Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İzinsiz Telefon Konuşmasını Kaydetmek Ve Boşanma Davasında Delil Olarak Sunmak

Konuyu Kilitleyin
Old 18-11-2008, 14:38   #1
SEVGİ KARLI

Varsayılan İzinsiz Telefon Konuşmasını Kaydetmek Ve Boşanma Davasında Delil Olarak Sunmak

Eşimle 2 ay önce evimin dışında ortak bulunduğumuz bir yerde kötü bir olay yaşadık ve olay yaşandıktan o ortamı terkedip eve gitti ben dengesiz ve aşırı asabi bir kişi olduğu için eve dönemedim.3 yaşındaki oğlumla annemin evinde kaldım.Daha sonra o da ayrılmak istediğini beyan etti.Evin anahtarını bile değiştirmişti.Ve ben mahkemeye başvurdum boşanmak için.Fakat daha önce yoğun psikolojik şiddet yaşadığım için ve fiziksel şiddetde başlangıç aşamasında olduğu için manevi tazminat talep ettim.Daha önce beni ve oğlunu hiç aramayan ve ondan önceside çok ağır hakaretlerde bulunan eşim (2 aydır)mahkeme celpinin eline geçtiği günün öğleni arayıp birden beni çok sevdiğini ayrılmak isteğimde emin olup olmadığımı sordu.Oğlunu çok özlediğini fakat ailemden çekindiği için gelemediğini belirtti ve beni olay günü eve almamasına ve tehdit etmesine rağmen sanki o gün ben kendi isteğimle eve dönmemişim beni çok beklemiş gibi konuştu.Sinirle bazı şeyler olduğunu benim sudan sebeplerle ayrıldığımı ima etti.Yani bambaşka bir adam gibi konuştu onu hiç görmediğim kadar kibardı.Yaptıklarını hep inkar etti.Bende tartışmak istemediğim,aynı şeyleri konuşmaktan çok sıkıldığım ve o sırada çocuğum ağlıyordu vs vs nedenlerden dikkatimi veremediğim için üstünde durmadım.Yani sen şunları şunları yapmadın mı?Neden böyle konuşuyorsun demedim.(Hamileyken düşük yapmama neden oluyordu azkalsın,sürekli hakaret edip itip kakıyordu,annemin evindeyken de çocuğu istemediğini söyledi,üstüme kayıtlı ve hala borcunu ödediğim evde oturuyor ben ailemle küçücük bir evde kalabalık birşekilde oturuyorum vs..)Fakat sonra anladım ki konuşmayı kaydetmiş.Sanırım dinletip şahit toplayacak veyahut onu delil gibi kullanacak.Yani olay başka görüntü bambaşka oldu.Bu bana boşanma davasında nasıl yansır?İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Old 18-11-2008, 20:21   #2
üye8180

Sayın Konuk, Haberleşmenin Gizliliğini İhlal ( TCK. 132 )Kişiler Arasındaki Konuşmaların Dinlenmesi ve Kayda Alınması ( TCK. 133 ) suçtur. Hürriyeti bağlayıcı ceza verilmesini gerektirir. Bu yönü ile, eşiniz özel yaşamınıza ve özel yaşamınızın gizli alanına saldırı şeklindeki eyleminden sorumlu tutulmalıdır. Kaydı kullanırsa, Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet hakkınız bulunmaktadır. Boşanma davasında delil olarak dayanırsa, bu kaydı hileli şekilde elde ettiğini beyan edip, savcılık soruşturma numarasını verip iddialarına karşı çıkabilirsiniz. Sizin delilleriniz de mahkemeye sunulmalıdır. Tanık beyanları, hastane raporları, psikolojik sağlığınızın bozulduğuna dair uzman raporları, ( Resmi kurum, özel kurum, üniversite hastaneleri )kullanabileceğiniz ilk akla gelen delillerdir. Şiddet uygulamaya devam ediyor ise, Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun'dan yararlanmak üzere Aile mahkemesine başvuru hakkınız bulunmaktadır.

Bir avukattan yardım almanızı, yoksul iseniz bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyorum.
Old 18-11-2008, 20:31   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinizin, izniniz olmadan kayıt altına aldığı telefon görüşmelerini delil olarak dosyaya sunsa da bu tek başına kesin karar verdirebilecek bir delil değildir.

Esasen, özel hayata müdahale, haberleşme özgürlüğünün kısıtlanması açılarından bu kayıtların delil olarak kullanılamaması gerekir iken; "sadece boşanma davaları" tarafların özel hayatı ile sıkı sıkıya ilgili olduğu için bu şekilde "rıza dışı fakat yasal yollarla" elde edilen deliller dava dosyalarında delil olarak kullanılabilmektedir.

Davanızda; boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu, psikolojik şiddet gördüğünüzü, hakarete ve tehdite maruz kaldığınızı TANIK beyanları ispatlayabilirsiniz. Tanıklar en yakın akrabalarınız dahi olabilir.

Davalı eşinizin mahkemeye bu konuşmalar ile ilgili bir delil sunması halinde, bu delilin gösterilmesine MUVAFAKATINIZIN olmadığını da ayrıca anında mahkemeye bildiriniz. Böyle bir delilin gerçekleri yansıtmaktan uzak ve kişisel hak ve özgürlüklere aykırı bir delil olduğunu bildirmenizde de yarar vardır.

Mahkeme yargıcı delili değerlendirmeye alıp almayacağına karar verecektir ve başında da belirttiğimiz gibi, bu delil tek başına kesin bir delil olamaz Yan delilerle de desteklenmesi gerekir.Örneğin tanık beyanları ile...

Sadece manevi tazminat istediğinizi belirtmişsiniz. Yargılamanın sonuna kadar ayrıca Mmaddi tazminat ve Velayetin tarafınıza verilmesi, kendiniz ve yavrunuz için önce tedbir , boşanma kararının kesinleşmesiniden sonra ise, kendiniz için YOKSULLUK çocuğunuz için İŞTİRAK nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Sayın Katılımcı; açmış olduğunuz davanızın takibinde profesyonel destek almanız YARARINIZADIR. Bir meslektaşımızın doğrudan hukuki bilgisine başvurunuz.

Bizlerin genel doğrularla bilgi vermeye, sizleri aydınlatmaya çalıştığımızı unutmayınız. Ayrıntılar hukukta önemlidir.

Eğer maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise bulunduğunuz il barosundan avukat desteği talep edebilirsiniz.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi