Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal Paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-04-2012, 23:33   #1
Konuk

Varsayılan Mal Paylaşımı

Bizim çekişmeli boşanma davamız kesinleştiğinde, şuan ikamet ettiğimiz ve eşimin üzerine tapulu olan evimiz için dava açmak istiyorum çünkü eşim evi bana vermeyeceğini söylüyor bende evi ona vermek istemiyorum. 2 çocuğum var ve sokakta kalmak istemiyorum. Boşanma davamı avukatsız takip etmek zorunda kaldım, mal davası için barodan avukat talep edebilir miyim, barodan bir avukat verilir mi? Avukat tutmak için maddi durumum yoktur yardımlarınızı rica ediyorum. Bir sorum daha olacak. Tedbir kararından sonra eşim 6 ay evden uzaklaştırıldı ve 1 yıldır evde değil. Evde 2 çocuğumla ben kalıyoruz, çalışmıyorum ve hiç çalışmadım dolayısıyla maddi durumum iyi değil, birikmiş site aidatını eşim evi kullanmadığı için aidatları ödemiyor. Yönetimde bizden istiyor. Kapıcı ve site genel kullanımlarından oluşan aidatı siz kullanıyorsunuz diye bizden istiyor. Tapu sahibi eşimdir geçmişe dönük birkimiş aidatları bizden talep etmeleri mümkün mü? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler...
Old 20-04-2012, 07:52   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Bizim çekişmeli boşanma davamız kesinleştiğinde, şuan ikamet ettiğimiz ve eşimin üzerine tapulu olan evimiz için dava açmak istiyorum çünkü eşim evi bana vermeyeceğini söylüyor bende evi ona vermek istemiyorum. 2 çocuğum var ve sokakta kalmak istemiyorum. Boşanma davamı avukatsız takip etmek zorunda kaldım, mal davası için barodan avukat talep edebilir miyim, barodan bir avukat verilir mi? Avukat tutmak için maddi durumum yoktur yardımlarınızı rica ediyorum. Bir sorum daha olacak. Tedbir kararından sonra eşim 6 ay evden uzaklaştırıldı ve 1 yıldır evde değil. Evde 2 çocuğumla ben kalıyoruz, çalışmıyorum ve hiç çalışmadım dolayısıyla maddi durumum iyi değil, birikmiş site aidatını eşim evi kullanmadığı için aidatları ödemiyor. Yönetimde bizden istiyor. Kapıcı ve site genel kullanımlarından oluşan aidatı siz kullanıyorsunuz diye bizden istiyor. Tapu sahibi eşimdir geçmişe dönük birkimiş aidatları bizden talep etmeleri mümkün mü? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler...

Sayın konuk,
Malvarlığınız ve geliriniz yok ise, Baro'dan avukat talebinize olumlu yanıt verilmesi gerekir. Davanızı avukatla hazırlar, açar ve takip ederseniz hak kaybına uğramazsınız.
Mal rejiminin tasfiyesine yönelik davanızı, boşanmanın kesinleşmesinden itibaren en geç bir yıl içinde açmalısınız. Davada evin tapusunu talep edemezsiniz; talep edebileceğiniz alacak en fazla evin değerinin yarısıdır.
Apartman aidatlarından daire maliki ile hangi sıfatla olursa olsun orada oturanlar birlikte sorumludur. Yani aidatlar hem eşinizden hem de sizden (iki kez tahsil edilmemek kaydıyla) istenebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi