Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Annesinin üstüne Mal Yapabilirmi/Mal rejimleri

Yanıt
Old 15-06-2009, 12:32   #1
Konuk

Varsayılan Annesinin üstüne Mal Yapabilirmi/Mal rejimleri

öncelikle hepinize merhabalar.ben eşime geçen sene aralık ayında boşanma davası açtım.ilk davada mahkeme malvarlığının araştırılmasına karar verdi.ilk davada mahkemeye sadece avukatı katılmıştı.fakat ikinci dava için tanık bulmamış ve kendisi gelmediği gibi avukatını da yollamamış.benim sorum eğer malları annesinin üstüne yapmak isterse bu süre zarfında yapabilirmi?(3.davaya kadar)onun malvarlığına ilişkin elimizde belgeler var ve bunu mahkemeye verdik.(mahkeme istediği için)mallar annesinin üstüne olursa bu süre zarfında mahkeme tarafından anlaşılırmı?anlaşılırsa ceza alırmı?ayrıca onun mahkemeye gelmemesi benim lehime midir?eğer mahkemeye hiç gelmezse ne olur?dava düşermi?boşanma davasını ben açtım
Old 15-06-2009, 19:03   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinizin mahkemeye hiç gelmemesi şu anlama gelir, dava dilekçenizde iddia ettiğiniz hususları kabul etmememktedir.

Davacı olarak, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamanız yine gerekecektir.

Davanın düşmesi söz konusu değildir. Dava eşinize tebliğ edildikten -sonra ki edilmiş-, davacı olarak siz davanın esasına ilişkin dedillerinizi sunarak davanın sonuçlanmasını sağlayacaksınız.

Boşanma davasında eşiniz mal varlığı değerleri ile ilgili tasarrufta bulunabilir.Bir ceza alması söz konusu olmaz. Bunun engellenmesi için taşınır ya da taşınmaz malların üzerine tedbir konulması talep edilebilir.

Ortak konutun mülkiyeti eşiniz üzerine ise, aile konutu şerhi tapunun istediği belgeler sağlanarak aldırılabilir.

Bunun dışında boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davası açabilirsiniz.

Eğer söz konusu mallar, 2002 yılından sonra karşılığı verilerek kazanılmışlarsa, eşiniz tarafından annesi üzerine geçirilmiş olsa da tasfiye hesabına dahil edileceklerdir.

Alıntı:
2. Eklenecek değerler

Madde 229 - Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.

Yine eğer sizin bu malların alımına, korunmasına yönelik bir katkınız var ise bunu da değer artış payı alacağınız olarak dava ve talep edebilirsiniz.MK.227. Burada malın 2002 öncesi veya sonrası alınmasının önemi bulunmamaktadır.

Sayın Katılımcı;

Boşanma ve mali sonuçları ve tahsili aşamaları özel bilgi gerektirmektedir.Lütfen bunlar ve daha fazlası için dava dosyanızı mutlaka profesyonel bir avukatın takibine bırakınız.

Hak kaybına uğramaz, zamanında gerekli müdahalelerde bulunabilirsiniz.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bunu kanıtlayarak, davanızın görüldüğü yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Old 23-06-2009, 20:07   #3
Konuk

Varsayılan 2002 mi , 10 yıl mı?

iyi günler,
yukarıdaki yanıtı okuduğumda benzer durumda olmam dolayısıyla anlamadığım bir yeri sormak istiyorum. yanıtınızın bir yerinde:

"Bunun dışında boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davası açabilirsiniz"
demişsiniz. alt paragrafta ise;

"Eğer söz konusu mallar, 2002 yılından sonra karşılığı verilerek kazanılmışlarsa, eşiniz tarafından annesi üzerine geçirilmiş olsa da tasfiye hesabına dahil edileceklerdir." demişsiniz.

2002 de alınmış bir arsamız var, 2003 te sattık. bundan bir katılım payı alacağı hakkım doğuyor sanıyorum.
fakat 10 yıl içinde dediğiniz zaman, 1999 da alınmış iki dairemiz var ve ikisi de eşimin üstüne yapılmıştı. 10 yıl önce ollduğuna göre bu dairelerden de katkı payı alacağı hakkım doğmuş mu oluyor?

bilgi verirseniz memnun olurum.
Old 23-06-2009, 22:23   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesine ilişkin davalar, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde mahkemelerde dava edilebilirler. Bu davalar için zamanaşımı, davanın görülebilme şartıdır.

Kişi, boşanmanın kesinleşmesinin üzerinden 10 yıl geçmişse, alacak haklarını dava edemez, zamanaşımı ile karşı karşıya kalır ve davası bu sebeple reddedilir.

Edinilşim malalara katılma rejiminin tasfiyesine dayalı iki tür alacak hakkı vardır.

1-Tasfiye payı alacağı
2-Değer artış payı alacağı

Bu alacak taleplerinden ilki için, mülkiyeti eşinize ait gözüken ve evlilik birliği içinde 2002 yılından sonra karşılığı verilerek edinilmiş mallarda tasfiye payı alacağınız vardır.Bu mal satılsa da yerine geçen değerler üzerinde tasfiye payı alacağınız vardır.

Alıntı:
fakat 10 yıl içinde dediğiniz zaman, 1999 da alınmış iki dairemiz var ve ikisi de eşimin üstüne yapılmıştı. 10 yıl önce ollduğuna göre bu dairelerden de katkı payı alacağı hakkım doğmuş mu oluyor?

İkinci alacak talebi olan değer artış payı için ise, malın 2002 yılından sonra edinilmesinin önemi yoktur. Yine mülkiyeti eşinize ait gözüken ve sizin de somut maddi katkınız olarak alınmış ya da korunmasına iyileştirilmesine katıkınız olmuş malarda, bu yaptığınız değer artışını talep edebilme hakkınız vardır.(Ev hanımı iseniz, gerçek katkı aranmaktadır, malların alımında ziynet eşyalarınızın bozuldurulması, ya da ailenizin verdiği para ile katıkınızın olması vs..)

Sayın katılımcı;

Daha fazlası için bir avukatın doğrudan desteğini alınız. Boşanma, mal rejimleri ve tasfiye, profesyonel hukuk bilgisi gerektirmektedir.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, baroya başvurup ücretsiz avukatlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Saygılar.
Old 24-06-2009, 17:24   #5
Konuk

Varsayılan bilgilendim

Çok teşekkür ederim sayın av-ufuk Aradaki farkı anladım.
Boşanma kesinleştikten sonraki 10 yıl içinde yeniden dava açma hakkım oluyor.
2002 den sonra alınan 2003 te satmış gözüken arsa (ama bu arsanın da halen belediyeye emlak vergisini ödüyor, tapuda satmış gözüken bir gayrimenkulun vergisini öder mi bir insan? karışık bir durum ve ben sahtekarlığı ispatlıyamadım) için tasfiye payı alacağım var.
1999 da alınan evler için ise, katılım payı alacağım oluyor. Ev hanımı olmam dolayısıyla, mahkemede belge mahiyetinde bir evrak sunamayacağım için bu evlerle ilgili ayrı bir yeni dava (katılım payı) açma durumunda kalıyorum.
Doğru anlamış mıyım?
Old 24-06-2009, 23:25   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

boşanma davanız görülüp bittikten sonra, tasfiye payı alacağına ilişkin olarak dava açacaksınız.

Boşanma davası görülürken bu tip bir dava açsanız dahi boşanmanın kesinleşmesini bekleyecektir. Kesinleşmenin gerçekleşmesinden sonra görülecektir.

Satıldı dediğiniz arsa da tasfiye payı alacağınız var.

1999 da alınan evler içinse, ev hanımı olduğunuz için Değer artış payına ilişkin bir talepte bulunursanız, mahkeme size kanıtla katkını diyecektir.

Somut katkınızı ispatlayamaz iseniz talep reddedilecektir.
Alıntı:
(Ev hanımı iseniz, gerçek katkı aranmaktadır, malların alımında ziynet eşyalarınızın bozuldurulması, ya da ailenizin verdiği para ile katkınızın olması vs..)

Sayın Katılımcı,

Lütfen daha fazlası için doğrudan bir avukat ile görüşünüz.

Avukatlar her türlü hakkınıza ulaşabilmeniz için varlar.

Sizin anlamakta ve kullanmakta zorlanacağınız tüm hukuki bilgi ve yöntem için, profesyonel destek alınız.

Saygılar.
Old 25-06-2009, 23:04   #7
Konuk

Varsayılan çok teşekkür ederim

Sayın Av. Ufuk;
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Altınlarımı teker teker eline verdim eşimin. Herhangi bir satış belgesi falan yok tabii ki kanıt olarak ta birşey sunamıyacağım, korkarım

Yasa koyucu neden 2002 yi baz alıp, eski evlilikleri cezalandırmakta, niye bu tür ayrımcılık yapmaktalar? Kendileri eski evli olduğu için kendilerinin başına gelmesi halinde kendilerini garantiye almak olabilir mi? Acaba yasanın eşitlik ilkesine aykırılık iddiasıyla sade vatandaş olarak ben dava açabilir miyim? Muhatabım kim olacak? Böyle bir dava hiç açıldı mı? Benden başka isyankar eski evli bir kadın yok mu? Kahdem'in böyle bir başvurusu veya çalışması var mı?
Old 26-06-2009, 13:47   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

2002 den sonra yürürlüğe giren yeni Medeni Kanuna göre eşler,sözleşme ile başka bir seçim yapmamışlar ise 1Edinilmiş Mallara Katılma" rejimine tabidirler.

Yasal mal rejimin 2002 den önce mevcut bulunan evliliklere uygulanabilmesi için bir yıl içinde noterden sözleşme yapılması zorunluluğu getirilmiş olup bu durum 2002 öncesi ve sonrası evlilik dönemleri arasında eşitsizlik yaratmış olduğu gibi bu durumdan en çok kadınlar mağdur olmuştur.

Yasanın bu biçimi ile düzenlenmesi pek çok eleştiriye yol açmış ve yasal düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulmuştur.

Anayasa Mahkemesi başvuruları oyçokluğu ile reddetmiştir.Bu durumda iç hukuk yolları tükenmiş bulunmaktadır.

Konu ile ilgili karar,tartışma ve görüşler için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8662
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=2010
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_232.htm
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_956.htm
http://www.turkhukuksitesi.com/art_s...nts.php?id=232
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=2071
Old 26-06-2009, 23:29   #9
Konuk

Sayın Av. Habibe Yılmaz Kayar;
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Verdiğiniz linklerin hepsini okudum, hukukçu olmadığım için bazı yerleri "es" geçmek zorunda kaldım anlıyamadığım için. Ama genel çizgileri kavradığımı söyleyebilirim.
Anlaşılan 17 milyon kadının hakkı, emeği, geleceği 7 kişinin şahsi fikirleriyle verdikleri oy karşılığında "güme" gitmiş.
Anladığım kadarıyla, itiraz eden avukatlardan biri sizmişsiniz. Bütün çalışmalarınız, çabalarınız, emekleriniz için çok teşekkür ediyorum.
Keşke o yıllarda bu siteyi keşfetmiş olsaydım, kanunun biz kadınlara tanıdığı haklar(!) sınırları içinde çok daha bilinçli olarak hareket edebilirdim, bugünkü sorunlarla karşılaşmazdım.
Sonuçta Anayasa mahkemesinden döndüğüne göre artık bu konu ile ilgili kapılar tamamen kapanmış mı oldu? AİHM'e dava açılabilir mi? Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi bile bir zamanlar Türkiye aleyhine dava açmıştı. Demek ki; bu hakkımız mevcut.
Şimdilik ben kendi çabalarımla kendi çevremdeki evli - bekar - evlenecek bütün kadınlara 2 yıldır yaşayarak öğrendiklerimi anlatıyorum, yanlış bilinenleri (özellikle eski-yeni tüm evlilikler aynı zannediliyor) izah ediyorum, bu da hikayedeki gibi denize atılan bir yıldız olsa bile...

"""Cumhuriyet Dergi
21/01/2003 Ayfer COŞKUN
----------------------
BİA (İstanbul) - İstanbul Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk öğretim üyelerinden Yardımcı Doçent Doktor Şükran Şıpka ile yeni medeni kanundaki bazı düzenlemeleri konuştuk.

"Ancak bu konuda istenilen amaca ve sayıya ulaşılamadı. Çünkü kadınlar kocaları ile bu meseleyi konuşamadıkları veya onları ikna edemedikleri için noterlerde sözleşme yapma oranı düşük kaldı. Böyle bir yürürlük maddesi zaten bana göre yanlış idi. Bunun doğrusu yasal mal rejiminin evliliklerin başından itibaren uygulanmaya konması ve bunu istemeyen eşlerin noterde aksine sözleşme yapması imkânı idi. Böylelikle kadınlar kocalarını değil, kocalar kadınları ikna edip notere götürmek zorunda kalırlardı! * (AC/NM)"

* Ayfer Coşkun'un söyleşisi, 19 Ocak 2003'te Cumhuriyet Dergi'de yayımlandı.

Sayın Doç.Dr. Şükran Şıpka'nın kördüğümü çözebilecek önerisi, bir tanecik yasa koyucunun aklına gelmemiş mi acaba?

Sütunlarınızı çok meşgul ettim, ama içimi dökmek istedim.
Benimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum herkese. Çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi