Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

icra dairelerinde vatandaşların yaşadıkları

Yanıt
Old 06-10-2008, 17:13   #1
THXT

Önemli icra dairelerinde vatandaşların yaşadıkları

Suan açmış olduğum konu belki de sizlerin başına gelmiş ya da gelecek olan icra dairelerinde yaşanan ve hayretle izlediğiniz olaylardan birisidir.
Alacaklı durumda olduğum vadesi dolmuş ve geçmiş bir çek için borçlu ile daha fazla muhattap olmamak ve hakkımı almak için tanıdığım ve mesleklerinde iyi yerde olan bir hakim ve avukattan yardım alarak takip talebini onların belirttikleri gibi doldurup ek belgelerimi de klasöre ekledikten sonra icra müdürlüğüne gittim. Müdürün yanına gittiğimde bana yönelen ilk sorular "bunu kim hazırladı, avukatın yok mu senin, klasör böyle mi hazırlanır" oldu. Kendisinden beklemediğim bu tavır karşısında yanlışlarımı düzeltmesini istediğimde cevabı da aynı tavırda oldu yani "avukat tut kendine". Hukuk Fakültesi son senesini tamamlamış fakat alttan dersi olduğu için uzattığım bu bölümde birden öğrendiklerimin ve tanıdıklarımın bir yalan mı olduğunu düşünmeye başladım. Gereken değişiklikleri tanıdıklarım vasıtasıyla yapıp(ki sadece faiz kısmında yıllık yerıne aylık %27 yazmışım) tekrar aynı yere gittiğimde bu seferde müdürün tavrı "aman be kim hazırlıyo sana bu belgeyi, bilmiyolar mı bu işin nasıl olduğunu tövbe tövbe adam çileden çıkar ya" şeklinde oldu. Ama ilginçtir ki bu sefer bize kötünün iyisi bir yardım etti ver sunlara bir örnek takip talebi diyerek. Talebi aldığımda ise ikinci şokumu yaşadım çunku benim hazırladığım belge ile %100 aynı içerikteydi ve %100 birbirlerine satır satır benziyorlardı. Gülerek doldurduğum bu formu içeri girip tekrardan verdim bu sefer de "pulu nerde bunun ya git al da gel" oldu. Gidip aldım geldim ama memurlar 11:46 da mesaiye ara vermiş. Napalım bekledik dairenin içinde. O sırada borçlu işi öğrenmiş olucak ki "abi paran hazır gel al" diye yanına çağırdı gittik görüştük "sen icradan feragat et ben de parayı vereyim sana" dedi. Saat 14:30-14:45 gibi gittik feragat etmeye ahh keşke gitmeyeydim müdür delirdi bu ne boyle bir icraya veriyim bir vermiyim işinizi doğru yapın gibi konuşmaya memurlarda şaşırdı ya tamam dedik özür dileriz cezamız neyse sen makbuzu ver ödeyelim dosyayı iptal edelim. İşte Asıl olay da bundan sonra patladı polisi içeri çağırmaya kalktı ver çeki diye tutturdu vermemek için israr etsek de adam birden kurtadam oldu polisi çağırmaya kalktı. Bizde olay fazla uzamasın diyerek zorunlu olarak takip e devam kararı aldık çeki icraya verdik harcımızı ödedik, beklemedeyiz.
Bu işi bilen birine karşı bu tavırların sergilendiği memleketimizde işin nasıl yapıldığını bilmeyenlerin vay haline...
Saygılar
Old 07-10-2008, 13:00   #2
üye18332

Önemli

SAyın THXT;

Yazınızı okudum ve anlayamadığım noktalar oldu....
Alıntı:
mesleklerinde iyi yerde olan bir hakim ve avukattan

-İyi yerlerde olmalarının ve Hakim olmasının ne gibi bir katkısı oldu merak ettim doğrusu.....(Avukat yardımı doğru olanı kanımca.....)

Alıntı:

Hukuk Fakültesi son senesini tamamlamış fakat alttan dersi olduğu için uzattığım bu bölümde birden öğrendiklerimin ve tanıdıklarımın bir yalan mı olduğunu düşünmeye başladım.

-Bildiğim kadarıyla okullarda pratik olarak bir şey ne yazık ki öğrenemiyoruz ve ilk tecrübelerimiz bu nedenle biraz sorunlu olabiliyor....Ancak tanıdıklarınızın konuyla ilgisi nedir?....

Alıntı:

Talebi aldığımda ise ikinci şokumu yaşadım çunku benim hazırladığım belge ile %100 aynı içerikteydi ve %100 birbirlerine satır satır benziyorlardı.

-Şok olacak konuyu anlayamadım zira takip talepleri belli bir çerçevede hazırlanır dolayısıyla aynı olması normal bir durum...

Alıntı:
Gidip aldım geldim ama memurlar 11:46 da mesaiye ara vermiş. Napalım bekledik dairenin içinde. O sırada borçlu işi öğrenmiş olucak ki "abi paran hazır gel al" diye yanına çağırdı gittik görüştük "sen icradan feragat et ben de parayı vereyim sana" dedi
.

-Burada anlamadığım 2 nokta var
1.Mesaiye ara vermişler ise -ki genelde yaşanan bir durumdur-işlem yapacak kimse yoktur.Ve bekledim demenizden çıkardığım sizin hala talep ile beklediğinizdir.....
2.Açılmamış takipten feragat nasıl oluyor?......

Alıntı:
cezamız neyse sen makbuzu ver ödeyelim dosyayı iptal edelim
.

-İcra dairelerinde "cezamız" yerine harç v.s. ne kadar demeyi daha uygun buluyoruz nacizane....

Alıntı:
ver çeki diye tutturdu

-Takip açmayacağınız halde mi?.....

Alıntı:
Bizde olay fazla uzamasın diyerek zorunlu olarak takip e devam kararı aldık çeki icraya verdik harcımızı ödedik, beklemedeyiz.

-??????...........

Sayın THXT;

Meslekte her türlü durumla karşılaşacaksınız...Önemli olan hakkınızın ne olduğunu bilmek ve savunabilmektir.....Saygılarımla,

Alıntı:
IV. İCRA TEBLİĞLERİ
İCRA TEBLİĞLERİ:
Madde 57 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/29 md.)
İcraya ait tebliğlerde Tebligat Kanunu hükümleri uygulanır. Ancak borçlu, kendilerine kanunen mümessil tayin olunması icabeden şahıslardan ise icra memuru kısa bir zamanda mümessil tayin edilmesini ait olduğu makamdan ister.
Tebliğ, Medeni Kanunun 159 ve 396 ncı maddelerine göre mezun olanların meslek veya sanatına mütaallik muamelelerden doğmuş bir borca dair ise kendilerine yapılır.
V. TAKİP TALEBİ
TAKİP TALEBİ VE MUHTEVASI:
Madde 58 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/30 md.)
Takip talebi icra memuruna yazı ile veya sözlü olarak yapılır.
Talepte şunlar gösterilir:
1. Alacaklının ve varsa kanuni temsilcisinin ve vekilinin adı, soyadı, (Ek ibare: 02/04/1998 - 4358/3 md.) vergi kimlik numarası şöhret ve yerleşim yeri; alacaklı yabancı memlekette oturuyorsa Türkiye'de göstereceği yerleşim yeri (Yerleşim yeri gösteremezse icra dairesinin bulunduğu yer yerleşim yeri sayılır);
2. Borçlunun ve varsa kanuni temsilcisinin adı, soyadı, (Ek ibare: 02/04/1998 - 4358/3 md.) alacaklı tarafından biliniyorsa vergi kimlik numarası şöhret ve yerleşim yeri;
Bir terekeye karşı yapılan taleplerde kendilerine tebligat yapılacak mirasçıların adı, soyadı, şöhret ve yerleşim yerleri;
3. (Değişik bend: 17/07/2003 - 4949 S.K./12. md.) Alacağın veya istenen teminatın Türk parasıyla tutarı ve faizli alacaklarda faizin miktarı ile işlemeye başladığı gün, alacak veya teminat yabancı para ise alacağın hangi tarihteki kur üzerinden talep edildiği ve faizi;
4. Senet, senet yoksa borcun sebebi;
5. Takip yollarından hangisinin seçildiği;
Alacak belgeye dayanmakta ise, belgenin aslının veya alacaklı yahut mümessili tarafından tasdik edilmiş, borçlu sayısından bir fazla örneğinin takip talebi anında icra dairesine tevdii mecburidir.
Alacaklıya takip talebinde bulunduğuna ve verdiği belgelere, talep ve takip masraflarına dair bedava ve pulsuz bir makbuz verilir.

ÖDEME EMRİ:
Madde 168 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/81 md.)
İcra memuru senedin kambiyo senedi olduğunu ve vadesinin geldiğini görürse, borçluya senet sureti ile birlikte hemen bir ödeme emri gönderir. Bu ödeme emrine şunlar yazılır:
1. Takip talebindeki kayıtlar,
2. Borcun ve takip masraflarının on gün içinde ödenmesi ihtarı,
3. Takibin müstenidi olan senet kambiyo senedi vasfını haiz değilse, beş gün içinde mercie şikayet etmesi lüzumu,
4. (Değişik bent: 09/11/1988 - 3494/31 md.) Takip müstenidi kambiyo senedindeki imza kendisine ait olmadığı iddiasında ise bunu beş gün içinde açıkça bir dilekçe ile icra mahkemesine *1* bildirmesi; aksi takdirde kambiyo senedindeki imzanın bu fasıl gereğince yapılacak icra takibinde kendisinden sadır sayılacağı ve imzasını haksız yere inkar ederse sözü edilen senede dayanan takip konusu alacağın yüzde onu oranında para cezasına mahkum edileceği ve merciden itirazının kabulüne dair bir karar getirmediği takdirde cebri icraya devam olunacağı ihtarı.
5. (Değişik bent: 06/06/1985 - 3222/21 md.) Borçlu olmadığı veya borcun itfa edildiği veya mehil verildiği veya alacağın zaman aşımına uğradığı veya yetki itirazını sebepleri ile birlikte beş gün içinde icra mahkemesine *1* bir dilekçe ile bildirerek merciden itirazın kabulüne dair bir karar getirmediği takdirde cebri icraya devam olunacağı ihtarı.
6. (Değişik bend: 17/07/2003 - 4949 S.K./45. md.) İtiraz edilmediği ve borç ödenmediği takdirde on gün içinde 74 üncü maddeye, itiraz edilip de reddedildiği takdirde ise üç gün içinde 75 inci maddeye göre mal beyanında bulunması ve bulunmazsa hapisle tazyik edileceği, mal beyanında bulunmaz veya hakikate aykırı beyanda bulunursa ayrıca hapisle cezalandırılacağı ihtarı.
60 ıncı maddenin son iki fıkrası burada da tatbik olunur
Old 07-10-2008, 13:01   #3
radikal

Sayın THTX, anlattığınız olayda icra müdürünün tavrı tabiki hoş değil, ancak bu durumdan bütün icra çalışanlarının aynı olduğu anlamına varılamaz. Buradaki Problem anlattığınız şahsın karakteriyle ilgilidir.
Genel olarak İcra Dairelerinde özellikle büyük kentlerde icra memurları, çok büyük iş yükü altında insan üstü çabayla, akşam geç saatlere kadar, hafta sonu, tatil demeksizin, olumsuz fiziki çalışma şartları altında çalışmaktadırlar. Dolayısıyla bu durum çalışanların "insani" niteliklerini de etkiliyor. Elbetteki bu olumsuzluklar böyle olumsuz tavırların gösterilmesine gerekçe olmamalıdır, ancak yine de karşılıklı duyarlılık, hoşgörü ve diyalogla olumsuzluklar giderilebilir.
Old 07-10-2008, 21:58   #4
THXT

Yazıya ilgi gösterip yanlışlarımı düzelttiğiniz için sizlere ilk önce teşekkur etmek istiyorum.
Sayın Av.S.B.Akyüz sorularınıza yazdığım yazıdan daha detaylı cevapları vermek isterim. Sizlerinde belirttiği gibi derslerde öğretilen ile pratik kısım farkı olabiliyor bazen. Bu yuzden yardımı ailece tanıdığımız bir hakime daha sonra da yine ailece tanıdığımız bir avukata bu işlemleri yaparken neler gerekir, nasıl hazırlanır, yaptıklarım doğru mu diyerek yardım istedim ve kendileri de bu konuda yardımlarını sağolsunlar esirgemeden yaptılar. 2. olarak; takip talebini avukat tanıdığımız bir örnek belge ile bana ulaştırdı gereken yerleri de kendisi ile telefonda görüşerek doldurdum fakat icraya gittiğimde artık ordaki görevlilerin ruh hallerini de bilemediğimden bana bu belgenin küllen yanlış olduğuydu, örnek takip talebi istediğimde ise benim hazırladığım ve verilen memurun bana verdiği örnek arasında hiçbir fark görememem oldu. 3. olarak biz pulu almaya gittiğimizde memur işlemleri hızlandırmak istemiş herhalde tüm makbuzları ile birlikte dosyayı hazırlamıştı ve verdiğimiz dosyayı(hazırlanmamış sanıyorduk pul olmadığı için) almak için gittiğimizde pulsuz(usulune aykırı) bunu nasıl hazırladığına şaşırdık. 4.olarak ifadelerim biraz argo dili ile olabilir özür diliyorum konunun fazla uzamaması için hazırlanan dosyanın faragatı için ne miktar yatırmamız gerektiğini sormamdı. 5. olarak çeki bizden feragat istememize rağmen zorla almaya çalışması hatta adliyede bulunan polis çağırmaya kalkmasını bende gerçekten anlayamadım. 6.olarak; polisin devreye girmesini istemediğimiz ve olayın daha da buyumesini istemediğimiz için feragetten vaz geçip, makbuzda takip için belirtilen miktarı ödeyip olayın farklı boyutlara ulaşmasını istemedik.Teşekkürler.
Sayın Radikal her mesleğin zorluklarının olduğunu, bu mesleği icra edenlerin kişisel, ailevi problemlerinin olabileceğini kesinlikle reddetmiyorum fakat mesleklerini icra ederlerken karşı tarafa yardımcı olmaktansa onun işini zorlaştırmaları, yardım istediğinizde sizinle ilgilenmemelerini doğru bulmuyor ve kınıyorum. Teşekkürler
Old 14-10-2008, 02:08   #5
wellan

Varsayılan icra dairelerindeki durum

Icra dairelerindeki bu durumlar adalet bakanliginin ortaya cikardigi bir durum olarak gorulmesi dusuncesindeyim cunku her ne kadar is yuku fazla da olsa gelen takipleri yapmak zorundalar bu icra mudurlerinin bu tavirlari sergilemesinde hakli oldugu anlamina gelmez adalet bakanligi kapasite artitimina gidebilir yada o mahkemeye bagli daha fazla daire acarak is yukunu hafifletebilir.Boyle olunca da bu olumsuz tavirlarin olusmasini onleyebiliriz.Madem adalet dagitan yada o gorevin bir parcasini olusturan kurumlar olarak adlandiriyorlar o zaman gorevlerini layikiyla yerine getirmeleri gerekir.Bu durum avukat yada vatandasin yaratmis oldugu bir durum degil tamamen ust merciin elinde olan bir durum oldugu icin bu davranislari haksiz ve adaletsiz olarak gordugumu belirtmek isterim.
Old 15-10-2008, 09:54   #6
smile

Sayın THXT, Öncelikle meslektaşımın agresif tavırlarını hoş karşılamadığımı belirtmek istiyorum. Ancak sayın Radikal'in belirttiği gibi iş yoğunluğunun ve sürekli olumsuz olaylarla karşılaşmanında bunda etkisi olduğu kesin. Yinede profesyonelce davranıp bunu vatandaşa yansıtmamış olmasını dilerdim. Gelelim şikayetlerinize öncelikle İcra konusunu kendi alanlarında çok iyi olsalarda her hakim ve Avukat bilemiyebilir. Çünkü İcra ayrı bir uzmanlaşma istemektedir. Takip talebi matbu bir formdur size verilen örneğin aynı olması normaldir. Sadece sizin doldurmanız gereken bilgilerle farklılaşır. Ayrıca takip talebini özenle ve yanlış doldurmamanız sizin takibiniz için hayırlıdır. Çünkü daha sonra şurayı yanlış doldurmuşum değiştirmek istiyorum demek şansınız yoktur. Bahsettiğiniz pulda sanırım tebligatın yapılabilmesi için verilmesi gereken posta puludur. Tebliğ pulu olmaksızın takibin kayda girmesi usulüne aykırı bir işlem değildir. Dosyanız kayda girdikten sonra çekin kasaya alınması gerekmektedir. Sizin anlatımınıza göre dosyanız kayda girilmiş harcı da kesilmiştir. Sizin bu durumda çeki ve harcı vermemeniz oradaki memurları zor durumda bırakacak hatta memurlar hakkında soruşturma gerektirebilecek bir işlemdir. O yüzden ortamın gerildiğini düşünüyorum. Umarım bu tür olaylara daha az rastlarız. Saygılarımla
Old 04-12-2008, 12:25   #7
HAKİM BOZKULAK

İcra Müdürlüklerinin yaptığı işlerden şu veya bu şekilde yakınan çok kişi vardır. Hatta yakınmayan yoktur desek yeridir. İcrada çalışanlarda iş icin gelenlerden yakınır. Kısaca hizmet verende alanda yakınır. Bu genel anlamda böyledir. Genel olarak bu böyle ise; aksama kişilerden veya kişilerin karekterinden değil mevcut yapıdan, sistemdendir. Yani şunu demek istiyorum icra dairelerinde çalışanlar senin,benim,onun gibi kişiler. Bizlerden farkı yoktur. Bu kişilere başka yerde bir görev verince düzgün yapıyorda icra dairesinde görev verince neden aksatıyor birilerini yakındırıyor biraz düşünmek gerekir. Bir zat yakınan gidişatı beğenmeyeni o yerde görevlendirsek çok kısa zamanda oda aynı duruma gelip başkalarını yakındırmaya başlıyacak. O zaman çare nedir. Yakınmak kolay çare üretmek gerekir. Benim kanatımca icra dairelerine kanunun yüklediği görev yetkiler ile mücehhez olmak üzere her adliyede bu iş yapacak NOTER görevlendirilmeli. Bu görevi noterler yapmalı. Noterler işi çok ise çok elaman az ise az elaman istihtam ederler. İşleri aksatmazlar. Her yaptığı işten para alacakları için işler aksamadan hızlı ve usule uygun yürüyecek vede yakanmalar ortadan kalkacak. Ayrıca devlette bu işten kazançlı çıkacaktır.
Old 10-12-2008, 15:01   #8
pir_i fani

Sayın Hakim Bozkulak ağzınıza sağlık.Bakış açınızla gerçeği belirtmişsiniz.Ancak icra işlerinin noterlere devredilmesi fikri bence isabetsiz olmuş.Çünkü noterin işlerinin icra işlerine hiç benzemediğini biliriz.İcra işleri hiç bir işe benzemez.Birçok avukatın kısa yoldan ve çok da derin hukuki araştırma ve bilgilere ihtiyaç duymadan sıcak para kazandıkları yerlerdir icra daireleri.Kimse icra dairelerinde işlerin personel yüzünden aksadığını söyleyemez.Kimse karnından konuşamaz.Eğer personel yüzünden aksıyor ise iş konuni yollara gider.Kimse pide kuyruğundaki sırasını dahi kaptırmaz.İcralardaki bu yoğunluk da işin çok fazla, çalışacak insan gücünün sayıca az olmasından kaynaklıdır.Ayrıca icra dairelerinde personel olarak çalışmak hiç cazip değildir.Çünkü hiç bir memur haddinden fazla yük altında iş altında insanların geciken işleri nedeniyle sızlanmalar yüzünden depresyona girmek istemez.Her gün icra dairelerindeki ortamı teneffüs eden hukuktan anlar usulden anlar halden anlar avukatları bile çileden çıkarır İŞ YÜKÜ.Bir banka akşama kadar bir sürü müşterinin işini halleder.Bir icra dairesi de akşama kadar bir sürü iş sahibinin işini halleder.Bankalarda en ufak bir sürtüşme yaşanmaz.İcralarda her daim yaşanır.Çünkü bankadan işlem yaptırmak, fırından pide almaya benzer.İcralarda ise pide almak kolay değildir.Kolay olsa alacaklar icraya verilip 2- 3 seneyi bulmazdı tahsilatta.Sürekli yazılır çizilir.Takip işlemi takip-haciz-satış ile bitmiyor arada bir sürü evre devre istiyor.Ben icra dairesi çalışanlarını bu konu başlığını başlatan kişi gibi acımasızca eleştirenlere teessüf ediyorum.Kolaysa buyrun diyorum.İsmini yazamayan, imza atamayan, okuduğunu anlayamayan, anlatılanı anlayamayan okumuş ve okumamış bir sürü insanla muhatap olan bu dairelere kimsenin de sahip çıkacağını sanmıyorum.yazık...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi