Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Android ve e-imza

Yanıt
Old 02-07-2012, 17:40   #1
philomelion

Varsayılan Android ve e-imza

Selamlar,
Kendi adıma söylüyorum, uzun bir inat döneminden sonra symbian'ı terkedip nihayet android tabanlı bir telefon edinebildim ve android için henüz tanışma dönemindeyim.

Android kullanan arkadaşlardan, "avukatlar" için yazılmış mevzuat-içtihat-icra takibi-büro yönetimi vb. program bulunup bulunmadığını öğrenmek istiyorum. (iphone için yapılmış bir program var ancak takip ettiğim kadarıyla android sürümü çıkmadı)

Yine, e-imza için kullandığımız kart ve kart okuyucuyu android telefonuna tanıtmayı, yani e-imza'sını telefonda kullanmayı düşünen, deneyen varsa bu konuda bilgi ve tecrübelerini paylaşmalarını bekliyorum.

Malum önümüz ramazan ve adli tatil, bu işler için biraz zaman ayırmayı ve telefonumu işlevsel hale getirmeyi düşünüyorum.
Old 04-07-2012, 23:42   #2
Necropsie

Merhabalar,
Android platformu için yazılan herhangi bir mesleki program, bildiğim kadarıyla yok. Çok aradım, ben de bulamadım.
Teorik olarak, bir USB adaptörüyle e-imza için kullandığımız kart okuyucuyu telefona tanıtmak mümkün. Samsung satıyor bu aparatı, yaklaşık 40 TL ancak Android 3.0 ve daha üstü gerekiyor. Yalnız bildiğiniz üzere iş tanıtmakla bitmiyor. Kartın sürücülerini, bir şekilde androide tanıtmak lazım. Bildiğim kadarıyla, hiçbir e-imza üreticinin Android (veya Linux) destekli sürücüleri yok. Windows altında bile binbir sorun çıkartan sürücülerin, olsa dahi Android platformunda çalışacağından kuşkuluyum.
Şahsen ben, kişiselleştirme özelliğini kullanarak duruşma takvimlerimi ve hatırlatıcıları verimli şekilde kullanıyorum. Yine dropbox tarzı web siteleri ile tüm dosyalarıma çevrimiçi ulaşıyor, Google Cloud Print ile de hemen her yazıcıdan gerektiğinde kablosuz olarak çıktı alabiliyorum. Size de aynını tavsiye ederim, başka pek bir yöntem bulamadım ne yazık ki.
Old 18-07-2012, 16:30   #3
Av. Pekince

Benim de bildiğim kadarı ile e-imzayı herhangi bir akıllı telefondan kullanmak şu anda mümkün değil. Turkcell ve Avea'nın sunduğu mobil imza sistemini size tavsiye edebilirim. Ben mobil imza kullanıyorum. Tek dezavantajı şu ki döküman imzalamak mümkün olmuyor. Onun dışında her türlü elektronik imza gerektiren sistemde işlem yapmak mümkün.
Old 21-10-2012, 07:25   #4
tekinarslan

Merhaba Sayın hukukcular,
Ben hukukcu degilim ancak yazılım muhendisiyim ve android uzmanıyım. Geçtigimiz gunlerde Tubitak ile bir çalışma yaparak android üzerinde usb ile elektronik imza çalıştırıldı ve yakın zamanda hizmete sunulacaktır.Ankara Odtu teknokent de bulunan bir firma adına çalışmaktayım.
iyi çalışmalar,
Kişisel sorularınız için mail atabilirsiniz.
Old 01-12-2012, 14:09   #5
Av.SoranHaldi

Merhaba Tekin bey,

Çalımalarınıza ilişkin bir gelişme var mı? E-imza android uygulaması ne safhadadır? Ayrıca mail atabilirsiniz demişsiniz mail adresinizi ekleyebilirmisiniz
Old 02-12-2012, 10:59   #6
tekinarslan

Varsayılan android eimza

Mail Adresim selim.tekinarslan@gmail.com
Çalımalar olumlu devam etmekte ancak detayları burada açıklayamıyorum. Siz bireysel bir avukat mısınız yoksa bir kamu kurumunda mı bulunuyorsunuz?
tesekkürler

buradan mail atabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi