Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

İlgisiz bir şirketten Email Adresine Fatura gönderilmesi

Yanıt
Old 22-04-2012, 11:44   #1
preciada

Varsayılan İlgisiz bir şirketten Email Adresine Fatura gönderilmesi

SAYIN MESLEKTAŞLARIM,
HOTMAİL HESABIMA 22.04.2012 TARİHİ İTİBARİYLE AŞAĞIDAKİ MAİL GELMİŞTİR.HUKUKİ GÖRÜŞLERİNİZİ VE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.SAYGILARIMLA...

Turkce-Pro .. .net Faturanız

Medya sahibi:

MP LOADS LIMITED

Global Gateway 2478

Rue De La Perle, Mahe

Seycheller Cumhuriyeti

e-mail: xx

Web sitesi: xxx

Nilgün Yüksel

m

M

i I

Türkiye Cumhuriyeti

Ödemede lütfen bildiriniz:

Fatura - No.: F218385

Fatura tarihi 22/04/2012

Sayın Yüksel,

kaydınız için size teşekkür eder ve size aşağıdaki tutarı faturalandırıyoruz:

Hizmet: www. xx .net'e yıllık erişim

Ücretler: 8,25 TL ayda, 12 ay öncesinden peşin ödemelidir

Ödenecek Tutar: 99,00 TL

99,00 TL tutarı fatura teslimatı sonrası 10 gün içerisinde aşağıda belirttiğimiz

hesabımıza yatırmanızı rica ederiz.

Kullanım amacı olarak mutlaka fatura numaranızı ve hesap sahibi olarak MP LOADS EOOD'yı

belirtiniz.

Hesap sahibi:

MP LOADS EOOD

RaiffeisenBank

IBAN: BG48RZBB91551002175951

SWIFT/BIC: RZBBBGSF

NOT: Havale işlemlerinden oluşacak her türlü masraf ve komisyon müşteriye aittir.

Mailin ekinde faturnızı PDF-formatında bulabilirsiniz.

PDF-dosyasını açabilmek için ücretsiz Acrobat Reader'e ihtiyaç duymaktasınız:

http://www.adobe.de/products/acrobat/readstep2.html

Saygılarımızla

MP LOADS LTD.
xx

Faturanız ile ilgili sorularda destek ekibimiz ile irtibata geçmenizi rica ederiz.

işletmeci ile ilgili detaylı bilgiler için:
xx
Old 22-04-2012, 16:23   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan preciada
SAYIN MESLEKTAŞLARIM,
HOTMAİL HESABIMA 22.04.2012 TARİHİ İTİBARİYLE AŞAĞIDAKİ MAİL GELMİŞTİR.HUKUKİ GÖRÜŞLERİNİZİ VE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.SAYGILARIMLA...

Ben anlayamadım; burada TCK anlamında dolandırıcılık nerede? Bu siteye kayıt oldunuz ise zaten suç yok, sizin mailinizi kullanarak başkası kayıt olduysa ödemezsiniz olur biter.
Old 22-04-2012, 22:48   #3
Admin

Bu mesajların çoğunun SPAM amaçlı gönderildiğini, asıl amacın mesaj içindeki adrese tıklamanızı sağlamak olduğunu ve bunu sağlamak için de hertürlü yalanın ve kandırma yönteminin kullanıldığını belirtmek isterim.

Son dönemlerde bu mesajların ingilizce olanları daha "moda" ama demekki artık Türkçe olanları da gönderilmeye başlanmış.

Bu mesajlarda tıklamayı sağlamak için sıkça kullanılan "yalanlar" şunlar: (çoğuna ingilizce mesajlarda rastladım, ama Türkçeleri de çıkabilir, hazırlıklı olunuz)
  • Faturanız var
  • Hesabınıza para gönderildi
  • Uçak biletiniz kesildi, aşağıdaki adreste görebilirsiniz.
  • X işlemi yaptık, size ait değilse iptal etmek için bu adresi ziyaret ediniz.
  • Vergi borcunuz tesbit edildi
  • X Rezervasyonunuzu teyid ediniz
  • Biletinizin Check-in işlemi için tıklayınız
  • X sitesinde Y size kişisel bir özel mesaj gönderdi (X sitesine üye olmadığınızı varsayıyorum tabii)
  • X sitesinde Y şu profil resminizi beğendi
  • Kardeşimin bilgisayarında resminize rastladım sizi beğendim, benim profilimi şu sayfada görebilirsin.
  • X sitesinde ödemeniz iptal edildi.
  • Re: İstediğiniz ürünler
  • Ödemenizin faturasını görüntüleyin.
  • Siparişinizin teyidi
  • Havale bildirimi
vs.

Bu mesajların %99.9'u SPAMdır ve amaç sadece o linke tıklamanızı sağlamaktır. Tıklamanızı sağlamaktaki amaç da bazen o sitenin reklamını yapmak, bazen o link aracılığıyla bilgisayarınıza trojan/virüs vs. yüklemeyi denemek, bazen de tıklamanızla eposta adresinizi okuduğunuzu teyid edip, adresinizi yeni SPAM'lar için başkalarına pazarlamaktır.

Bu mesajlara aldırmayınız, tıklamayınız, okumayınız, siliniz..

Ayrıca bir an için gerçek bir şirketin size hatalı bir eposta fatura gönderdiğini varsaysak dahi, eposta ile elektronik fatura gönderiminin hukuki bir değeri olmadığını örneğin TK 21/2'deki içeriği kabul durumunun bu faturalara uygulanamayacağını, TK 21/3'deki doğrulama yazısı örneğinin ise EĞER doğrulanacak sözleşmenin kurulduğu ispat edilebilirse bir anlam taşıyacağını hatırlamak gerekir.
Old 23-04-2012, 08:30   #4
preciada

Sayın Admin,
İlginiz ve detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim.İçim rahatladı ve derhal bu maili silip unutacağım.
Dediğiniz gibi ise zaten bir mesele yok..Bu arada sitesine giriş yapmak istedim,acaba bir vakit üye oldum mu diye,"şifrenizi mi unuttunuz"ibaresini tıkladım ve mailime tekrar baktım,ancak "boş" bir mail geldi,demek ki üye bile değilmişim.Tekrar teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi