüpheli vekiline sorarım şüpheli hakkında ne diyorsun?” diye.O da usulen şüpheli lehine olan hususları talep eder.Ben de bundan sonra şüpheli hakkında taktir yetkimi kullanırım.Onu ya tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Mahkemesine sevk ederim yada sevk etmem.Sevk etmez isem şüpheli hakkında iki yol vardır.Ya hakkında dava açarım yada takipsizlik kararı veririm.Bu anlattığım işler yapılırken mağdur avukatı olarak maalesef yapacak bir şeyiniz yok.Senin “kahraman cmk avukatı” olman maalesef bu olguyu değiştirmez.”dedi.”İstersen itiraz edecek bir merci bulursan al işte tutanakların örneklerini de veriyorum” dedi ve yazıcıdan çıkarttığı tutanakları elime tutuşturdu.

Elimde tutanaklar kibarca kapı önüne kondum.

Şimdi ben “Bedava çalışan ve çoğu kez cebinden harcayan kahraman cmk avukatı “olarak ne yapacağımı bilemiyorum.Hangi merciye mağdur tarafı olarak şüphelinin tutuklanmasını sağlayacağımı bilemiyorum.Eğer şüpheliyi tutuklatamazsam adımın başındaki “kahramanlık”sıfatı tehlikede.O nedenle şiddetle yardım talep ediyorum

Old 23-06-2008, 14:16   #2
kapgan

Yeni Cmk'daki eksikliklerden biri de C.Savcısının birçok kararına karşı gidilebilecek hukuki yolların gösterimemiş olmasıdır.Doktrinde CMK 173. MD. kıyasen uygulanabileceği yönündedir.Fakat uygulama açısından yardımcı olacak olanlar elbette olacaktır,merakla ben de beklıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi