Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

staj kredisi

Yanıt
Old 03-10-2006, 14:13   #1
criminal

Varsayılan staj kredisi

kredinin geri ödemesinde gecikme halinde muaccel olacağı yazılı. bu durumda barolar birliğinin icraya gidip gitmediğini bilen var mı acaba? Saygılarımla.
Old 03-10-2006, 21:48   #2
stjonur

bence sınav nedeniyle avukat olmadığımız takdirde bu krediyi geri odemememiz gerekir
Old 28-04-2008, 12:04   #3
YYuSuFF

Varsayılan Staj Kredİsİ..

Şu an staj kredisi ne kadar bilgisi olan var mı ?
Old 28-04-2008, 17:11   #4
Av. Reşit Altunışık

Sayın criminal aldığımız staj kredilerinin alırken imzalamış olduğumuz ödeme planları dahilinde,bu da sanırım son ay kredisinin alınmasına müteakip iki yıl sonra,ödemeye başlamamız gerekiyor. Adana barosu hiç veya tam ödemeyen meslektaşlara(buna ben de dahilim)en kısa sürede ödenmesi aksi takdirde barolar birliği tarafından yaptırım uygulanacağını yaklaşık 6-7 ay önce ihtar etti.Ancak herhangi bir yaptırım uygulandığını henüz duymadık. Yakın zamanda İstanbul Barosu'ndan bazı meslektaşlara ödenmemesi durumunda ruhsat iptaline gidileceğinin ihtar edildiğini duydum ama dediğim gibi sadece duyum.
Old 28-04-2008, 22:26   #5
kartalizma

Türkiye Barolar Birliği'nin web sayfasından TC Kimlik no.yu girerek kredinin ne zaman ödeneceğini öğrenebilirsiniz.
Old 29-04-2008, 12:10   #6
pacta sunt servanda

Staj kredisi şu an ayda 250 YTL olarak veriliyor. Ödemeler de 2 ayda bir 500 YTL olarak yapılıyor. Staj bitim tarihinden itibaren 24 ay sonra da muaccel hale geliyor. 12 ay boyunca yapılan ödeme 3000 YTL. Staj kredisine uygulanan faiz oranı ise, kredi ödemesinin muaccel hale geldiği tarihte bir defada hesaplanacak olan % 10 luk orandır.
Old 01-05-2008, 16:22   #7
Av.Duygu Keleş

Geçen aylarda baromuza Barolar Birliğinden bilgilendirme gönderildi.Stajyer kredilerini ödemeyenlerin listesi.Sonunda da icrai yollara müracaat edileceği belirtilmiş ancak şu kadarını söyleyeyim:15 yıllık bir avukat yeni icraya verildi.
Old 28-08-2008, 19:58   #8
Av.İsmail

peki avukat olmayıp hakim savcı olursak ödecekmiyiz yine o parayı
Old 30-08-2008, 18:08   #9
YYuSuFF

Avukatlık stajınız bitmeden, hakimlik-savcılık sınavınıo kazanmışsanız eğer ve hakimlik stajına başlamışsanız , barolar birliğine yazacağınız dilekçe ile staj kredisinin kesilmesini talep etmeniz lazım .hiç bir şekilde geri ödememe söz konusu olmaz.hakimlik stajına başlamanıza kadar olan sürede aldıüınız kredileri yine de borçlanırsınız ..
Old 31-08-2008, 12:26   #10
Av.İsmail

ödeyemezsek ne olur hemen icraya koyarlar mı, benim geri ödeme ekimde başlıyor her ay 275 ytl ödeme var. Şuan bunu ödemem imkansız. Ne olacak hemen icrayamı koyacaklar.
Old 09-11-2008, 22:56   #11
özge özçelik

Peki, hakimlik sınavını kazandık,kredinin kesilmesini talep ettik ve kesildi. Geri ödeme ne zaman başlayacak.Staj kredi yönetmeliğine göre staj listesinden ismi silinenler ihtara gerek kalmaksızın 30 gün içinde peşin olarak krediyi ödemek durumundalar. Bu kural, hakimlik sınavını kazanıp da avukatlıkla ilişiği kesilenler için de geçerli midir?
Old 01-12-2008, 12:18   #12
aysuda

ben biraz araştırdımda bu yıl staj kredisi 350 ytl miş.bende daha yeni başvurdum haber bekliyorum bakalım .benmde merak ettiğim ben stajımın 3. ayındayım şimdi çıksa kredi toplu paramı alırım yoksa bu aydan itibarenmi almaya başlarım .bilgisi olan cevap yazabilirmi
Old 02-12-2008, 07:44   #13
criminal

Ödeme geçmiş aylarda dahil olmak üzere toplu olarak yapılacaktır.Ama şunu söyleyebilirim ki vaktiyle bir stajyer için kullanılması çok elzem olan bu meblağın ileride ödenmesi mesleki harcamalar arasında sıkışan yeni bir avukat için ek bir sıkıntı kalemi.
Old 02-12-2008, 17:05   #14
muratyücel

borcunuz muaccel olduktan sonra baronun görevlendireceği bir avukat tarafından .. haciz işlemi gerçekleşir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi