Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimin borcu var ve bana şiddet uyguluyor

Konuyu Kilitleyin
Old 01-07-2008, 22:53   #1
Konuk

Varsayılan eşimin borcu var ve bana şiddet uyguluyor

slm ben hollandada yasıyorum evlenmeden once eşim 100 bin euro bankadan kredi almış.ben evlendığimde evlilik sözleşmesi yapmadım.eşim hasta oldugu icin calışmıyor ama son çalıştığı isyerınden süresiz iş sözleşmesi yapıldugu icin maaş alıyor.mahkeme bana kocan hasta calısamıyor ozaman sen calıs ve bu borcu ode dıyor .yabancı dılım ıyı olmadıgı ıcın kımseye soramıyorum ve eşim bana sıddet uyguluyor.kanunı olarak ne yapabilirim bosanırsam borc bana kalırmı. şimdiden yardımlarınız için teşekkurler
Old 02-07-2008, 23:10   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Hollanda da şiddetin en çok görülen biçimi, eviçi şiddettir. Bunun sonucu olarak bir yılda 4000 kadın ve 6000 çocuk, kadın sığınma evlerine başvuruyor.

Şiddet karşısında yardım için başvurabileceğiniz kurumlar

HUISARTS ; Aile doktorunuza başvurmaktan çekinmeyiniz. O sizin sırrınızı saklamakla yükümlüdür. Kocamı bir başkasına nasıl şikayet edyim? Ayıp olmaz mı? Diye düşünmeyin. Sakın utanmayın. Utanacak kişi size şiddet uyguluyandır. Bunu unutmayın. Ev doktorunuz size yardımcı olacaktır. Gerekli olan her durumda sizi ilgili kurumla ilişkiye geçirecektir.

Algemeen maatschappelijk Werk ; Hollanda’nın her şehrinde bu bürolar mevcuttur. Bu bürolardea hizmetler tamamen parasızdır. Her gün belirli saatleri serbest başvuruya ayrılmıştır. Bu saatlerde büroya gidebileceğiniz gibi telefon da

Edip randevu alabilirsiniz. Evlere belediyece ücretsiz dağıtılan ve stadsgıds dene kitapçıklarda adreslerini bulabilirsiniz. Telefon rehberinden de AMW nin telefonunu bulabilirsiniz. Bu bürolarda genellikle Türkçe konuşan elemanlar vardır. Ayrıca tercümanlarla da sizinle bağlantı kurabiliyorlar. Burada çalışan herkes, sır saklıyacağına dair yemin ederler.

Kadın dernekleri ; hemen hemen Hollanda’nın her şehir yada kasabasında kadınlara hizmet sunan merkezler vardır. Buraların birçoğunda Türk kadınların örgütlerine rastlıyabilirsiniz. Onlardanda rahatlıkla yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bu tür adresleri de o şehrin rehber kitabında bulabilirsiniz.

Kezban vakfı ; Hollanda da bir kaç yıl önce Kezban isimli Türk kadının eski eşi tarafından öldürülmesinin ardına onun adına kurulmuş ve tamamen kadına karşı şiddetle ilgilenmek ve bu doğrultuda birşeyler yapmak için kurulmuş bir vakıftır. Bu kurum da size her türlü desteği vermektedir. Telefonla ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

Buna benzer başka vakıflar da vardır. Bunları da telefon rehberlerinden yada şehirlerin rehber kitapçıklarından bulabilirsiniz.

Yabancı kadınlar için yardım telefon hatları;

Telefonla ulaşabileceğiniz bu kuruluşlardan her konuda bilgi alabileceğiniz gibi, kadın merkezlerinin adreslerini, telefon numaralarını da alabilirsiniz. Aynı zamanda sorunlarınızı konuşup rahatlıyabileceğiniz ve de tavsiyelerde alabileceğiniz telefon hatlarıdır bunlar. Bunların bir yararıda kimliğinizi vermek zorunda olmamanız ve konuştığunuz kişinin sizi tanıma olasılığının olmaması.

Kadın sığınma evleri ; Eğer şiddetten kaçmak için evi terketmek zorundaysanız başvuracağınız yerlerdir. Bu tür evlerin adresleri gizlidir. Bazılarının telefonlarını bulabilirsiniz. Ama yukarıda saydığımız kurum ve kuruluşlar da sizi oralara ulaştırır.

Polis ;; Özellikle acil durmlarda hemen polise başvurabilirsiniz. 112’yi arıyarak “ hayatım tehlikede “ diyerek adresinizi verdiğiniz durumda polis derhal evinize gelecektir. Ya sizi alıp götürür yada eşinizi evden uzaklaştırır.

Ayrıca uzun süredir dayak yiyor ve dur dediğiniz halde devam ediyorsa polise başvurup AANGİFTE denen şikayette bulunabilirsiniz. Bu durmda polis araştırma yapmak ve size yardım etmek zorundadır.

Acil durumlarda başvuracağınız bir diğer kurum da ev doktorudur. Size hemen yardım etmek zorundadır.

Hollanda^da her sorunda size yardımda bılınabilecek kurum vardır. Bu kurumların hepsi parasız hizmet verirler. Sorunlarınızı gizli tutmak zorundadırlar ve sizin bilginiz dışında sizinle ilgili bilgiler başka kurumlara verilmez.

http://www.tilburgca.net//modules.ph...article&sid=48 Şefika Necla Kaya
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi