Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

meslek seçimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2007, 15:34   #1
Av. R. Onur ÇINAR

Varsayılan meslek seçimi

merhabalar;

geleceğimi etkileyecek bir karar için sizin de görüşlerinizi almak istiyorum.

bu sene son sınıf öğrencisi oldum...bir senye kadar okul bitecek ama ben halen ne iş yapacağımı kestiremiyorum. hakimlik savcılık istiyorum ama olabileceğini pek sanmıyorum.

avukatlık ise bu sene gördüğüm kadarıyla ileriki yıllarda para kazandırmaya başlayacak güzel bir meslek. ancak yeni mezun olmuş avukatlar zannedersem 1 - 1,25 civari bir ücretle çalışıyor.üstelik bu avukatlar kendi davalarını alamıyorlar, bir hizmet sözleşmesiyle çalışıyorlar. ben ise kendimi daha güvende hissetmek isterim. hem de bu kazanç hayallerimi karşılayabilecek miktarda değil. yeni avukatların yoğun çalışma şartları da ayrı bir konu.

aklıma icra müdür yardımcılığı geldi. icra müdür yardımcısı olursam daha çok para kazanabilirim, daha iyi şartlar altında çalışırım, daha rahat çalışırım... bir süre çalışır bu süre içerisinde gerekli çevreyi edinebilirsem istifa eder avukatlık yapmaya başlarım diye düşünüyorum...

meslek seçme konusunda benimle fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim
Old 05-09-2007, 21:40   #2
MERYEM VATANSEVER

ben daha hukuk fakultesınde cok yenı sayılırım,2.sınıf oldum sana bu konuda pek bı tavsıyem olamaz ama kendını hangı alanda daha mutlu hıssedeceksen ve hangı alanda daha basarılıysan onu sec derım ben,anladıgım kadarıyla kazanc senın ıcın ılk planda,ben kendı fıkırlerımı paylasacak olursam;benım ıcın oncelıkle tecrube onemlı mezun olduktan sonra en az paraya calısmaya razıyım tecrube kazandıktan sonra ve adını da duyurabılırsen tabı basarı ve para kendılıgınden gelır zaten,sevgıler
Old 06-09-2007, 20:42   #3
Av.Görkem TURGUT

Alıntı:
okul bitecek ama ben halen ne iş yapacağımı kestiremiyorum.

Hepimizin fakülteye başlarken farklı hayalleri vardı.Kimimiz Amerikan mahkemelerinde ki avukatlar gibi olmak istiyorduk,kimimiz mükemmel bir yargıç.Hatırlıyorum da fakülteye ilk başladığımda hukukçu bir tanıdığım:"Sen şimdi kendini Yargıtay Başkanı da sanırsın" demişti.Şimdi anlıyorum ne kadar doğru söylediğini.Evet biz birşeylerin birşeyler gibi olabileceğini sanıyorduk,sandığımız gibi olmadığını zamanla öğrendik,her anlamda...

Bu güne gelince;artık üçüncü sınıf öğrencisiyim.Uğradığım hayal kırıklıkları,öğrenmekten mutluluk duyduğum bilgilerle hukukçu olabilmenin ilk adımlarını yalpalaya yalpalaya olsa da atmış bulunuyorum Ancak bende tam olarak hangi alanda ilerleyeceğimi diğer arkadaşlarım gibi kestirebilmiş değilim.

Avukatlık özgür olabileceğiniz bir meslek.Yaşanacak yeri seçmeden,baktığınız davayı seçmeye kadar birçok alanda özgürsünüz.Ast-üst ilişkisi yok(en azından staj harici dönemde)Eğer aileniz bir müddet daha ekonomik açıdan size destek olabilirse;ilerleyen yıllarda maddi getirisi çok yüksek(bize söylendiği kadarıyla )Ancak bir gün içinde birçok insanla ilgilenmek zorunda kalmak kolay değil.Bu yüzden bazen;sadece bilginin ve zeka gücünün yetmeyeceğini düşünüyorum.İnsanlarla başka yönlerden de muhatap olmak zorunda kalacağız;yani oldukça zor bir meslek

Hakimlik ve savcılık özellikle okulunu yeni bitirmiş ve maddi olanaklar açısından kaybedecek vakti olmayanlar için çok güzel bir alan.Hakim-savcı maaşıyla belki hiçbir zaman hayalinizdeki arabayı alamayabilirsiniz ama;ayağınızı yorganınıza göre uzattığınızda sıkıntı çekeceğinizi de düşünmüyorum Ayrıca hakimlik-savcılığın sosyal hayattaki getirileri ve insanların mesleğe duydukları saygı su götürmez bir gerçek.Ancak en büyük problem tayin.Tabi ülkede adaleti sağlamakla görevli birinin bunu düşünmemesi gerekir.Ayrıca hakimliği seçerseniz,bazen sadece yasal sınırlar içinde kalmak zorunda olmanız,sizi vicdanen rahatsızlık duyacağınız kararlar almaya da itebilir.Mesleğin olumlu ve olumsuz özellikleri bunlar olmakla birlikte,benim arkadaşlarımın büyük bir kısmının tercihi hakim-savcı olmak

Aslında her birinin artı ve eksileri birbirini dengeliyor,mukayese yapınca her seferinde elimde hiçbirşey kalmıyormuş gibi geliyorBirşeyi de eklemeden geçemeyeceğim:Bu tür tercihler kişiseldir.Merak etmeyin,en doğru kararı kimsenin görüşüne ihtiyaç duymadan zaten vereceksinizdir

Saygılarımla.......
Old 07-09-2007, 15:12   #4
obaykan

kaymakamlık,kurum avukatlığı,noterlik,banka müfettişliği hatta istihbaratta bile çalışabilirsin.elindeki diploma coğu kapının anahtarı.doğru kapıyı da sen seçiceksin günümüz türkiyesinde anahtarı olmayan o kadar insan varki kapı önünde ama ne fayda...
Old 18-09-2007, 23:27   #5
tarde.sed.tute

evet ben de bu sene 3.sınıfım ve aynı kaygıları taşıyorum..çok isteyerek girdim hukuk faültesine ve gerçekten zevk alarak çok severek okuyorum...asla pişman değilim ama bu kadar severek okuduğum bir bölümden mezun olunca aynı zevkle mesleğimi icra edememek korkutuyor beni..bazen az seçeneğin karar vermek de daha kolaylık sağladığına inanıyorum..seçenek arttıkça seçim yapmak da aynı oranda zorlaşıyor..gerçekten hukuk fakültesi diploması pek çok kapıyı açıyor..hakim-savcı-avukatlıkla beraber noter,müfettiş.kaymakam,hukuk danışmanlığı,ateşelik ve daha pek çok alanda çalışabiliriz ama hepsinin artısı eksisi var..ben her şeyi gözönünde bulundurmaya çalışıyorum topluyorum bölüyorum çarpıyorum çıkarıyorum ama elimde evet ben bu mesleği yapmalıyım dediğim bir şey kalmıyor..
tabiki meslek seçerken her bireyin öncelikleri de farklı..kimileri maddi kazanç önemli derken kimileri saygınlığı ön planda tutuyor..kimi rahat olsun yoğun tempo istemem diyor..tabii bir de hepsini birden isteyenler varki en çok onlar zorluk çekiyor..örneğin ben tabi bir de bayansanız her şeyi 2 kez daha düşünmelisiniz..hakim olup tek başınıza doğunun küçük bir ilçesinde çalışabilirsiniz ki bu bi bayan için zordur..
ben 3 senedir bu konu üzerine kafa yoran biriyim..ama ben de malesef işin içinden çıkamadığım için size de yardımcı olamıyorum..ama yabancı dilinizin olup olmadığı,yüksek lisans düşünüp düşünmediğiniz gibi durumlar da seçmleri değiştirecektir..seçiminiz ne olursa olsun yolunuzun açık olması dileğiyle..saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi