Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediye Tarafından Yoldan Alınan Otopark Paralarının İptali

Yanıt
Old 25-07-2017, 15:39   #1
Av. Kürşat AYKOL

Soru Belediye Tarafından Yoldan Alınan Otopark Paralarının İptali

Öncelikle iyi çalışmalar dilerim herkese. Forumda uzun bir araştırma yaptım ama konuyla ilgili bir başlık bulamadım, mecburen yeni başlık açıyorum.
Özellikle son yıllarda belediyelerin yol kenarına park edilen araçlardan aldığı otopark paraları ile ilgili son durum hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevineceğim. Müvekkile 2.500,00 liralık ilamsız takip başlatılmış. Konuyla ilgili de 2011 ve 2016 tarihli 2 danıştay kararı olduğu dışında net bir bilgi edinemedim. Kararlarda içeriğe baktığımızda da illere özel karar verilmiş. Örneğin Burdur'da bilirkişi incelemesi yapmadığı için yerel mahkeme kararı bozulmuş, Samsun'da (Danıştay kararının tam metnini bulamamakla beraber yerel bir haber sitesi haberine göre) Parkomat'ın yasal olduğu şeklinde bilgi verilmiş. Uzun lafın kısası uygulamada çokça tercih edilen park parasını ödememe yolunun hukuki bir dayanağı var mıdır merak ettiğimiz husus bu sayın meslektaşlarım. Şimdiden ilginizden dolayı teşekkür ediyor tekrardan iyi çalışmalar diliyorum
Old 25-07-2017, 16:05   #2
Av. Can DOĞANEL

Müvekkiliniz takibe itiraz etti veya edecek ise muhatap olacağınız itirazın iptali davası ile uygulamanın iptali için İdare Mahkemesine açacağınız dava farklı süreçler izleyecektir.

İtirazın iptali davasında yerel mahkemece ücretlendirmenin aracın giriş ve çıkış saatlerini (objektif olarak) saptamaya elverişli olmayan el terminalleri ile yapılması ve park edilen sürenin inkarı halinde ispat yükünün davacıda olması nedeniyle davanın reddine karar verilmiştir. (Karar temyiz sınırının altında olduğundan temyiz talebi bu nedenle rededdilmiştir.)

İdare Mahkemesi bakımından süre sorununuz olduğunu ve bunu aşmanız gerektiğini düşünüyorum. Zira borcun bu miktara ulaşması için uygulamanın uzun zamandır devam ediyor olması gerekir. Son dönemde Danıştay, uygulamanın hukuka uygun olduğuna dair karar vermektedir.
Old 26-07-2017, 11:42   #3
Av. Kürşat AYKOL

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Müvekkiliniz takibe itiraz etti veya edecek ise muhatap olacağınız itirazın iptali davası ile uygulamanın iptali için İdare Mahkemesine açacağınız dava farklı süreçler izleyecektir.

İtirazın iptali davasında yerel mahkemece ücretlendirmenin aracın giriş ve çıkış saatlerini (objektif olarak) saptamaya elverişli olmayan el terminalleri ile yapılması ve park edilen sürenin inkarı halinde ispat yükünün davacıda olması nedeniyle davanın reddine karar verilmiştir. (Karar temyiz sınırının altında olduğundan temyiz talebi bu nedenle rededdilmiştir.)

İdare Mahkemesi bakımından süre sorununuz olduğunu ve bunu aşmanız gerektiğini düşünüyorum. Zira borcun bu miktara ulaşması için uygulamanın uzun zamandır devam ediyor olması gerekir. Son dönemde Danıştay, uygulamanın hukuka uygun olduğuna dair karar vermektedir.

Muhtemelen uzun bir süreçtir dediğiniz gibi ama müvekkilin icra takibi ile haberi olmuş öncesinde herhangi bir başvuru yok. Bir ihtimal araç camlarına koydukları fişler olabilir, onlar da gündelik hayatta muhtemelen okunmadan yırtılıp atılmışlardır. Ödemem deyip itiraz ederse süreci uygulamalı göreceğiz artık
Old 19-08-2017, 15:36   #4
Av.Ömer U.L

Üstat aynı durum bende de var icra dairesine itiraz ettim şimdi süreci bekliyorum sizin durum hangi aşamada
Old 07-09-2017, 00:55   #5
Av. Kürşat AYKOL

Alıntı:
Yazan Av.Ömer U.L
Üstat aynı durum bende de var icra dairesine itiraz ettim şimdi süreci bekliyorum sizin durum hangi aşamada
Bizim müvekkil maalesef cezayı ödedi sayın meslektaşım bilginiz olsun
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi