Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

AŞk-elİf Şafak

Yanıt
Old 21-08-2009, 17:21   #1
Av. Seda Üstün Tuğ

Varsayılan AŞk-elİf Şafak

İnatla bekledim belki birisi bu kitapla ilgili ayrı bir sayfa açar da bende yorum yaparım diye.Ama biliyorum okuyanı çok..Merak edeni,eleştireni,tartışanı..Ben de merak ediyorum.Kitabı okuyan kitapseverlerin bu eser hakkındaki düşüncelerini...

Hep Mevlana'nın ardındaki o dostu merak etmiştim.Yazılanlar değil;ama kitaptaki içten anlatım Şems'e ısındırdı çoğu kişiyi.Hatta bazen aşık etti;kimisini deli etti tabii,çileden çıkardı.Ama kendi yaşıtlarım(20-25 yaş arası hukuk fakültesi öğrencilerinden oluşan birçok kişi) cesaretine ve inandıklarını inatla savunmasına hayran kaldılar.Çoğu Şems'in ismini yeni duymuş;Mevlana'yı bu denli etkilemelerine şaşırmışlardı.

Yine de okumayan bir kesime meraktan da olsa okunacak kadar akıcı bir eser sunduğu için yazarının emeğine teşekkür ediyorum.Ayrıca eseri de beğendiğimi de söylemeliyim..iyi okurlar...
Old 01-09-2009, 03:46   #3
Av Havva

Aşk ile birlikte Ahmet Ümit'in babı esrar kitabını da eşzamanlı okudum konu aynı ama farklı açılardan yaklaşılmış ve benden bir itiraf 5 yıl Konya'da okudum ama Şems Caddesinden sadece bir kere geçmişliğim var Mevlana ile arasındaki ilişkiyi kulaktan dolma bilgilerle geçirdiğim için ayıpladım kendimi
Ama gerçekten Konya'da pek değer verilen bir derviş olmamış yanlış hatırlamıyorsam Cezaevinin bulunduğu caddenin adı
Old 01-09-2009, 10:11   #4
Atahun

"Aşk" ı okumadan evvel, bir Konya seyahatim esnasında ziyaret ettiğim Şems' in türbesinin neden zeminden daha düşük ( yani biraz çukurda) olduğunu merak etmiş, ama kimseye soramamıştım.

Demek ki orası eskiden kuyuymuş.
Old 01-09-2009, 10:55   #5
cansu hevesli

Harika bir kitaptı.Ben konyada yaşıyorum. Daha öncede Şems'e giderdim ama bu kitabı okuyunca daha sık gidiyorum...
Old 02-09-2009, 14:47   #6
Münzevi

Alıntı:
Yazan cansu hevesli
Harika bir kitaptı.Ben konyada yaşıyorum. Daha öncede Şems'e giderdim ama bu kitabı okuyunca daha sık gidiyorum...

Ankara Dost'dan bir kac kitap aldim bu gelisimde. Ask kitabi da gozume carpanlar arasindaydi. Ama valizim zaten kucuk, goturemem diye bu romani sonraya tehir ettim. Derken arkadasimla minibuste onlara giderken yanimdaki kadinin bu kitabi okudugunu farkettim. Hemen daldim icine. Musterek okumaya basladik. Zaten baslardaydi. Ablayla birlikte okurken bizim inecegimiz yer geldi catti. Neyimi gordu sirtimda. "Ney ve Ask, guzel ikili" dedi. Kadinin iki cumlelik yorumunu bir isaret kabul edip Antalya'ya vardigimda onume cikan ilk kitapcidan kitabi hemen temin ettim. Daha henuz okumaya baslamadim. Ama pembe pembe bakiyor bana kutuphanemden. Insallah onumdeki kitaplari bitirdikten sonra, kisa zamanda baslayacagim.
Old 08-09-2009, 09:53   #7
Av. Seda Üstün Tuğ

bence de kesinlikle okumalısınız..kitabın bir yerinde ŞEMS der ki:insanı ayakta tutan benlik zannı değil hiçlik bilinicidir...işte bu sözü çok tuttum...
Old 09-09-2009, 00:43   #8
suskun_juliette

Muhteşem bir kitaptı,bir gecede bitirdim.Adeta kitabın içine çekildiğimi hissettim.Şems'in cesaretine ve o dönemki Konya halkının bağnazlığına şaşıp kaldım.
Old 22-09-2009, 23:45   #9
erkanaga

Mevlana ve Şems arasındaki ilişkiyi anlatan Bab-ı Esrar kitabını okuduktan hemen sonra Konya ya gitme fırsatım olmuştu.O gün belki de yarım saat Şems hazretlerinin türbesini aradım ama bulamadım.
Şimdi de geçenlerde Aşk romanını okumuştum,Şems e olan sevgim bir kat daha arttı hatta Mevlana dan daha çok sevmeye başladım sanki onu.Körüne körüne itaat etme yoktu onda.Aykırı olan bir yanı vardı hep ve en önemlisi çevresindekileri hiç umursamıyordu yüreğinin sesiydi onu yönlendiren.
Şimdi Mevlana ve Şems in hayatlarının anlatıldığı başka kitaplar okumak istiyorum bu konu da tavsiyeleriniz olursa,minnettar kalırım.
Old 18-11-2009, 01:06   #10
yalcin3

DEÜ Düşün Faaliyetleri çerçevesinde bugün Sabancı Kültür Sarayı'na Elif Şafak geldi.Söyleşinin konusu "Edebiyatta Kadın Olmak ve Aşk"'tı.Söyleşinin teması üzerine fazla bir konuşma veya tartışma olmadı daha çok okurların sorularını yanıtladı Elif Şafak.Elif Şafak'a soru sorma fırsatı buldum söyleşiden sonra da aradan kaynayarak yanına gittim.Kendisiyle şahsi olarak konuşabildim.Genellikle söyleyişe gelenlerin çoğu Elif Şafak'ın Aşk dışında diğer kitaplarını okumamıştı ve O'nu ilk kez Aşk ile tanımışlardı.Bu durum beni biraz sinirlendiriyor açıkçası,çünkü Elif Şafak'ın bir iki eseri hariç diğer bütün kitaplarını okumuş kemikleşmiş okurlarından biriyim.
Bu arada okulum beni mutlu edecek bir şey yaptı nihayet ve bu sefer gurur duydum DEÜ'lü olmaktan.Server Tanilli ve Genco Erkal'ı da heyecanla bekliyoruz.
Old 25-11-2009, 12:21   #11
Nur Deniz

Elif Şafak- Aşk; Aman aman abartıldığı gibi bulmadım.. Aşkı okurken yüreğimin kavrulacağını, gözlerimin dolacağını, özlemenin ner demek olduğunu en keskin şekilde anlayabileceğimi düşünmüştüm..

Umduğum gibi çıkmadı..Fena değil ama, bayıldım, harika diyemeyeceğim...
Old 02-12-2009, 19:35   #12
violinofezgi

Aşk sağlam bir romandı.Ama Elif Şafak'ın bundan daha başarılı romanları olduğuna inanıyorum.
''Baba ve Piç'' kurgusu daha sağlam bir romandı ve daha başarılı bulduğum bir romandı kişisel kanaatimce...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi