Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kapıcının sigorta primleri

Yanıt
Old 12-06-2010, 22:26   #1
avukat_y

Varsayılan kapıcının sigorta primleri

merhabalar,iki konuda tereddüte düştüm. birincisi apartman kapıcılarının sigortalı olması durumunda her malike düşen sigorta payının arsa payına göre belirlenmesi uygunmudur? kanunda eşit ödenir yazıyor ama galiba aksi kararlaştırılabilir bu hükmün? yardımcı olurmusunuz?
ikincisi: bu arada adet gereği kapıcı sigortasının primlerinin kanunen mallikler tarafından ödenmesi gerekiyor? ancak müvekkil kiracı öder diyor? kiracı ve malikler müteselsil sorumlu tabi ama önce hangisinden istemek yasal?
Old 17-06-2010, 10:50   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın avukat_y;

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun "Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma" başlığı altında düzenlenen 20. maddesine göre; "(Değişik birinci fıkra:13/4/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
a) Kapıcı, kaloriferci,bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak...katılmakla yükümlüdür..."

1. Düzenleme uyarınca, apartman görevlilerinin sosyal güvenlik primleri aksi başka şekilde kararlaştırılmış değil ise kat maliklerince eşit olarak ödenecektir. Sizin de ifade ettiğiniz gibi, söz konusu sigorta giderlerine arsa payı oranında katılıma ilişkin bir anlaşmaya varılması mümkün.

2. Kiracının sigorta primlerinin ödenmesinden sorumlu tutulabilmesi için kanunun ifade ettiği gibi, yönetim planında bu yönde bir düzenlemenin mevcudiyeti ve/veya kiralayan malik ile kiracı arasında anlaşmaya varılmış olması gerekir. Ayrıca Kat Mülkiyeti Kanunu'nda, kiracı ve malikin ortak giderlerden müteselsilen sorumlu olduğuna ilişkin bir hüküm bulunmuyor. Saygılarımla..
Old 17-06-2010, 11:55   #3
akrd61

Sayın Engin'e bir husu dışında katılıyorum 22 mad.gözden kaçırdığınızı varsayıyorum,
Madde 22
- (Değiºik fıkra: 13/04/1983 -2814/10 md.) Kat malikinin, 20 nci madde uyarınca payına düşecek gider ve avans borcundan ve gecikme tazminatından, bağımsız bölümlerin birinde kira akdine, oturma (sükna) hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı bir şekilde faydalananlar da müştereken ve müteselsilen sorumludur. Ancak, kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira, miktarı ile sınırlı olup, yaptığı ödeme kira borcundan düşülür.
Old 17-06-2010, 12:06   #4
Av. Engin EKİCİ

Sayın akrd61;

22. maddeye özellikle atıfta bulunmak istememiştim. Zira, 22. madde düzenlemesinde bahsedilen müştereken ve müteselsilen sorumlu olma durumu, kiracının ödemekle yükümlü olduğu kira miktarıyla sınırlı. Sayın avukat_y ise yanılmıyorsam, kiracının her halukarda sigorta prim borcundan malikle birlikte müteselsilen sorumlu olduğunu, bir başka deyişle kiralarını muntazaman ödüyor dahi olsa müştereken ve müteselsilen sorumluluğunun söz konusu olduğunu düşünmüştü. "Müvekkil kiracı öder diyor" ifadesinden ben bu sonucu çıkarmıştım.

Saygılarımla..
Old 23-06-2010, 21:10   #5
avukat_y

sayın Engin ben de tam bu hususu sormak istemiştim.teşekkür ederim.yani sonuç olarak kapıcının sigorta primlerini aidatları ödeyen kiracılardan tahsil etmek için kiracı ile malikin aralarında anlaşması gerekiyor.anlaşma yoksa ben önce primleri maliklerden isteyeceğim değil mi? doğru mu anlamışım?
Old 24-06-2010, 13:35   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan avukat_y
sayın Engin ben de tam bu hususu sormak istemiştim.teşekkür ederim.yani sonuç olarak kapıcının sigorta primlerini aidatları ödeyen kiracılardan tahsil etmek için kiracı ile malikin aralarında anlaşması gerekiyor.anlaşma yoksa ben önce primleri maliklerden isteyeceğim değil mi? doğru mu anlamışım?

Evet Sayın Meslektaşım. İyi çalışmalar dilerim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi